Kazimierz Dolny: atrakcje, które warto zobaczyć

Kazimierz Dolny to miejscowość położona w Polsce, a dokładniej w województwie lubelskim. To niewielkie miasteczko leży nad Wisłą, w otoczeniu lasów i wzniesień, co sprawia, że jest idealnym miejscem do odbywania wycieczek pieszych i rowerowych. Nikogo nie zdziwi też fakt, że Kazimierz Dolny nazywany jest często najpiękniejszym miastem w Polsce.

Dziś Kazimierz Dolny słynie ze swojej niezwykłej atmosfery. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko zwiedzać, ale też pospacerować wąskimi uliczkami miasta, a z drugiej strony, udać się na wycieczkę szlakiem popularnych lessowych wąwozów. Miasto znane jest również z wielu galerii sztuki. Okolica jest tak piękna, że wykorzystano ją jako miejsce kręcenia wielu filmów. Zapraszam Was na zwiedzanie atrakcji Kazimierza Dolnego.

  • Kazimierz Dolny znajduje się godzinę od Lublina czy Radomia oraz dwie godziny od Warszawy
  • na zwiedzanie zarezerwujcie 3-4 godziny
  • symbolem miasteczka jest kogucik i musicie spróbować go w formie maślanego wypieku
  • lessowymi wąwozami można obejść prawie całe miasto

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Wiem, że nie każdemu będzie się chciało wspinać do zamku, ale uwierzcie mi – naprawdę warto. Chodzi mi przede wszystkim o widok, który rozpościera się między jego murami. Zamek w Kazimierzu Dolnym został zabezpieczony w latach 1958-1960 w formie trwałej ruiny, więc wiele tam nie zostało. Miejsce udostępniono do zwiedzania, co z pewnością zachwyci miłośników historii.

Warto wiedzieć, że to budowla z naprawdę długą historią. Zamek w Kazimierzu Dolnym powstał w latach 40. XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. W tym czasie Kazimierz był miastem portowym i to naprawdę ważnym. Jego historia przez wiele lat była dość burzliwa: został spalony w trakcie Potopu Szwedzkiego, następnie odbudowany, kolejno w zamku wybuchł pożar, a to tak naprawdę dopiero początek. Później zamek należał do rodziny Czartoryskich, a poprzez udział Adama Czartoryskiego w powstaniu, zamek został skonfiskowany i przeszedł na własność Skarbu Państwa.

Legenda o Esterce

We wpisie o Lubelskich zamkach przypomniałam o legendzie związanej z miastem. Chciałabym ponownie o niej opowiedzieć, myślę, że legenda jest bardzo ciekawa. Esterka była Żydówką z którą król Kazimierz Wielki spotykał się potajemnie.

Król zbudował na te spotkania zamek, który był połączony podziemnym korytarzem z Kazimierzem Dolnym. Jaki  to był zamek? Czy istnieje nadal?  Chodzi o ten w Bochotnicy, choć pozostały po nim ruiny, do dnia dzisiejszego nazwany jest zamkiem Esterki.

Nie był to zwykły romans, a miłość ta trwała przez wiele lat. W tym czasie Estera urodziła królowi synów: Niemierzę i Pełkę. Były to dzieci nieślubne. Niestety, król śmiertelnie zachorował i ich spotkanie nie było możliwe. Król na łożu śmierci zapisał pierworodnemu synowi kilka wsi, lecz po jego śmierci Estera z dziećmi opuściła kraj.

Co ciekawe, istnienie Esterki potwierdza Jan Długosz, kronikarz, który w swoich notatkach zapisał, że król „na prośby wspomnianej nałożnicy Estery dokumentem królewskim przyznał wszystkim Żydom mieszkającym w Królestwie Polskim nadzwyczajne przywileje i wolności.” Jednak jest to jedyne świadectwo, które jest regularnie podważane przez historyków. Jak było w rzeczywistości? Może uda Wam się ocenić, wybierając się do Kazimierza Dolnego.

Zamek w Kazimierzu Dolnym – godziny otwarcia:

  • maj – wrzesień: codziennie 10:15 – 18:00, w weekendy 10:15 – 20:00
  • kwiecień i październik: codziennie 09:15 – 17:00
  • listopad – marzec: codziennie 10:00 – 16:00

Zamek w Kazimierzu Dolnym – cennik:

  • Bilet wstępu upoważnia do wejścia na zamek i wieżę strażniczą, potocznie zwaną basztą.
  • Bilet normalny – 10 zł
  • Bilet ulgowy – 7 zł
  • Dzieci do 7 lat – wstęp wolny (dotyczy wejść indywidualnych)
  • Mieszkańcy gminy Kazimierz Dolny – wstęp wolny

Rynek w Kazimierzu Dolnym

Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem w Kazimierzu Dolnym jest Rynek. To tu znajduje się centrum, to tu zaczyna się większość wycieczek zorganizowanych np. meleksem. Jest to popularna forma zwiedzania (koszt od 20 zł/ osoba), z którego co prawda nie korzystałam, ale wydaje się być wygodny i ciekawy, zwłaszcza jeśli jest się w Kazimierzu po raz pierwszy.

Rynek, czyli serce miasta zachwyca ciekawą architekturą, różnorodnymi kamienicami i umieszczoną w centralnym punkcie zabytkową studnią z XIX wieku, stanowiącą jeden z najważniejszych symboli renesansowego miasteczka. Podobna studnia znajduje się w narożniku Rynku, a w całym miasteczku są jeszcze dwie studnie: na ulicy Krakowskiej i na ulicy Lubelskiej.

Na rynku Spotkamy wielu artystów sprzedających swoje prace na świeżym powietrzu i w licznych sklepikach. W tym miejscu panuje niepowtarzalny klimat i można tu poczuć artystycznego ducha.

Wspomniane kamienice zachwycają swoimi fasadami, kolorami i ciekawymi historiami, warto zawiesić oko na dwóch Kamienicach Przybyłowskich, które są przykładem budowli renesansowych, a także na Kamienicy Gdańskiej zbudowanej w stylu barokowym i Kamienicy Celejowskiej mieszczącej się przy ulicy Senatorskiej.

Kolejną ciekawą atrakcją na kazimierskim rynku jest pomnik psa kundelka, który niegdyś lubił przesiadywać na rynku i spędzać czas w otoczeniu kawiarenek i przebywających w nich artystów. Pomnik Werniksa powstał z brązu w 2000 roku, a jego autorem jest rzeźbiarz Bogdan Markowski. Był to pierwszy pomnik kundelka w Polsce. Turyści chętnie odwiedzają kundelka i głaszczą go po nosie, gdyż ma im to przynieść szczęście.

Słynne Koguciki

Odwiedzając Kazimierz Dolny musimy spróbować słynnych kogucików. Co to takiego? Niepowtarzalne maślane wypieki w formie uroczych kogutów.

Stały się one symbolem miasta dzięki rodzinie Sarzyńskich, to w ich piekarni powstała receptura i kształt wypieków. Koguciki są plecione ręcznie i wypiekane według stuletniej receptury. Stanowią wspaniałą pamiątkę z Kazimierza Dolnego, ale i smaczną przekąskę podczas zwiedzania. Będę również świetnym prezentem dla najbliższych.

Wąwóz Korzeniowy Dół

To niewątpliwie jedna z bardziej znanych atrakcji Kazimierza Dolnego, a stworzyła ją sama natura. Panuje tu istnie bajkowy klimat, a wszystko to przez charakterystyczne wystające i poskręcane korzenie drzew, które rosną na szczycie wąwozu. Korzeniowy Dół będzie również świetnym miejscem na wszelkiego rodzaju sesje zdjęciowe, można tu zrealizować naprawdę ciekawe ujęcia, zarówno zdjęcia w gronie najbliższych, jak i sesje tematyczne.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Stara Chata

Gdy już przespacerujecie się wąwozem, w drodze powrotnej do centrum Kazimierza Dolnego, wpadnijcie do Starej Chaty (Siedlisko Lubicz). Charakterystyczny, pokryty strzechą budynek, jest najstarszą drewnianą chatą w tej okolicy i stanowi zabytek klasy zerowej.

Budynek powstał prawdopodobnie na przełomie XVII/XVIII wieku i został odrestaurowany w latach 80tych zeszłego stulecia. Baśniowy domek zachwyca dachem pokrytym prawdziwą zielenią. Można napić się tutaj kawy, skosztować pysznego domowego ciasta i miło spędzić czas w bajkowym otoczeniu.

Galerie w Kazimierzu

W tym nadwiślańskim miasteczku możemy odwiedzić wiele ciekawych galerii, w których artyści wystawiają swoje prace. Nie bez powodu Kazimierz Dolny nazywany bywa “miastem malarzy”. Galerie, które polecam to m.in.:

Galeria sztuki Czerwone Wino – znajdziemy tu bogaty zbiór dzieł autorów z Kazimierza Dolnego i okolic: obrazy, grafiki, rzeźby, ceramikę i rękodzieło. Galeria mieści się przy ulicy Senatorskiej 17.

Grabski Gallery – to rodzinna galeria, która ma w Kazimierzu dwie lokalizacje. Jedną w pięknym zabytkowym budynku na ulicy Lubelskiej 33, a drugą na Rynku 20. Miejsca te cieszą się uznaniem koneserów sztuki, malarzy, a także turystów, którzy chętnie kupują dzieła sztuki na pamiątkę.

Galeria Klimaty – znajdująca się niedaleko Kazimierza Dolnego, w Mięćmierzu. To miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki. Odbywają się tu warsztaty, koncerty, spotkania autorskie. Galeria oferuje również miejsca noclegowe i stanowi swego rodzaju artystyczną wioskę nad Wisłą.

Podróż po Wiśle

W sezonie letnim statki kursują tutaj całymi dniami. Taka wyprawa trwa godzinę i gwarantuje wiele wrażeń, wspaniałych widoków i możliwość podziwiania miasteczka z perspektywy rzeki. Statek pływa również do Janowca, gdzie z kolei możemy podziwiać ruiny zamku.

Poza tym, polecam wycieczkę zwykłym promem na drugą stronę rzeki. Tam znajduje się kolejny ciekawy zamek w województwie lubelskim: Zamek w Janowcu nad Wisłą.

Więcej o zamku w Janowcu we wpisie: Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii

Muzea w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Gmach główny znajduje się na Rynku pod numerem 19. W budynku mieści się Galeria Wystaw Czasowych, na której możemy obejrzeć ciekawe dzieła malarzy i grafików prezentowane podczas wystaw tematycznych. W piwnicach gmachu znajdziemy Muzeum Sztuki Złotniczej, gdzie możemy zapoznać się z liczącą ponad 1000 lat historią polskiego złotnictwa.

Zamek w Janowcu jest jednym z oddziałów Nadwiślańskiego Muzeum. W trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, jego kolejnym właścicielom, a także historii obiektu. W piwnicy natomiast znajduje się wystawa ceramiki. Dodatkową atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których można nacieszyć oko pięknymi widokami na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

Dom Kucnewiczów – to oddział literacki Nadwiślańskiego Muzeum, mieści się przy ul. Małachowskiego 19 i bywa nazywany willą „Pod wiewiórką”. Powstał w 1936 roku i należał do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka. Willę zaprojektował Karol Siciński, który był wyjątkowym pasjonatem Kazimierza Dolnego w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz autorem wielu zrealizowanych tu projektów architektonicznych. Zabytkowy budynek w towarzystwie pięknego ogrodu stanowi atrakcję dla turystów, można tu również wynająć pokoje.

Kamienica Celejowska – to kolejny oddział muzeum i jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków epoki manieryzmu. Wzniesiono ją w 1635 roku. Została wybudowana dla bogatego kupca Bartłomieja Celeja. Budynek z kamienia wapiennego posiada niezwykle bogato zdobioną elewację, a wysoka attyka z rzeźbionymi maszkarami uważana jest za najpiękniejszą w Polsce. W środku mieści się Muzeum Historii Miasta, galeria malarstwa i grafiki, a także sala z makietą miasta.

Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych – mieści się ono w najsłynniejszej kazimierskiej piekarni należącej do rodziny Sarzyńskich, a dokładniej w jej zabytkowych XVII-wiecznych piwnicach. Możemy poznać tu bliżej tradycje piekarnicze Kazimierza Dolnego i całą historię wypiekania kogutów. Muzeum przybliża również bogate dziedzictwo kulinarne miasteczka.

Kazimierskie Muzeum Klocków Lego – jest ono ciekawym punktem na muzealnym szlaku Kazimierza Dolnego. Znajdziemy tu np. Lego-pokój pokazujący bohaterów serialu “Przyjaciele”, miasto z placami zabaw i budką z lodami oraz wesołe miasteczko. Największe wrażenie jednak zrobi na nas niesamowita makieta Kazimierza Dolnego, które liczy aż 5 metrów długości, 1 metr szerokości i składa się aż ze 100 tysięcy klocków!

Góra Trzech Krzyży

To miejsce, z którego rozciąga się niesamowita panorama Kazimierza Dolnego. Wznosi się na wysokość 165 m. i jest jedną z najciekawszych atrakcji tego malowniczo położonego miasteczka.

Na szczycie znajdziemy trzy krzyże nawiązujące do Golgoty – mają one upamiętniać liczne ofiary zarazy morowej, która miała miejsce na tych terenach. Zbocza Góry oraz jej szczyt porasta chroniona prawnie, rzadka roślinność.

To niezwykłe miejsce od Rynku dzieli jedynie 10-minutowy spacer, a wstęp kosztuje 4 zł za osobę. Wzgórze to obowiązkowy punkt wyprawy do Kazimierza, warto pokonać nieco stromą ścieżkę, żeby wejść na sam szczyt i zobaczyć ten niesamowity widok.

Organy w kościele farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.

Te słynne Kazimierskie organy to prawdopodobnie najstarsze zachowane w całości organy w Polsce. Za ich twórcę uważany jest Szymon Liliusz – zamieszkały w Kazimierzu organmistrz pochodzenia włoskiego. Organy liczą 36 rejestrów, rozdysponowanych na dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Na prospekcie organowym wyrzeźbiono rok 1620. Ta data uznana jest za rok ich powstania.

Kościół na Plebaniej Górze w Kazimierzu Dolnym

Kręte schody przy zbiegu ulic Klasztornej i Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym poprowadzą nas do kościoła i Klasztoru Reformatów. Świątynię otocza charakterystyczny biały mur, a ze wzgórza kościelnego rozpościera się piękna panorama na Kazimierz Dolny, zamek i Wisłę.

Według najdawniejszych przekazów z kronik franciszkanów reformatów, w miejscu obecnej kaplicy św. Rocha i Sebastiana, znajdowało się niegdyś pogańskie miejsce kultu czarnego koguta, a w miejscu dzisiejszego klasztoru było pogańskie cmentarzysko.

Obecnie zespół klasztorny należy do Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych.

Szlakiem kazimierskich spichlerzy

Te nadrzeczne magazyny zbożowe to wyjątkowy zespół zabytków, które powstały w XVI i XVII wieku, czyli w czasach największego rozwoju i portowej świetności Kazimierza Dolnego.

Ich przeznaczenie było głównie gospodarcze, a mimo tego zachwycają renesansowymi zdobieniami. Niegdyś stanowiły własność zamożnej szlachty i duchowieństwa. Dziś w murach budynków mieszczą się miejsca noclegowe, hotele czy kawiarenki.

Na uwagę zasługują np. Spichlerz „Pod Żurawiem”, Spichlerz „Król Kazimierz” czy Spichlerz „Bliźniak”, w którym znajduje się pensjonat z kawiarnią i salą kinową.

Szlakiem kultury żydowskiej

Poznajcie wielowiekową historię Żydów, odwiedźcie synagogę, żydowski cmentarz i jatki.

Kazimierz Dolny od początku swojego istnienia związany jest z ludnością żydowską. Dzisiejszy Mały Rynek dawniej stanowił centrum dzielnicy żydowskiej, nieopodal niego na ulicy Lubelskiej pod numerem 4, mieści się synagoga pochodząca z drugiej połowy XVIII w. Dziś znajduje się w niej małe muzeum i sklepik.

Zaraz obok synagogi, pośrodku Małego Rynku, znajdują się zrekonstruowane po wojnie drewniane jatki. Jest to wyjątkowy zabytek, bowiem w Polsce zachowało się już niewiele budowli tego typu. Dawniej jatki były przede wszystkim miejscem handlu koszernego mięsa.

Nowy Kirkut w Kazimierzu Dolnym – cmentarz żydowski mieści się przy ulicy Czerniawy. Powstał w 1851 roku i do dziś zachowało się na nim kilkadziesiąt macew. Znajduje się tu również Lapidarium, które nawiązuje do jerozolimskiej Ściany Płaczu. Zostało ono wzniesione z ponad 600 macew. Prawa strona zbudowana jest z płyt nagrobnych mężczyzn, a lewa- kobiet. Pomiędzy mamy przerwę w murze, która symbolizująca rozdarcie.

Filmowy Kazimierz

Kazimierz Dolny to niezwykle magiczne i malownicze miasteczko, nic więc dziwnego, że stanowi scenerię dla różnego rodzaju działań artystycznych, m.in., tło do kręcenia filmów.

Pierwszy film powstał tu już w 1926 r. Następnie realizowane były takie obrazy jak np. „Podróż za jeden uśmiech” Stanisława Jędryki (1971), „Awans” Janusza Zaorskiego (1974), „Dwa księżyce” Andrzeja Barańskiego (1993), „Wyprawa na księżyc” Jacka Bromskiego (2012), „Różyczka” Jana Kidawy – Błońskiego (2008), “Volta” Juliusza Machulskiego (2016). Kręcono tu również serial „W rytmie serca” Piotra Wereśniaka.

Jak widać, produkcji realizowanych w Kazimierzu jest naprawdę sporo, dlatego powstał tu nawet jeden z odcinków programu „Polska filmowa” w Canal+.

Dawna flisacka wioska i żywy skansen – Mięćmierz.

Mięćmierz jest południową częścią Kazimierza Dolnego, a od centrum miasta dzieli go około 3,5 km. Osada ta leży tuż nad brzegiem Wisły.

Mięćmierz nazywany jest często żywym skansenem, choć obecnie to bardziej spokojna osada letniskowa. Wszystko za sprawą uroczych zabytkowych chałup, które pokrywa strzecha. Domy z drewna stoją w każdym zakątku wsi, a centralnym punktem Mięćmierza jest maleńki ryneczek z drewnianą studnią.

Obecnie Mięćmierz jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, a ich centrum stanowi mieszcząca się tu, wspomniana już Galeria Klimaty. To właśnie w niej organizowane są różne wydarzenia. Często na płotach we wsi zobaczymy również zawieszone prace artystów.

Gdzie zjeść w Kazimierzu?

Restauracji i knajpek z klimatem w Kazimierzu jest naprawdę dużo. Jeśli już uraczycie się kogucikiem w piekarni Sarzyńskich, na obiad możecie udać się do jednego z polecanych przeze mnie miejsc.

Restauracja Plebanka – znajduje się w samym sercu miasteczka w bliskim sąsiedztwie rynku. To miejsce stanowi esencję kazimierskiego klimatu. Ściany pokryte drewnem, a stoły koronkowymi obrusami. W  oknach natomiast znajdują się urocze firanki. W tym zdecydowanie dobrze zjecie. Królują tu tradycyjne potrawy kuchni polskiej, do tego nie jest drogo. Polecam serdecznie 😊

Zielona Tawerna – to niezwykle urokliwe miejsce z dzikim ogrodem, który wypełniony jest klimatycznymi lampkami. W tym zachwycającym ogrodzie zjecie np. staropolski żurek i wypijecie regionalne kazimierskie piwo.

Restauracja Bajgiel – to miejsce, gdzie zjecie tradycyjne dania kuchni polskiej i żydowskiej, ale przede wszystkim danie popisowe – pyszne Bajgle Jeremiego. Są one przygotowywane według rodzinnej receptury, która otrzymała certyfikat produktu lokalnego. Bajgiel, czyli drożdżowy obwarzanek z otworem, w charakterystycznym kształcie kwiatu obsypanego makiem, czarnuszką lub sezamem podawany jest tu przeróżnymi dodatkami.

Gdzie spać w Kazimierzu

Kazimierz Dolny oferuje wiele miejsc noclegowych w zabytkowych budynkach. Możemy przespać się w jednym ze starych spichlerzy, zabytkowych kamienicach czy gospodarstwach agroturystycznych. Mamy tu również całą masę hoteli na uboczu, z dala od centrum miasta czy turystycznych szlaków. Ciekawe noclegi oferuje np. Stara Chata i Stara Mleczarnia w Siedlisku Lubicz. Tu znajdziesz polecane noclegi.

Booking.com

Kazimierz Dolny – co warto wiedzieć?

Zanim zaczniecie zwiedzać Kazimierz Dolny, warto zapoznać się z praktycznymi poradami.

Jeśli przyjeżdżacie do miasta samochodem – ważną rzeczą będzie dla Was miejsce pozostawienia pojazdu. Parking w Kazimierzu jest płatny, dlatego trzeba mieć to na uwadze, a w weekend miejsca zapełniają się naprawdę szybko. Koszt parkingu to najczęściej 20 zł/ dzień lub 5 zł/ godzinę.

Miejcie na uwadze to, że miasto jest niezwykle popularne wśród turystów. Nic dziwnego, bowiem mamy tu dobry dojazd samochodem zarówno z Lublina, jak i z Warszawy. Dlatego jeśli planujecie weekend w Kazimierzu, lepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem (w sezonie).

Ile czasu poświęcić na Kazimierz? Ciężko mi na to pytanie odpowiedzieć. Do tej pory miasto odwiedziłam trzy razy i za każdym spędziłam tam kilka dobrych godzin. Czas zależy od tego, czy chcecie zwiedzać, popłynąć w rejs czy też posmakować tutejszej regionalnej kuchni. Ilość poświęconego czasu zależy również od korków i ilości turystów w danym okresie. 😊

Kazimierz Dolny to piękne, malowniczo położone miasteczko, z dobrym dojazdem. Jak możecie zauważyć, atrakcji jest naprawdę dużo. Poza tym, zwiedzając Kazimierz Dolny, nie można zapomnieć o pozostałych atrakcjach w Lubelskim, które znajdziesz tutaj: Co warto zobaczyć w Lubelskim? Ciekawe atrakcje, których lepiej nie omijać!

Sprawdź również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. Tutaj warto się odnieść do Kazimierza Wielkiego i jego odniesienia do tego tematu. Król ten zasłynął nie tylko z rozwoju Polski i jego infrastruktury oraz gospodarki. Także zasłynął bardzo silnie (choć nie na lekcjach w szkole) z swojej rozwiązłości. Facet ten będący królem Polski miał bardzo bujne życie, ba, nawet można powiedzieć że był to hulaka dużego kalibru. Bardzo proszę, jeśli coś się nie zgadza w tym tekście o informację, to chętnie poprawię wpis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,865ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj