Jelenia Góra: najciekawsze atrakcje

Jelenia Góra to piękne miasto położone w Karkonoszach. Jest to popularny cel turystyczny, ale nie jest tak popularna wśród turystów jak Szklarska Poręba czy Karpacz. Z tego samego powodu to idealne miejsce dla ludzi takich jak ja, miłośników pięknej architektury, zamków, spokoju i gór, które przecież w Jeleniej są na wyciągnięcie ręki.

W ciągu jednego dnia można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, a atrakcje Jeleniej Góry zdecydowanie wyróżniają się na tle kraju. Dziś zabieram Was w podróż do miasta, które równie dobrze mogłoby stanowić plener jakiegoś bardzo romantycznego filmu.

Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze?

Jelenia Góra to prawdziwa kopalnia atrakcji i zabytków. Dlatego, jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój czas w Jeleniej Górze, warto zaplanować swoją wizytę z wyprzedzeniem. W przewodnikach miasto i jego atrakcje dzieli się na kilka części, ale najpopularniejsze są poniższe:

  • Zabytki Śródmieścia Jeleniej Góry
  • Zabytki Cieplic
  • Atrakcje okolic Jeleniej Góry

Poza tym często wyróżnia się zabytki Sobieszowa, Jagniątkowa, Maciejowej i innych dzielnic.

Rynek i Stare Miasto w Jeleniej Górze

Moim zdaniem, zwiedzanie Jeleniej Góry warto zacząć od Rynku. Na Placu Rynkowym z pewnością urzeknie nas Ratusz i zróżnicowane kolorystycznie kamienice. Jeleniogórski Ratusz, został wzniesiony w stylu klasycystycznym, z lat 1747–1749.

Właśnie wzdłuż kolorowych, jeleniogórskich kamienic podążymy w kierunku ulicy Marii Konopnickiej. Idąc wzdłuż brukowanej uliczki, po drodze zobaczymy Bazylikę Mniejszą, a zaraz obok niej- jedną z baszt, Bramę Wojanowską i kaplicę imienia św. Anny. Moim zdaniem, to jedno z najurokliwszych miejsc w obrębie Starego Miasta.  Baszta przy Bramie Wojanowskiej nie jest jedyna, z różnych stron Rynku możemy zobaczyć pozostałe, a nawet skorzystać z nich jak z wieży widokowej.

Jeśli już jesteśmy w temacie pięknych widoków z góry, najpopularniejszym punktem widokowym jest tzw. „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego. Zdjęcia w Internecie robią mega wrażenie! Tam jednak nie dotarłam z powodu niezbyt dobrej widoczności w zimowy weekend, a przecież o to chodzi w tego typu miejscach.

Wracając do Śródmieścia, niezaprzeczalnie, jeleniogórskie bramy to kolejna atrakcja miasta. Brama Wojanowska oraz baszta Wojanowska w średniowieczu stanowiły część kompleksu obronnego. Co ciekawe, Dzisiejsza ulica Bankowa oraz Podwale stanowiły kiedyś suchą fosę. W końcu XVII wieku zostały zagospodarowane jako ogrody, później jako ogród zoologiczny. Takich ciekawostek o Jeleniej Górze jest cała masa i naprawdę warto je odkryć!

Kościoły Jeleniej Góry

Nie da się ukryć, że atrakcje Jeleniej Góry to przede wszystkim piękne zabytki. Poza wcześniej wymienionym Starym Miastem, zobaczymy tu przepiękne kościoły. Są naprawdę stare, wiele kościołów pochodzi z XVI wieku – dla przykładu, Bazylika Mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego to najstarsza świątynia w mieście powstał w 1552 roku. Idąc dalej, kaplica pw. św. Anny powstała w 1514 roku. Dziś, co prawda jest ukryta wewnątrz kościoła.

Zabytki Jeleniej Góry: wille i historyczne budynki

W Jeleniej Górze jednym z bardziej znanych miejsc jest Teatr im. C.K. Norwida. Nie jest to najstarszy budynek, bo wzniesiony w latach 1903–1904, jednak ma wartość historyczną. To tu powstał pierwszy teatr na Ziemiach Odzyskanych.

Wspominając historię Jeleniej Góry, warto wiedzieć, że Jelenia Góra od 1742 roku, przez przeszło 200 lat prawnie należała do państwa Pruskiego. Jelenia Góra dzięki swojemu położeniu, w czasie II Wojny Światowej nie doznała zniszczeń.

Co do pozostałych zabytków miasta, jest ich po prostu nieskończenie wiele. Piękne, przedwojenne wille, wyżej wspominane kamienice, domy czy pałace przywołują na myśl dawne historie i cudowne, sielskie życie.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Dom Zdrojowy w Cieplicach

Jeśli miałabym polecić jedno miejsce w Jeleniej Górze, które zachwyca, będą to zdecydowanie Cieplice. Cieplice Zdrój to obecnie dzielnica Jeleniej Góry i jak nazwa wskazuje, znajduje się tutaj uzdrowisko. Termy Cieplickie to znane baseny termalne, a przy Placu Piastowskim 38 znajduje się Dom Zdrojowy i pijalnia wody mineralnej. Woda swoją prozdrowotność zawdzięcza związkom siarki i krzemu, a także zawartości fluoru.

Atrakcje Cieplic w Jeleniej Górze

Żeby nie było, jeleniogórskie Cieplice to nie tylko wody termalne. To także wyjątkowe parki, takie jak Park Zdrojowy i Norweski. Nawet zimą spacer po parku jest przyjemny, bo obydwa są nie tylko dobrze zagospodarowane, ale też w bardzo dobrym stanie.

Dodatkowo, dzięki temu, że Cieplice wcześniej stanowiły osobną miejscowość, mamy możliwość spaceru po świetnie odrestaurowanym Placu Piastowskim. To tu zobaczymy Pałac Schaffgotschów, Zespół Pocysterski czy Muzeum Przyrodnicze.

Moim zdaniem, będąc w Jeleniej Górze po prostu warto odwiedzić Cieplice. Są przepiękne!

Muzea w Jeleniej Górze- do którego warto się wybrać?

To rzecz jasna, pytanie retoryczne. Muzea w Jeleniej Górze polecają się o każdej porze roku. Poniżej znajdziecie kilka muzeów, które są naprawdę ciekawe. Moim ulubionym jest Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (lub, jak kto woli – w Cieplicach), jednak w okolicy miasta takich ciekawych miejsc jest o wiele więcej, np. Muzeum Sentymentów w Kowarach.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (Cieplicach)

To muzeum w Jeleniej Górze znajduje się w pocysterskim zespole w Cieplicach. Parter muzeum w większości stanowią wystawy czasowe (np. zdjęć) oraz skał i kamieni pochodzących z regionu. Idąc wyżej, tuż przy schodach możemy zobaczyć różnorodne poroża, a na pierwszym piętrze zaprezentowano wystawy zwierząt: ptaków, jaj, motyli, ssaków (w tym niedźwiedzi!), gadów i o wiele więcej. Mówiąc szczerze, nie spodziewałam się ekspozycji, która zainteresuje nie tylko najmłodszych. Więcej informacji na stronie muzeum.

Cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

To muzeum nie zrobiło na mnie tak dużego wrażenia jak przyrodnicze, ale z pewnością wystawa szkła inspiruje do poszukiwań nowej zastawy. W Muzeum Karkonoskim warto zobaczyć dawną chatę z regionu wraz z wyposażeniem, czepki, które nosiły ówczesne kobiety czy elementy związane z tkacką historią Jeleniej Góry. Więcej informacji na stronie muzeum.

Cennik i godziny otwarcia na stronie muzeum.

Pozostałe muzea Jeleniej Góry

  • Muzeum Miejskie – czyli Dom Gerharda Hauptmanna. Bardzo pozytywnie oceniony przez turystów i za każdym razem jak jestem w Jeleniej, zapominam go odwiedzić. Podobnie mam z podziemiami:
  • Podziemia Jeleniej Góry – wejścia w weekend są co godzinę, ale ostatnie jest o 16. Zapiszcie sobie, bo z tego co słyszałam warto.

Pałace i zamki w Jeleniej Górze

Jelenia Góra i okolice słyną z przepięknych zamków i pałaców. Można tu przyjechać na tydzień i nadal będziemy mieli co zwiedzać. Nie bez powodu, w tym miejscu na Dolnym Śląsku powstała Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej – jest ich tu na zatrzęsienie!

Składa się na nią kilkadziesiąt odrestaurowanych zamków, pałaców i dworów zlokalizowanych w okolicy Karkonoszy, Jeleniej Góry i Rudaw Janowickich. W samej Jeleniej Górze znajdziemy:

  • Pałac Paulinum- pałac o pomarańczowym kolorze, w którym obecnie znajduje się hotel i restauracja.
  • Pałac Schaffgotschów w Cieplicach- dziś to niezwykły oddział Politechniki Wrocławskiej.

Tuż pod Jelenią Górą można odwiedzić Zamek Chojnik w Sobieszowie. Przepięknie prezentuje się o każdej porze roku, ale najbardziej zachwyca jesienią. Otoczony kolorowymi drzewami robi piorunujące wrażenie. Będąc w okolicy warto zarezerwować parę godzin na wejście na górkę i zwiedzanie.

Jelenia Góra – lista zamków i pałaców

Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w Dolinie Pałaców i Ogrodów? Lista jest naprawdę długa, to nie wszystkie zabytki na Dolnym Śląsku!

  • Pałac, park krajobrazowy i folwark w Bukowcu
  • Pałac w Brunowie
  • Pałac Schaffgotschów w Cieplicach (wcześniej wspomniany)
  • Pałac w Czernicy
  • Pałac w Dąbrowicy
  • Zamek Bolczów i dwór w Janowicach Wielkich
  • Dwór Czarne w Jeleniej Górze
  • Pałac Paulinum w Jeleniej Górze (wcześniej wspomniany)
  • Zamek i Pałac Dębowy w Karpnikach
  • Pałac Smyrna w Kowarach oraz pałac w Ciszycy-Kowary
  • Nowy Dwór w Radocinach- Kowary
  • Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy
  • Pałac w Miłkowie
  • Dwór w Mniszkowie
  • Pałac Królewski w Mysłakowicach
  • Pałac w Pakoszowie
  • Pałac w Sobieszowie (oraz wcześniej wspomniany zamek Chojnik)
  • Wieża Książęca w Siedlęcinie
  • Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym
  • Pałac w Staniszowie Górnym
  • Pałac w Wojanowie oraz w Wojanowie- Bobrowie

Więcej zamków i pałaców dolnośląskich zobaczysz we wpisie: Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?

Jeleniogórskie Jelonki

 Jest jedna rzecz, o której nie wspomniałam, a warto o niej wiedzieć przed podróżą do Jeleniej Góry. Jeleniogórskie jelonki!

Każdy kto był we Wrocławiu zna Wrocławskie Krasnale. A kto zna Jeleniogórskie jelonki? Jelonki to coś więcej niż symbol miasta. W mieście wiele restauracji czy sklepów ma w logo czy na wystawie coś “jelonkowego”. Ponadto (małe i duże) pomniki z jeleniami po prostu domagają się sfotografowania.

Gdzie zjeść w Jeleniej Górze?

W Jeleniej Górze jest kilka smacznych miejsc. Restauracje, knajpki, kawiarnie, cukiernie. Byłam w kilku miejscach. Jakich?

  • Jeleniogórskie Kobe. Tu możemy zamówić smacznego burgera, także bez mięsa 😊
  • Pizza w Jeleniej Górze? Na przykład w pizzerii Dalmacja na pewno się nie rozczarujemy.
  • Gdzie na kawę? Na kawie byłam w Pożegnaniu z Afryką, po czym dostałam wiadomość, że świetny klimat panuje w kawiarni Aroma.
  • Oprócz kawy, z serca polecam cukiernię Harper w Cieplicach. Niebo w gębie.

Jelenia Góra – noclegi

Wybór noclegów w Jeleniej Górze jest naprawdę duży. Hotele, apartamenty, pensjonaty – wszystko zależy od naszego budżetu. Możemy zarezerwować nawet noclegi w okolicznych zamkach i pałacach.

Aby znaleźć noclegi w Jeleniej Górze, możesz skorzystać z różnych dostępnych platform rezerwacyjnych online, takich jak Booking.com, gdzie zaznaczysz interesujący typ obiektu. Sprawdź tutaj, lub na poniższej mapie:

 

Jelenia Góra – atrakcje w okolicy

Jakie miasta i miejsca warto odwiedzić na Dolnym Śląsku? Ten region w Polsce słynie z wielu pięknych miejsc. Znajdziemy tu wiele zamków, pałaców, tajemniczych podziemi i cudownych miast. Województwo dolnośląskie odkrywam od lat i uwielbiam wracać do kilku miejsc. Zaczynając od Kotliny Kłodzkiej, przez Zamek Czocha, Zamek Książ aż po Jelenią Górę i miejsc, które znajdują się blisko tego niezwykłego miasta.

Jeśli chcecie polecić inne atrakcje w Jeleniej Górze lub okolicy, piszcie śmiało. Do Jeleniej Góry na pewno wrócę. Dlatego  Wasze sugestie są mile widziane. Dajcie znać, co przeoczyłam, co warto zobaczyć (a czego nie!).

Więcej wpisów o Dolnym Śląsku:

Atrakcje Dolnego Śląska. TOP 20 miejsc, które musisz zobaczyć

Atrakcje Wrocławia: TOP 15 miejsc, które warto zobaczyć

Błędne Skały. Dolnośląska magia Gór Stołowych


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


16 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry, Pani Ewelino!
    Ciekawy, subiektywny i ciepły blog o Jeleniej Górze. Jedynie Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach nie mieści się już w Pawilonie Norweskim w Parku Norweskim tylko w zespole pocysterskim przy Pl. Piastowskim w centrum Cieplic.
    Mam propozycję dla Pani umieszczenia linka do Pani relacji z Jeleniej Góry na stronie http://www.sanatorium-agat.pl. Dla Pani to dodatkowe wejścia a dla nas, Sanatorium Agat, uaktakcyjnienie strony poprzez dodanie takiej osobistej relacji. W przypadku zainteresowania proszę o przesłanie linka do bloga o Jeleniej Górze na mail: [email protected].
    Pozdrawiam serdecznie!
    Tomasz Wojtarowicz

    • Dzień dobry Panie Tomaszu! Dziękuję za zwrócenie uwagi na mój błąd. Dobrze mieć takich czytelników, którzy powiedzą jak coś jest nie tak. Odezwę się do Pana na dniach.

      Pozdrawiam serdecznie,
      Ewelina

  2. Bardzo lubię takie krótkie wypady, niestety te tereny jakoś tak mi daleko. Szczerze mówiąc to łatwiej i taniej jest mi złapać samolot do innego miasta.

  3. Witam. Może nie sama Jelenia Góra Ale w Piechowicach znajduje się huta szkła Julia. Można zwiedzić. Na basztę w Jeleniej Górze też można wejść. Oraz podziemia ” Projekt Arado” jest jeszcze Góra szybowcowa gdzie jest piękny widok na panoramę miasta. Polecam zajrzeć do Kościoła Garnizonowego piękne miejsce i w środku i wokół.

    • Dziękuję bardzo za sugestie! Właśnie Huta Julia jeszcze przede mną- i mam nadzieję, że kolejnym razem w końcu tam dotrę. Reszta miejsc też brzmi nieźle. Pozdrowienia Joanno 🙂

  4. Wpadliśmy do Jeleniej Góry będąc w Karpaczu. Zauroczył nas Rynek, niewiele jednak poza nim widzieliśmy. Nie znam miejsc o których piszesz, więc chętnie tam wrócę. Nie trafiliśmy nawet na żadne jelonki! natomiast mieliśmy okazję zobaczyć przepiękną panoramę z wieży na obrzeżach rynku 🙂

  5. Jakie piękne miasto! Niestety nie byliśmy jeszcze, ale zainspirowałaś nas. Jak tylko będziemy gdzieś w okolicy, to koniecznie zostaniemy chociaż na parę godzin 🙂 Oczywiście narobiłaś smaka tą cukiernią Harper 😛

  6. Jelenia Góra i wszystkie miasta z okolic Lubin, Zgorzelec, Legnica, Polkowice mają w sobie coś z niemieckiego stylu…a ich urok powala 🙂 Lubię tam przejeżdzać!

  7. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie tu zaglądał, żeby przejrzeć nowe rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,548ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj