Malta na własną rękę. Jak to zorganizować?

Jak dla mnie marzec na Malcie to niezły termin na urlop i ucieczkę od szarej, zimowej rzeczywistości. Ci, co wyspę odwiedzili w maju, mówią, że już wtedy było wystarczająco gorąco. Dziś krok po kroku odpowiem Wam jak zorganizować urlop na Malcie na własną rękę. A więc, zaczynamy! 

Waluta: Euro
Ruch: lewostronny
Język: maltański, angielski
Czy jest w Unii Europejskiej: tak
Gniazdka elektryczne: typ G “angielskie”
Strefa czasowa: GTM +1:00, czyli czas taki jak w Polsce

Jak się dostać na Maltę?

Na Maltę możemy dolecieć bezpośrednio z kilku miast Polski. Lot trwa ok. 3,5 godziny. Na Malcie mamy jedno lotnisko, ale wyspa jest na tyle niewielka, że bez problemu możemy zarezerwować nocleg na drugim jej końcu. Dojazd z lotniska zajmie nam maksimum godzinę samochodem.

Gdzie kupić bilety na Maltę?

Możemy rozważyć rezerwację zorganizowanej wycieczki lub samego biletu lotniczego. Rzadko trafiają się bilety czarterowe, a wtedy koszt biletu zwykle obejmuje bagaż rejestrowany. Można sprawdzić np. Ryanair, czy Wizzair, jednak w tym przypadku bagaż rejestrowany nie jest wliczony w cenę. My w marcu i kwietniu korzystaliśmy z tanich linii, bo czarteru nie było.

Ile kosztuje bilet lotniczy na Maltę?

Nasz bilet kupiliśmy tydzień przed urlopem. Wybór padł na Wizzair, za 2 bilety w dwie strony łącznie z wykupieniem członkostwa w Discount Club zapłaciliśmy 895zł, bez członkostwa cena byłaby minimalnie wyższa. Na kolejny tydzień bilety były tańsze, jednak nawet na ostatnią chwilę cena nie była szczególnie wysoka.

Jak podróżować po Malcie?

Większość moich znajomych po Malcie jeździła komunikacją miejską i byli z niej zadowoleni, bo autobusy dojeżdżają w większość miejsc i są stosunkowo tanie. Jednak czy wygodnie będzie nam podróżować autobusem zależy w znacznej mierze od tego, gdzie się zatrzymamy (mam na myśli przesiadki) i co mamy w planie. Z tego co mówili mi i znajomi, i maltańczycy, komunikacja miejska działała, choć jak to na południu- zdarzają się opóźnienia.  Mapka komunikacji miejskiej na pewno nam się przyda, podobnie jak aplikacja Moovit- wskaże najlepsze rozwiązania.

Co do wyspy Gozo. Na Gozo bez problemu popłyniemy promem, który od rana do wieczora kursuje co 45 minut. Tam też kursują autobusy. Uwaga! Warto pamiętać o tym, że Gozończycy często pracują na Malcie i po południu korek samochodów na Gozo będzie spory. Podobnie w przypadku Maltańczyków, którzy po południu zjeżdżają z promu- wtedy ruch na zachodzie wyspy robi się gęsty

Sprawdź wpis: Malta samochodem. Na co uważać, wynajem, porady

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wynajem samochodu na Malcie

Jeśli chcemy wynająć samochód na Malcie, warto wybrać mniejsze auto, z powodu ciasnych uliczek. My wynajęliśmy Citroena C3 i można powiedzieć, że czasem jechaliśmy na styk. 😊

Wynajęliśmy samochód za pośrednictwem serwisu RentalCars, w wypożyczalni GoldCar, w której zarezerwowaliśmy Citroen C3. Z końcem marca wynajem samochodu na tydzień z odbiorem przy terminalu kosztował 200 zł plus do tego pełne ubezpieczenie ok. 300zł. Przynajmniej na Malcie GoldCar ma w zwyczaju wynajmować samochód z prawie pełnym bakiem, a jeśli zwrócimy mniej choćby o litr, to płacimy 15 euro opłaty „za tankowanie” plus koszt paliwa (liczony podwójnie). Uwaga! GoldCar nie ma najlepszych opinii, ale jest z pewnością najtańszy.

Ubezpieczenie samochodu na Malcie

To moim zdaniem konieczność, biorąc pod uwagę ciasne uliczki i prawdopodobieństwo obicia samochodu. Nasze ubezpieczenie było wykupione za pomocą strony RentalCars, a nie za pośrednictwem GoldCar, stąd GoldCar zablokował nam depozyt. Jeśli uszkodzilibyśmy samochód to 1100 euro depozytu zostałoby przeznaczone na naprawę, a my musielibyśmy wystąpić do naszego ubezpieczyciela o zwrot. Jak wspomniałam wyżej, ubezpieczenie kosztowało ok. 300 złotych, czyli sporo w porównaniu do np. Cypru. Jeśli zdecydowalibyśmy się na ubezpieczenie w GoldCar, przez Internet wychodziło kilka razy drożej, a na miejscu kwota była… podobna. Po którymś razie z GoldCar przestaliśmy korzystać z ich usług. Stało się tak, ponieważ przy odbiorze samochodu (na Teneryfie) pracownik GoldCar sprawdzał podwozie samochodu z lustereczkiem jak celnik. Znalazł oczywiście rysę na spodzie zderzaka i odjęli 230 euro z depozytu. Mieliśmy ubezpieczenie od wkładu własnego, więc dostaliśmy zwrot, ale od tamtego momentu powiedzieliśmy dość tej firmie. Pewnie byliśmy 5 wynajmującym, który zapłacił za tę rysę na podwoziu 🙂

Aktualizacja 2024: Od dłuższego czasu rezerwujemy samochody z podstawowym ubezpieczeniem np. za pośrednictwem RentalCars a ubezpieczenie wkładu własnego kupujemy na worldwideinsure.com. Zdarzyła nam się szkoda i worldwideinsure zwrócił nam kwotę potrąconą przez wypożyczalnię, dlatego możemy to polecić.

Cena paliwa na Malcie

Koszt paliwa kształtuje się na poziomie 1,34-1,44 euro za litr. Różnica cenowa pomiędzy benzyną a olejem napędowym jest wynosi ok. 10 eurocentów, przy czym olej napędowy jest tańszy.

cena paliwa na malcie
Na pylonie ceny z 2019

Jak się jeździ po Malcie?

Decydując się na wynajem samochodu na Malcie warto pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny jak m.in. w Wielkiej Brytanii czy na Cyprze. Jednak w porównaniu do Cypru na Malcie drogi są gorzej oznaczone i jest o wiele ciaśniejsze. Jeździ się gorzej, dodając korki czy remonty dróg, ale samochód na pewno dojedzie w cudowne miejsca na trekking (np. Fomm ir-Riħ). Więcej miejsc na trekking we wpisie:

Trekking na Malcie: najpiękniejsze trasy spacerowe

Ruch lewostronny: czy nie pojedziemy pod prąd?

Kiedy pierwszy raz jechaliśmy po „lewej stronie” na Cyprze nie obyło się bez jazdy pod prąd. Za to na Malcie udało się bez omyłki.

Pogoda na Malcie

W marcu i kwietniu liczyliśmy się z tym, że temperatura będzie wynosić poniżej 20 stopni w ciągu dnia. Raz padał deszcz, na co w sumie liczyłam w kontekście ciekawych zdjęć. Za to lato na Malcie jest naprawdę gorące!

Nocleg na Malcie

Na tej małej wyspie znajdziemy mniej popularne regiony, jak i bardziej turystyczne miejsca jak te w okolicach Valletty. Właśnie w tym regionie jest najbardziej imprezowo.  Wschód wyspy to popularne miasteczko z łódeczkami- Marsaxlokk. Rozważaliśmy to miejsce, jednak jak zwykle wybraliśmy najbardziej spokojną lokalizację. Tzn. zachód wyspy, który jest dość górzysty i obfituje w (moim zdaniem) najpiękniejsze widoki.

Nocleg możemy zarezerwować też na Gozo, gdzie jest niezwykle sielsko. Jednak w przypadku sztormu możemy mieć problem z dostaniem się/ powrotem na Maltę, gdzie znajduje się lotnisko (w przypadku zimowych, wczesnowiosennych miesięcy).

Cena noclegu na Malcie

Jak to na południu, cena noclegu na Malcie zależna jest głównie od pory roku. Od listopada do końca marca koszt noclegu może być kilkakrotnie niższy niż w wakacje.  Moim zdaniem na Malcie jest stosunkowo drogo, choć na przełomie marca i kwietnia nocleg za 250 euro ze śniadaniem w fajnym, 4* hotelu jest możliwy, a mieszkanie delikatnie taniej. Wynajem domu na Malcie często jest sporo droższe, bo tamtejsza baza noclegowa nie jest tak rozbudowana jak np. na Cyprze.

Co do negocjacji, na różnych forach czytałam, że poza sezonem możemy wynegocjować nawet 30, 40% mniej niż sugerowana cena hotelu. Próbowałam (a jestem w tym niezła) i szczerze mówiąc, nie było łatwo. Często bardziej opłacało się rezerwować na bookingu, niż bezpośrednio u hotelarza. Koniec końców, udało mi się obniżyć cenę mieszkania o 10%, czego nie uważam za duży sukces.

My na nocleg wybraliśmy okolice Mellieħy, ale tak naprawdę jeśli planujecie zwiedzać Maltę samochodem, to nie ma znaczenie gdzie będzie nocleg. Wszędzie dotrzecie w pół godziny 🙂 Z resztą zobaczcie sami:

 

Ceny na Malcie

Na Malcie większość rzeczy jest droższa niż w Polsce i np. na Cyprze. Jednak paliwo jest tańsze niż w Grecji, podobnie jeśli chodzi o wyjście na kawę z ciastem. Kawa w restauracji to koszt 1,50- 2 euro, ciasto około 3. Obiady często wychodzą drożej, bo od 8 euro, jednak można znaleźć smaczne miejsca, w których zjemy już za 5 euro.

Jeśli chodzi o ceny w sklepach, owoce i warzywa są głównie importowane, więc adekwatnie droższe. Paczka oliwek to 2,5 euro. Mrożonki od 3 euro. Bez problemu znajdziemy produkty z różnych krajów np. polskie piwo czy czekoladę. Do tego produkty wegańskie/ wegetariańskie są dostępne w każdym markecie, a jeśli chodzi o tego typu restauracje to jest to nieco większym wyzwaniem poza stolicą Malty (na Gozo, co ciekawe jest łatwiej).

Na Malcie drogie są muzea i atrakcje. Przykładowo, wstęp do zamku 10 euro/ osoba, kościół w Mdnie- 5 euro. Dlatego warto najpierw sprawdzić internetowe opinie, bo tutaj jakość nie jest adekwatna do ceny. Więcej o cenach na Malcie pisałam tutaj:

Ceny na Malcie. Czy tam faktycznie jest drogo?

Koszt wakacji na Malcie

W przypadku marca, dla dwóch osób:

1100 nocleg (mieszkanie)
895 loty z Katowic (nie jest to najtaniej jak się da)
505 auto + ubezpieczenie
180 parking, dojazd
900 złotych- wydatki na miejscu

Łącznie: 3670 zł na dwie osoby.

Uwagi końcowe

Podróżując na Maltę warto pamiętać o kilku rzeczach. Najważniejsza z nich to to, że gniazdka elektryczne są angielskie. Warto zabrać ze sobą przejściówki, żeby uniknąć problemu rozładowanego aparatu 😊

Macie jakieś wskazówki odnośnie podróżowania po Malcie? Dajcie znać na dole.

Sprawdź również wpisy o Malcie:

Atrakcje Malty. TOP 14 miejsc, które warto zobaczyć

Gozo atrakcje. Co warto zobaczyć w jeden dzień?

Ciekawostki o Malcie. Rzeczy, o których warto wiedzieć

Malta: niesamowite punkty widokowe, w których się zakochasz

Wiosna na Malcie. Czy jest ciepło?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

  1. W lutym tego roku zmęczona beznadziejną pogodą w kraju, postanowiłam wyrwać się gdzieś i niespodziewanie wybór padł na Maltę. Jako, że decyzja była naprawdę na ostatnią chwilę, to skorzystałam z oferty biura podróży na przelot i nocleg, co wyszło moim zdaniem dość korzystnie. Malta jest warta zobaczenia, a dodatkowo dość łatwa do ogarnięcia komunikacyjnie, bo naprawdę wszędzie dotrzeć można autobusami. Ja na pewno tam jeszcze wrócę.

  2. Podoba mi się sposób w jaki dokładnie dajesz konkretne informacje na temat miejsca. Nie byłem na Malcie, ale na pewno nie wiedziałem, że mają angielskie gniazdka, więc gdy kiedyś będę się wybierał, to się nie zdziwię.
    Ceny w sumie spoko

  3. Ja byłam na Malcie w drugiej połowie maja i było zaskakująco chłodno i pochmurnie… Wypogodziło się dopiero w dniu naszego wyjazdu. Ale i tak wspominam tę podróż bardzo dobrze. Spędzaliśmy tam rocznicę i zdążyliśmy jeszcze zobaczyć Azure Window.

  4. Przydatne informacje, może kiedyś będę miała okazję odwiedzić ;). Nie wiedziałam, że obowiązuje tam ruch lewostronny i że są inne gniazdka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,729ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj