Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca na wyjazd, a przy okazji uwielbiasz termy to mam dla Ciebie świetną propozycję. Jaskinia położona w północno-wschodnich Węgrzech, nieopodal miasta Miszkolc, fascynuje turystów na całym świecie. Dodatkowo, z granicy na Podkarpaciu to tylko 200 kilometrów!
Jaskinia Tavas w Miszkolc-Tapolca to unikatowe miejsce, gdzie natura łączy się z terapeutycznym działaniem wód termalnych. Cechą, która ją wyróżnia jest labirynt wąskich korytarzy wypełnionych ciepłą wodą. Jak tylko usłyszałam o tym miejscu, wiedziałam, że tam pojadę!
W dalszej części wpisu opowiem trochę o historii, ale też podam praktyczne informacje dla turystów, którzy chcieliby odwiedzić to niezwykłe miejsce.
Spis treści
Jaskinie w Miszkolcu – co warto wiedzieć?
Kilka informacji praktycznych:
- To miejsce posiada zarówno kryte, jak i otwarte baseny, część z nich znajduje się w naturalnej jaskini
- Łączna długość jaskini to 150 metrów
- Woda, o temperaturze około 30°C, jest znana ze swoich właściwości leczniczych, zwłaszcza w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
- Można kupić bilet 4 godzinny (4800 HUF, około 55 PLN), ale też na cały dzień (6850 HUF, około 78 PLN) – tu cennik z oficjalnej strony.
- Na piętrze znajdują się zamykane szafki w cenie biletu, nie trzeba nic dodatkowo wykupywać (informacja w cenniku o “Luggage storage” i “Safe deposit box” może być myląca)
- Przy zakupie biletu otrzymujemy opaskę, która jest “kluczem” do szafki, na piętrze wybieramy wolną szafkę (zielona dioda) i po zbliżeniu paska kodujemy zamek
- Wiele osób myli jaskinie w miejscowości Tapolca, gdzie można pływać łódkami. To dwa zupełnie inne miejsca, oddalone od siebie o kilka godzin
- Najbliższy płatny parking, z którego skorzystaliśmy znajduje się przy Hotelu Kitty. Z rana są tam wolne miejsca, płatność z góry za cały dzień gotówką około 30 PLN, można płacić w euro. W większej odległości od term znajduje się parking przy ulicy, też płatny, ale zapewne mniej.
Gorące źródła w Miszkolc-Tapolca
Woda w jaskini, o temperaturze 30°C, w połączeniu z klimatem tego miejsca, wykazuje właściwości lecznicze, szczególnie w przypadku schorzeń stawów. Jednakże jej zasolenie jest mniejsze niż w typowych wodach leczniczych. Dzięki temu można korzystać z kąpieli w tej wodzie bez żadnych ograniczeń czasowych.
Warto wiedzieć, że woda w jaskiniach jest chlorowana. Podłoga jest wykafelkowana, więc nie zranicie sobie stóp, poziom wody w jaskini jest niewysoki – mnie ani razu nie zakryło, raczej miałam wody do klatki piersiowej (mam 164 cm).
Historia jaskiń w Miszkolc-Tapolca
Jaskinia oraz związane z nią źródła termalne były znane już w starożytności, lecz dopiero po okresie panowania tureckiego zaczęto myśleć o tym miejscu jako o uzdrowisku. W roku 1711 powstał pomysł stworzenia uzdrowiska. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1723 roku, przy czym korzystano wtedy również ze źródeł zimnej wody, co powodowało, że temperatura była niższa niż w dzisiejszych kąpielach. Powstały trzy baseny z łaźnią i pensjonatem, ale w owym czasie nie wykorzystywano samej jaskini do kąpieli. Niestety, w połowie wieku XVIII obiekty uzdrowiskowe zostały zaniedbane. Odbudowa obiektu trwała prawie sto lat.
Kąpielisko w obecnej formie zostało otwarte dopiero w XX wieku.
Opinie o jaskiniach w Miszkolcu
Po tym jak wrzuciłam rolkę na Instagramie i dotarła do ponad 3 milionów osób dostałam pół tysiąca komentarzy. Większość pisała, że im się podobało, że super klimat. Inni, że za gorąco, jeszcze inni, że za zimno. Że dużo ludzi, że nie jest to najnowszy obiekt.
Z mojej perspektywy – byłam w wakacyjną niedzielę rano, z pół godziny po otwarciu – nie było ogromnych tłumów. Jednak wolałabym pójść tam w tygodniu, kiedy ludzi wg. statystyk jest najmniej. Co do stanu obiektu, nie jest on najnowszy, ale nie spodziewałam się niczego innego, więc rozczarowania nie było. Bawiłam się świetnie i chociaż 4 godziny to długo (jaskinia liczy 150 metrów), to można pójść na saunę czy poopalać się na dworze. Na zewnątrz są też baseny, ale z nich nie korzystałam.
Nocleg w Miszkolcu
Nocleg w Miszkolc to żaden problem. Od luksusowych hoteli po przytulne pensjonaty, od historycznych kamienic po nowoczesne apartamenty, od hosteli po kempingi. Jednak jeśli chcecie zarezerwować nocleg w górach, to nie jest to aż tak popularne i niestety sporego wyboru nie mamy. My spaliśmy w tym miejscu.
Inne polecane noclegi znajdziesz tutaj:
Booking.comWięcej pomysłów na wyjazdy po Węgrzech:
Eger – atrakcje w krainie węgierskiego wina
Miszkolc: Atrakcje w Sercu Węgierskich Gór
Jezioro Balaton – co zobaczyć i gdzie jechać? Atrakcje i ciekawe miejsca
Szekesfehervar – atrakcje i ciekawe miejsca
Podróż na Węgry. Dlaczego warto?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Ciekawe miejsce, ładnie podświetlone. Może uda mi się tam kiedyś zajrzeć.