Herbata po turecku czyli “türk çayı” jest naprawdę aromatyczny i naprawdę warto go spróbować. Jeśli mieliście już okazję pić turecki czaj, pewnie chcecie zrobić go u siebie w domu. Osobiście rzadko piję czarną herbatę, ale herbaty po turecku po prostu nie potrafię odmówić. Dziś podzielę się swoim sposobem na parzenie herbaty po turecku
Wpis z serii Przepisy z końca świata
Spis treści
Herbata po turecku- przepis
W Internecie znajdziecie dziesiątki przepisów jak zaparzyć turecki czaj najlepiej i najbardziej po turecku. Część z nich jest tak długa, jakbyśmy co najmniej zabierali się do lepienia pierogów w trzech smakach, ale u mnie przepis będzie prosty i krótki. Przecież o to chodzi!
Akcesoria do herbaty po turecku
Zacznijmy od tego, że turecką herbatę parzy się w małym czajniczku (jako esencję), a w osobnym, większym gotuje się wodę. Wygląda to jak na poniższym zdjęciu. Dopóki nie miałam specjalnego czajniczka z Turcji, w herbaciarce parzyłam esencję, a w osobnym czajniczku stawiałam wodę. I też działało- turecki czaj nie jest bardzo skomplikowany.
Jednak zdecydowanie warto zainwestować w małe szklaneczki w kształcie tulipana. To one dodają tej magicznej aury, która roztacza się wokół towarzystwa pijącego turecką herbatkę.
Czajnik do herbaty po turecku
Czajnik do herbaty po turecku składa się z dwóch części. W górnej znajduje się herbata- esencja, w dolnym- woda. Czajniki w Turcji kupimy w różnych kolorach, z różnych tworzyw. Ja mam ceramiczny i również można go stawiać na ogniu. W Polsce dostępny jest w sklepach internetowych czy sklepach z turecką żywnością, ale zdecydowanie łatwiej kupić taki czajnik przez Internet.
Szklanki do herbaty po turecku
Szklaneczki do herbaty po turecku można kupić nie tylko w Turcji, chociaż tam znajdziemy najwięcej wzorów. W Polsce zakupimy nie tylko przez Internet czy w sklepie tureckim, ale też np. w Action.
Jaką herbatę wybrać?
W tureckich sklepach czarnych herbat jest od groma. Zdecydować się jest ciężko, dlatego ja zwykle biorę taką, która pochodzi z północy Turcji i jej producentem nie jest znana mi firma.
Jakiś czas temu dostałam ogromną paczkę herbaty z bergamotką i jest naprawdę pyszna. Jak widać jest jej naprawdę dużo i naprawdę ciężko ją zużyć, jeśli herbata po turecku nie gości w naszym domu codziennie 🙂
Gdzie w Polsce kupimy herbatę do herbaty po turecku?
W Polsce herbatę z Turcji znajdziemy nie tylko w Internecie. Możemy znaleźć małe sklepy sprzedające orientalne produkty czy szukać stoisk na targu. Nie musimy od razu kupować kilogramowej paczki- mała na początek spokojnie wystarczy!
Przepis na turecką herbatę w trzech krokach
Tak herbatę parzę w swoim domu i został on zaakceptowany przez Turków.
- Wstaw pełny czajnik wody (elektryczny/ zwykły).
- 4-5 łyżek herbaty nasyp do czajniczka na górze.
- Kiedy woda się zagotuje, zalej herbatę wrzątkiem, a resztę wlej na dół i na małym ogniu gotuj przez minimum 15 min. Gotowe!
Teraz zostaje Ci tylko rozlać wszystko do szklaneczek. Turecka atmosfera gotowa!
Herbata i kawa po turecku
Dajcie znać, czy piliście już kawę lub herbatę po turecku. Mój przepis na kawę znajdziecie w tym wpisie: Kawa po turecku. Jak ją przygotować? A jeśli chcesz porównać ją do kawy po grecku (są praktycznie takie same!) sprawdź: Kawa po grecku- najprostszy przepis
A może macie jakieś inne sposoby? Czekam na Wasze wiadomości i komentarze.
Więcej wpisów na kawę, m.in. z Teneryfy tutaj: Przepisy na wakacyjną kawę z różnych krajów
Buziaki,
Ewelina
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
A cukru nie dodajesz od razu? Myślałam, że to też element tureckiej herbaty 🙂
Do kawy po turecku się dodaje od razu, do herbaty raczej nie 🙂
My akurat próbowałyśmy kiedyś kawy po grecku 😀 nie wiedziałyśmy, że po turecku jest podobna 😀