Atrakcje Malty. TOP 14 miejsc, które warto zobaczyć

Dziś opowiem o atrakcjach Malty, które uda Wam się zobaczyć w ciągu tygodniowych wakacji.

Malta to jedna z najmniejszych wysp jakie zwiedziłam. I pomimo jej rozmiaru, nie mogłam się zdecydować co na niej zobaczyć, zrobić czy zjeść. Głównie dlatego, bo ilość tamtejszych atrakcji przyprawia o zawrót głowy.

Malta, poza tym, że dysponuje świetnymi plażami, jest idealnym krajem do zwiedzania. Atrakcje Malty, chociaż znajdują się na niewielkiej powierzchni, są niesamowite. Powiedziałabym, że Malta jest nimi naszpikowana. Znajduje się tam 365 kościołów, megalityczne świątynie, pałace, cudowne miasta. Można tam nurkować, pływać i zachwycać się przyrodą. Wiosną Malta jest świetnym miejscem na trekkingi, bowiem widoki z klifów zapierają dech w piersi.

Zaczynamy!

Podstawowe informacje o Malcie

Państwo położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Malta to kraj katolicki, liczący około pół miliona mieszkańców. Powierzchnia liczy zaledwie 316 km kwadratowych. Waluta na Malcie to euro, obowiązuje tam ruch lewostronny. Państwo Malta składa się z archipelagu 7 wysp, z czego trzy są zamieszkane. Największa jest wyspa Malta. Tam znajduje się jej stolica- Valetta. Kolejna wyspa to Gozo, a Comino zamieszkane jest przez dwie osoby. Malta to wyspa, która położona jest ok. 90 km od Włoch, jest jedną z popularniejszych destynacji na wakacje.

Co warto zobaczyć na Malcie?

Nie ukrywam: nie wszystkie najpopularniejsze atrakcje Malty podbiły moje serce. Nie znaczy to, że Wam się nie spodoba. Przykładowo, kościoły w pewnym momencie przestały robić wrażenie, bo jest ich zbyt wiele (313 na Malcie i 46 na Gozo). Przy takim rozmachu ciężko zachwycać się nimi na każdym kroku.

Mapa atrakcji Malty:

Valetta- obecna stolica wyspy

Na Valettę warto przeznaczyć choćby połowę dnia, nawet jeśli nie lubicie zwiedzać. Poza przejściem się przez miasto, warto zobaczyć Dolne i Górne Ogrody Barrakka, przycupnąć przy fontannie Trytona czy spacerować po ogrodzie botanicznym Argotti. Jeśli jednak jesteście pasjonatami zwiedzania i historii, Valetta pochłonie Was na dzień lub dwa. Pałac Wielkiego Mistrza, Muzeum Archeologiczne w Valettcie to dopiero początek atrakcji stolicy. Na tym nie kończą się atrakcje Valetty, bowiem można zwiedzać ją przez cały dzień i nadal możemy nie zobaczyć wszystkiego.

Uwaga! Jeśli chcecie zobaczyć Valettę z poziomu zatoki Grand Harbour, koniecznie wybierzcie się na rejs wypływający z Sileme.

Jeśli planujesz spędzić kilka dni na zwiedzaniu, nie zapomnij o wygodnym noclegu w Valetcie, blisko centrum miasta.

Katedra Świętego Jana

Najbardziej znanym zabytkiem w Valletcie jest Katedra Świętego Jana, ukończona w 1577 roku. Jej barokowe wnętrze zachwyca nawet najbardziej wymagających znawców sztuki. Wewnątrz świątyni znajdują się groby rodzin szlacheckich z XVI i XVII wieku, ozdobione płytami z ich zasługami. Dla miłośników malarstwa niezapomnianym doznaniem będzie również “Ścięcie Świętego Jana Chrzciciela”, jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego artysty Caravaggia.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ciche Miasto: Mdina

Spacerując po Cichym Mieście poza kamiennymi murami i ścianami nie widzimy praktycznie niczego ponad. Jednak po to do Mdiny się przyjeżdża: żeby naprawdę poczuć ducha historii. Po miasteczku roznosi się cisza, przerywana delikatnym echem wypowiedzianych przez turystów słów. Każdy zmierza na punkt widokowy, szuka dobrych miejsc na zdjęcia. Mimo, że Mdina znajduje się w każdym przewodniku, to da się znaleźć uliczkę bez turystów (co prawda, trzeba trochę poszukać).

Ciekawostka! Każdy mówi, że Mdina zrobiła na nim wielkie wrażenie. I mi podobała się szczególnie, ze względu na intrygującą atmosferę. Jednak Maciej stwierdził, że to miejsce jest po prostu przereklamowane, a turyści przychodzą Bóg wie po co. 🙂

Narodowe Muzeum Archeologiczne

W muzeum zaprezentowane są eksponaty z prehistorii Wysp Maltańskich, począwszy od okresu Għar Dalam (5200 p.n.e.). Għar Dalam to czas pojawienia się pierwszych śladów osadnictwa na wyspie.

Wystawa obejmuje między innymi rekonstrukcje grobów wykutych w skale, figurki Red Skorba, stanowiące najwcześniejsze lokalne przedstawienia postaci ludzkich, ołtarze ze świątyni Tarxien i wiele więcej.

Wioska Popeye

Wioska Popeye to tak naprawdę twór, który powstał pod film o tej samej nazwie. Niewiele osób wchodzi do środka, popularne są raczej zdjęcia z klifu i spacer wokół zatoczki. Niemniej, miejsce jest ciekawe i oryginalne biorąc pod uwagę całą wyspę.

Maltańskie Trójmiasto

Senglea, Vittoriosa i Cospicua, znane również jako Isla, Birgu i Bormla, to miasteczka, które tworzą “maltańskie trojmiasto”. Leżąc na trzech półwyspach naprzeciwko Valetty czyli stolicy Malty są często fotografowane właśnie z tej perspektywy.

Za to zwiedzając maltańskie trójmiasto możemy mieć problem z odróżnieniem poszczególnych miast, bo charakteryzują się malowniczymi uliczkami, kościołami i fortyfikacjami.

Czerwona Wieża – Wieża Świętej Agaty

Wieża Świętej Agaty, znana również jako Czerwona Wieża ze względu na kolor ścian, jest jedną z obserwacyjnych budowli zbudowanych na Malcie przez mistrza kawalerów maltańskich Juana de Lascaris-Castellara. Wieże tego typu powstały między 1637 a 1650 rokiem. Miały służyć jako punkty obserwacyjne i komunikacyjne w celu ostrzegania przed piratami oraz łączności pomiędzy wyspami.

Wieża Świętej Agaty, położona w północno-zachodniej części Malty, była jednym z kluczowych punktów obrony, była nadal używana i odegrała rolę w obronie Malty podczas II wojny światowej.

Rezerwat Natury Ghadira

Nie wiem jak to możliwe, ale niewielu ludzi tam zagląda. A to oczywiście jedno z najbardziej zielonych miejsc na wyspie! To tam możemy obserwować ptaki, to tam zobaczyłam maltańskiego zajączka i to tam warto się wybrać na odkrycie maltańskiej natury. Ważne! Warto sprawdzić dni otwarcia, bo rezerwat nie jest otwarty codziennie i tylko w wybranych godzinach.

Co warto zobaczyć na Malcie? Klify!

W przewodnikach królują klify Dingli, ale dla mnie na Malcie bez trudu znajdziemy ciekawsze, ładniejsze i bardziej zjawiskowe. Choćby Ras Ir-Raheb i Fomm ir-Riħ czy Clay Cliffs. Tras spacerowych jest niezliczenie wiele i trudno zdecydować się na jedną. Gdybym miała wybrać jedną, nie wiem na którą bym się zdecydowała. Na pewno po pierwsze udałabym się na zachód wyspy, bo to tam są (oczywiście) najlepsze zachody słońca. Warto!

O najlepszych miejscach widokowych pisałam już w jednym wpisie, który poniżej podlinkuję.

Więcej cudownych krajobrazów tutaj: Malta: punkty widokowe

Tu znajdziesz pomysły na piesze wycieczki: Trekking na Malcie: najpiękniejsze trasy spacerowe

Klify Dingli

Klify Dingli tgo formacja skalna unosząca się na 200 metrów nad poziomem morza, przez stulecia pełniła funkcję naturalnej warowni, w sposób naturalny broniąc wybrzeża Malty przed inwazją. Dziś  Klify Dingli stanowią przede wszystkim atrakcję turystyczną i malowniczy punkt widokowy. Położone na zachodnim brzegu wyspy, w pobliżu miasta Dingli, według wielu to punkt obowiązkowy na mapie maltańskich podróży.

Wyspa Comino

Comino to malutka wysepka pomiędzy Maltą i Gozo, otoczona błękitem Morza Śródziemnego. Mimo że jest niewielka, jej znaczenie w atrakcjach Malty jest ogromne. W sezonie przyciąga tłumy turystów za sprawą Blue Lagoon (Błękitnej Laguny). Dopłynąć na nią można z portów w Ċirkewwa (Malta) i Mġarr (Gozo). Dodatkowo, dostępne są także promy turystyczne z innych miejscowości wypoczynkowych.

Marsaxlokk: rybacka wioska pełna kolorowych łódek

Co sprawia, że Marsaxlokk jest wyjątkowym i obowiązkowym miejscem na Malcie?

Rybacka wioska w Marsaxlokk słynie z portu, który zdobią tradycyjne łodzie rybackie zwane „luzzu”. Te kolorowe łodzie, które delikatnie kołyszą się w krystalicznie czystej wodzie są charakterystycznym symbolem wioski. W Marsaxlokk znajduje się tętniący życiem targ rybny, można tam zobaczyć rybaków wyładowujących swoje połowy. Dzięki temu możesz tam spróbować najświeższych owoców morza na Malcie!

Port to nie jedyna atrakcja wsi znajduje się kilka urokliwych kościołów, w tym kościół Matki Bożej Pompejańskiej czy Kaplica św. Pawła. W tej lokalizacji odwiedzisz też kilka fortów, m.in. Fort Delimara z 1888 roku, czy fort San Lucian budowany w latach 1610–1878.

Gozo – wyspa, którą musisz odwiedzić!

Praktycznie każdy o tym mówi, ale nadal… nie każdy to robi. A na Gozo warto popłynąć nie tylko dla sielskich widoków, ale dla samego… płynięcia. Te dwadzieścia minut na promie dają do zastanowienia: jak często Gozończycy pływają na Maltę? Czy życie na tak małej wyspie im się nie nudzi?- tak naprawdę to początek pytań, które eksplodowały w mojej głowie, kiedy patrzyłam na oddalającą się Maltę.

Tu przeczytasz o atrakcjach na Gozo: Gozo w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Mnajdra i Hagar Qim

Na Malcie możemy zobaczyć pozostałości megalitycznych świątyń z IV i III tysiąclecie p.n.e.  Są to niezwykle ciekawe miejsca, jednak… nie dla każdego. Bowiem nie każdy interesuje się tematyką archeologicznych ruin.

Hypogeum Ħal-Saflieni

Hypogeum Ħal-Saflieni to podziemny kompleks pochówków wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest datowany na około 2500 roku p.n.e., położony w Paoli. Obejmuje trzy poziomy, najniższy położony jest 14 metrów poniżej poziomu gruntu. Budowla zachowała się w nienaruszonym stanie, zawierając korytarze, hole, menhiry, kamienne kręgi czy miejsca na ofiary zwierzęce, a także fragmenty malowideł ściennych.

Co jeszcze zobaczyć na Malcie?

Atrakcje Malty w pigułce? Poza wymienionymi przeze mnie miejscami, jest tego jeszcze multum. Wycieczka na wysepkę Comino, Błękitna Laguna, Kolekcja Klasycznych Samochodów czy katakumby– to dopiero początek maltańskich atrakcji. Z atrakcji, która mnie rozczarowała- to była wioska kotów, ale nie trafiłam z terminem, bo po prostu tam żadnych kotów nie było 😊

I oczywiście, na Malcie musimy wybrać się na plażę. Nie jedną, ale co najmniej kilka! Niezaprzeczalną atrakcją Malty jest słońce i opalanie 🙂

Wierzę, że większości z Was nie muszę tego powtarzać, ale są i tacy, co na urlopie nie odpoczywają, tylko przez 7/14 dni zwiedzają. Urlop jest też od odpoczynku, a że na Malcie słońce jest niesamowite i można opalać się nawet… zimą, to umówmy się: szkoda nie skorzystać. Bo, uwaga! nawet przy 17 stopniach można się mocno opalić.

Gdzie spać na Malcie?

My na nocleg wybraliśmy okolice Mellieħy (tu link do noclegów), ale tak naprawdę jeśli planujecie zwiedzać Maltę samochodem, to nie ma znaczenie gdzie będzie nocleg. Wszędzie dotrzecie w pół godziny 🙂 Z resztą zobaczcie sami:

 

Malta – co warto spróbować?

Na Malcie, poza zwiedzaniem warto spróbować lokalnych specjałów. W maltańskich sklepach możemy kupić praktycznie wszystko. Mnie jednak międzynarodowy asortyment nie kusi, ale spróbowałam m.in. napoju… migdałowego czy lokalnych piw. Co do napoju, będę z Wami szczera- mi nie smakował. Ale nie żałuję, to był to po prostu nowy smak, który zawsze będzie kojarzył się właśnie z Maltą.

Malta napój migdałowy
Nie, to nie jest “mleko migdałowe”

Poza napojem, zjedz krakersy z pastą z fasoli. Wiem, że brzmi przeciętnie, a „talerz maltański” na pierwszy rzut oka jest niezwykle… nudny. Jednak, przysięgam – smakuje naprawdę genialnie.

Tymczasem… pozostawiam Wam zapewne z niedosytem. Jednak Malta to dopiero początek, bo jest jeszcze Gozo. Niektórzy mówią, że na Malcie najlepsza jest właśnie ta mała wyspa.

Byliście już na Malcie? Jeśli tak, dajcie znać jakiej atrakcji nie można tam pominąć!

Zobacz również:

Wiosna na Malcie. Czy jest ciepło?

Malta samochodem. Na co uważać, wynajem, porady

Ciekawostki o Malcie. Rzeczy, o których warto wiedzieć

Malta na własną rękę. Jak to zorganizować?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


9 KOMENTARZE

 1. Nie byłam na Malcie, ale ostatnio czytam sporo o tej wyspie.
  Bardzo dużo turystów ją odwiedza, wiele jest wpisów na blogach. Jak się przekonałam, każdy odbiera Maltę inaczej.Jedni są zachwyceni,inni mniej.
  Wszelkie rankingi, co zobaczyc,gdzie zjeśc, co omijac, nie przekonują mnie.
  Miejsca nieatrakcyjne dla jednych okazują się odkryciem dla innych.
  Najlepiej samemu pojechac i się przekonac.
  Pozdrawiam!

  • Zgadzam się z Tobą Irenko. Każdemu podoba się co innego, ale tak mi się wydaje, że w przypadku słonecznych miejscowości wiele zależy od sezonu i pogody 🙂 pozdrowienia

 2. Ładna nazwa Księżycowa Wyspa, aż chce się ją odwiedzić 🙂
  Lubię ciepło , a tam nawet zimą pewnie jest o wiele cieplej niż u nas 🙂

 3. Oj, marzy mi Malta od paru lat, zwłaszcza jej plaże, zatoczki z turkusową wodą, białe klify i miks architektoniczny, ale jakoś wciąż nie miałam okazji, by się w jej kierunku wybrać.
  Wioska kotów bez kotów bardzo mnie rozbawiła 🙂 szkoda, że ich nie było

 4. Valetta to prawdziwa perełka na Malcie! Spacerując po jej uliczkach, można odkryć wiele fascynujących miejsc takich jak Katedra Świętego Jana czy Ciche Miasto, które wciągają w klimat historyczny. Mdina jest naprawdę wyjątkowa. Narodowe Muzeum Archeologiczne też zachęca do zwiedzania, odkrywania tajemnic dawnych cywilizacji. A Wioska Popeye to ciekawa atrakcja, zwłaszcza dla miłośników filmu. Dzięki za te wskazówki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,316ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj