Panama to kraj, który wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Kanałem Panamskim, ale skrywa o wiele więcej fascynujących historii i zaskakujących faktów. Dokładniej mówiąc, ten niewielki kraj potrafi zaskoczyć nie tylko rajskimi plażami i egzotyczną przyrodą, ale również ciekawostkami, o których mało kto słyszał.
Chcesz dowiedzieć się, co kryje Panama poza słynnym kanałem? Zapraszam do lektury.
Wpis powstał we współpracy reklamowej z marką Lidl Polska
Spis treści
- 1 Kanał Panamski
- 2 Owoce i warzywa w Panamie
- 3 Produkcja alkoholu w Panamie
- 4 Waluta w Panamie
- 5 Jedyna taka stolica na świecie
- 6 Klimat w Panamie
- 7 Miasteczko położone na dnie wulkanu
- 8 Dwa święta niepodległości
- 9 Dwa oceany i dwa wybrzeża
- 10 Rdzenni mieszkańcy w Panamie
- 11 Największa strefa wolnocłowa w obu Amerykach
- 12 Ciekawostki o Panamie
Kanał Panamski
O samym Kanale Panamskim mogłabym przygotować osobny zbiór ciekawostek, dlatego w tym wpisie wymienię tylko kilka z nich. Kanał Panamski, uznawany za jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych XX wieku, to 81,6 km drogi wodnej, która łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem. Budowa trwała od 1904 do 1914 roku, a oficjalnie otwarto go w 1920 roku. Kanał generuje jedną trzecią dochodów Panamy, a jego przepustowość to 14 tys. statków rocznie. Ta liczba ma się podwoić w 2025 roku.
Kanał przyciąga także turystów: można go zwiedzać zarówno z lądu, jak i podczas rejsów wycieczkowych.


Owoce i warzywa w Panamie
Panama to kraj, gdzie kuchnia opiera się głównie na ryżu, platanach i manioku, ale lista dostępnych owoców i warzyw jest naprawdę długa. W tropikalnym klimacie królują słodkie ananasy, mango, papaje, truskawki, kokosy, melony i banany. Osobiście za każdym razem zajadam się papają, ananasem i mango, a w gorące dni najlepiej napić się świeżej, chłodnej wody kokosowej.
Poza tym, uprawia się tu trzcinę cukrową, sałatę, pomidory, cebulę, buraki, kapustę, marchew, brokuły i wiele więcej. Przed rolnictwem stoją inne wyzwania: w Panamie jest niezwykle gorąco. Z tego powodu, w tym kraju nie uprawia się jabłek ani winogron, bo klimat na to nie pozwala.

Produkcja alkoholu w Panamie
Choć, jak wspomniałam, w Panamie klimat nie sprzyja uprawie winogron ani jabłek, a co za tym idzie, produkcji wina czy cydru, to kraj ten jest prawdziwą mekką dla miłośników rumu. Bogate plantacje trzciny cukrowej, idealne warunki do fermentacji i wieloletnia tradycja destylacji sprawiają, że panamski rum uchodzi za jeden z najlepszych na świecie.
Dlatego w Panamie warto spróbować alkoholi, które przez lata dojrzewają w beczkach, nabierając głębokiego smaku i aromatu. Nawet jeśli nie planujesz podróży do Ameryki Środkowej, możesz zarezerwować lokalne trunki na portalu Winnica Lidla. Winnicalidla.pl to portal, na którym można zarezerwować alkohole z całego świata oraz kupić je w sklepie przy okazji codziennych zakupów. Zarezerwuj dzisiaj i kup nawet już jutro przy okazji codziennych zakupów w Lidlu. To dobre, a nawet lepsze rozwiązanie także, kiedy nie chcesz ryzykować przewozu butelek w walizce. Na ich stronie znajdziesz również przepisy na drinki z rumem.




Waluta w Panamie
W Panamie obowiązują równolegle dwie waluty: Balboa (PAB) i dolar amerykański (USD). Co ciekawe, Balboa występuje wyłącznie w formie monet, a banknoty to amerykańskie dolary. Sam przelicznik jest niezwykle prosty: 1 Balboa = 1 dolar. Panama używa dolara jako swojej oficjalnej waluty od 1904 roku, co czyni ją jednym z niewielu krajów, gdzie lokalna waluta funkcjonuje równolegle z dolarami amerykańskimi.
Jedyna taka stolica na świecie
Panama City to jedyna stolica na świecie, w której granicach znajduje się las deszczowy. Dostęp do niego jest bardzo prosty, a na spacerze można nie tylko chłonąć tropikalną zieleń, ale także z punków widokowych podziwiać spektakularne widoki na panoramę stolicy. Metropolitan Natural Park to jedno z moich ulubionych miejsc w stolicy Panamy.
To las o powierzchni 265 hektarów. Na jego terenie żyje aż 227 gatunków ptaków, 45 gatunków ssaków, 36 gatunków węży i 14 gatunków płazów. Wśród nich można spotkać m.in. małpy, mrówkojady, leniwce, iguany, żółwie, węże. Park zachwyca również bogactwem flory, około 75% jego powierzchni pokrywa tropikalny las. Znajdziesz tu około 300 gatunków roślin, w tym liczne orchidee czy drzewa liczące 50 metrów.




Klimat w Panamie
Panama, położona blisko równika, cieszy się tropikalnym klimatem, a zamiast klasycznych czterech pór roku występują dwie: sucha i deszczowa. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia i charakteryzuje się, oczywiście, intensywnym słońcem, ale trzeba mieć na uwadze, że może zdarzyć się ulewa. Natomiast pora deszczowa, która trwa od maja do listopada, nie oznacza ciągłych opadów, choć deszcze mogą być naprawdę obfite. Dla porównania, gdy w Polsce maksymalna miesięczna ilość opadów wynosi 84 l/m², w Panamie w sezonie deszczowym może dojść nawet do 245 l/m². Mimo to, dni bezdeszczowe również się zdarzają, a temperatura przez cały rok utrzymuje się w granicach 25-30°C. Co ciekawe, dni i noce mają niemal taką samą długość przez cały rok: słońce wschodzi i zachodzi prawie o tej samej porze, co sprawia, że rytm dnia jest tu niezwykle przewidywalny.
Warto pamiętać, że niezależnie od pory roku, wilgotność powietrza jest tu zawsze wysoka, a mocny krem przeciwsłoneczny absolutnie niezbędny.



Miasteczko położone na dnie wulkanu
Ciekawe miejsca w Panamie? Jest ich mnóstwo, a jedno z nich to El Valle de Antón. El Valle de Antón to panamskie miasteczko położone w kraterze wygasłego wulkanu. Jest to miejsce, które przyciąga miłośników natury: otoczone malowniczymi górami, pełne jest wodospadów, gorących źródeł, kolorowych kwiatów oraz ptaków. Dodatkowo, urok tej miejscowości dopełnia targ, na którym można znaleźć rękodzieło, egzotyczne owoce i lokalne przysmaki. Dodam, że za sprawą położenia panuje tu umiarkowany, jak na Panamę klimat: nie tak gorąco, jak na wybrzeżu.
Dolinę Antona miałam okazję odwiedzić w styczniu i miejsce jest naprawdę niezwykłe, dlatego jeśli wybieracie się do Panamy, zapiszcie sobie to miejsce. Do El Valle de Antón można dotrzeć z Panama City w około 2,5 godziny jazdy.
Więcej: El Valle de Antón – miasteczko położone na dnie wulkanu



Dwa święta niepodległości
Panama świętuje aż dwa dni niepodległości, upamiętniając dwa kluczowe momenty w swojej historii. Ta wyjątkowa kombinacja sprawia, że listopad to czas wielkich parad, festiwali i patriotycznych uroczystości w całej Panamie.
3 listopada to dzień, w którym w 1903 roku kraj ogłosił niepodległość od Kolumbii, a dzień później – 4 listopada – obchodzony jest Dzień Flagi.
Natomiast 28 listopada to data, która przypomina o uzyskaniu niepodległości od Hiszpanii w 1821 roku.
Dwa oceany i dwa wybrzeża
Panama to kraj, który posiada dostęp do dwóch oceanów – Atlantyku i Pacyfiku. Co ciekawe, oba wybrzeża dzieli zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, co sprawia, że w jeden dzień można zobaczyć zarówno wschód słońca nad Karaibami, jak i zachód słońca nad Pacyfikiem.


Rdzenni mieszkańcy w Panamie
Panama to nie tylko piękne plaże i nowoczesne wieżowce, ale także kultura rdzennych mieszkańców. W tym kraju żyje aż siedem rdzennych plemion: Ngäbe, Buglé, Guna, Emberá, Wounaan, Bri Bri i Naso Tjërdi. Każde z nich posiada unikalne tradycje, język i kulturę.
Gdzie można ich spotkać? Guna zobaczysz nawet w Panama City, gdzie sprzedają ręcznie wykonane rękodzieło zwane mola, które zachwycają kolorami i wzorami inspirowanymi naturą. A jeśli masz ochotę na bliższe spotkanie z kulturą Embera, możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę do ich wioski. Miałam okazję zobaczyć ich zwyczaje, a więcej o tym przeczytasz w tym wpisie: Embera – z wizytą u rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej




Największa strefa wolnocłowa w obu Amerykach
Colón to panamskie miasto, które przyciąga turystów i handlarzy z całego świata za sprawą największej w obu Amerykach, a drugiej co do wielkości strefy wolnocłowej na świecie, ustępującej jedynie Hongkongowi. Jeśli jesteś w Panamie i chcesz wybrać unikatowe miejsce na zakupy, Zona Libre de Colón będzie idealna. Tu można kupić odzież, elektronikę, perfumy, biżuterię i produkty markowe w znacznie niższych cenach.
Wskazówka: strefa wolnocłowa otwarta jest jedynie od poniedziałku do piątku.
Ciekawostki o Panamie
Czy to wszystkie ciekawostki o Panamie? Oczywiście, że nie. Miałam okazję być w Panamie kilka razy i za każdym razem odkrywam tam coś nowego. Ten mały, zarówno ze względu na powierzchnię, jak i liczbę mieszkańców kraj skrywa naprawdę wiele tajemnic.
Dodam, że to mało popularny kierunek wśród Polaków: Panamę odwiedza mniej niż 5000 Polaków rocznie, więc spotkanie tam naszych rodaków niemal graniczy z cudem.
Jeśli szukasz nieoczywistego, egzotycznego kierunku na wakacje, przeczytaj moje inne wpisy. O Panamie pisałam również tutaj:
- Co zobaczyć w Panama City? Najciekawsze miejsca i atrakcje
- Panama – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
- Isla Iguana – tropikalna oaza Panamy
- Co zobaczyć w Panamie? Mój plan podróży (pierwszy wyjazd)
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Super, że przybliżasz ten jednak mało znany nam kraj 🙂
A proszę bardzo, z przyjemnością.