Park Skaryszewski w Warszawie. Zielone serce Pragi-Południe

Park Skaryszewski im Ignacego Jana Paderewskiego ma ponad 55 hektarów. Jest jednym z największych parków Warszawy, położony w dzielnicy Praga- Południe. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Skaryszew, na której powstał. Dziś potocznie nazywany jest Skaryszakiem. Liczy przeszło 100 lat, powstał w latach 1905–1916.

Park Skaryszewski urzekł mnie od pierwszego wejrzenia. Poczułam się w nim trochę jak w Central Parku– szerokie aleje, z których możemy przejść na malownicze mostki, a osiedle z widokiem na Jezioro Kamionkowskie skojarzyło mi się z kamienicami otaczającymi słynny Nowojorski Park.

W tym wpisie pokażę Wam, dlaczego warto odwiedzić Park Skaryszewski w Warszawie, zobaczycie piękne zdjęcia i usłyszycie co nieco o jego historii.

Park Skaryszewski- zaczynamy spacer!

Wybierając się do Parku Skaryszewskiego, warto wiedzieć kilka rzeczy- jakie okazy drzew i krzewów można zobaczyć, czym charakteryzuje się ten park czy jakie elementy sztuki i historii reprezentuje. Zacznę od tego, że zaprojektowany został w stylu angielskim. Oznacza to, że w parku nie czujemy sztucznego projektu, tylko naturalność. Niektóre miejsca przywodzą na myśl romantyczne sceny, sielskość.

Park Skaryszewski: mapa

Park Skaryszewski zaprojektował Franciszek Szanior, ówczesny główny ogrodnik Warszawy. Zwiedzanie parku może zająć naprawdę dużo czasu, w końcu liczy ponad 55 hektarów. Można usiąść w restauracji, zrobić piknik nad stawem, a latem pływać kajakiem czy wypożyczyć łódkę. Mapa wygląda następująco:

 

Przyroda w Parku Skaryszewskim

Można tu zobaczyć 280 gatunków drzew i krzewów, a najstarsze gatunki mają po 100 lat. Łącznie w parku znajduje się ponad 20 000 roślin! Można zobaczyć tu takie okazy jak klony złociste, dęby czerwone, modrzewie, srebrne świerki, miłorząb japoński, daglezje, cypryśniki. Wiosną w Parku Skaryszewskim można podziwiać krokusy i forsycje, nieco później, magnolie o pięknych białych kwiatach. Znajduje się w nim niewielki ogród różany i daliowy, który zdecydowanie warto odwiedzić. Przyroda w Parku Skaryszewskim jest po prostu piękna.

Jeśli zastanawia Was, czemu w pobliżu wody niektóre drzewa owinięte są siatką- stanowi ona zabezpieczenie przed bobrami, które chociaż teoretycznie zostały wywiezione, to co jakiś czas podgryzają drzewa.

Sprawdź również:  Olszanka - tajemnice i atrakcje gminy

A jak już jesteśmy przy zwierzętach, to w Parku Skaryszewskim znajdują się również wiewiórki, bardzo przyjaźnie nastawione do tych, którzy chcą je karmić. Oczywiście, tylko pełnowartościowymi orzechami!

Jeziorko i stawy w Parku Skaryszewskim

W Parku Skaryszewskim stworzono sztuczne stawy – nazwano je “Staw Kajakowy” i “Staw Łabędzi”. Dziś ich nazwy wyglądają nieco inaczej- jest staw na Kosku, są Stawy Kacze.

Poza tym, największym zbiornikiem jest Jeziorko Kamionkowskie. Jeziorko jest w rzeczywistości starorzeczem Wisły. To tu, latem można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Ciekawostek związanych z Jeziorkiem Kamionkowskim jest naprawdę dużo. Moim zdaniem, taka dość zaskakująca pochodzi z 2015 roku, kiedy z Jeziorka wyłowiono zbiornik na paliwo i pocisk, który leżał tam najprawdopodobniej od 14 sierpnia 1944 roku. Elementy pochodziły z brytyjskiego samolotu Liberator EV 961 zestrzelonego przez Niemców.

Rzeźby w Parku Skaryszewskim

Przy wejściu do parku zobaczymy popiersie mężczyzny. Dokładniej mówiąc, to popiersie Ignacego Paderewskiego, polskiego pianisty, kompozytora i premiera. To on jest patronem tego parku, dlatego jego pełna nazwa to Park Skaryszewski im Ignacego Jana Paderewskiego. Jednak warto wiedzieć, że pomnik kompozytora ustawiono dopiero w 1988 r. W parku zobaczymy wiele rzeźb, np. “Rytm” Henryka Kuny ( pochodząca z 1929) czy jeszcze starsza “Tancerka” Stanisława Jackowskiego ( z 1927).

W Parku Skaryszewskim znajduje się płyta ku pamięci Polaków poległych w World Trade Center w Nowym Jorku. Na niej wyryto nazwiska upamiętniające sześciu Polaków, którzy zginęli 11 września 2001 r.

Pozostałe rzeźby i pomniki w Parku Skaryszewskim

  • Biała kapliczka zaprojektowana przez Janusza Alchimowicza
  • Rzeźba “Kąpiąca się” Olgi Niewskiej (z 1929)
  • Pomnik E. M. House’a (z 1932, rekonstrukcja 1992)
  • Pomnik Żołnierzy Radzieckich (z 1945)
  • Płyta pamięci Poległych Lotników Brytyjskich 1944 (z 1988)
  • Płyta pamięci Saperów Polskich Armii Krajowej
  • Płyta pamięci poległych w II wojnie światowej Sportowców-Akademików

Co można robić w Parku Skaryszewskim?

Poza spacerowaniem, fotografowaniem czy karmieniem wiewiórek, w sezonie letnim można wypożyczyć kajaki lub rower wodny. Wypić kawę, piwo w knajpie., zagrać w szachy. Można poćwiczyć, wybrać się na jakieś wydarzenie do amfiteatru. Moim zdaniem to świetne miejsce na popołudnie czy niedzielę.

Sprawdź również:  Odwilż – gdzie kręcono serial? Miejsca w Szczecinie

Ciekawostki o Parku Skaryszewskim

Z Jeziorem Kamionkowskim sąsiaduje osiedle mieszkaniowe Sonata. Wiem, że wiele osób sprawdza nazwę tego osiedla, z powodu pięknego położenia. Jak już wspomniałam, układ wydaje się być malowniczy niczym Central Park w Nowym Jorku.

Jadąc do Parku można zobaczyć mural firmy Wedel. Powodem jednak nie jest to, że alejka biegnąca brzegiem jeziora nosi imię Emila Wedla, tylko na skraju jeziorka, w latach 1927–1930 powstała fabryka na Kamionku. Poza muralem, jest tu pijalnia czekolady, a kiedyś można było zwiedzać fabrykę. Mam nadzieję, że będzie to ponownie dostępne 😊

Informacje praktyczne- Park Skaryszewski

Jadąc po raz pierwszy do Parku Skaryszewskiego, zastanawialiśmy się czy łatwo będzie z parkingiem. Okazało się, że parking tuż przy Parku Skaryszewskim jest możliwy, ale miejsca są, oczywiście ograniczone. Jeśli chcielibyście zaparkować przy Stadionie Narodowym, mam złą wiadomość- straż miejska ostatnio wystawiała tam mandaty (pewnie nie po raz pierwszy). Dlatego warto zaznaczyć sobie kilka legalnych punktów parkingowych albo jechać komunikacją miejską/ taksówką.

Kto z Was odwiedza Park Skaryszewski regularnie? Czekam na Wasze opinie i komentarze.

Więcej parków w Warszawie znajdziesz tutaj: Parki w Warszawie – Łazienki Królewskie – Park Szczęśliwicki – Kampinoski Park Narodowy

Jeśli zwiedzasz Warszawę, sprawdź: Warszawa atrakcje 

1 KOMENTARZ

  1. Kocham ten park! Poza karmieniem wiewiórek – polecam spróbować karmienia sikorek 🙂 chyba nie ma przyjemniejszego uczucia niż to jak taki maluszek z zaufaniem siada na ręce żeby schrupać ziarenka (lubią słonecznik wręcz wyjątkowo):) wystarczy znaleźć ich karmnik, stanąć obok (bliżej drzew niż ścieżki) nasypać ziarna na rękę, wyciągnąć ją i w spokoju i bezruchu czekać 🙂 magia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj