Walencja – co zobaczyć? Atrakcje i ciekawe miejsca

Walencja położona jest nad Morzem Śródziemnym, na hiszpańskim wybrzeżu Costa de Valencia. Co najważniejsze, do Walencji  dolecimy bezpośrednio z wielu miast Polski, jest to świetne miejsce na ucieczkę od zimy, a latem to region z niemal gwarantowanym słońcem.

W Walencji byłam zarówno w wakacje, jak i w ferie, i obydwa terminy były świetne na zwiedzanie miasta. Lato może było trochę zbyt gorące, ale w mieście jest sporo drzew, dające ukojenie od słońca. Bowiem, poza plażowaniem, w Walencji jest wiele atrakcji, w tym słynne Miasto Sztuki i Nauki. Walencja to również niezwykłe Święto Ognia (Fallas), na którym można podziwiać figury zrobione z kartonu i wosku (na końcu są podpalane!). Udało mi się zobaczyć początek festiwalu i naprawdę figury robią wrażenie!

W tym wpisie opowiem o tym, co warto zobaczyć w Walencji, gdzie można wybrać się na obiad i pokażę trochę zdjęć z miasta. Na ich podstawie sami możecie ocenić, czy warto się wybrać.

Atrakcje Walencji

Co warto zobaczyć w Walencji? Zwiedzanie Walencji warto zacząć od Ciudad de las Artes y las Ciencias czyli od Miasteczka Sztuki i Nauki. Można też po prostu pospacerować po centrum miasta, licznych skwerach czy siedzieć w knajpkach i obserwować ludzi. To miasto, w którym nie sposób się nudzić, bowiem ilość atrakcji jest niezliczona. A jeśli będziemy chcieli odpocząć, zawsze można wybrać się na plażę, w końcu Walencja położona jest nad morzem.

Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasto Sztuki i Nauki

Warto zacząć od tego, że Miasto Sztuki i Nauki to główny motyw pocztówek z Walencji. Ten kulturalny i architektoniczny kompleks, a nawet mała dzielnica miasta, uznany został za jeden z 12 skarbów Hiszpanii. Jego budowa rozpoczęła się w 1996 roku, a ostatni budynek oddano do użytku w 2009 roku.

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji rozciąga się na długości niemal dwóch kilometrów i jest położone w miejscu dawnego koryta rzeki Turia. W jego skład wchodzi sześć niezwykle ciekawych obiektów. Wejście na teren kompleksu jest bezpłatne, natomiast na wejścia do obiektów obowiązują bilety. To jeden z największych tego typu kompleksów w Europie, który powstał by promować naukę i sztukę. Składa się z futurystycznych budynków zaprojektowanych przez hiszpańskich designerów – Santiago Calatravy i Felixa Candeli, zachwyca imponującą awangardową architekturą.

Wybudowany jako pierwszy – charakterystyczny budynek, którego bryła przypomina olbrzymie ludzkie oko – L’Hemisferic. W środku znajduje się panoramiczne kino 3D z salą kinową i imponującym ekranem o powierzchni 900 m².

Muzeum Nauki Księcia Filipa czyli El Museu de les Ciències Príncipe Felipe. To miejsce dla wszystkich fanów nauki, przeprowadzania doświadczeń i zgłębiania tajników nowinek technologicznych. Muzeum spodoba się przede wszystkim dzieciom, które przez interaktywne zabawy będą mogły poznać świat nauki (tak przynajmniej mówił mój młodszy brat :)).

Kolejne miejsce to L’Umbracle – otoczony ogrodami piękny punkt widokowy. Łączy w sobie całą masę zieleni z modernistycznymi rzeźbami, idealny teren na spacer i chwilę wytchnienia podczas zwiedzania kompleksu.

Oceanogràfic to największe oceanarium w Europie i jedno z największych na świecie. Jego wnętrze podzielone zostało na 10 obszarów, w których można podziwiać ponad 500 wodnych zwierząt, a jego główny budynek ma kształt Lilli wodnej.

Pałac Sztuki im. Królowej Zofii, czyli Palau de les Arts Reina Sofia. To centrum muzyki i sztuki oraz budynek o dużej, imponującej bryle. Ma 40 000 metrów kwadratowych i pomieści 4000 widzów. Znajdują się w nim 4 sale, perfekcyjnie przygotowane do wystawiania opery, teatru, baletu czy koncertów.

Ostatnim z wybudowanych miejsc jest L’Àgora, czyli zadaszona przestrzeń wystawiennicza i arena sportowa w formie elipsy.  Miasto Sztuki i Nauki to zdecydowanie miejsce, na którego zwiedzanie można zaplanować cały dzień i z pewnością będzie to dzień niezapomniany. Samo obejście zewnętrznej części jest ciekawym doświadczeniem.

La Seu de Valencia – Gotycka Katedra w Walencji

Katedra w Walencji to jeden z najciekawszych budynków sakralnych w mieście. Zabytek sięgający swoich początków w XIII wieku, łączy wiele stylów m.in. romański, gotycki i neoklasycystyczny. Wygląda to naprawdę ciekawie. Jednak turystów i wiernych, do odwiedzenia katedry, oprócz zapierającej dech w piersiach architektury, przyciąga również tajemnica Świętego Graala.

Wspomniany Święty Graal to jedna z bezcennych relikwii, która wywołuje wiele kontrowersji i pełna jest sprzecznych opinii. Jak twierdzi Kościół i wiele związanych z nim autorytetów, to właśnie w tej świątyni znajduje się słynny kielich, z którego Jezus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Cała ta historia wpływa oczywiście pozytywnie na promocję miasta i liczbę turystów odwiedzających Walencję. 🙂 Jak jest naprawdę? Oceńcie sami.

Podczas zwiedzania katedry warto zwrócić uwagę na bogato zdobione drzwi Puerta del Palau, wyjątkowe kolumnady, rozetę nad drzwiami do świątyni, a także wiele dzieł sztuki, m.in. Francisco Goyi. Charakterystycznym elementem architektonicznym jest ośmiokątna wieża – Miguelete, z której możemy podziwiać wspaniały widok na całe miasto.  Mi niestety się nie udało wejść, ale mam po co wracać.

Plaza de la Reina i inne główne place miejskie

Walencja słynie z licznych placów czyli oraz skwerów. Są one najczęściej gęsto obsadzone drzewami, otoczone zielenią i tworzą swego rodzaju oazy, pozwalające schować się w cieniu podczas upalnych dni. Skwery te składają się z licznych labiryntów ścieżek i deptaków, które prowadzą na urocze placyki i dziedzińce, co sprawia, że są idealne do spacerów i odpoczynku.

Jednym z  najsłynniejszych i największych placów w Walencji jest Plaza de la Reina, czyli “Plac Królowej” znajdujący się na Starym Mieście. To niezwykle urokliwy zakątek miasta, pełen uroczych restauracji serwujących tradycyjne tapas, paellę walencjańską i inne potrawy z regionu Walencji. Warto zatrzymać się tu na lunch, drinka czy kieliszek wina i poczuć klimat miasta.

Kolejnym placem, który znajduje się niedaleko Plaza de la Reina jest Plac Okrągły, czyli Plaza Redonda. To mały, okrągły placyk o szczególnym uroku, na którego środku znajdziemy fontannę z 1850 roku. Dookoła otaczają go liczne sklepiki z galanterią, koronkami, rękodziełem regionalnych artystów i pamiątkami, można tam kupić nawet ptaki.

Plaza Lope de Vega to kolejny plac znajdujący się nieopodal Placu Okrągłego. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na nie lada ciekawostkę. Bowiem przy Plaza Lope de Vega znajduje się najwęższy budynek w Europie. To kamienica, która ma zaledwie 107 cm szerokości. Dzisiaj mieści się tam bar La Estrecha, ale niegdyś miejsce to było po prostu budynkiem mieszkalnym.

Na uwagę zasługuje również Plaça de la Mare de Déu, na którego środku mieści się Fontanna del Turia, poświęcona Neptunowi. Plac ten znajduje się zaraz obok słynnej gotyckiej katedry.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Mercado Central – czyli targ miejski w Walencji

Ten historyczny, jeden z najstarszych rynków w Europie, zachwyca już na samym początku swoją wyjątkową architekturą. To ogromny modernistyczny budynek, w którym znajduje się hala targowa, a zarazem miejsce, które pozwala zanurzyć się w samym sercu lokalnej kultury i tradycji.

Można znaleźć tu wszystko – od mięs, przez ślimaki, przyprawy po oliwki i ceramikę, a sam targ jest uporządkowany i podzielony na działy. Znajduje się tu m. in. sekcja ze świeżo złowionymi rybami i owocami morza, działy z ogromnym wyborem kolorowych owoców i warzyw, a także stoiska z herbatami. Niestety, nie mam zdjęcia targu.

València Norte – Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Walencji jest niesamowity. Zaczynając od tego, że jest ogromny i robi wrażenie zewnątrz, to w środku Estación del Norte możemy być równie zachwyceni. Na tym neogotyckim dworcu na uwagę zasługują przede wszystkim mozaiki. Dzięki temu sale wydają się być urządzone jak bogate wille, aniżeli dworzec dla przyjezdnych. To prawdziwa kolejowa perełka, a co jest ważne, stacja kolejowa jest połączona z metrem.

Budynek poczty głównej

Jeśli jesteś w Walencji, koniecznie odwiedź historyczną Pocztę Główną, położoną na Plaza del Ayuntamiento.

To miejsce było oznaką postępu w technicznego w Hiszpanii, ale dziś warto odwiedzić je głównie ze względu na architekturę. Budynek w stylu eklektycznym dziś zachwyca przede wszystkim witrażami, które zostały umieszczone w kopule. Coś niesamowitego, podobnie jak w przypadku dworca kolejowego mozaiki mogłyby być częścią willi lub pałacu, a zachwycają każdego, kto podniesie głowę do góry.

Ogrody Turii – jeden z największych parków w Hiszpanii

Park ten rozciąga się niemal na 10 km długości i mieści się wzdłuż dawnego koryta rzeki Turia. Swój początek ma na starym mieście, gdzie znajdują się najważniejsze atrakcje Walencji, główne place, kościoły i Katedra.

Dawniej rzeka Turia biegła od okolicznych gór w stronę morza przez sam środek miasta. Jednak w połowie lat 50. z powodu ulewnych deszczów poziom wody znacznie się podniósł i rzeka wystąpiła z brzegów, zalewając przy tym centrum Walencji i powodując poważne zniszczenia.

To wydarzenie rozpoczęto projekt skierowania rzeki do innego koryta i tak, w osuszonym, starym korycie, powstały wspaniałe Ogrody Turii.

Park obejmujący 110 hektarów w samym centrum miasta, pełen jest uroczych ścieżek, ogrodów, mostów, ale i obiektów sportowych i innych atrakcji. To z pewnością jeden z ciekawszych parków w Europie i idealne miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek.

Mieszczą się tu m.in. Palau de la Música de València, czyli gigantyczny 70-metrowy posąg Guliwera, na który można się wspiąć, a także stare mosty San Jose, Trinidad i Serranos. Spacerując grodami można dotrzeć z centrum Walencji pod samo Miasto Sztuki i Nauki.

Lonja de la Seda – zabytkowa giełda jedwabiu

Giełda Jedwabiu w Walencji w 1996 r. wpisana została na listę UNESCO i uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznych w Europie o charakterze cywilnym. Zwiedzanie tego miejsca pozwala zrozumieć fenomen dynamicznego rozwoju Walencji na przełomie średniowiecza i renesansu.

Budynek powstał w latach 1482 i 1533 i jest on przykładem gotyku walenckiego. Giełda jedwabiu zachwyca swoją historią, architekturą i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji Walencji.

La Albufera – wyjątkowe mokradła niedaleko Walencji

W odległości zaledwie 10 km od Walencji znajduje się przepiękna laguna, która oddzielona od morza pasem lądu, tworzy fascynujące tereny podmokłe. Miejsce to pełne jest zaskakujących okazów fauny i flory, a także tworzy zupełnie nowy obraz brzegów Morza Śródziemnego.

Na obszarze mokradeł żyją tysiące ptaków, dla których jest to idealny teren do gniazdowania. Najlepiej zatem odwiedzić to miejsce wiosną lub latem, tak aby móc podziwiać powroty ptaków wędrownych i ponadto cieszyć się przyjemną temperaturą.

Uroku temu miejscu dodają wspaniałe wschody i zachody słońca, możemy tu podziwiać swoisty spektakl światła, a odbijające się w wodzie promienie słońca zachodzącego nad La Albufera tworzą pełne barw efekty, których długo nie zapomnicie.

Mokradła możemy odkrywać podczas pieszych wycieczek szlakami historycznymi, lub też ciekawym szklakiem botanicznym. Możemy również przepłynąć lagunę łodzią i odbyć malowniczy rejs po tym niezwykłym ekosystemie.

Plaże w Walencji

Walencja położona jest nad morzem, więc zawsze możemy odpocząć od zwiedzania na plaży. Plaż jest sporo, więc warto sprawdzać, która nam najbardziej podpasuje. Do wyboru mamy plaże miejskie, jak i te poza miastem, np.:

  • Playa de la Malvarrosa
  • Playa de L’Arbre del Gos
  • Playa El Cabañal – Las Arenas
  • Playa de Pinedo

Fallas de Valencia – święto ognia

To zdecydowanie najważniejsze święto dla mieszkańców Walencji, ale też znakomita atrakcja dla turystów. Obchodzone w marcu święto na cześć Świętego Józefa, to ważne wydarzenie religijne i lokalna tradycja.

Główną atrakcją tego święta są rozsiane w różnych częściach miasta figury i instalacje tak zwanych Fallas i Ninots. Zgodnie z tradycją, gdy świętowanie dobiega końca, figurki są palone lub nawet wybuchają wypełnione petardami. W Walencji odbywa się wtedy wiele tradycyjnych wydarzeń, koncertów, wystaw, parad, a to wszystko w towarzystwie pokazów sztucznych ogni.

Główne atrakcje festiwalu trwają od 15 do 19 marca, ale część z nich zaczyna się już pod koniec lutego. Festiwal Fallas de Valencia został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Gdzie zjeść w Walencji?

Walencja to raj dla fanów hiszpańskiej kuchni. W mieście spróbujemy różnych odmian kuchni regionalnej, np. paella valenciana. Walencja to duże miasto i restauracji i knajpek jest naprawdę dużo. Jak można się spodziewać, rozstrzał cen jest naprawdę duży – znajdą się droższe i bardziej ekskluzywne miejsca, ale też takie, w których za grosze spróbujemy lokalnej kuchni.

Kuchnia Walencji to prawdziwa uczta dla zmysłów, smaków, zapachów i kolorów. Tu będziecie mieli okazję zobaczyć i posmakować wielu produktów.

Gdzie jadłam w Walencji i polecam?

✓ Restaurante Di Fredo, gdzie zjedliśmy zupę gazpacho i paella Valenciana. Smacznie i niedrogo.

✓ Restaurante da Antonella – super pizza i sangria. Świetny wybór

✓ Restaurante Italiano – pizzería – Ris8tto. Też dobre,  jedzeie ale da Antonella według mnie serwuje o wiele smaczniejsze.

Warto wybrać się na targ, bo wokół niego mieści się masa sklepików, barów i kawiarni, zatem jest to doskonałe miejsce na obiad i poznania miasta od podszewki.

Więcej o jedzeniu w Hiszpanii przeczytasz tutaj: Co zjeść w Hiszpanii? Przewodnik po hiszpańskiej kuchni

Walencja – noclegi

Noclegów w Walencji jest naprawdę dużo. I chociaż wybór jest naprawdę duży, niemniej ceny w tej części Hiszpanii są na ostatni moment dość wysokie, dlatego lepiej zaplanować urlop z wyprzedzeniem. Do wyboru mamy hotele, hostele, bed & breakfast, mieszkania i domy. Dlatego, jeśli macie ograniczony budżet, zanim zarezerwujecie bilety, sprawdźcie noclegi w Walencji. = Innym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie noclegu w okolicy, która jest równie piękna.

W Walencji nocowałam w Apartamentos Plaza Picasso. Mieszkanie idealnie na 3-4 osoby.

Inne polecane noclegi w Walencji to:

Pozostałe polecane noclegi znajdziesz pod tym linkiem, możesz też sprawdzić poniższą mapkę.


Booking.com

Czy warto odwiedzić Walencję?

Walencja słynie z niezliczonych atrakcji i ciężko w krótkim poście wymienić wszystkie. Zwiedzanie warto zacząć od Ciudad de las Artes y las Ciencias czyli od Miasteczka Sztuki i Nauki. Warto zobaczyć przez przepiękne zabytki np. na Starym Mieście, targ, klimatyczne uliczki.

W Walencji jest pięknie, słonecznie i zdecydowanie, jest co robić. To jedno z tych miast Hiszpanii, które są naszpikowane atrakcjami, ciekawymi miejscami i można odkrywać je bez końca. W Walencji byłam dwa razy i wiem, że mam tam jeszcze po co wracać. Dlatego, miejcie na uwadze, że mój przewodnik to dopiero początek odkrywania tego miasta.

Czy warto polecieć do Walencji? Myślę, że po tym wpisie wiecie, że to pytanie retoryczne!

Jeśli zamierzasz zwiedzać tereny na północ od Walencji to zajrzyj do wpisu: Odkryj Costa Dorada – atrakcje i piękne miejsca a atrakcje na południe znajdziesz tu: Andaluzja: co warto zobaczyć w tej części Hiszpanii

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj