Cypr Północny- jak zorganizować wakacje na tureckim Cyprze?

Na Cyprze byłam już kilka razy, ale za każdym razem ograniczałam się zwiedzania części greckiej. Zmieniło się to dopiero w tym roku, kiedy (w końcu) udało mi się odwiedzić Cypr Północny, nazywany często tureckim. Dlaczego tak go nazywają? Bowiem od przeszło 40 lat wyspa podzielona jest na dwie części: grecką i turecką, a Nikozja jest ostatnią w ten sposób podzieloną stolicą. Oprócz tego, cały świat nie uznaje Cypru Północnego jako osobnego kraju, a więc można powiedzieć, że to państwo, które istnieje w praktyce, ale nie w teorii.

Dziś krok po kroku opowiem Wam o Cyprze Północnym oraz odpowiem na najważniejsze pytania o organizację wakacji na tej stronie wyspy. A więc, zaczynamy!

Uwaga! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wakacjach na Cyprze po drugiej stronie, sprawdź ten wpis: Cypr: jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Waluta: turecka lira
Ruch: lewostronny
Język: turecki
Czy jest w Unii Europejskiej: nie
Gniazdka elektryczne: typ G “angielskie”
Strefa czasowa: GTM +2:00, czyli czas PL + 1 godz.

Cypr Północny- jak się dostać?

Jest kilka opcji, które wypunktuję:

– samolotem na stronę grecką, np. do Larnaki/ Pafos, kolejno przejechać na Cypr Północny np. samochodem. Opcja najprostsza, bo jest dużo lotów, często w dobrych cenach.  Lot z Polski trwa około 3-3.5 godziny, a droga z Larnaki do Famagusty (tur. Gazimağusa) niecałą godzinę. O przekraczaniu granicy Cypr- Cypr Północny możesz przeczytać poniżej.

– samolotem bezpośrednio na Cypr Północny, jednak takie loty są głównie z Turcji lub ewentualnie z biur podróży w sezonie maj-wrzesień. Niestety, nie jest to łatwe, bo biura podróży na Cypr Północny sprzedają najczęściej całe wycieczki, asame bilety czarterowe ciężko jest dostać i zwykle jest to nieopłacalne.

– promem z Turcji, z wybranych miejscowości np. Alanya (płynie dość szybko) lub Mersin (przeprawa to około 10 godzin, czyli jak dla mnie zbyt długo :))

Niesamowity kolor wody w Famaguście

Cypr Północny- gdzie można przekroczyć granicę?

Do tej pory funkcjonowało siedem przejść granicznych Cypr- Cypr Północny, ale są jeszcze dwa przejścia, które graniczą z suwerennym obszarem brytyjskim. Zacznę od tego, że niektóre przejścia są tylko i wyłącznie dla pieszych, jak dwa poniższe:

  • Ledra Palace
  • Nikozja –słynne przejście na ulicy Ledra

Poza tym, samochodem możemy skorzystać z poniższych przejść:

  • Astromerits
  • Agios Domestios/Kermia/Metehan
  • Limnitis
  • Pergamos/Beyarmudu/Dhekylia
  • Strovilia/Akyar (z tego korzystaliśmy w drodze na Cypr Północny)

Przejścia z SBA (armii brytyjskiej)

 Pyla (Beyarmudu)  (z tego korzystaliśmy w drodze powrotnej na Cypr)

 Agios Nikolaos

Kiedy byliśmy na Cyprze, z powodu koronawirusa zamknięto kilka przejść, w tym piesze w Nikozji, jednak takie sytuacje się raczej nigdy nie zdarzają- przejścia otwarte są przez całą dobę.

Cypr Północny: jak wygląda przekraczanie granicy?

Jeśli jedziemy samochodem, trzeba wykupić ubezpieczenie, później dopiero można udać się do kontroli dowodu/ paszportu. O ubezpieczeniu i wynajmie samochodu napiszę dalej.

Kontrola dokumentów nie trwa długo, zarówno przy wjeździe jak i przy wyjeździe. Z zegarkiem w ręku- może dwie minuty. Wracaliśmy przejściem w Pyla, przejściem granicznym armii brytyjskiej i wyglądało to podobnie, przy czym dokumenty sprawdzano nam tylko ze strony tureckiej. Za to kiedy wyjechaliśmy z punktu kontroli granicznej, ustawiliśmy się za innym samochodem, który przechodził kontrolę bagażnika. Bagażnik otworzono i nam, spytano ile dni tam byliśmy i czy mamy alkohol i papierosy. Nie była to nieprzyjemna kontrola, ale zaskoczyła mnie na tyle, że chciałam odpowiedzieć „tak” chociaż nie miałam nic poza żelem antybakteryjnym 😊

Czy na Cypr północny potrzebny jest paszport?

“Cypr północny paszport czy dowód osobisty”- to jedno z najpopularniejszych haseł dotyczących tego kraju.

Przekraczając granicę z Cypru na Cypr Północny wystarczy dowód osobisty, ale można mieć też paszport.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wynajem samochodu na Cyprze i wjazd na Cypr Północny

Lądowaliśmy w Larnace i tam wynajęliśmy samochód. Przyznam, że nie jest niczym łatwym wynajęcie samochodu po stronie europejskiej i legalny wjazd na Cypr Północny. Jest to o tyle zaskakujące, że w teorii nikt nie uznaje Cypru Północnego jako osobnego państwa, ale jak przychodzi do wypożyczenia samochodu, to nagle nie można tam wjeżdżać.

Zacznę od tego, że na forach można przeczytać różne opinie i niestety w wielu przypadkach- to po prostu opinie. Maciej, który zawsze zajmuje się wynajmem samochodu spędził kilka godzin czytając regulaminy, zaczynając od wypożyczenia auta, po ubezpieczenie. I naprawdę niewiele wypożyczalni się zgadza na wjazd na Cypr Północny. My chcieliśmy zrobić to w 100% legalnie i wypożyczyliśmy samochód w Alamo. Przynajmniej w marcu 2020 wjazd był legalny, upewniliśmy się wysyłając wcześniej maila z zapytaniem (myślę, że to o wiele prostsze niż wertowanie regulaminów). Oprócz tego mailowo sprawdziliśmy ubezpieczenie, czy będzie działać na Cyprze Północnym.

W marcu koszt wynajęcia samochodu na tydzień z automatyczną skrzynią biegów, wyniósł 180 złotych, nie licząc ubezpieczenia (mamy wykupione roczne). Dla porównania, dwa lata temu w innej wypożyczalni płaciliśmy 211 zł plus do tego pełne ubezpieczenie 103 zł, ale nie mogliśmy wjechać na Cypr Północny (Europcar).

Więcej na ten temat: Jak wygląda przekraczanie granicy na Cyprze? Czy wystarczy dowód osobisty?

Napis na samochodzie jest mylący, bo wypożyczaliśmy samochód w Alamo, a auto oznaczone jest jako Enterprise. Z tego co wiem, Enterprise nie zezwala na wjazd na Cypr Północny.

Wjazd autem na Cypr Północny

Bardzo ważne! Wiele osób myśli, że mogą nagiąć przepisy i wjechać na Cypr Północny autem z wypożyczalni, która na to nie zezwala. I owszem, mogą wjechać- widzieliśmy takie samochody- ale nie jest to zgodne z regulaminem. Czytałam na forach (choć nie wiem, ile w tym prawdy), że część aut ma wbudowane lokalizatory, a po przekroczeniu granicy trzeba płacić srogą karę. Poza tym, jeśli coś się wydarzy to odpowiedzialność spadnie na nas, a takie kłopoty chyba nikomu nie są potrzebne.

Przy wjeździe na Cypr Północny trzeba uiścić opłatę za ubezpieczenie- w zależności od czasu przebywania na jego terenie. Można wykupić je na 3 dni, kolejno miesiąc i więcej My wybraliśmy tą drugą opcję, bo nie było nic pomiędzy i zapłaciliśmy ok. 120 złotych. Ważnym jest, aby przy wjeździe mieć ze sobą dokument z wypożyczalni samochodów, na jego podstawie wypisuje się ubezpieczenie.

Koszt paliwa na Cyprze Północnym

Koszt paliwa na Cyprze kształtuje się na poziomie 1,2-1,3 euro za litr. Po obecnym kursie 5,17 zł. Natomiast na Cyprze Północnym przeliczając na złotówki wynosi lekko ponad 3 złote- np. 3.08 zł. My na granicy spotykaliśmy sporo Greków cypryjskich- jadą np. zatankować.

Jak się jeździ po Cyprze Północnym?

Drogi są raczej dobre, ale nie tak jak po stronie europejskiej i nie ma tak dużych autostrad. Poza tym, w wielu miejscach i chyba na wszystkich skrzyżowaniach są radary. Nie wiem, czy przyjdzie nam mandat, raczej w to wątpię, ale mimo wszystko warto stosować się do zasad razem z mieszkańcami. Nie przypinajmy sobie łatki turystów, którym wszystko wolno.

A jak się jeździ? Zacznę od tego, że poza miastami ruch samochodowy jest niewielki. Jednak wjeżdżając do miasta szybko się to zmienia. Ruch jest w stylu tureckim, zbliżony do tego, który znam z Mersin: często używa się klaksonu i trzeba czasem po. My większość czasu spędziliśmy w Famaguście i tam w centrum popołudniami i przez piątek i sobotę były korki, ale do zniesienia.

Ważne! Decydując się na wynajem samochodu na Cyprze Północnym lepiej pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny, tak samo jak na Cyprze czy Malcie.  Warto wiedzieć, że samochody z wypożyczalni mają tablice rejestracyjne o kolorze czerwonym.

Podróże bez samochodu- Cypr Północny i autobusy

Jeśli nie chcemy wypożyczać samochodu, w wiele miejsc dojedziemy autobusem. Warto przygotować się na to, że nazwy są napisane po turecku i choć mamy ten sam alfabet, to czasem może coś dla nas być niejasne. Np. autobus na trasie Kyrenia- Famagusta będzie opisany ‘Girne- Mağusa”, a Salamina to Salamis.

Czym płacić: liry czy euro?

Kolejne popularne pytanie, które zadajecie w związku z tym miejscem dotyczy płatności. Jaka waluta na Cyprze Północnym: liry czy euro?

Jedynie ubezpieczenie samochodu na granicy opłaciliśmy w euro. Za resztę- restauracje, atrakcje, sklepy- płaciliśmy w lirach. Warto mieć kartę wielowalutową, np. revolut. I choć niektórzy mówią, że w euro się opłaca, to niestety nie spotkałam się z taką sytuacją. Nawet wstęp do muzeum był tańszy o 20% przez to, że płaciliśmy w lirach.

Pogoda na Cyprze Północnym

Na wyspie byłam zawsze wiosną. Z początkiem marca mieliśmy dwa pochmurne dni, w środku miesiąca przez cały tydzień świeciło słońce, a temperatura w ciągu dnia oscylowała w granicach 24 stopni.  Za to w maju jest naprawdę gorąco, około 30 stopni.  Lato na Cyprze (również tym północnym!). Za to lato musi być naprawdę gorące!

Cypr i Cypr Północny szczególnie nie różnią się jeśli chodzi o temperatury. Owszem, na północy, zwłaszcza nad Pafos jest delikatnie chłodniej, a na samym południu woda jest nieco cieplejsza. Jeśli planujecie wyjazd w wakacje, różnica nie powinna być odczuwalna.

Poniżej znajdziecie mapkę ze średnimi temperaturami:

Gdzie zatrzymać się na Cyprze Północnym?

Nie mogłam się zdecydować, bo dużo dobrego słyszałam o Kyreni, a z drugiej strony chciałam zobaczyć Famagustę. Rozmawiałam z Karoliną z bloga rudeiczarne, której bardziej podobało się właśnie w tym drugim mieście. Wzięłam to za dobry omen i zarezerwowaliśmy mieszkanie właśnie w Famaguście. Jest to mniej popularne turystycznie miejsce, ale czuć w nim ducha miasta, ciągle coś się dzieje. Co prawda, nie ma w nim nawet pasów, jest dość dziko i trzeba patrzeć ciągle pod nogi, ale jest po prostu ciekawie.

Widok z okna w Famaguście

Nocleg można też zarezerwować z dala od miast, ale ja w Turcji lubię pójść na kawę, coś zjeść czy pochodzić po sklepach. I podobnie mam po tej stronie Cypru. Jeśli zastanawiacie się nad taką opcją z dala od ludzi, myślę, że spodoba się Wam na Półwyspie Karpaz.

Półwysep Karpaz wiosną

Koszt wakacji na Cyprze Północnym

Za 8 dniowy wyjazd, przy czym trzy noce spędziliśmy po stronie południowej zapłaciliśmy 4145 zł/ dwie osoby. 

Nocleg wyniósł 1545 zł/ siedem nocy. Wynajmowaliśmy duże mieszkania, ale mniejsze, zaczynały się od 100 zł po stronie Północnej. Po południowej było trochę drożej.

Wynajem samochodu z ubezpieczeniem po tureckiej stronie- 300 zł

Lot z bagażem rejestrowanym- 580 zł

Parking i dojazd na lotnisko- 170 zł

Wydatki na miejscu- 1550 zł- przy czym część rzeczy to perfumy, ubrania czy jedzenie, które przywieźliśmy do Polski (ok. 300-400 zł).

Wojsko na Cyprze Północnym

Po prostu trzeba wiedzieć, że na Cyprze Północnym jest naprawdę sporo miejsc ogrodzonych, strzeżonych czy zamkniętych, jak Varosia (tur. Maras). Na takich miejscach znajdują się tabliczki informujące np. o zakazie wejścia i często pilnuje ich strażnik/ wojsko tureckie. Żołnierze stacjonują też np. na pustym polu czy w innych miejscach. Poza tym, trochę rzadziej możemy zobaczyć samochody z ONZ (UN).

Jeśli interesuje Cię Cypr, możesz zaglądnąć do innych artykułów z tej tematyki, o tutaj: Cypr- inspiracje. Możesz też napisać komentarz czy wysłać do mnie wiadomość, jeśli coś Cię interesuje, a nie możesz znaleźć informacji w tekście. Postaram się pomóc 😊

Pozdrowienia,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,273ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj