Skansen w Sanoku- co warto wiedzieć przed odwiedzeniem Muzeum Budownictwa Ludowego?

Uwielbiam odwiedzać skanseny i tego typu muzea. Na szczęście, w Polsce jest ich pod dostatkiem. Na samym południu naszego kraju jest ich co najmniej kilkanaście, ja szczególnie uwielbiam skansen w Sanoku– a dokładniej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Co ciekawe, to nie tylko pierwsze, ale też największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum tego typu w Polsce. Poza tym, moim zdaniem to miejsce tak urocze, że ciężko uwierzyć, że istnieje naprawdę.

Zabieram Was na wycieczkę do Sanoka, a dokładniej- do Muzeum Budownictwa Ludowego, położonego przy ul. Rybickiego 3. Możemy odwiedzić go, kiedy będziemy wybierać się w Bieszczady lub będziemy spędzać urlop na Podkarpaciu.


Skansen w Sanoku – co warto wiedzieć?

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest największym tego typu miejscem w Polsce. Mówiąc największy, dodam, że park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 hektarów. Jeśli chcemy dokładnie zwiedzić skansen w Sanoku, zejdzie nam cały dzień 😊 Warto wiedzieć, że chociaż skansen otwarty jest przez cały rok, to najpiękniej prezentuje się latem. W poniedziałki nie trzeba płacić za bilety- obowiązuje WSTĘP WOLNY, ale z doświadczenia wiem, że nie wszystko było otwarte. To na plus, jeśli nie chcemy zwiedzać wszystkiego, a nie możemy się zdecydować co chcemy zobaczyć.

Skansen w Sanoku- co zobaczyć?

Warto przejść cały skansen i zobaczyć Rynek Galicyjski, poszczególne sektory (wymienione poniżej) a na końcu zainteresować się historią ropy naftowej (kolejnego dnia pojechać do Bóbrki czyli pierwszej, polskiej kopalni ropy naftowej).

Skansen w Sanoku dzieli się na różne sektory:

  • Galicyjski Rynek ( o nim dalej)
  • Bojkowie
  • Łemkowie
  • Pogórzanie Wschodni i Zachodni
  • Sektor Archeologiczny
  • Sektor Naftowy
  • Dolinianie
  • Poza tym, są jeszcze inne budynki, wyszczególnione na mapce, np. powstaje Sektor Pasterski.

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, że podział na sektory ma swoje odzwierciedlenie w terenie. Dokładniej mówiąc, teren został przygotowany tak, aby wyglądał naturalnie, pasował do społeczności.

Biorąc pod uwagę sektory, budownictwo łemkowskie i bojkowskie zlokalizowane jest na kulminacjach terenowych. Natomiast te pogórzańskie i doliniańskie zobaczymy w niższych partiach skansenu. Co ciekawe, w muzeum poza budynkami i terenem zostały odtworzone typowe układy zabudowy wsi czy też zagospodarowania zagród. Nie jest to wszystko o czym warto wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę- praktycznie każdy budynek to kopalnia historii.

Skansen w Sanoku jest nie tylko największy- jest też doskonale przemyślany, tak, abyśmy czuli się jak “za dawnych lat”. Efekt moim zdaniem został osiągnięty. 🙂

Co warto zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku?

Nie będę ukrywać, że cały skansen zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Zwiedzaliśmy go latem, kiedy kwitły malwy, część siana suszyła się na polu, a z zagrody uciekły owce, wśród których spacerowaliśmy.  To wszystko stworzyło niezwykłą, magiczną atmosferę.

Natomiast ze zwiedzanych obiektów w skansenie w Sanoku- niezwykłe wrażenie zrobiła na mnie duża, drewniana cerkiew, ale też małe domy z wypielęgnowanym ogródkiem. Rynek Galicyjski jest piękny i zadbany (podobnie jak np. w Nowym Sączu, ale wydaje się być większy). Poza tym, skansen w Sanoku może stanowić początek odkrywania dawnych kultur, historii i miejsc.

Rynek Galicyjski w Sanoku

Układ urbanistyczny miasteczka galicyjskiego w sektorze miejskim Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest naprawdę szczególny. Zacznę może od tego, że wszystko jest dopracowane i przemyślane- nie tylko sam układ Rynku, ale przede wszystkim każdy obiekt sanockiego skansenu jest wyposażony! Zobaczymy meble, sprzęty oraz urządzenia dające pełny obraz życia w tamtym okresie. W piekarni kupimy chleb, możemy zobaczyć jak tworzyło się gliniane misy, a to dopiero początek zwiedzania Rynku Galicyjskiego. Na Rynku zobaczymy dom żydowski, zakład szewski, aptekę, urząd pocztowy. Jest też remiza strażacka.

Co ciekawe, rekonstrukcję Rynku Galicyjskiego zobaczymy też w Nowym Sączu- byłam i również polecam 🙂 więcej: Nowy Sącz: atrakcje, skansen i muzea. Co robić w Beskidzie Sądeckim?

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Skansen Sanok- czy to wszystko, co jest do zobaczenia?

Zwiedzanie skansenu zajmie nam cały dzień, więc moim zdaniem- bardzo dużo czasu. Jeśli będzie nam mało, po zwiedzaniu zdecydowanie warto przejechać się po Podkarpackich wioskach, wyobrażając sobie “jak to kiedyś było”. Sanok, a zwłaszcza okoliczne wioski są mi szczególnie bliskie. Stamtąd, a dokładnie- z Pielni, położonej na Pogórzu Bukowskim pochodzi moja babcia. Jej historie o podróży do Sanoka na zawsze wyryły się w moim sercu i pamięci. Z tego też powodu skansen w Sanoku to dla mnie szczególne miejsce, bowiem po dawnej Pielni nie ma zbyt wielu śladów- w 1946 wieś była palona przez UPA dwa razy, wtedy ocalało 10 domów. Dlatego też rodzina babci zamieszkała na Ziemiach Odzyskanych, a dokładniej w województwie opolskim.

Imprezy i festyny w skansenie w Sanoku

Warto pamiętać, że skansen w Sanoku to nie tylko muzeum! Poza tym, że na jego terenie można kupić wiele rzeczy np. ręcznie robioną ceramikę czy chleb, od kwietnia do października, trzecia niedziela miesiąca to giełda staroci! A więc w niezwykłym otoczeniu możemy szukać antyków i staroci dla siebie. Mam nadzieję, że któregoś dnia uda mi się ją odwiedzić i zdać Wam relację.

Poza targiem staroci, w Muzeum Etnograficznym możemy wybrać się na następujące imprezy tematyczne:

  • Festiwal Zaklęte w Drewnie
  • Jarmark Folklorystyczny
  • Kiermasz Karpackich Smaków

Co robić w okolicy Sanoka?

Wracając do tematu- na Podkarpaciu jest co robić- nie tylko w kontekście górskich, pieszych wycieczek. Zresztą, Sanok to nie tylko skansen, a niedaleko miasta można wybrać się np. do Rymanowa Zdroju.

Więcej:

Atrakcje Podkarpacia: co warto zobaczyć?

Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić

Sanok na weekend

Rymanów Zdrój-  atrakcje, miejsca, jedzenie

Ciekawa jestem czy byliście już w Sanoku? A może ta podróż dopiero przed Wami?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


7 KOMENTARZE

  1. Byłyśmy raz w życiu w Sanoku jako opiekunki z koloniami, zwiedzanie było szybkie, z przewodnikiem. Bardzo nam się ten skansen podobał.

  2. Jakież cudowne miejsce! Nie mogę przestać się gapić na te Twoje piękne zdjęcia. Chciałabym, jak już uspokoi się sytuacja z wirusem, zwiedzać takie cudowne miejsca w Polsce, więc… Może ten skansen? 🙂 Kto wie 🙂 Na pewno mnie skusiłaś do zobaczenia na żywo 🙂

    • Bardzo się cieszę 🙂 mam nadzieję, że uda Ci się odwiedzić skansen w Sanoku. A może jeszcze inne? Ostatnio odwiedziłam Muzeum Wsi Radomskiej i bardzo mi się podobało, więc jeśli masz bliżej, serdecznie polecam!

  3. Czytałam ,że w skansenie podczas zwiedzania samemu,nie można wejść do wnętrz budynków,że zwiedzanie wnętrz tylko z przewodnikiem. Czy tak rzeczywiście jest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,806ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj