Malta – ciekawostki

malta ciekawostki

Byłam pewna, że Malta będzie podobna do innych wysp Morza Śródziemnego. Jednak, pomimo uprzedniego przygotowania ten maleńki kraj okazał się być… zaskakujący. I nie chodzi tu o ruch lewostronny czy inne, powszechnie znane różnice (co warto wiedzieć przed przyjazdem na Maltę). Ciekawostki o Malcie znajdziecie poniżej. 

Język Maltański

Przed przyjazdem czytałam nieco o języku maltańskim, jednak, dopóki nie usłyszałam go na własne uszy nie potrafiłam sobie go wyobrazić. Brzmi trochę jak arabski, trochę jak włoski i trochę jak… węgierski. Nie wiem, czy można wyobrazić sobie podobną mieszankę, dlatego dobrze, że z większością maltańczyków można dogadać się po angielsku.

język maltański ciekawostki Nie ma tu koszy na śmieci

Co prawda, mieszkaniu pod zlewem znajdziemy kosz, ale nie wyrzucimy ich do kontenera, który w większości miejsc na świecie stoi na dworze. Tu śmieci wyrzuca się na chodnik, bo na podwórkowe śmietniki na Malcie nie ma miejsca. Oczywiście, w worku, ale czasem coś się uleje, wypadnie. Dlatego UWAŻAJCIE pod nogi, żeby w coś nie wdepnąć.śmieci na Malcie

Butle z gazem na… balkonie

butle z gazem na balkonie
A wygląda to tak.

Nie wiem jak u Was, ale u mnie butle z gazem zawsze były trzymane w ciemnym, zacienionym miejscu. Dlatego tym bardziej zaskoczył mnie maltański zwyczaj trzymania ich na… balkonie.

Darmowe parkingi z… dobrowolną opłatą

Wielu Polaków opowiada o darmowych parkingach na Malcie i jest to jedynie część prawdy. Na publicznych parkingach istnieją dobrowolne opłaty, których oczywiście nie musimy uiszczać. Jednak z moich obserwacji wynika, że miejscowi zwykle dają choćby niewielki napiwek parkingowemu. Uwaga! Spokojnie, o parkingach i jeździe samochodem po Malcie jeszcze napiszę.

Bardzo międzynarodowy asortyment w sklepach

W większości sklepów znajdziemy włoskie makarony, sosy czy słodycze. Jednak równie łatwo o angielskie specjały, polskie czekolady czy greckie oliwki. Na Malcie bez problemu kupimy smakołyki praktycznie z całego świata.

Przepisy, których się… nie przestrzega

Nigdzie nie widziałam tylu przepisów, których nie szło zastosować w praktyce. Dojazd do plaży? Drogą możemy pojechać tylko w jedną stronę, bo w drugą jest… zakaz. Również nakazów na Malcie jest sporo, jak np. sprzątanie po psie, jednak nie widziałam jeszcze, żeby ktoś to robił. 😊

malta ciekawostki i przepisy Brak zwierząt

Czytałam, że na Malcie nie ma zbyt wielu zwierząt, ale aż do przyjazdu nie dowierzałam. Znaki informujące, żeby uważać na jeże zobaczymy na całej wyspie. Ja poza królikiem, kameleonem, jaszczurkami i faktycznie bogatą gamą ptaków nie widziałam nic więcej. Z ptaków, udało mi się zobaczyć dudka, czaple i niezliczoną ilość wróbli. Co do zwierząt domowych, psy zawsze na smyczy (lub na rękach), a kotów w porównaniu z Grecją czy Cyprem jak na lekarstwo.  Uwaga! Na Malcie (i Gozo) nadal praktykuje się tradycję strzelania do ptactwa. 

królik na malcie
Piękny!

Kochani, mogłabym jeszcze wymieniać. Jednak moje drogowe zaskoczenia zajęłyby cały artykuł, a nie każdy na Malcie wynajmuje samochód.

Jestem ciekawa co Was zaskoczyło na Malcie, dlatego nie mogę się doczekać komentarzy i wiadomości. Ciekawa jestem czy Wy mieliście podobne odczucia?

Pozdrowienia,

8 KOMENTARZE

 1. Ciekawy wpis i wiele interesujących ciekawostek. O większości z nich nie miałem pojęcia. Z tymi butlami z gazem przeraziło mnie to totalnie, ale widocznie nie wybuchają skoro jest to masowo wystawiane na słońce. Pozdrawiam 🙂

 2. Te butle z gazem to raczej….zbiorniki do ogrzewania wody przez słońce, jak w pozostałych krajach basenu M. Śròdziemnego. Co do wdepywania w śmieci…to trudna sprawa, bo Malta jest baaardzo czysta. Zjechałem całą i śmieci nie uświadczyłem, ale słyszałem wypowiedź Polaka, który twierdził, że zaskoczył go tu nieporządek 😀To naprawdę nie wiem o co chodzi. Mi na Malcie przeszkadzała jedną rzecz: wąskie, normujące się drogi w miastach. Poza tym jest super! Polecam wszystkim, zwłaszcza w lutym w czasie ferii: jak jest 16-17 st i nieco mniej turystów niż latem.

  • A które miejsce na Malcie podobało Ci się najbardziej?

   Tak- korki to niestety prawda, mnie również to zaskoczyło! Jednak co do śmieci muszę dodać zdjęcie i sprostować, bo nie chodzi mi absolutnie o brud i walające się śmieci, tylko o worki ze śmieciami np.na chodnikach, które czasem się wysypią i resztki leżakują aż do rozkładu. Malta jest zdecydowanie czystsza niż np.Grecja.

   Co do butelek z gazem: nie wiem czy zdjęcie obrazuje o co mi chodzi- nie o bańki z wodą na dachu, tylko o małe butle na balkonie.

   Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia,
   Ewelina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here