Przemyśl- atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Od niepamiętnych czasów chciałam pojechać do Przemyśla. Powód nie był zbyt szczególny: chciałam po prostu się dowiedzieć, gdzie jadą te wszystkie pociągi zmierzające na wschód. To praktycznie ostatnia stacja w Polsce, tuż przed Ukrainą.

Podkarpackie odwiedzam od dzieciństwa: najczęściej jeździliśmy do rodziny w okolice Sanoka i Krosna. Później spędzałam tam inne lato, u rodziny mojego byłego chłopaka. Ale dopiero w 2019 udało mi się razem z Maćkiem odwiedzić Przemyśl. Nie spodziewałam się, że tak zauroczy mnie miasto, które odwiedziłam w trakcie moich wakacji na Podkarpaciu. Nie chodzi tu nawet o atrakcje, które Przemyśl oferuje, ale przede wszystkim o klimat. W mieście są naprawdę piękne zabytki, a spacer stanowi naprawdę świetną wycieczkę i od tego należy zacząć zwiedzanie. Poza tym, są tu muzea, ciekawe trasy, a najciekawsze miejsca znajdują się blisko siebie. Poza tym, po zwiedzaniu miasta warto zrobić listę miejsc, które warto zobaczyć w pobliżu.

Inne inspiracje na podróże po Podkarpaciu znajdziecie na moim blogu pod hasłem:

Atrakcje Podkarpacia

Atrakcje Przemyśla- co zobaczyć?

Zwiedzanie Przemyśla zaczęliśmy od Starego Miasta. Zatrzymaliśmy się pod dość nietypowym pomnikiem, na Placu Dominikańskim. Przedstawia dwie postacie z czasów I Wojny Światowej: węgierskiego huzara, wrzucającego list do skrzynki pocztowej polskiego ułana z koniem. To legionista z I Pułku Ułanów Legionów Polskich.

Ten pomnik stoi tuż przy poczcie i kilka metrów od pomnika Wojaka Szwejka, do którego warto podejść zwiedzając Stare Miasto w Przemyślu.

Zabytki Przemyśla- ile ich tu jest?

Ten, kto odwiedził już Przemyśl nie będzie zaskoczony, że to tu znajduje się najwięcej obiektów zabytkowych w całym województwie. Przemyśl jest naprawdę ciekawym miastem i moim zdaniem warto zatrzymać się na dłużej niż tylko na kilka godzin.

Stare Miasto w Przemyślu

Rynek w Przemyślu to jeden z nielicznych rynków pochyłych w Europie. Położony na zboczu wzgórza., z dużą ilością zieleni, które nadają mu klimatu. Otoczony jest przez kamienice (nie wszystkie przetrwały), restauracje i kawiarnie. Rynek kojarzy się przede wszystkim z Pomnikiem Niedźwiedzia, który jest symbolem miasta. To w sumie jego centrum, to tam znajdziemy

Dla miłośników architektury: warto zobaczyć secesyjne kamienice przy ul. Grunwaldzkiej. A poza tym, na rynku można zwiedzić podziemia.

Przemyskie Podziemia

Podziemia w Przemyślu to miejsce, które można zobaczyć zwiedzając Rynek. Zobaczycie kolektory wraz z towarzyszącymi im piwnicami. Warto wiedzieć, że to krótka podziemna trasa. Jeśli byliście już na zwiedzaniu podziemi w Rzeszowie, możecie poczuć się delikatnie rozczarowani (ja tak miałam, bo zwiedzałam je w tym samym tygodniu).

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

To muzeum warte odwiedzenia z kilku powodów. Jeden z nich to odkrywanie nieznanych czy też zapomnianych w wielu rejonach Polski grup etnicznych, do których należą huculi. W muzeum znajduje się obszerna wystawa poświęcona Twierdzy Przemyśl czy historii i kulturze przemyskich Żydów.

Moim zdaniem to muzeum to dopiero początek zwiedzania i odkrywania Twierdzy Przemyśl i miejsc takich jak forty pojedynczo np. Fort XI „Duńkowiczki” lub podążając całym szlakiem turystycznym oznaczony kolorem czarnym czy Forteczną Trasą Rowerową.

Muzeum Ziemi Przemyskiej to nie jedyne muzeum w Przemyślu- można odwiedzić też Muzeum Historii Miasta Przemyśla czy słynne Muzeum Dzwonów i Fajek.

Twierdza Przemyśl

Po odwiedzeniu Muzeum Ziemi Przemyskiej, wielu będzie chciało odkryć Twierdzę Przemyśl. To przede wszystkim pozostałe forty, a po obiektach biegnie pieszy szlak turystyczny oraz rowerowy (o długości 87 km). Jeśli chcesz zwiedzać Twierdzę, jeden dzień w Przemyślu to może być za mało.

Muzeum Dzwonów i Fajek

Jak nazwa wskazuje- to muzeum dzwonów i fajek, zlokalizowane w zabytkowej Wieży Zegarowej, wysokiej na 38 metrów. Wieża Zegarowa przykuwa wzrok, dlatego warto zagłębić się, choć połowicznie w jej historię, jak i w historię miasta. Ciężko mi sobie wyobrazić, że kiedyś ta wieża stanowiła praktycznie koniec miasta.

Wracając do muzeum- co ciekawe, Przemyśl jest jedynym ośrodkiem wytwórstwa profesjonalnych fajek w Polsce. Poza tym, na tej wystawie można zobaczyć proces powstawania dzwonu. Muzeum jest zaskakujące, bo sama spodziewałam się mniejszej ilości eksponatów.

Pewne jest jedno: na wystawie zobaczycie niezliczoną ilość fajek i dzwonów.

Kopiec Tatarski, zwany Kopcem Przemysława

To jeden z popularniejszych punktów widokowych w Przemyślu i okolicy (350,3 m n.p.m). Kopiec prawdopodobnie powstał w IX wieku. Na początku stanowił miejsce kultu bogów słowiańskich. Jak to z takimi miejscami bywa, w późniejszym czasie postawiono tam kaplicę pw. św. Leonarda, która jednak nie przetrwała próby czasu.

Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego w Przemyślu

Park Zamkowy im. Mariana Strońskiego w Przemyślu, jak sama nazwa wskazuje położony jest tuż przy Zamku Kazimierzowskim. To tam znajduje się Wzgórze Trzech Krzyży (289 m n.p.m.). W parku znajduje się kilka popularnych punktów- domek ogrodnika, w stylu neogotyckim, kapliczka Najświętszej Marii Panny z XVIII-wieczną figurą oraz figura pastuszka.

Co ciekawe, uważany jest za jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Polsce. Liczy blisko 20 hektarów czyli jest dość duży jak na park miejski. No i nie zapominajcie, że to tu znajduje się Zamek Kazimierzowski.

Zamek Kazimierzowski

To chyba najpopularniejszy punkt w Przemyślu i moim zdaniem, słusznie. Nie dość, że położony jest na Wzgórzu Zamkowym, o wysokości 270 m n.p.m. z którego rozciąga się piękny widok, to ten renesansowy zamek ma naprawdę długą historię z XI wieku. W trakcie zwiedzania można wejść na baszty i zwiedzić zamkowe podziemia. Na dziedzińcu widać zarys romańskiej rotundy i palatium z czasów Bolesława Chrobrego.

Pałace w Przemyślu:

  • Pałac Lubomirskich
  • Pałac Biskupów Greckokatolickich
  • Pałac Biskupów Rzymskokatolickich

Kościoły, cerkwie, synagogi i cmentarze

W Przemyślu po prostu widać, że jesteśmy na Podkarpaciu, bo mijamy najróżniejsze obiekty kultu religijnego. Kościoły, klasztory, cerkwie czy synagogi. Oczywiście, część budynków już nie istnieje, ale pozostało ich naprawdę dużo. Moim zdaniem, na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Marii Magdaleny i klasztor oo. Franciszkanów oraz Archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela.

Dworzec Przemyśl Główny

Wracając do tematu z początku- Przemyśl to również słynny dworzec, z którego startuje polski Orient Express, do Świnoujścia (1008 km). Co ciekawe, to tam znajduje się Restauracja „Perła Przemyśla”, z wykończonymi wnętrzami, że można poczuć się jak w pałacu.

Co jeszcze można zwiedzić w Przemyślu?

Przemyśl to również architektura militarna i obronna, czyli fragmenty murów obronnych miasta, forty Twierdzy Przemyśl czy bunkry Linii Mołotowa. Schron Kierowania Obroną Cywilną to obecnie nietypowe muzeum, którego jeszcze nie udało mi się odwiedzić (jeśli byliście, dajcie znać czy warto). Poza tym, Przemyśl to miejsce dla tych, którzy lubią zwiedzać miejsca pochówku, czyli cmentarze. Cmentarz żydowski, Żołnierzy Rosyjskich, Austro-Węgierskich czy zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Głównym- to dopiero początek odkrywania dawnych historii.

Noclegi w Przemyślu

Jeśli jesteś zainteresowany noclegami w Przemyślu, to pod tym linkiem znajdziesz polecane miejsca.


Booking.com

Restauracje w Przemyślu i Przemyśl na kawę

W Przemyślu każdy poleca cukiernię/ kawiarnię Fiore- i ja skorzystałam z wielu rekomendacji. Latem usiedliśmy na tarasie i… to był strzał w dziesiątkę. Desery były naprawdę smaczne, kawa też, a ceny naprawdę dobre. Poza tym, o czym dowiedziałam się później, w środku cukierni znajduje się piękny witraż.

Jeśli chodzi o restauracje- my jedliśmy w restauracji Bosko, bo szukaliśmy czegoś bez mięsa. Było smacznie i szybko podane, a na tym mi zależało. Jeśli szukacie domowej kuchni podkarpackiej, to na pewno znajdą się inne tego typu miejsca. 🙂

Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicy Przemyśla

Moim zdaniem cały teren Pogórza Przemyskiego jest ciekawy i warty odwiedzenia. Można zacząć tu zwiedzać zamki i pałace (lista: Podkarpackie zamki i pałace) takie jak Krasiczyn czy Herbutów. To rzut beretem do Arboretum Bolestraszyce czy po prostu

Przemyśl to świetne miejsce na początek odkrywania Podkarpacia czy nawet Lubelszczyzny, do której już całkiem niedaleko. Inne Podkarpackie miasta są również pełne atrakcji, sama szczególnie polecam Sanok. A jeśli macie inne pomysły, dajcie znać w komentarzu.

Więcej:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
85,507ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj