Dziś opowiem o tym dlaczego warto wybrać się nad Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich, jaka jest ich historia i czemu zawdzięczają niezwykłe barwy. Położone na Dolnym Śląsku, a dokładniej, u podnóża Wielkiej Kopy – w Wieściszowicach.
Najważniejsze informacje:
- są cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne
- powstały w miejscu dawnej niemieckiej kopalni pirytu
- wstęp jest darmowy, parking od 5 zł
- część trasy jest po stromym terenie, z wystającymi korzeniami utrudniającymi przejazd wózkiem
- w jeziorkach nie można się kąpać
Spis treści
- 1 Kolorowe Jeziorka – jak dojechać?
- 2 Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – ile ich jest?
- 3 Kolorowe Jeziorka – historia miejsca
- 4 Skąd wzięły się barwy Kolorowych Jeziorek?
- 5 Kiedy warto się wybrać nad Kolorowe Jeziorka?
- 6 Czy można się w nich kąpać?
- 7 Czy to dobre miejsce na wypad z dziećmi?
- 8 Jeziorka i co dalej? Co można zobaczyć w okolicy?
- 9 Kolorowe Jeziorka noclegi
- 10 Inne Kolorowe Jeziora w Polsce
Kolorowe Jeziorka – jak dojechać?
Należy udać się do wsi Wieściszowice, następnie odbić w boczną ulicę gdzie znajdują się parkingi. Pod tym linkiem lokalizacja najtańszego parkingu.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – ile ich jest?
Na Kolorowe Jeziorka składają się cztery stawy: Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko i Zielone Jeziorko. Jak można się spodziewać, nazwy nie są przypadkowe. Zbiorniki wodne naprawdę wyróżniają się tymi kolorami! Zwiedza się je dla własnej przyjemności, ale często stanowią niezwykłe tło do sesji (m.in. ślubnych).
Jeziorka znajdują się na różnych wysokościach, od 555 m n. p. m. w przypadku Żółtego Jeziorka aż do 730 m n.p.m. w przypadku Zielonego Jeziorka.
Kolorowe Jeziorka – historia miejsca
Historia tego miejsca zaczyna się w roku 1785, bo to właśnie wtedy otwarto na tym terenie pierwszą niemiecką kopalnię, nazwaną „Hoffnung”. Pewnie zastanawiasz się, czemu poruszam tematy historyczno-przemysłowe, kiedy rozmawiamy o przyrodzie i turystyce. Jednak Kolorowe Jeziorka swoje niesamowite kolory, zawdzięczają właśnie… kopalniom! Jeziorka powstały w miejscu wyrobisk kopalni pirytu.
Dla ciekawskich: piryt to minerał żelaza, z gromady siarczków. Jak można się domyślać, to one robią te niesamowite kolory! A dokładniej, swoje niespotykane barwy zawdzięczają temu, że po zakończeniu prac kopalni, do głosu doszła natura, a dobrze wiemy, że nie ma lepszego projektanta niż ona sama. Woda wypełniła wyrobiska, tworząc tym samym różnokolorowe jeziora.
Skąd wzięły się barwy Kolorowych Jeziorek?
Już wiecie, że Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich swoje barwy wzięły od kopalni, która znajdowała się w tym miejscu. Ale skąd się wzięły poszczególne kolory, czemu wszystkie jeziorka nie są jednakowe, np. żółte?
Opowiem o dwóch jeziorkach- Błękitnym i Purpurowym. Dlaczego Jeziorko Błękitne jest… błękitne? Rozwiązanie zagadki jest proste- ten kolor pochodzi od związków miedzi! Natomiast Jeziorko Purpurowe kolor swój zawdzięcza dominującym… związkom żelaza.
Kiedy warto się wybrać nad Kolorowe Jeziorka?
Uważam, że najlepszy moment to jesień, kiedy jeziorka współgrają z kolorowym otoczeniem. Oczywiście lepiej wybrać się w tygodniu niż w weekend ze względu na mniejszy tłok.
Moje zdjęcie na Instagramie z Kolorowych Jeziorek jest bardzo popularne i często wpadają na nie ludzie, którzy nie byli moimi obserwatorami. Wiosną dostałam kilkanaście wiadomości, że ktoś poczuł się oszukany, bo jeziorka wyglądają całkowicie inaczej! Był to moment dość mocnej suszy, więc w jeziorkach było o wiele mniej wody i faktycznie – mogły wyglądać inaczej. Podobnie jest w przypadku, kiedy jest ujemna temperatura i jeziorka zamarzają lub kiedy przysypie je śnieg. Warto pamiętać, że Kolorowe Jeziorka to przede wszystkim natura – zmienia się wraz z porami roku.
Czy można się w nich kąpać?
Niestety, choć krajobraz kusi, w jeziorach nie wolno się w nich kąpać. Dlaczego? Chodzi o bezpieczeństwo. Woda swoją barwę zawdzięcza składowi chemicznemu wyrobisk. To chyba najładniejsze jeziora w Polsce – a na pewno jedne z najbardziej efektownych – dlatego możesz jechać w ciemno. Od samego widoku się nie zatrujesz, a fantastyczne wspomnienia, widoki i zdjęcia pozostaną na długo.
Czy to dobre miejsce na wypad z dziećmi?
Jeśli planujesz wybrać się z dzieckiem w wózku, to część trasy będzie trudna, jak widać na poniższym zdjęciu:
Jeziorka i co dalej? Co można zobaczyć w okolicy?
Niektórzy lubią nazywać je „Lazurowym wybrzeżem” lub „Jeziorami o wszystkich kolorach tęczy”. Jedno jest pewne: to miejsce jest warte zobaczenia. Jeziorka to nie jedyna atrakcja w okolicy. Na Dolnym Śląsku znajdziesz wiele ciekawych miejsc, a sama baza turystyczna jest naprawdę dobrze rozbudowana.
Jeśli interesują Cię ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, koniecznie sprawdź: Atrakcje Dolnego Śląska. Do moich ulubionych atrakcji tego województwa bezapelacyjnie należą zamki i pałace Dolnego Śląska, szczególnie lubię Błędne Skały. Dolnośląska magia Gór Stołowych. To jednak nie koniec atrakcji województwa, bo ciekawych miejsc jest tu więcej, niż w wielu innych regionach Polski.
Kolorowe Jeziorka noclegi
Jeśli planujesz zwiedzać okolicę i jednocześnie na nocleg wybrać coś w okolicy Kolorowych Jeziorek, to zostają okolice Kamiennej Góry lub trochę dalej – Wałbrzycha. Sprawdź dostępność na poniższej mapie:
Inne Kolorowe Jeziora w Polsce
Czasami pytacie czy są jeszcze inne kolorowe jeziora w Polsce? Owszem, Rudawy Janowickie są szczególne, ale są jeszcze inne kolorowe jeziora w Polsce, które wyróżnia barwa. Takie miejsce znajduje się niedaleko granicy z Niemcami, w województwie lubuskim. Więcej znajdziesz we wpisie: Łuk Mużakowa, czyli kolorowe jeziorka w lubuskim oraz w lubuskie atrakcje i ciekawe miejsca
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Ewelino! Uprzedziłaś mnie! ? oj myślę o tych jeziorach od jakiegoś czasu, ale coś nie po drodze ciągle, ale wyglądają nieziemsko i chyba mnie zmobilizowałaś na ten rok!
Cześć Magda! Wiesz, że miałam jakieś niejasne przeczucie, że ktoś chce o nich napisać? Warto się wybrać, zwłaszcza jak zrobi się naprawdę zielono ? pozdrowienia!
Kolory piękne, stworzone do fotografowania ? Spędziłabym tam chętnie kilka chwil ?
Cześć Anetko! Ciężko się z Tobą nie zgodzić. Pozdrowienia 🙂
To zdjęcie u góry jest re-we-la-cyj-ne!Zapisuję w pamięci, muszę to wszystko zobaczyć na własne oczy ?
Cześć Madziu! Gorąco polecam 🙂
Ooo, nawet nie miałam pojęcia, że jest takie miejsce :)) Dziękuję za inspirację!
W takim razie czekam na relację 🙂 pozdrowienia!
Nie wiem jak to się stało, ale nie byłam nad tymi jeziorami, a ze zdjęć widać, że urocze.
Są świetne, uwielbiam takie miejsca choć trochę cieniem rzuca się fakt, że to człowiek swoją działalnością naruszył naturalny ład w przyrodzie. Ostatnio Grafy przeżywają fascynację Dolnym Śląskiem. Pełno tu magicznych miejsc. Tylko trzeba wiedzieć jak ich szukać.
Zgadzam się z Tobą! Dolny Śląsk jest magiczny i zaskakuje na każdym kroku. Mam podobne zdanie rzucanego cienia poprzez działalność człowieka na naturę, ale przyznaj, że tym razem tak źle to nie wyszło. 🙂 Ps. Muszę u Was poszukać inspiracji!
O kurcze! I patrz w ogóle się nie mówi o takich miejscach! Tym bardziej się cieszę, że trafiłam do Ciebie.
Świetnie! pozdrawiam serdecznie, Soniu!
Nie miałam pojęcia, że tak cudowne miejsca można znaleźć w Polsce! Dziękuję za świetną inspirację wyjazdową dla mojej rodziny, będziemy celować w tą propozycję! ?
Cześć Mirko! Miło mi to słyszeć. Pozdrowienia 🙂
Kilka miesięcy temu miałam okazję zobaczyć niebieskie źródła niedaleko Łodzi. To prawdziwe cuda natury!
Cześć Aniu! o niebieskich źródłach niedaleko Łodzi do tej pory nie słyszałam. Dziękuję za sugestię 🙂
Znajomi byli nad tymi jeziorkami ? jak patrzalam na zdjecia, to od razu się zainteresowalam, bo nigdy wczesniej nie slyszalam o tym miejscu. Niestety, nie mialam okazji tam pojechac ;(
Myślę, że jeszcze znajdzie się okazja 🙂 pozdrawiam serdecznie!
Jeziora piękne! Wcześniej o nich nie słyszałyśmy. Trzeba przyznać, że Polska skrywa wiele urokliwych miejsc.
Cześć Siostrzyczki! zgadzam się z Wami!
Odwiedziłam Kolorowe Jeziorka i bardzo mi się podobało, jednak ostatnio sporo osób mi pisze, że strasznie wysychają i niebawem nie będzie co oglądać:( Mi się wydaje, że stan jeziorek zależy od pory roku. Pozdrowionka:)
Rozumiem, bo w zeszłym roku dostawałam masę takich wiadomości i niestety, pogoda ma na nie spory wpływ. Ale to w końcu natura 🙂
Serdeczne pozdrowienia,
Ewelina
Jeziorka są super, podobnie jak i całe Rudawy. Byliśmy, polecamy 🙂
Kolorowe Jeziorka są wyjątkowe 🙂 nawet udało nam się trafić na moment kiedy wszystkie były wypełnione wodą 😀 Wracamy tam za każdym razem jak tylko mamy okazję 🙂
Super fotki!
Pozdrawiamy
Sebastian i Agata