Zamek Czocha to jeden z najciekawszych i chyba najbardziej tajemniczych zamków w Polsce. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w miejscowości Sucha, niedaleko miasta Leśna i granicy z Czechami. To miejsce, które zachwyci każdego miłośnika historii i architektury. Jeśli jesteście gotowi na wyprawę w średniowieczne klimaty, nawet takie z dreszczykiem, to Zamek Czocha będzie dla Was idealnym wyborem.
Historia zamku sięga XIII wieku i jest pełna tajemnic oraz legend. Dawniej był to fort obronny, a później rezydencja arystokratów. Budynek zachował się w niezmienionej formie do dzisiejszych czasów i jest jednym z nielicznych zamków w Polsce, który można zwiedzać nie tylko w dzień, ale również w nocy!
Zamek Czocha to piękne i tajemnicze miejsce idealne do wypoczynku. Zarówno w zamku, jak i w jego otoczeniu znajduje się wiele atrakcji. W murach budynku mieści się hotel, spa oraz restauracja zamkowa. Mamy też tutaj park linowy, możliwa jest również jazda konna. Na terenie zamku można spędzić kilka dni i odpocząć wśród zieleni albo zorganizować przyjęcie w pięknym otoczeniu.
Spis treści
Historia Zamku Czocha i legendy
Zamek Czocha to budowla otoczona aurą tajemniczości, a potęguje to z pewnością gęsta sieć podziemnych korytarzy, które powstały tutaj z niewiadomych przyczyn, a część z nich nadal pozostała nieodkryta.
Zamek został zbudowany w II połowie XIII wieku jako warownia graniczna w Czechach i należał do córki króla czeskiego Wacława II. W 1315 roku zamek został przekazany w formie ślubnego posagu księciu piastowskiemu Henrykowi Jaworskiemu.
Po jego śmierci, budynek przeszedł w ręce jego siostrzeńca Henryka – Bolka II Świdnickiego, a później powrócił pod panowanie czeskie. W XV wieku zamek stał się siedzibą rycerskich rodów, a w XVIII wieku został zakupiony przez Johanna Hartunga von Uechtritz z otoczenia króla Augusta II Sasa.
W roku 1793 doszczętnie spłonęła warowania zamku. W XX wieku zamek należał do drezdeńskiego przemysłowca Ernsta Gütschow, który jednak opuścił go na wieść o nadchodzącej Armii Czerwonej, jednak do dziś o tym właścicielu zamku krążą legendy.
Od tego czasu Zamek Czocha stał jako miejsce porzucone, a jego wyposażenie w dużej części uległo zniszczeniu. Na szczęście dziś zamek jest obiektem turystycznym i to naprawdę ciekawym.
Legendy związane z tym miejscem dotyczą wspomnianej rodziny Gütschow. Opowiadają o tym, że w sypialni należącej do właściciela, a dokładniej w jego łożu znajdowała się zapadnia, którą otwierał po każdej pierwszej nocy spędzonej z nowo poślubioną żoną. Wszystkie żony spadały tym sposobem do lochu i podobno do dziś można usłyszeć dochodzący stamtąd kobiecy płacz.
Kolejna legenda dotyczy nie do końca uczciwych żon pozostałych właścicieli zamku. Na jego dziedzińcu znajduje się nawet Studnia Niewiernych Żon. Wszystkie kobiety, które mężowie podejrzewali o zdradę, zmuszone były wskoczyć do tej właśnie studni. Jeden z właścicieli po zemście na żonie, zamurował w zamkowym kominku również nieślubnego syna, jego płacz podobno także możemy tutaj usłyszeć w nocy.
Dodajmy do tego Białą Damę, która nawiedza zamek nocami i krąży po jego korytarzach. Wszystko to sprawia, że zamek Czocha jest uznawany za jedno z najbardziej tajemniczych i niepokojących miejsc na Dolnym Śląsku i w Polsce.
Zwiedzanie Zamku Czocha
Zwiedzanie Zamku Czocha to niezapomniane przeżycie. Można tutaj zobaczyć imponującą salę tronową, krużganki, piękne sklepienia i wiele innych ciekawych rozwiązań architektonicznych. Co ciekawe, zdarza się, że przewodnicy zapraszają również na zwiedzanie nocne. Kiedy zamek jest pięknie oświetlony, prezentuje się jeszcze bardziej imponująco i panuje w nim niesamowity klimat!
Prawie codziennie przewodnicy oprowadzają zwiedzających przez różne komnaty z licznymi ukrytymi przejściami. Zwiedzanie rozpoczyna się w Sali Rycerskiej, czasami pełniącej rolę sali balowej.
Zamek jest znany również jako polski Hogwart, ponieważ odbywa się tutaj Letnia Szkoła Magii, gry terenowe i warsztaty magiczne. Zwiedzający zobaczą Salę Marmurową z pięknymi ściennymi malowidłami i kominkiem, w którym według legendy zamurowano jednego z synów dawnych właścicieli posiadłości.
W zamku znajduje się także wystawa sprzętu łączności i skarbów znalezionych podczas remontu. Zobaczycie tutaj Skarbiec strzeżony stalowo-betonowymi drzwiami. Możecie odwiedzić również Salę Biblioteczną, Portretową i Komnatę Książęcą, która jest owiana legendą o specjalnej zapadni. Dla zwiedzających udostępniono także wieżę widokową.
Jak wspominałam, Zamek Czocha oferuje również nocne zwiedzanie. To specjalne wydarzenie jest organizowane kilkanaście razy w roku. Nocne zwiedzanie rozpoczyna się około 21 i trwa 3 godziny. W trakcie zwiedzania, przewodnicy w epokowych strojach odkrywają przed gośćmi tajemnice zamku.
Możecie wtedy zostać świadkami historycznych wydarzeń, oglądać inscenizacje i przemierzać tajemne korytarze i przejścia. Ostatnim przystankiem podczas nocnego zwiedzania jest Multimedialna Sala Tortur, w której zgromadzono wiele wymyślnych narzędzi do torturowania. Z pewnością warto wcześniej zarezerwować bilety na to wydarzenie.
Filmowy Zamek Czocha
Choć zamek Czocha jest dzisiaj ogólnodostępnym obiektem i popularnym miejscem na weekendowy wyjazd za miasto, jego historia i legenda zdają się wciąż wywoływać niepokój i przerażenie wśród odwiedzających. Nic więc dziwnego, że jego aura przyciąga artystów i filmowców. Ciekawe wnętrza i tajemniczość zamku to doskonałe tło dla filmów, seriali czy teledysków, które powstają w jego murach.
Kręcono tu m.in. filmy takie jak: Dolina szczęścia, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood, Fabryka Zła oraz seriale: Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy, Święta wojna czy Pierwsza miłość.
Kojarzycie jakieś sceny z Zamku Czocha? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! 😉
Nocleg w Zamku Czocha
Nocleg w zamku Czocha to niezapomniane doświadczenie, które łączy wyjątkowy komfort z odrobiną historii. Hotel Zamek oferuje eleganckie pokoje, które zachwycają swoim klasycznym wystrojem, meblami z epoki oraz dodatkami. Goście mają do wyboru pokoje z prywatną bądź wspólną łazienką, zapewniając opcje dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Zamek Czocha nie tylko gwarantuje komfortowy nocleg, ale także oferuje ciekawe atrakcje dla gości. Pokazy walk rycerskich oraz występy zespołu muzyki kameralnej sprawiają, że pobyt w hotelu jest jeszcze ciekawszy.
Nocleg w zamku zarezerwujesz pod tym linkiem.
Zamek Czocha – atrakcje w okolicy
W bliższym i dalszym otoczeniu zamku znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, a zarówno zamek, jak i pobliskie miasto Leśna są świetną bazą wypadową do organizowania wycieczek. Możecie przy okazji zwiedzić Góry Izerskie, Karkonosze, pojechać do Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, do Szklarskiej Poręby i Karpacza, albo do Świeradowa.
W sezonie letnim dużym powodzeniem cieszą się sporty wodne na Jeziorze Leśniańskim. Znajdziemy tu również liczne ścieżki rowerowe i przespacerujemy się wieloma ciekawymi trasami turystycznymi m.in. nad zalewem na rzece Kwisie.
Zamek Czocha to miejsce malownicze, a jego mury porośnięte zielenią stanowią naprawdę ciekawą atrakcję. Dodatkowo historia i legendy związane z tym miejscem przyciągają co roku wielu turystów. Polecam Wam odwiedzić zamek i sprawdzić samodzielnie, czy na faktycznie tam straszy. Z pewnością będzie to wyjątkowa wizyta na tle innych polskich zamków, warowni i zabytkowych budowli.
Zobacz również:
Zamki w Polsce. Top 16, które trzeba zobaczyć
Zamki i pałace Opolszczyzny, które warto zobaczyć
Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?
Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii
Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić
Zamek Książ. Perełka na mapie Dolnego Śląska
Zamek Moszna – bajkowy pałac, który musisz zobaczyć
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata