Od czasu publikacji artykułu o porównaniu warunków pracy pomiędzy Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją nie ma dnia, abyście nie pytali o życie i jego koszt w kraju pysznego wina i papryki. Nie mogę pozostawić Waszych wiadomości bez odpowiedzi. A że pytacie mnie równie często o to gdzie szukać pracy w Budapeszcie czy też ile wynosi minimalne wynagrodzenie, poruszę pokrótce te dwa tematy.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na Węgrzech?

Minimalne wynagrodzenie na Węgrzech oczywiście jest prawnie regulowane. I tak – pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat, od 1/1/2016 przysługuje minimalne wynagrodzenie miesięczne w wysokości 111 000 HUF brutto (około 1500 zł).

Przy czym pracownikowi z co najmniej średnim wykształceniem, zatrudnionemu na cały etat, od 1/1/2016 roku przysługuje minimalne wynagrodzenie miesięcznie wynoszące 129 000 HUF brutto (około 1740 zł).

Autopromocja

ksiazka kierunek zagranica

Uwaga! Jednak jeśli mówimy o pracy dla Polaków na Węgrzech, wynagrodzenie powinno być znacznie wyższe. Dość często powodem jest znajomość języka polskiego- jesteśmy zatrudniani do obsługi klienta, zarządzania projektem, księgowości itd., itp. Nie wyjeżdżamy tam na prace sezonowe 🙂

Ile wynosi węgierskie brutto i netto w umowie o pracę

Przy przeliczaniu wypłaty z brutto na netto powinniśmy mieć na uwadze, że różnica ta wynosi aż 34,5%. (więcej niż w Polsce!). Czyli:

350 000 HUF brutto – 232,750 HUF netto
4620 zł brutto – 3072 zł netto (kurs 0,0132)

Dla porównania w Polsce 4620 zł brutto to 3285 zł netto, czyli 213 zł więcej niż na Węgrzech.

Ile zarabiają Polacy na Węgrzech?

Zarobki naszych rodaków są zwykle nieco wyższe niż średnie zarobki Węgrów wg. tamtejszych statystyk (z racji posiadanych kompetencji, czy po prostu znajomości językowych). I tak, 350 000- 400 000 HUF brutto to stawka wyjściowa w Budapeszcie– stanowiska administracyjne/ obsługa klienta/ research.  Zdarzają się niższe propozycje, powiedzmy za 300 000 HUF, ale je przemilczę. Do tego często dochodzi pakiet relokacyjny (wsparcie finansowe, czy opłacenie hotelu na pewien okres) i inne znane nam w Polsce benefity. Ważne!  Warto negocjować stawki i nie sugerować się widełkami, tak bardzo jak w Polsce. Tu zwykle mamy mniejszą konkurencję, oczywiście bez przesady. Co do konkurencji- na jedno stanowisko niewykfalifikowane przypada plus minus 10 CV (dane tajne). Uwaga! W jakimś niewielkim, powiedzmy czterdziestotysięcznym miasteczku z jednej strony możemy liczyć na niższe zarobki, a z drugiej… możemy być jedynym kandydatem na to stanowisko i po prostu… „dyktować warunki”.  

Sprawdź również:  Czego nauczyło ich życie za granicą? Emigracyjne opowieści (nie tylko!) Polaków

Jakie są najpopularniejsze strony z pracą na Węgrzech

Przeglądanie ofert pracy możemy zacząć od:

Grup na Facebook-u, typu: Polacy na Węgrzech, Polacy w Budapeszcie, Hungary Expats itp.

Portalu Linkedin, wpisując interesującą nas ofertę w języku angielskim (chyba, że mówimy po węgiersku na tyle dobrze, aby się porozumieć na codzień), z zaznaczeniem kraju/ miasta, np. analyst / Budapeszt, polish speaking/ Węgry itd.

– Przeglądnięcia stron agencji rekrutacyjnych, np. grafton, hays, reed, cpl jobs.

– Sprawdzenia stron z ogłoszeniami np. profession.hu , glassdoor.com czy europelanguagejobs.com

– Wpisania interesującej nas oferty w google, z zaznaczeniem wyników np. ostatnich 24 godzin.

Jak wygląda prawo pracy na Węgrzech?

Tym z nas, co mają dzieci często praca na Węgrzech przyniesie klika dni dodatkowego urlopu. Tym z nas, co często chorują zdradzę, że pierwsze 15 dni choroby zasiłek wypłaca pracodawca. Kwota takiego zasiłku wynosi 70% pensji. Po tym okresie jest wypłacane jeszcze mniej. O tym ile się pracuje, ile przysługuje nam przerwy w pracy, przez codzienną przerwę i pracę  w święta już pisałam w porównaniu warunków pracy pomiędzy Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją.

Ile kosztuje życie na Węgrzech?

Wszystko zależy oczywiście od naszego stylu życia: co jemy, gdzie chcemy mieszkać, jak często jadamy na mieście. Z mojej perspektywy żywność okazała się droższa, ponadto w kalkulację kosztów życia warto uwzględnić wyjazdy do Polski. Droższe są banki, czy telefoniczne rachunki, zwłaszcza te za internet. Szczegółowe porównanie kosztów życia w Polsce, na Węgrzech i w Czechach znajdziecie pod tym tym linkiem. 

Leczo dla leniwych

Czy na Węgrzech faktycznie odzież jest tańsza niż w Polsce?

Z moich obserwacji, cena odzieży na Węgrzech kształtuje się podobnie jak w Polskich sklepach. Często jest taniej o 10-20% w porównaniu do cen w Polsce. Jednak moje zestawienie pokazało co innego: na Węgrzech jest średnio drożej o 2,4%. Więcej pod linkiem z kompletnym porównaniem.

Na jakie formalności muszę się przygotować przy relokacji na Węgry?

Pełny proces relokacji składa się z kilku kroków, które możemy załatwić sami, albo poprosić pracodawcę o pomoc w załatwieniu formalności.

Po pierwsze, potrzebujemy wyrobić dwa główne dokumenty, czyli:

 •  numer ubezpieczenia społecznego, po węgiersku TAJ szam,
 • numer podatkowy, po węgiersku adoazonosito szam.
Sprawdź również:  Szekesfehervar - atrakcje i ciekawe miejsca

Aby dostać wyżej wymienione numery potrzebujemy zameldować się w miejscu naszego stałego pobytu na Węgrzech (nie może to być hotel!) i wyrobić kartę adresową. Bez posiadania węgierskiego adresu, nie mamy prawa do wyrobienia ani numeru ubezpieczenia społecznego ani numeru podatkowego, a bez tego nie możemy rozpocząć pracy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Chciałabym uciec przed zimą na Węgry. Czy na Węgrzech jest śnieg?

Zima na Węgrzech nie jest tak surowa jak ta w Polsce, klika stopni na minusie to częste maksimum. Jak dla mnie ucieczka przed zimą to co najmniej 15 stopni na plusie, a już na pewno totalny brak mrozu. Śnieg na Węgrzech zdarza się, jednak niezbyt często. Jednak z początkiem grudnia bieżącego roku w moim ulubionym Szekesfehervar pruszyło, ale z powodu dodatnich temperatur śnieg roztopił się natychmiast. Ważne! W lutym, kiedy po kilku cieplejszych dniach przymroziło, lód był wszędzie: ulice, chodniki, trawa, a nawet drzewa były pokryte warstwą zamarzniętej wody. Było naprawdę ślisko.

Czy winieta na Węgrzech jest obowiązkowa?

Kochani, winieta jest obowiązkowa na płatnych drogach. Jeśli nie będziemy z nich korzystać, to oczywiście nie musimy jej kupować. Różnicą w porównaniu do np. Czech jest to, że na Węgrzech przy każdym wjeździe na autostradę jest kamera i jeśli nie mamy wykupionej winiety to odpowiednie służby o tym wiedzą, więc szansa na to, że się uda jest mała. Więcej znajdziecie w informatorze o winietach.

Kochani, mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania- piszcie śmiało 🙂

PS dla zainteresowanych: Niedawno wydałam książkę m.in. o tym jak wyglądała praca i życie na Węgrzech, opisałam też powrót do Polski. Bez zbędnego koloryzowania opowiedziałam o tym jak było w rzeczywistości. Jeśli interesuje Cię ten temat, wejdź na stronę książki. Możesz tam pobrać bezpłatny fragment i dowiedzieć się czy jest to pozycja dla Ciebie.

Buziaki,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

Noclegi znajdziesz na booking.com


41 KOMENTARZE

 1. Jeśli miałabym się tam wybrać to raczej w celach turystycznych, niż zarobkowych – ale i tak warto wiedzieć takie rzeczy. Ciekawie się czytało ?

 2. Kocham Węgry! Przez prawie 20 lat jeździłam z rodzicami i siostrami na wakacje to cudownego miasteczka Gyomaendród. Mam ogromny sentyment do Węgier, mam tam przyjaciół, znam każdą uliczkę Gyomy. To mój drugi dom – kiedyś marzyłam, żeby tam mieszkać i pracować ?

  • Miło mi to słyszeć Kasiu. O Gyomaendród coraz częściej słyszę i to chyba znak, żeby się tam wybrać. Pozdrowienia i do usłyszenia 🙂

  • Dziękuję bardzo Moniko. Myślę, że często przy przeprowadzce zapomina się o takich niby małych rzeczach. Małych, a ważnych 🙂 pozdrawiam serdecznie.

 3. Przez Węgry przejeżdżam kilka, czasami kilkanaście razy do roku, w drodze na Bałkany. Nie pałam wielką sympatią do tego kraju, głównie przez wzgląd na odwieczne problemy z noclegami, gdy przytrafi się obsuwa i trzeba gdzieś przenocować. Wtedy albo trafia się na miejsce, gdzie ceny są wzięte z kosmosu, a warunki urągają wszystkiemu. Albo trafia się do pensjonatów/na kempingi, gdzie ze świecą można szukać kogokolwiek żywego. A jak człowiek się rozbije na dziko, to jak spod ziemi potrafi wyrosnąć policja. Jedyne, co na Węgrzech bardzo lubię to wino oraz ostra pasta paprykowa. No i wifi w Tesco ?

  • Co do noclegów, miałam to w planie w tegoroczne wakacje. Jednak tak jak piszesz i ceny i warunki były po prostu z kosmosu! 🙂 jednak wino i pasta to dwie rzeczy, które muszę mieć w kuchni. Wino oczywiście kończy się jako pierwsze. Pozdrowienia!

 4. Fajnie, że podzieliłaś się tak szczegółowo informacjami na temat zarobków na Węgrzech. Kraj ten nie jest popularną destynacją zarobkową, a być warto go jednak rozważyć, zwłaszcza w tych branżach, w których zarobki są wyższe niż w Polsce.

  • Dziękuję pięknie! Mam nadzieję, że poszukujący pracy, zmiany życia czy też kraju zamieszkania będą mogli lepiej się odnaleźć na nowym rynku pracy. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 5. Hej. Świetny blog, dzięki za każdą informację:)))) Mam pytanie związane z zatrudnieniem na Węgrzech. Zacytuję Twoje słowa ” Bez posiadania węgierskiego adresu, nie mamy prawa do wyrobienia ani numeru ubezpieczenia społecznego ani numeru podatkowego, a bez tego nie możemy rozpocząć pracy” Czy jednak jest jakiś okres czasu od podpisania umowy z pracodawcą, w którym jest czas na wyrobienie numeru ubezpieczenia i numeru podatkowego? Przykładowo obecnie mieszkam w Estonii, po przyjeździe od razu rozpoczęłam pracę, a na wyrobienie numeru podatkowego i id card miałam chyba z miesiąc jak nie więcej. Czy tu tez tak jest? Będę przenosić się do Budapsztu, także próbuję zrozumieć tym razem Węgry:))) Jeszcze raz dziękuję za super bloga i pozdrawiam serdecznie.

  • Cześć, dziękuję Ci pięknie. Zarówno ja i moi znajomi, mieliśmy tak, że większość najgorszych formalności załatwiła firma. Na Węgrzech obecnie jest spora rotacja pracowników, więc tym bardziej powinni być skłonni Cię wesprzeć. Nie martw się o to 🙂 ps. W Budapeszcie jest milej niż w Szekesfehervar, gdzie wyrabiałam swoje dokumenty. Pozdrawiam serdecznie i jak coś to pisz!

 6. Dzień. Dobry mam pytanie o zarobki polaków na Węgrzech w 2019 roku. Czy nastąpił jakiś „update” zarobki są wyższe? i od jakiej kwoty mógłbym zaczynać negocjacje. Oczywiście mówię o pracy z językiem polskim jak i angielskim.

  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Dzień dobry, z tego co się orientuję to jak najbardziej. Myślę, że ówczesne brutto można traktować jako netto, ale warto poszperać więcej. Pozdrowienia!

 7. Cześć, mąż dostał propozycję pracy na Węgrzech, na minimum dwa lata. Chciałbym podjechać z nim i naszymi dziećmi. Młoda za 2 rok będzie objęta obowiązkiem szkolnym ale myślę o ED. Czy na Węgrzech są jakieś udogodnienia dla takich maluchów w pdkolu? Jak wygląda sprawa ubezpieczeń jeżeli mąż będzie pracował na umówie kontraktowej, czyli np włoskiej. Mam multum wątpliwości i jednocześnie chciałabym bardzo wyjechać.

  • Cześć, chciałabym Ci odpowiedzieć na te pytania, ale niestety nie jestem pewna jak to będzie wyglądać, bo nie mam dzieci. Niemniej, nie zostawię Cię bez odpowiedzi- bardzo polecam grupę na Facebooku “Polacy & Polonia na Węgrzech”- jest tam naprawdę dużo osób, które będą mogły doradzić i z własnego doświadczenia powiedzieć jak to wygląda. Na pewno będzie to szczere i autentyczne, bo życzliwych osób jest tam sporo.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
   Ewelina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj