Jak wygląda przekraczanie granicy na Cyprze? Czy wystarczy dowód osobisty?

Za każdym razem jak jestem na Cyprze pytacie mnie o to ile trwa odprawa, jak jest z tym przekraczaniem granicy i ile czasu to zajmuje. Opowiem Wam jak to wygląda, przy czym miejcie proszę na uwadze, że w sezonie zajmuje to z pewnością o wiele więcej czasu niż wiosną czy zimą.

Jeśli wybierasz się na Cypr, możesz skorzystać z przygotowanych przeze mnie poradników:

Cypr: jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Cypr Północny- jak zorganizować wakacje na tureckim Cyprze?

Cypr- jak wygląda odprawa na lotnisku?

Chociaż grecka część Cypru jest w Unii Europejskiej, to warto pamiętać, że Cypr wciąż kandyduje do bycia w strefie Schengen. Nie potrzebujemy paszportu, w dalszym ciągu możemy wjechać na podstawie dowodu osobistego, ale będziemy musieli przejść standardową kontrolę graniczną. W przypadku wylotu z Polski- pokazujemy strażnikowi paszport/ dowód już po przejściu za bramki. I aż do przylotu na Cypr nie mamy już więcej kontroli.

Cypr- jak wygląda kontrola na lotnisku?

Natomiast po przylocie do Larnaki czy do Pafos możemy skorzystać z Border eXpress- to urządzenie, na którym skanuje się dowód/paszport, robi nam zdjęcie, a my wydrukowany kwitek oddajemy strażnikowi w budce. Nie zdarzyło mi się, żeby mnie zatrzymał, ani żeby o coś pytał, ale to może się zdarzyć.

Uwaga! Border eXpress nie jest trudny w obsłudze, ale ja miałam problem z jego obsłużeniem, np. źle położyłam dowód do skanowania. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto wie lepiej i nam pomoże 😊 np. ludzie z obsługi.

Ile trwa kontrola?

Wszystko zależy od tego, czy jest sezon, ile samolotów się zbiegnie ze sobą. Dla przykładu, lecąc na Cypr w marcu tego roku wszystko przeszło błyskawicznie, zaczynając od kontroli w Polsce, a kończąc na Cyprze. Dodatkowo- łącznie jakieś 10 minut. Wracając- nie było źle, ale na lotnisku w Katowicach zbiegło się kilka samolotów i kolejka do kontroli paszportowo/dowodowej była dość długa. Dwa lata temu czekaliśmy około 20 minut. Dlatego zwłaszcza w środku nocy warto być na to przygotowanym, kiedy śpieszy się nam do domu czy ktoś na nas czeka. Tego się po prostu nie przeskoczy.

A co z Cyprem Północnym? Jak tam wygląda przekraczanie granicy?

Wjeżdżaliśmy z Cypru na Cypr Północny samochodem przy kontroli osobistej pokazując jedynie dowód osobisty. 🙂 tak samo przy wyjeździe.

Mam nadzieję, że Ci z Was, którzy szukali odpowiedzi na pytanie, ile trwa kontrola, będą mogli spać spokojnie. Jest to jednak temat niełatwy do oszacowania, żeby podać dokładny czas. To równie trudne jak przewidzenie, kiedy będzie nasz bagaż 😊

Ściskam,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

 1. Pani Ewelino, uprzejmie proszę o kontakt mailowy, a jeśli by to Pani nie przeszkadzało, o kontakt telefoniczny. Mam trochę pytań dot życia na Cyprze Północnym. Sprawa pilna.
  Agnieszka

  • Pani Agnieszko, proszę o wiadomość na maila, jednak uprzedzam, że na Cyprze Północnym nie mieszkałam 🙂
   Pozdrawiam serdecznie,
   Ewelina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,316ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj