Dzikie osiołki na Cyprze Północnym. Co warto wiedzieć?

Kiedy w zeszłym roku odwiedziliśmy Cypr Północny nie mogłam doczekać się wycieczki na Półwysep Karpaz. Ten półwysep liczy około 75 kilometrów długości i jest niezwykły z kilku powodów. Jednym z nich są dzikie osiołki, które stanowią symbol kraju, niezależnie od jego części- czy mówimy o Cyprze czy Cyprze Północnym.

Jak wygląda spotkanie z dzikimi osłami na Cyprze? Z zasady, kiedy podjeżdża się samochodem na półwysep, osiołki wręcz pchają się do środka, czekając na marchewki i inne przysmaki. To niezwykłe miejsce, nie tylko w skali wyspy.

cypr-polnocny
Półwysep Karpaz

Skąd wzięły się osiołki?

Podczas inwazji tureckiej osiołki osiedliły się na Półwyspie Karpaz. Wtedy greccy, cypryjscy rolnicy uciekli z tego obszaru, pozostawiając swoje zwierzęta. W roku 2002 ich populacja liczyła ok. 2500.

Co ciekawe, istnieją dwie główne odmiany osłów na Cyprze. Bardziej popularny jest duży, ciemny osioł z bladym brzuchem, prawdopodobnie pochodzenia europejskiego. Drugi, mniej popularny to mały, szary osiołek prawdopodobnie afrykański- stanowi około 20% całej populacji.

Merhaba!

Co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Na półwyspie znajduje się rezerwat przyrody, w którym poza osiołkami możemy zobaczyć żółwie, różnorodne gatunki ptaków i motyli, oczywiście w zależności od sezonu.

Co ciekawe, cypryjskie osiołki z zasady nie boją się ludzi. Przyjazd na półwysep powinien zakończyć się sukcesem i nakarmieniem co najmniej kilku osobników. 😊 Warto uważać jadąc samochodem, bowiem osiołki potrafią wejść na drogę (zobaczcie zdjęcia niżej!).

Karmienie osiołków na Cyprze

Osły Cypru, chociaż nie mają swoich właścicieli są naprawdę pocieszne. Wybierając się do Parku Narodowego Karpaz / Dipkaraz trzeba pamiętać o zamykaniu samochodu (wraz z oknami). Jeśli zostawicie otwarte okna, a w środku będzie jedzenie, osiołki zrobią wszystko, żeby je dostać.

Dlatego warto zabrać ze sobą przysmaki takie jak marchewki i chleb świętojański.

Jak zobaczyć dzikie osiołki na Cyprze?

Kiedy w marcu 2020 wybraliśmy się na Półwysep Karpaz nie mogłam się doczekać spotkania z osiołkami. W styczniu widziałam relację u Karoliny i Piotrka z bloga Rude i Czarne, którzy odwiedzili półwysep i zostali dosłownie otoczeni przez osiołki! Zabrali ze sobą przysmaki, a osiołki po prostu wchodziły im do samochodu. Zresztą, nie będę więcej opowiadać- zobaczcie sami!

Jeśli chcecie zobaczyć co na Cyprze Północnym rekomenduje Karolina i Piotrek, koniecznie sprawdźcie ich przewodnik: CYPR PÓŁNOCNY – CO ZOBACZYĆ? Poza przewodnikiem i pięknymi zdjęciami, możecie zobaczyć mapę, którą naniesiecie na swój telefon.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Czy udało się nam zobaczyć osiołki?

Na Cypr przylecieliśmy w marcu (swoją drogą, bardzo lubię Cypr wiosną). Wysiedliśmy z samochodu, spacerując po parku, mając dziwne uczucie, że coś tu jest nie tak.

W miejscach oznaczonych jako „osiołkolubne” osiołków nie było. Za to, pod nogami widzieliśmy łuski z nabojów, które przypomniały nam tradycję strzelania do ptaków m.in. na Malcie (więcej: STRZELANIE DO PTAKÓW. TRADYCJA, KTÓRA NIE POWINNA PRZETRWAĆ ). Byłam w szoku.

Strzelanie do osiołków na Cyprze. Aktualizacja 2020

Szybko wygooglowałam sprawę i okazało się, że 10 osłów zostało zastrzelonych pod koniec marca 2008 roku. Mimo strajków i podjętych działań, 12 lat później sprawa była nadal aktualna!

Od razu zapakowaliśmy się do samochodu, bojąc się, że ktoś i nas postrzeli. Nie zobaczyliśmy żadnego osiołka aż do wyjazdu, kiedy kilka osiołków stało w sporej odległości od nas. Wysiadłam z samochodu, z marchewkami, ale nadal bały się podejść. Kiedy zrobiłam krok w ich stronę, zaczęły wydawać przeraźliwe dźwięki, wycofując się za krzaki. Rzuciłam w ich stronę marchewkę, ale to nie poprawiło sytuacji. Osiołki były przerażone na śmierć.

Osły na Cyprze: są czy ich nie ma?

Nie słyszałam- a sprawdzałam dokładnie- żeby inni turyści mieli taką sytuację jak my. Można powiedzieć, że 100% turystów było zadowolonych i każdy spotkał osiołka, a nawet był przez nie prześladowany. 🙂 Dlatego jeśli wybieracie się na Półwysep Karpaz na Cyprze, pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą marchewki i chleb świętojański. Osiołki będą Wam wdzięczne!

Więcej wpisów o Cyprze Północnym tutaj:

Cypr Północny. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem

Cypr Północny- jak zorganizować wakacje na tureckim Cyprze?

Jak wygląda przekraczanie granicy na Cyprze? Czy wystarczy dowód osobisty?

Atrakcje Cypru – TOP 17 miejsc, które musisz zobaczyć


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


7 KOMENTARZE

  1. Nigdy nie zapomnę tego spotkania, cały dzień mi się buzia śmiała! A jakie były wściekłe jak skończyła nam się marchewka i chleb świętojański!

  2. Cześć . Wybieramy się na Cypr Północny z różnych względów nie chcemy wypożyczać samochodu.Czy wiesz może o jakiś firmach które organizują wycieczki po terenie Cypru Północnego ? Myślę o lokalnych firmach . Tak jak dzieje się to np
    w samej Turcji?
    Będę wdzięczna za odpowiedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj