Jak wypożyczyć samochód za granicą?

O tym jak wynająć samochód krążą legendy: niektórzy mówią, żeby wypożyczać bezpośrednio, inni- że przez pośredników. Moim zdaniem nie ma jednej, sprawdzonej metody, która działa na całym świecie. Dziś opowiem Wam w jaki sposób my wynajmujemy samochód (choć tak naprawdę zwykle zajmuje się tym Maciej).

Jak wynająć samochód za granicą?

Zaczynamy od sprawdzenia cen w popularnych porównywarkach: rentalcars, kayak, arguscarhire, ryanair i wizzair. Te dwie ostatnie korzystają z algorytmów rentalcars i arguscarhire, ale ceny mogą się różnić nieznacznie i zdarzyło się nam wynająć za pośrednictwem wizzair oszczędzając kilkanaście euro/tydzień.

Oprócz tego sprawdzamy bezpośrednio strony wypożyczalni, które pojawiły się w porównywarce. Dzięki temu ostatnio udało nam się wypożyczyć samochód taniej o 40% w stosunku do ceny przedstawionej w rentalcars, bo bezpośrednio na stronie wypożyczalni była promocja na dany model. Także jeśli ktoś uważa że w porównywarkach są zawsze najniższe lub aktualne ceny to niestety, jest w błędzie. Takie działanie wymaga co prawda poświęcenia na poszukiwanie więcej czasu, ale oszczędność przy wynajmie średniej klasy samochodu może sięgnąć nawet 200 – 300 zł/tydzień a przy wynajmie najtańszego oszczędzimy do 100 zł. Ważne! Cena jest ważna, ale w niektórych miejscach jak np. Las Vegas sprawdzenie opinii jest konieczne, jeśli chcemy dostać zwrot zablokowanych pieniędzy. Wiadomo, że i w innych miejscach część opinii będzie negatywna, ale z moich obserwacji wynika, że po prostu jest to taka branża.

Wynajem auta za granicą bez karty kredytowej

Jeśli chcemy wynająć samochód bez blokady na koncie, możemy poszukać tego typu małych wypożyczalni– my tak robiliśmy kilka razy w Grecji, ale zwykle były to samochody po wielu przejściach i nie jeździło się nimi zbyt komfortowo. Owszem, można wypożyczyć samochód bezpośrednio w dużej wypożyczalni i tam wykupić ubezpieczenie, ale jest to często o wiele (nawet kilka razy) droższe.

Wynajem auta: z ubezpieczeniem czy bez?

W porównywarkach typu rentalcars przy składaniu zamówienia mamy możliwość wykupienia pełnego ubezpieczenia za np. 45zł/dzień w zależności od regionu. Zakup takiego ubezpieczenia nie zwalnia nas z kaucji pobieranej z naszej karty przy odbiorze samochodu. W przypadku uszkodzenia pieniądze zostają pobrane z karty a my następnie składamy o zwrot do ubezpieczyciela.

Jeśli nie chcemy blokować pieniędzy na karcie kredytowej, powinniśmy raczej wykupić ubezpieczenie bezpośrednio w wypożyczalni, przez stronę lub w momencie wypożyczenia (nie polecam ze względu na wysoki koszt – nawet 180 euro za tydzień).

Jest też trzecia opcja, ubezpieczenie w zewnętrznej firmie nie powiązanej z porównywarką cenową ani wypożyczalnią. Możemy ubezpieczyć na czas wynajmu, np. tydzień w europie to koszt 23 funtów (115 zł), lub wykupić ubezpieczenie roczne za 52,5 funta (260 zł) jeśli zamierzamy wynająć auto więcej niż raz w roku. O minusach zewnętrznego ubezpieczenia przeczytacie niżej. 

Czy warto wykupić ubezpieczenie wypożyczonego samochodu?

Zawsze, kiedy wypożyczamy samochód na wakacjach dokupujemy ubezpieczenie. Najczęściej zewnętrzne, czyli z innej firmy niż wypożyczalnia, bo tak po prostu wychodzi taniej.

Koszt rocznego ubezpieczenia w Worldwide Insurance obejmującego Europę to 52,5 funta (260 zł), a tygodniowego 23 funty (115 zł). Dla porównania koszt takiego samego ubezpieczenia przy tygodniowym wynajmie za pośrednictwem np. rentalcars to około 250zł. Wypożyczalnie oferują również pełne ubezpieczenie, ale często kosztuje ono więcej niż 300zł za tydzień. Nam na Teneryfie Goldcar zaoferował pełne ubezpieczenie bez blokady na karcie za 180 euro. Często ludzie wykupują takie ubezpieczenie podczas odbierania samochodu na lotnisku, gdyż wydający samochód przekonują klientów, że w przypadku braku wykupienia takiego ubezpieczenia odpowiadają do 100% wartości samochodu, co jest nie prawdą.

Wynajem auta- co się opłaca?

 1. wykupienie ubezpieczenia rocznego na całą Europę (tylko wtedy jeśli planujemy wynająć auto więcej niż raz w roku)
 2. wykupienie ubezpieczenia podczas rezerwacji samochodu, np. na rentalcars czy innej stronie
 3. odradzam zakup ubezpieczenia na lotnisku przy odbiorze auta, gdyż zapłacimy za nie więcej niż za wynajmowany samochód.

Na co uważać przy ubezpieczeniu wypożyczonego samochodu?

Przede wszystkim przed wykupieniem polisy sprawdzić w regulaminie co jest wymagane w przypadku szkody – jakie dokumenty będą potrzebne. Należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

 • płatność za szkodę kartą lub przelewem, nie gotówką, gdyż wtedy ubezpieczalnia może odmówić nam zwrotu pieniędzy, nawet jeśli posiadamy potwierdzenie opłaty (tak jak nam w Grecji, o czym pisałam tutaj: Ubezpieczenie auta z wypożyczalni. Dlaczego nie zwrócili nam pieniędzy?
 • dokładne sfotografowanie uszkodzenia jak i tablicy rejestracyjnej, bez zdjęć ubezpieczyciel prawdopodobnie odmówi zwrotu pieniędzy,
 • sprawdzenie samochodu w obecności pracownika przed wypożyczeniem jak i przy zwrocie oraz podpisanie stanu odbieranego / zwracanego samochodu, w przypadku braku protokołu zdawczego z zaznaczonym uszkodzeniem nie dostaniemy zwrotu pieniędzy za szkodę,
 • w przypadku gdy pracownik nie zaznaczył jakiejś szkody na protokole przy odbieraniu samochodu poprosić aby naniósł takowe uszkodzenie na protokół, w przypadku pominięcia możemy zostać obciążeni po zwrocie samochodu za szkodę nie wyrządzoną przez nas,
 • sfotografować ewentualne uszkodzenia przed wypożyczeniem samochodu.

Jak wybrać samochód?

To, poza ubezpieczeniem i ceną moim zdaniem jeden z ważniejszych podpunktów. Nie ze względu na kolor czy model, ale na komfort jazdy. Na przykład, na Malcie uliczki są niezwykle ciasne- warto wypożyczyć mniejszy samochód, bo nie dość, że będzie nam się lepiej jeździć, to łatwiej znajdziemy miejsce parkingowe. Warto zwrócić na to uwagę, bo może to nam nie tylko uprzyjemnić wakacje, ale za duże auto czasem może pokrzyżować nam plany.

Jestem ciekawa w jaki sposób Wy wypożyczacie samochód na wakacjach: czy to w Polsce, czy za granicą. Dajcie znać.

więcej wpisów w tym temacie:

Ściskam,
Ewelina

2 KOMENTARZE

 1. Wynajem samochodu to bardzo fajna forma podróżowania i przemieszczenia się za granicą. Dzięki temu mamy dużo swobody i możemy planować różne trasy. Trzeba tylko znaleźć dobrą i sprawdzoną wypożyczalnie.

  • Zgadzam się- znalezienie dobrej wypożyczalni samochodów za granicą to często sztuka. My największy problem mieliśmy w Las Vegas i nie udało się nam wypożyczyć. Ale to było lata temu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here