Przemyśl- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Od niepamiętnych czasów chciałam pojechać do Przemyśla. Powód nie był zbyt szczególny: chciałam po prostu się dowiedzieć, gdzie jadą te wszystkie pociągi zmierzające na wschód. Nie spodziewałam się, że tak zauroczy mnie miasto, które odwiedziłam w trakcie moich wakacji na Podkarpaciu.

Spis treści

Inne inspiracje na podróże po Podkarpaciu znajdziecie tutaj: Atrakcje Podkarpacia.

Atrakcje Przemyśla- co zobaczyć?

Zwiedzanie Przemyśla zaczęliśmy od Starego Miasta. Zatrzymaliśmy się pod dość nietypowym pomnikiem, na Placu Dominikańskim. Przedstawia dwie postacie z czasów I Wojny Światowej: węgierskiego huzara, wrzucającego list do skrzynki pocztowej polskiego ułana z koniem. To legionista z I Pułku Ułanów Legionów Polskich.

Ten pomnik stoi tuż przy poczcie i kilka metrów od pomnika Wojaka Szwejka, do którego warto podejść zwiedzając Stare Miasto w Przemyślu.

Zabytki Przemyśla- ile ich tu jest?

Ten, kto odwiedził już Przemyśl nie będzie zaskoczony, że to tu znajduje się najwięcej obiektów zabytkowych w całym województwie. Przemyśl jest naprawdę ciekawym miastem i moim zdaniem warto zatrzymać się na dłużej niż tylko na kilka godzin.

Stare Miasto w Przemyślu

Rynek w Przemyślu to jeden z nielicznych rynków pochyłych w Europie. Położony na zboczu wzgórza., z dużą ilością zieleni, które nadają mu klimatu. Otoczony jest przez kamienice (nie wszystkie przetrwały), restauracje i kawiarnie. Rynek kojarzy się przede wszystkim z Pomnikiem Niedźwiedzia, który jest symbolem miasta.

Dla miłośników architektury: warto zobaczyć secesyjne kamienice przy ul. Grunwaldzkiej. A poza tym, na rynku można zwiedzić podziemia.

Przemyskie Podziemia

Podziemia w Przemyślu to miejsce, które można zobaczyć zwiedzając Rynek. Zobaczycie kolektory wraz z towarzyszącymi im piwnicami. Warto wiedzieć, że to krótka podziemna trasa. Jeśli byliście już na zwiedzaniu podziemi w Rzeszowie, możecie poczuć się delikatnie rozczarowani (ja tak miałam, bo zwiedzałam je w tym samym tygodniu).

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

To muzeum warte odwiedzenia z kilku powodów. Jeden z nich to odkrywanie nieznanych czy też zapomnianych w wielu rejonach Polski grup etnicznych, do których należą huculi. W muzeum znajduje się obszerna wystawa poświęcona Twierdzy Przemyśl czy historii i kulturze przemyskich Żydów.

Muzeum Ziemi Przemyskiej to nie jedyne muzeum w Przemyślu- można odwiedzić też Muzeum Historii Miasta Przemyśla czy słynne Muzeum Dzwonów i Fajek.

Twierdza Przemyśl

Po odwiedzeniu Muzeum Ziemi Przemyskiej, wielu będzie chciało odkryć Twierdzę Przemyśl. To przede wszystkim pozostałe forty, a po obiektach biegnie pieszy szlak turystyczny oraz rowerowy (o długości 87 km). Jeśli chcesz zwiedzać Twierdzę, jeden dzień w Przemyślu to może być za mało.

Muzeum Dzwonów i Fajek

Jak nazwa wskazuje- to muzeum dzwonów i fajek, zlokalizowane w zabytkowej Wieży Zegarowej, wysokiej na 38 metrów. Co ciekawe, Przemyśl jest jedynym ośrodkiem wytwórstwa profesjonalnych fajek w Polsce, a na wystawie można zobaczyć proces powstawania dzwonu. Pewne jest jedno: na wystawie zobaczycie niezliczoną ilość fajek i dzwonów.

Kopiec Tatarski, zwany Kopcem Przemysława

To jeden z popularniejszych punktów widokowych w Przemyślu i okolicy (350,3 m n.p.m). Kopiec prawdopodobnie powstał w IX wieku. Na początku stanowił miejsce kultu bogów słowiańskich. Jak to z takimi miejscami bywa, w późniejszym czasie postawiono tam kaplicę pw. św. Leonarda, która jednak nie przetrwała próby czasu.

Zamek Kazimierzowski

To chyba najpopularniejszy punkt w Przemyślu i moim zdaniem, słusznie. Nie dość, że położony jest na Wzgórzu Zamkowym, o wysokości 270 m n.p.m. z którego rozciąga się piękny widok, to ten renesansowy zamek ma naprawdę długą historię z XI wieku. W trakcie zwiedzania można wejść na baszty i zwiedzić zamkowe podziemia. Na dziedzińcu widać zarys romańskiej rotundy i palatium z czasów Bolesława Chrobrego.

Pałace w Przemyślu:

  • Pałac Lubomirskich
  • Pałac Biskupów Greckokatolickich
  • Pałac Biskupów Rzymskokatolickich

Kościoły, cerkwie, synagogi i cmentarze

W Przemyślu po prostu widać, że jesteśmy na Podkarpaciu, bo mijamy najróżniejsze obiekty kultu religijnego. Kościoły, klasztory, cerkwie czy synagogi. Oczywiście, część budynków już nie istnieje, ale pozostało ich naprawdę dużo. Moim zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor oo. Franciszkanów i Archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela.

Dworzec Przemyśl Główny

Wracając do tematu z początku- Przemyśl to również słynny dworzec, z którego startuje polski Orient Express, do Świnoujścia (1008 km). Co ciekawe, to tam znajduje się Restauracja „Perła Przemyśla”, z wykończonymi wnętrzami, że można poczuć się jak w pałacu.

Co jeszcze można zwiedzić w Przemyślu?

Przemyśl to również architektura militarna i obronna, czyli fragmenty murów obronnych miasta, forty Twierdzy Przemyśl czy bunkry Linii Mołotowa. Schron Kierowania Obroną Cywilną to obecnie nietypowe muzeum, którego jeszcze nie udało mi się odwiedzić (jeśli byliście, dajcie znać czy warto).

Poza tym, Przemyśl to miejsce dla tych, którzy lubią zwiedzać miejsca pochówku, czyli cmentarze. Cmentarz żydowski, Żołnierzy Rosyjskich, Austro-Węgierskich czy zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Głównym- to dopiero początek odkrywania dawnych historii.

Przemyśl to świetne miejsce na początek odkrywania Podkarpacia czy nawet Lubelszczyzny, do której już całkiem niedaleko. Można zacząć tu zwiedzać zamki i pałace (lista: Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić) czy miasta (szczególnie polecam  Sanok. Co tu robić, gdzie zjeść i dlaczego warto?). A jeśli macie inne pomysły, dajcie znać w komentarzu.

Do usłyszenia,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here