To oczywiste, wszyscy chcielibyśmy podróżować, ponosząc przy okazji jak najniższe koszty. Nie mówię tu o podróży za jeden uśmiech, a o rozsądnych oszczędnościach w podróży. Właśnie w tym wpisie postaram się z Tobą podzielić wiedzą oraz moimi doświadczeniami jak podróżować komfortowo, bez zbytniego obciążania budżetu.
W tym wpisie opowiem o tym jak tanio podróżować, jakie aplikacje warto mieć w swoim telefonie oraz sprzedam Ci kilka trików na to jak zaoszczędzić w podróży. Po Polsce, Europie, świecie.
Spis treści
Czym jest dla mnie tanie podróżowanie?
Osobiście nie lubię przepłacać, nie tylko w trakcie podróży. Tanie podróże dla mnie to po prostu dobra cena wyjściowa. Jaką kwotę przeznaczyłabym na tygodniowe wakacje? Dla mnie nie ma takiej jednej, jest to zależne od czasu i miejsca.
Dla przykładu, do Turcji za tydzień (lot+ hotel ze śniadaniami i obiadokolacją) zapłaciłam koło 700 zł. Poza sezonem, bo w sezonie cena rośnie.
Wynajmując samochód, kupujemy zewnętrzne ubezpieczenie, które jest często kilkakrotnie tańsze. W ten sposób oszczędzamy nawet kilka tysięcy rocznie!
Na wyjazdach po pierwsze stawiam na wygodę i komfort. Lubię spokój, co najczęściej udaje się dostać podróżując poza sezonem, lub wybierając się w mniej popularne miejsca. Dzięki temu dość często jest też taniej.
Tanie loty w podróży czyli „tradycyjne” linie lotnicze vs. tanie linie
To wydaje się oczywiste, ale osoby, które jeszcze nie podróżowały tą drogą komunikacji, mają z tym problem. Wiele osób, które specjalizują się w tanim podróżowaniu radzi, aby poczekać z kupnem biletu. Zwykle, co oczywiste, w weekend ceny idą w górę, żeby w tygodniu znów spadać. Nie spiesz się, pośpiech nie popłaca nie bez powodu.
Sama stosuję się do kilku zasad w poszukiwaniu biletów, a pierwsza z nich to sprawdzenie, czy ceny biletów rosną wraz z terminem wyjazdu. Sprawdzam nie tylko Ryanaira czy Wizzaira, bo nie zawsze ich oferty są korzystniejsze niż te z tradycyjnych linii lotniczych. Czasami taniej jest korzystać z biur podróży. W moim przypadku koszt lotu z Warszawy do Aten z pełnym bagażem był nie tylko tańszy lecąc z greckimi liniami, ale też godzina przylotu była bardziej komfortowa niż lecąc tanimi liniami.
Kiedy jednak chcemy podróżować z bagażem podręcznym, lepiej od razu udać się do tzw. tanich linii lotniczych, a do takich można zaliczyć choćby Ryanair, czy Wizzair.
Tanie podróżowanie? Nocleg w dobrej cenie
Dla wielu ludzi jedną z najtrudniejszych rzeczy do załatwienia są tanie noclegi. Moim zdaniem przy dobrym planie nie stanowi to problemu. Sprawdzam ceny noclegu jeszcze przez zakupem biletu. Ponadto, jeśli bilet kupuję prędzej, przez pewien okres obserwuję jak wyglądają ceny wynajmu na kilku stronach. Porównuję ceny np. booking.com z airbnb, a jeśli cena na airbnb wydaje mi się zbyt wysoka staram się ją negocjować. Kiedy nie ma sezonu, wynajmujący są bardziej skłonni do zmiany ceny. Warto pamiętać o tym, że właśnie po sezonie ceny pokoi, czy małych mieszkań są bardzo zbliżone do cen domów.
Dla przykładu koszt wynajmu domu na Cyprze (strona europejska):
marzec bez negocjacji za tydzień 2300zł, negocjując 1950zł,
kwiecień bez negocjacji za tydzień 3000zł,
sierpień bez negocjacji za tydzień 8400zł,
październik bez negocjacji za tydzień 4000zł.
Reasumując: negocjowanie i odpowiedni termin potrafią zaoszczędzić sporo pieniędzy w podróży.
Tanie podróżowanie po Europie
W trakcie sezonu ceny wzrastają. Nawet najlepsza promocja nie sprawi, że cena atrakcyjnego wylotu do Hiszpanii, Portugalii, Grecji, czy Włoch będzie naprawdę dobra. Dlatego czasem warto pójść na kompromis i w okresie letnim wybrać się jednak do rzadziej odwiedzanych miejsc, albo przynajmniej zarezerwować nocleg z dala od tłumów.
Sama po popularnych miejscach lubię podróżować od września do października, bądź od marca do czerwca. Wtedy unikniemy tłumów, pogoda na południu najczęściej dopisuje, a większość atrakcji i tak jest otwarta. Tak spędziłam Wielkanoc na Rodos, czy ostatnio urlop na Gran Canarii. Co prawda, na Wyspach Kanaryjskich sezon trwa cały rok, ale w pierwszych tygodniach października jest po prostu luźniej.
Więcej np. tutaj: Jak tanio podróżować po Grecji?
Jak zaoszczędzić w podróży? Wykorzystaj Facebooka!
Wszyscy korzystamy z Facebooka, często spędzając tam naprawdę sporo czasu. Nie ma w tym nic złego, jeśli wykorzystuje się to w naprawdę pożytecznych celach. W przypadku podróży, polecam grupy i strony, które zrzeszają pasjonatów podróżniczych okazji. Z łatwością znajdziesz mnóstwo stron, na których regularnie dodawane są posty dotyczące fantastycznych promocji, najtańszych noclegów, czy nawet rozplanowanych tras wycieczki. Na tego typu stronach możemy znaleźć pomocną społeczność, która będzie służyć radą na każdym etapie podróży. Kto wie, może zabierzesz się z kimś razem?
Aplikacje pozwalające zaoszczędzić w podróży
TooGoodToGo – aplikacja, która pozwala zaoszczędzić na jedzeniu. Popularna m.in. w drogiej Szwajcarii, ale też w Polsce, w większych miastach. Do wyboru są knajpki lub sklepy, które sprzedają jedzenie, które mogłoby się zmarnować.
Airbnb – stronka, przez którą możemy rezerwować nocleg i negocjować ceny. Pozwala sporo zaoszczędzić w podróży.
Homeexchange.com – za pośrednictwem tej strony można się z kimś po prostu zamienić domem.
Blablacar – za pośrednictwem tej aplikacji możemy podróżować nie tylko po Polsce. Sama wróciłam tak np. z Włoch 🙂
Sposoby na tanie podróżowanie
Pamiętajcie, żeby korzystać z przywilejów z racji wieku czy statusu studenta. Karta Euro26 czy legitymacja studencka w wielu krajach uprawnia do zniżek czy bezpłatnych wejść do atrakcji. To pozwala dużo zaoszczędzić w podróży.
W podróży zbieram bony zniżkowe, szukam lokalnych aplikacji czy zapisuję się do newslettera. W kwestii jedzenia: w podróży zawsze można gotować. Jednak jeśli Wam się nie chce, aby zjeść smacznie i niedrogo, warto zajrzeć do miejscowej stołówki. Lub skorzystać z powyższej aplikacji 🙂
Można podróżować ze swoją butelką z filtrem i nie płacić za wodę, a w Szwajcarii pić wodę z fontanny! Tak robiłam w trakcie swojej podróży, o której przeczytacie tutaj: Szwajcaria w tydzień – jakie miasta i miejsca warto odkryć, podróżując pociągiem?
Każdy kraj ma swoją specyfikę, ale większość państw/ miast ma karty wstępu do muzeów i różnych atrakcji w korzystnych cenach. W Polsce państwowe muzea mają darmowe dni wstępu. Poniżej lista takich dni i miejsc w Warszawie i Krakowie:
Podróżnicze porady na tanie podróżowanie
Ceńmy siły na zamiary. Jeśli podróżujemy w stosunkowo drogie miejsca, a nie dysponujemy zbyt dużym budżetem musimy się często nagimnastykować. A jak nie chcemy zbytnio obciążać budżetu mamy dwa wyjścia: odłożyć wyjazd na „lepsze czasy”, albo po prostu zmienić destynację.
Ciekawa jestem jakie są Wasze sposoby na oszczędności w podróży. Wiem, że w planowaniu podróży jesteście niezrównani.
Więcej podróżniczych porad:
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
W 100% zgadzam się z tym, że wygoda i komfort przede wszystkim! Zwłaszcza, jeśli wakacje są odpoczynkiem od pracy i nagrodą za te wszystkie godziny przy biurku ? nigdy nie pomyślałam o tym, żeby negocjować na Aribnb!
Ja zawsze staram się oszczędzać na transporcie z lotniska. Tylko raz jechałam taksówką, zawsze szukam lokalnego autobusu, wychodząc z założenia, że przecież „tubylcy” też jakoś na lotnisko dojeżdżają. Różnica w cenie może zazwyczaj pokryć kilka obiadów, nocleg albo dopłatę do lepszego noclegu.
Cześć Karolinko!
Polecam Ci gorąco negocjacje ceny noclegowej. Z mojego doświadczenia w Polsce ciężko coś utargować, chyba, że poza serwisem, ale w innych krajach jak najbardziej. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia 🙂
Bardzo pomocne sa grupy i strony na fb my mamy urlop zarezerwowany, własnie dzieki pomocy ludzi z grupy.
Cześć Gosiu! Miło mi słyszeć, że grupy rzeczywiście działają bez zarzutu 🙂
Jadąc na dłuższy urlop, staramy się zamiennie gotować (jeśli jest taka możliwość) i chodzić do restauracji, to pozwala nam sporo zaoszczędzić. W ciepłe miesiące staramy się nocować pod namiotem, jest taniej i jesteśmy bardziej niezależni ?
Cześć! Z namiotu nie korzystam, choć przyznam, że noc pod rozgwieżdżonym niebem kusi, zwłaszcza na łonie natury. Pozdrowienia!
W ten sam sposób rozumiem tanie podróżowanie. Czyli cena adekwatna do tego co otrzymujemy. Jestem przeciwna trendowi podróżowania za grosze za wszelką cenę nie patrząc na to czy przypadkiem zanadto nie wykorzystujemy dobrych intencji napotkanych osób. Bilety lotnicze kupujemy gdy mają dobrą cenę, sprawdzając jednocześnie jak wygląda kwestia dojazdu z lotniska i ceny noclegów. Poza tym z racji, że jeździmy z dziećmi często wybieramy pokoje z aneksem kuchennym. Wówczas śniadania i kolacje jemy w pokoju,a tylko środkowy posiłek w ciągu dnia na mieście co pozwala nam z jednej strony sporo zaoszczędzić, a z drugiej próbować lokalnej kuchni!
Cześć Olu! Miło mi słyszeć, że i Ty w ten sam sposób rozumiesz tanie podróżowanie. Też sobie chwalę aneks/ kuchnię na miejscu, kiedy mogę np. sama wycisnąć świeży sok, zaparzyć kawę w tygielku, czy po prostu coś sobie ugotować, kiedy np. nie mam ochoty wychodzić do restauracji. Pozdrowienia 🙂
Ja też mam kilka sprawdzonych sposobów, np. własny prowiant, bezpłatne wejścia w wybrane dni, zakup biletów wstępu w ramach zakupów grupowych czy akcji promocyjnych.
Świetne są bezpłatne dni! Mi niestety często się nie udaje z nich skorzystać, ale oferta jest przednia 🙂
Właśnie wraz z chłopakiem planowaliśmy podróż, zdziwiona jestem że przelot i wynajem mogliśmy zamknąć w 1000 złotych ? to na prawdę niewiele
Cześć! To prawda, bez problemu można wyjechać za niewielkie pieniądze. Pozdrowienia i udanej podróży 🙂
U nas póki co czy urlop czy nie to takie samo zamieszanie przy trójce dzieci, ale mam marzenie by kiedyś naprawdę zacząć podróżować ?
Przy trójce dzieci codzienność to spore wyzwanie! Powodzenia 🙂
Nocleg pod chmurką, gotowanie potraw, a nie stołowanie się na mieście i poza sezonem ?
Wow, dużo znalazłaś sposobów na tanie podróżowanie. Ceny negocjować, jak widać, zawsze warto. U mnie też zazwyczaj było i tanio, i wygodnie. Trzeba łapać biletowe okazje.
Cześć! Dziękuję za miłe słowa 🙂 Okazje biletowe zdarzają się często, choć nie zawsze w “dni promocyjne”. Pozdrowienia!
Bardzo mnie zainspirowałaś tym wpisem. Jestem właśnie przed planowaniem wakacji. Do tej pory korzystałam tylko i wyłączni z hoteli, bo zależało mi na wygodzie i strachu, że rezerwując np. jakieś prywatne miejsce coś pójdzie nie tak… raz tylko skorzystał z noclegu dzięki airbnb i jak teraz myślę, to… byłam zachwycona, fakt ? Muszę trochę inaczej w tym roku podjeść do tego tematu. Dzięki!
Jeszcze nigdy nie korzystałam z Aribnb. Będziemy musieli spróbować. Czas ruszyć się z domu i zacząć więcej podróżować.
Powodzenia w podróżach!
Bardzo podoba mi się Twoje podejście! podróżujmy, szukajmy okazji, ale niech to ma też wszystko jakiś poziom. W końcu urlop to nagroda za przepracowane dni ?
Zgadzam się w 100%! Na urlop wybieram się tylko z jedną myślą: żeby naładować baterie 🙂
Świetne porady! Zawsze lepiej jest trochę zaoszczędzić !
Super pomysły! Na pewno pozwolą one na zaoszczędzenie pieniędzy, a każdemu na tym przecież zależy.