Kampinoski Park Narodowy, położony tuż pod Warszawą jest naprawdę piękny i różnorodny. Od kiedy mieszkam na Mazowszu bywam tam regularnie i wiem, że zachwyca o każdej porze roku. Park Kampinoski zauroczył mnie jesienią, rozkochał zimą, a lato wydaje się, że będzie jeszcze piękniejsze. Jest tu wiele szlaków, przede wszystkim piesze, ale można też jeździć konno i rowerem. Przy odrobinie szczęścia można spotkać dzikie zwierzęta, w tym symbol Kampinoskiego Parku Narodowego- łosia.
Dziś zabiorę Was na wycieczkę w kilka miejsc, dzięki którym Kampinoski PN będziecie odwiedzać z jeszcze większą chęcią.
Spis treści
- 1 Kampinoski Park Narodowy- co warto wiedzieć?
- 2 Park Kampinoski– mapa
- 3 Ciekawe miejsca w Kampinoskim Parku Narodowym
- 4 Kampinos niedaleko Warszawy. Gdzie się wybrać?
- 5 Kładki w Truskawiu
- 6 Łużowa Góra i mural z nietoperzami
- 7 Góra Ojca
- 8 Granica- skansen i muzeum
- 9 Co warto zobaczyć w Kampinosie?
- 10 Co można robić w Kampinosie?
- 11 Rośliny i zwierzęta w Kampinosie
- 12 Kampinos- czy warto?
Kampinoski Park Narodowy- co warto wiedzieć?
Kampinos położony jest w województwie mazowieckim, niedaleko Warszawy. Zajmuje powierzchnię 38 544 hektarów, więc w niektóre miejsca, np. bliżej Łomianek dojedziemy w pół godziny, a w bardziej odległe, jak Granica będziemy jechać z godzinę. Niemniej, w Kampinosie jest, gdzie chodzić. Teren parku jest zróżnicowany, więc ten park się szybko nie nudzi. Znajdziemy w nim ciekawe miejsca stworzone przez naturę, np. wydmy, muzeum czy skansen. A to dopiero początek zwiedzania, bowiem puszcza jest nieodłącznie związaną z walkami o niepodległość- to długi temat, który może któregoś dnia opiszę na blogu.
Jeśli wybieracie się do Kampinosu, warto zwrócić uwagę na regulamin. Regulamin Kampinoskiego PN jest krótki, dlatego warto poświęcić kilka minut na przeczytanie. Punkt 1 regulaminu, mówi, że:
„Poruszanie się po terenie parku dozwolone jest wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych, ścieżkach edukacyjnych, spacerowych i drogach publicznych oraz obszarach udostępnionych do zwiedzania.”
Niemniej, wg. ankiety przeprowadzonej w 2018 roku, większość odwiedzających na pytanie Jak często schodzisz ze szlaków w Kampinoskim Parku Narodowym? Odpowiedziało, że często lub dość często. To chyba wyjątek wśród Parków Narodowych w Polsce… 😊
Park Kampinoski– mapa
Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę, gdzie jedziemy, bowiem są miejsca bardziej popularne i w weekendy oblegane- wtedy ciężko z miejscem parkingowym, np. w Truskawiu. Dlatego warto mieć wybrane jeszcze jedno, dwa miejsca, gdyby z parkingiem było słabo- zamiast do Truskawia można pojechać na Górę Ojca, która jest stosunkowo blisko, a jest mniej popularna.
Podglądową mapę, która obejmuje cały obszar Kampinoskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz terenami przyległymi możemy zobaczyć tutaj:
https://kampinoski-pn.gov.pl/images/zoomify/map1.htm
Możemy korzystać również z map Google:
Ciekawe miejsca w Kampinoskim Parku Narodowym
Co można zobaczyć w Kampinosie? Spacer i zwiedzanie Kampinoskiego Parku Narodowego może nam zająć czas przez kilkanaście weekendów. Osobiście wszystkich zakątków parku jeszcze nie odwiedziłam, bo często jeździmy w te same miejsce. W Kampinosie, w tygodniu najczęściej jeździmy do Truskawia, na kładki. Jednak zazwyczaj robimy to w tygodniu, bo w weekendy parking przy parku jest pełny.
Kampinos niedaleko Warszawy. Gdzie się wybrać?
Park Kampinoski jest duży, dlatego dzisiaj opowiem o kilku miejscach niedaleko Warszawy, które warto odwiedzić. Wybrałam trzy, ale jest ich zdecydowanie więcej. Część opiszę w kolejnym akapicie, część postaram się pokazać na moim Instagramie (znajdziesz mnie tutaj: eweliina.gac)
Kładki w Truskawiu
Kładki w Truskawiu to zdecydowanie moje ulubione miejsce w Kampinosie, bo nie dość, że jedzie się do nich naprawdę szybko (my mamy jakieś pół godziny), to jest tam po prostu pięknie. Spaceruje się po wspomnianej kładce, obok płynie woda, ale też chodzimy po lesie czy wzdłuż polany.
Łużowa Góra i mural z nietoperzami
Kolejne ciekawe miejsce i trasa zaczynają się w Dąbrowie Leśnej i idzie przez Łużową Górę. Co jest w niej szczególnego? Być może kojarzycie mural z nietoperzami, który znajduje się w Kampinosie, i raczej Was nie zaskoczę pisząc, że to jest właśnie tam. Znajduje się na terenie dawnego obiektu wojskowego – i przedstawia gacka brunatnego –nietoperza, który chętnie zimuje właśnie na Łużowej Górze.
Góra Ojca
Góra Ojca i jej okolice. Góra Ojca to nazwa zdecydowanie wpadająca w ucho. Co wyróżnia to miejsce? Zacznijmy od tego, że to piaszczysta wydma o wysokości 100 m n.p.m., położona w Puszczy Kampinoskiej. Spacerując po lesie możemy zauważyć, że niektóre sosny przyjmują fantastyczne kształty- wyginają się na różne strony. Powodem jest najprawdopodobniej choroba lub gąsienice, ale wygląda to niesamowicie.
Granica- skansen i muzeum
Opisując atrakcje parku, nie można zapominać o tych dalszych, m.in. o Granicy, gdzie atrakcji jest naprawdę dużo. Zwiedzanie Granicy można zacząć od Muzeum Puszczy Kampinoskiej, przez skansen budownictwa puszczańskiego aż po wystawy na wolnym powietrzu.
Co warto zobaczyć w Kampinosie?
Jakie jeszcze miejsca można zobaczyć w Kampinosie? Szlaków i miejsc jest o wiele więcej. Inne atrakcje turystyczne Kampinoskiego Parku Narodowego są równie, jeśli nie bardziej interesujące- z nich niektóre dopiero będę zwiedzać. Jakie? Choćby opuszczone wsie, pozostałości średniowiecznego grodziska dawny spichlerz, Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza czy Grochalskie Piachy, które zajmują największy obszar piaszczystych wydm w kraju. A to dopiero początek eksplorowania Kampinoskiego PN.
Co można robić w Kampinosie?
W Kampinosie można spacerować, biegać jeździć rowerem czy nawet konno. Zimą można wybrać się na narty biegowe. Z tego co widziałam, sporo szlaków świetnie się do tego nadaje- oczywiście, jak jest śnieg.
Co poza tym? Kampinos to piękne miejsce na fotografię przyrody, krajobrazów, zwierząt. Jest kilka polan, gdzie można zrobić piknik, są również zabezpieczone miejsca na ognisko z przygotowanymi siedziskami. Można zwiedzić muzeum, skansen, wystawy, odkrywać historię- tu naprawdę ciężko się nudzić!
Rośliny i zwierzęta w Kampinosie
Opisując Kampinos, trzeba pamiętać o zwierzętach, które można w nim spotkać. Znajdziemy tam wiele gatunków (lis, sarna, bóbr itd.) , ale najszczególniejszym z nich będzie łoś- symbol Kampinoskiego parku. Z tego co słyszałam od koleżanki, która mieszka tuż przy Kampinosie, najłatwiej zobaczyć je w tygodniu. Poza tym, w parku można zobaczyć ptaki takie jak czapla siwa, żuraw, bocian czarny czy orlik krzykliwy.
Jeśli chodzi o naturę, jest tutaj wiele bagnisk i torfowisk. Na terenie parku warto zwrócić uwagę na rezerwaty przyrody- każdy charakteryzuje coś innego. Na przykład w Rezerwacie Przyrody Krzywa Góra możemy zobaczyć trzy stare dęby szypułkowe, z których najokazalszy ma ok. 400 lat i ponad 500 cm obwodu. Niektóre rezerwaty wiosną stanowią piękne, kolorowe łąki, pełne kwiatów takich jak np. zawilce gajowe i żółte- ciężko opisać to wszystko w jednym wpisie.
Kampinos- czy warto?
Po przeczytaniu całego wpisu pewnie wiecie jaka będzie moja odpowiedź. Warto i to zdecydowanie. Ten park narodowy jest przepiękny, zróżnicowany, ciekawy. Nie spodziewałam się, że tak mi się spodoba i będę zachwycona, o każdej porze roku.
Jeśli interesują Cię inne parki narodowe, sprawdź: Ojcowski Park Narodowy- od czego zacząć zwiedzanie?
Jeśli szukasz zielonego miejsca w Warszawie i okolicy, sprawdź: Parki w Warszawie oraz zobacz dlaczego warto zobaczyć Łazienki Królewskie. Inne parki Warszawy: Park Szczęśliwicki –Park Skaryszewski –
Sprawdź również: Warszawa atrakcje oraz Bagno Całowanie – świetne torfowisko na Mazowszu!
Pozdrowienia,
Ewelina
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Uwielbiam Kampinos, ale byłam na dłużej tylko raz – dzięki za motywację, na pewno wrócę 🙂
Wygląda niesamowicie! Uwielbiam drewniane kładki i już knuje jak tu wykręcić żeby w tym roku Kampinos zobaczyć. Choć mały fragment…
Byłem wieki temu…. Fajnie było wrócić do tego miejsca chociaż wirtualnie 🙂 A jeszcze lepiej byłoby na żywo 😀
Pięknie pokazane w różnych porach roku ….. szkoda, ze dla mnie tak daleko ….
I to jest wpis dla mnie. Kampinos pod nosem, a wcale dobrze go nie znam. Najbliższy słoneczny weekend i ruszam z Twoim wpisem:)
O, nigdy nie byłam w Kampinosie gdy tonął w śniegu – wygląda również bajkowo. A jako że mieszkam dość blisko od jego granic to też miałam okazję nim spacerować. Uwielbiam te tereny z kładkami nad podmokłymi terenami. Niestety nigdy nie napotkałam żadnego dzikiego zwierza.
Jako, że zamierzam w tym roku pozwiedzać kawałek Polski (jak chyba sporo osób) może zajrzę i do Kampinosu. Ten wpis pomoże mi odwiedzić ciekawe miejsca.