Panama – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Jeśli myślisz o wyjeździe do Panamy i szukasz informacji, które pomogą Ci w zaplanowaniu podróży, to jesteś w dobrym miejscu. W tym wpisie postaram się przybliżyć ten niewielki, położony w Ameryce Środkowej kraj. Opowiem o tym, co warto wiedzieć przed wyjazdem, jak się do niego przygotować oraz o tym, jaki termin najlepiej wybrać. I od tego ostatniego zacznę, bo to moim zdaniem kluczowy temat.

Co warto wiedzieć o Panamie?

Przed wyjazdem do Panamy warto zorientować się w kilku kwestiach. Chociaż Panama ma swoją walutę (Balboa), to płaci się w dolarach (USD). Przelicznik jest prosty: 1 dolar to 1 Balboa. Co ciekawe, dolarów jako lokalnej waluty używa się od 1904 roku, a balboa występuje tylko w formie monet. Jeśli chodzi o powiązania ze Stanami Zjednoczonymi, to nie wszystko. Podobieństw jest trochę, np. trzeba zabrać przejściówkę (gniazdka są takie jak w USA, typ A), a temperatura podawana jest w Farenheitach. Mówi się po hiszpańsku, po angielsku można się dogadać, ale nie wszędzie. Niemniej, nawet jeśli ktoś nie mówił po angielsku, a ja nie znałam hiszpańskiego, to zawsze udało się dojść do porozumienia. Warto wykupić ubezpieczenie – pamiętajcie o tym, bo to naprawdę ważne.

Kiedy lecieć do Panamy? Pogoda i klimat w Panamie

Chociaż moja podróż do Panamy odbyła się na przełomie września i października, to jednak dla wielu nie będzie to wymarzony termin na taką podróż. Powód? W tym kraju występują dwie pory roku: sucha od grudnia do kwietnia i deszczowa od maja do listopada. Pora sucha jest, jak nazwa wskazuje powinna być po prostu sucha i słoneczna.

A jak wygląda pora deszczowa? Nie wygląda tak, że cały czas pada, jednak może się tak trafić. Żeby to odpowiednio zaprezentować,  kiedy w Polsce największa miesięczna ilość opadów to  84 l/m2, tak w Panamie potrafi dojść do  245 l/m2. Okolice 200 utrzymują się przez całą porę deszczową. W terminie, w którym przyleciałam mocno padało przez pierwsze dwa dni, przy czym nadal było ciepło (25-30 stopni). Kolejne 10 dni było suche, ale mieliśmy jeden moment, w którym chwilę pokropiło. Poza deszczem, jest też oczywiście duża wilgotność powietrza. Niezależnie od wybranego terminu i pory, obowiązkowy będzie mocny krem przeciwsłoneczny, nawet w pochmurne dni. 

Niezaprzeczalnym plusem podróży w terminie pory deszczowej są migracje ptaków, zwłaszcza drapieżnych, które przelatują nad Panamą. Między innymi w mieście Panama odbywa się ich liczenie, bowiem ptaki drapieżne przelatują tylko w bliskiej odległości lądu.  

Elektryczność w Panamie

Warto wiedzieć, że w Panamie obowiązują gniazdka typu amerykańskiego  ( typ A w większości miejsc), więc warto zabrać ze sobą przejściówkę, jeśli wasze sprzęty są na inne wtyczki.

Lot do Panamy i różnica czasu

Różnica czasu to -7/8 godzin, więc jeśli macie zaplanowaną intensywną podróż, warto rozważyć jeden dzień w zapasie. Na ten moment nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Panamy i prawdę mówiąc, mój organizm trochę wariował, nie tylko ze względu na zmianę czasu, ale długi transfer – 11 godzin trwał lot z Amsterdamu do miasta Panama + wcześniej leciałam z Wrocławia, co razem z przesiadką zajęło 7 godzin. Łącznie w podróży byłam 22 godziny i jak o 18 Panamskiego czasu przyjechałam do hotelu, tak spałam do 6 rano. Jeśli chodzi o korzystne połączenia, to u mnie najszybciej wychodził lot liniami KLM, jednak powrót był trochę mniej szczęśliwy, bo czas pomiędzy jednym a drugim lotem to ok. 10 godzin. Może korzystniej czasowo wyszedłby lot do Krakowa, ale o tym dowiedziałam się po tym, jak już miałam zamówione bilety. Jeśli tak jak ja będziecie mieć sporo czasu na przesiadkę w Amsterdamie, polecam wykupić salonik KLM Crown – czas płynie tam po prostu lepiej niż na lotnisku.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wiza do Panamy

Aby wyjechać do Panamy potrzebny będzie oczywiście paszport. Na szczęście pomiędzy Polską, a Panamą istnieje ruch bezwizowy. Za wjazd się nic nie płaci, niemniej na miejscu czeka nas kontrola paszportowa, w trakcie której musiałam podać, gdzie się zatrzymam, ile dokładnie dni będę w Panamie itp. Dodam, że znałam tylko dwa hotele, bo w planie było wiele różnych lokalizacji, a podałam jedno miejsce i to było OK. Poza tym, trzeba było wypełnić formularz celny (online lub na kartce, którą rozdają w samolocie).

Internet w Panamie

Co mnie na wstępie zaskoczyło w Panamie, to to, że po wylądowaniu nie miałam praktycznie zasięgu. Mogłam zadzwonić lub wysłać SMS-a ze swojej oryginalnej karty. Później się poprawiło, ale Internet nadal był trochę słabszy w niektórych miejscach, a że podróżowałam po miejscach, które były bardziej „odcięte od świata” to czasami go nie było.

Dodam, że chociaż ostatnio wiele operatorów w Polsce wprowadza tańszy Internet poza Unią Europejską, również mój, to w Panamie zdecydowałam się na zakup karty esim. Powód? Nie tylko sam koszt, ale też sposób naliczania zużytego transferu. Kiedy korzystam z Internetu u mojego operatora, transfer bardzo szybko zostaje wykorzystany. Za to, kiedy korzystam z karty esim, transfer schodzi nawet dwa razy wolniej. Tak więc tym razem wybrałam firmę GoMoWorld, bo była korzystna cenowo i przez cały wyjazd zużyłam ok. 8 GB (korzystałam też z wifi w hotelach).  

Nocleg w Panamie

Noclegi w Panamie można rezerwować bez problemu przez booking.com, działa też Airbnb. Koszt zależny jest oczywiście od lokalizacji. Hotele w mieście Panama zaczynają się od 80 dolarów/noc ze śniadaniem. W stolicy spałam w trzech miejscach, które podlinkuję poniżej. Poza tym, podróżowałam po kraju, odwiedzając wysepki, rdzenną ludność czy piękne miejsca związane z naturą. O moim planie zwiedzania opowiem w następnym wpisie i tam też zamieszczę polecany i sprawdzony przeze mnie nocleg.

Hotele w Panama City

Westin Playa Bonita – polecam ze względu na piękny widok i plażę, jest daleko od miasta (20 minut poza godzinami szczytu, w godzinach szczytu kilkakrotnie dłużej)

Crowne Plaza Panama Airport, IHG Hotel – lokalizacja blisko lotniska, idealnie, jeśli potrzebujecie się przespać przed/po locie

Hotel El Panama By Faranda – lokalizacja dobra ze względu na lotnisko, z którego lecieliśmy do Chitre.

Transport w Panamie

Jeśli chodzi o planowanie podróży, na terenie miasta możemy korzystać z komunikacji publicznej (w tym metro), możemy też jeździć taksówkami, jest też Uber. Z tego ostatniego na terenie Panama City korzystałam wielokrotnie i jakość jest jak najbardziej OK. Jeśli chodzi o ceny, można pojechać za 8$, ale pamiętajcie, że jeśli trafi się korek, cena może wzrosnąć i to znacznie. Tak więc moje przejazdy kosztowały od 10-25$ za podobne trasy, cena była tak naprawdę zależne od godzin szczytu.

Natomiast w przypadku planowania podróży po Panamie, możemy wynająć samochód (popularna opcja, z której korzystali znajomi), posiłkować się autobusami, a także wykupić loty (w Panamie jest sporo małych lotnisk, więc doleci się w wiele lokalizacji). Loty są o wiele szybsze niż jazda samochodem, przykładowo lot z Panama City do Chitre zajął ok. 40 minut, natomiast ta sama trasa lądem zajmie około 4 godzin. Polecam wykupienie wycieczki z lokalnymi biurami podróży, jeśli zależy Wam na kompetentnej i kompetentnej obsłudze. Osobiście przez 6 dni podróżowałam z biurem Balaena i tak naprawdę dzięki temu dowiedziałam się o Panamie naprawdę dużo (w języku angielskim, mówią też oczywiście po hiszpańsku).

Co spakować do Panamy?

Temperatura w Panamie przez cały rok jest niemal taka sama. Jedyną różnicą jest pora sucha i deszczowa, o której wspomniałam powyżej. W porze deszczowej, w której byłam wilgoć była naprawdę duża i nawet jeśli temperatura pokazywała 25 stopni, odczuwalna była o wiele wyższa. Dlatego ubrania, które pasują do 25 stopni w Europie, nie pasowały do 25 stopni w Panamie. Sprawdziły się jedynie krótkie bądź przewiewne ubrania, a nadal było bardzo gorąco. Na trekkingu w lesie deszczowym wejście na wieżę widokową można porównać do wejścia do sauny parowej. Przyznam, że było to dość ciekawe doświadczenie.

Panama  – co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz miejsca, które jest zielone, zawsze ciepłe, egzotyczne i naprawdę różnorodne, to Panama może być kierunkiem dla ciebie.  Czym objawia się panamska różnorodność? Na przykład, wieżowce w Panama City, położone tuż obok lasu deszczowego. 35 kilometrów dalej znajdują się wioski rdzennej ludności, do których można dotrzeć tylko za pomocą łodzi. Co ciekawe, w Panamie odnotowano niemal 1000 gatunków ptaków. Natura jest tam przepiękna, można zobaczyć kolibry, tukany, papugi. Na wyciągnięcie ręki znajdują się tu ogromne, niebieskie motyle, kolorowe żaby i jaszczurki. Las deszczowy nie tylko zachwyca, ale też żyje. Dla mnie to wszystko brzmi, ale też wygląda jak raj.

Tak naprawdę moje dwa tygodnie zleciały jak jeden dzień, a ja wylatując do Polski zastanawiałam się, czy tu jeszcze wrócę.  Mój wyjazd był na tyle cudowny, że osobiście zazdroszczę każdemu, kto będzie mógł to przeżyć sam.

Więcej o Panamie przeczytasz tutaj:

Isla Iguana – tropikalna oaza Panamy

Za zaproszenie do Panamy serdecznie dziękuję Panamskiej Organizacji Turystycznej & Adventure Travel Trade Association.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

  1. Nigdy nie piszę komentarzy, ale od co najmniej 5 lat czytam Twojego bloga. Przyjemnie się patrzy, że nadal masz w sobie tyle pasji i pokazujesz ciekawe miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,811ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj