Zielona Góra- co zobaczyć? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

nie tylko na weekend

Czy warto odwiedzić Zieloną Górę? Może się zastanawiać, ten, kto jeszcze w niej nie był. Rozlokowana na wielu wzgórzach, słynie z wielu atrakcji przyrodniczych, podobnie jak województwo lubuskie.  Zielona Góra jest nie tylko naprawdę zielona- lasy to niemal 50% powierzchni i naprawdę jest, gdzie spacerować.

Co robić w Zielonej Górze? Gdzie zjeść i wypić kawę- o tym w artykule.

Atrakcje Zielonej Góry

Zwiedzanie Zielonej Góry można zacząć od jej środka, czyli- Starego Miasta lub od lokalnego skansenu w Ochli, która połozona jest przysłowiowy rzut beretem od miasta.

Muzeum Etnograficzne w Ochli

Czym wyróżnia się Ochla, na tle innych skansenów w Polsce? Przede wszystkim tradycją winiarską, która jakby nie patrzeć, jest szczególnie zakorzeniona w okolicach Zielonej Góry.  Między innymi z tego powodu warto pojechać do tego muzeum, żeby zobaczyć dawną wieżę winiarską z XVIII wieku i rosnące winoroślą. Poza tym, przenieść się w czasie i zobaczyć zabytki z czterech regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i obszaru środkowo-lubuskiego.

Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam pospacerować po starych chałupach czy zaglądać do starych, przydomowych ogrodów. Więcej zdjęć i informacji znajdziesz w tym wpisie: Muzeum Etnograficzne w Ochli – czyli skansen pod Zieloną Górą.

Ogród botaniczny w Zielonej Górze

Ogród botaniczny to kolejne zielone miejsce Zielonej Góry. Uwielbiam takie miejsca, w których można odpocząć, pospacerować bez tłumu turystów. Kolory ogrodu botanicznego zmieniają się w zależności od pory roku, na przykład na przełomie maja i czerwca zobaczymy kwitnące różaneczniki. Poza roślinnością, jest plac zabaw dla dzieci i mini zoo. Co ciekawe, wstęp był symboliczny- z tego co pamiętam 2 zł za bilet normalny. 😊

Stare Miasto w Zielonej Górze

Stare Miasto i Stary Rynek nadają się na popołudniowy spacer (i kawę). Poza tym, możemy zobaczyć fragmenty murów obronnych z XIV wieku, Wieżę Łaziebną (Głodową), przedwojenne wille czy kościoły i kaplice różnych wyznań (m.in. staroluterańskie czy ewangelickie).

Co ciekawe, spacerując po Starym Mieście możemy usłyszeć muzykę graną przez ulicznych grajków. Dodaje to klimatu, który zniknął już z niektórych regionów Polski. Do tego, jeśli innego dnia odwiedzimy np. Żary, możemy spotkać tych samych muzyków. Taki klimat Ziemi Lubuskiej.

Zielonogórskie Bachuski

Bachuski, czyli małe figurki przedstawiające dzieci boga wina Bachusa rozlokowane są po Zielonej Górze. Podobnie jak krasnale we Wrocławiu. Znajdziemy je w różnych miejscach, a najwięcej w turystycznej części miasta np. w okolicy Starego Rynku. Mają przypominać o tradycjach winiarskich regionu.

Łącznie Bachusków jest ponad 50, a każdy z nich ma swoje imię. Mapa Bachusków poniżej:

Muzea Zielonej Góry

To nie tylko wyżej wspomniane Muzeum Etnograficzne. Na Muzeum Ziemi Lubuskiej, składa się

  • Muzeum Miasta Zielona Góra (to przede wszystkim część historii miasta)
  • Muzeum Dawnych Tortur
  • Muzeum Wina

Poza tym, przy teatrze w Zielonej Górze znajdziemy Muzeum Lalek, a w miejscowościach niedaleko miasta zobaczymy takie muzea jak: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza (w Świdnicy), Lubuskie Muzeum Wojskowe (w Drzonowie).

Spacer nad wodą, np. Glinianką

Niewielkie jezioro, tzw. Glinianka jest położona na osiedlu Cegielnia. Glinianka to ciekawe miejsce, z perspektywy turysty, niezwykle malownicze, otoczone zielonym lasem. Spacer terenem byłej cegielni jest niezwykły, latem pachnie kwitnącymi różami, urzeka szmaragdowy kolor tafli wody i… można zobaczyć tam żółwia ozdobnego. Osobiście widziałam żółwia jedynie przez lornetkę, z daleka, ale wielu spacerowiczów widziała nie jednego, wylegującego się na powalonych drzewach.

Tak, zwykły spacer Glinianką w Zielonej Górze potrafi zachwycić.

Spacer na wieżę Wilkanowską

Jeśli masz więcej czasu, warto wybrać się na spacer różnymi szlakami, które często prowadzą za miasto. Polecam spacer na najwyższe wzniesienie w Wale Zielonogórskim (221 m n.p.m.), czyli Górę Wilkanowską. To tam znajdują się trasy do nordic walkingu i krzyżuje się wiele różnych szlaków.

Na szczycie znajduje się też Wieża Wilkanowska, jednak można na nią wejść jedynie po wcześniejszym umówieniu.

Gdzie zjeść i wypić kawę w Zielonej Górze?

W Zielonej Górze znajdziemy różnorodne restauracje i kawiarnie. Na obiad, dla tych, którzy nie chcą jeść mięsa polecam Wegarnik (smacznie i zdrowo), można tam też wypić kawę albo pójść w kierunku Starego Miasta, gdzie znajdziemy typowe cukiernie. Dobrą kawę i smaczne ciasta znajdziecie w Cukierni Karpicko na Placu Pocztowym.

Tak na marginesie- chciałam zjeść gołąbki z liści winogron i sprawdzić czy smakują jak te w Turcji czy Grecji. Niestety- nie udało mi się znaleźć takiego miejsca. Jeśli takie znacie, za wszystkie sugestie i propozycje będę Wam wdzięczna.

Palmiarnia w Zielonej Górze

To ciekawe miejsce, bo zielonogórska palmiarnia różni się od tej np. w Gliwicach. Można wybrać się do niej na obiad czy ciasto, co jest fajnym doświadczeniem, chyba nawet unikatowym na skalę krajową. Można też podziwiać panoramę miasta, wjeżdżając na samą górę windą, ale to nie jest miejsce dla osób z lękiem wysokości. Niemniej, palmiarnia to jedna z atrakcji Zielonej Góry, którą warto odwiedzić i zgłębić jej historię.

Gdzie spać w Zielonej Górze?

Miejsc noclegowych jest sporo, a nawet w sezonie wakacyjnym da się znaleźć przyjemne miejsca w dobrej cenie. Wiele zależy od tego czy chcemy spać w centrum, na obrzeżach czy pod miastem. My wybraliśmy miejsce pod Zieloną Górą, w Wilkanowie, które serdecznie polecam miłośnikom długich spacerów i spokojnych wieczorów przy lampce dobrego wina.

To miejsce znajdziecie pod tym linkiem. Co było dla nas ważne- akceptuje zwierzęta 🙂

Co jeszcze zobaczyć, zwiedzić, zjeść?

Zielona Góra to również Szlak Miodu i Wina, a przede wszystkim winnych tradycji. Z tego co czytałam, pierwsze winorośle posadzono na tym terenie ok. 1150 roku. O szlaku wina któregoś dnia z chęcią napiszę. Jestem ciekawa co dopisalibyście do mojej zielonogórskiej listy- co zobaczyć, zrobić czy zjeść?

PS. Jeśli planujecie urlop w województwie lubuskim i szukacie ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, koniecznie sprawdźcie ten wpis:

11 niesamowitych miejsc w lubuskim. Atrakcje, historie, piękne miejsca

Ściskam,

Oceń ten artykuł

Ocen: Zielona Góra- co zobaczyć? Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

2 KOMENTARZE

  1. Ogólnie w Zielonej Górze nigdy nie byłam i w sumie nie myślałam o niej, jako o turystycznym kierunku. Ale w sumie wiele miejsc, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak się nie wydaje, może mieć mocny, turystyczny potencjał. Co nie zmienia faktu, że spośród wszystkich, zielonogórskich atrakcji najbardziej przekonuje mnie “Muzeum Wina”. 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here