Jak wypożyczyć samochód za granicą? Od formalności, po ubezpieczenie

Wynajem samochodu za granicą. Nie jest to temat skomplikowany, ale o tym jak wynająć samochód krążą legendy: niektórzy mówią, żeby wypożyczać bezpośrednio, inni- że przez pośredników. Moim zdaniem nie ma jednej, sprawdzonej metody, która działa na całym świecie. Dziś opowiem Wam w jaki sposób my wynajmujemy samochód (choć tak naprawdę zwykle zajmuje się tym Maciej).

Opowiem też o tym jak działa ubezpieczenie i o czym warto pamiętać, jeśli będziemy mieć stłuczkę czy ktoś zniszczy samochód. Mam nadzieję, że ustrzeże Was to przed błędami, jakie my popełniliśmy.

Jak wynająć samochód za granicą?

Zaczynamy od sprawdzenia cen w popularnych porównywarkach: rentalcars, kayak, arguscarhire, ryanair i wizzair. Te dwie ostatnie korzystają z algorytmów rentalcars i arguscarhire, ale ceny mogą się różnić nieznacznie i zdarzyło się nam wynająć za pośrednictwem wizzair oszczędzając kilkanaście euro/tydzień.

Oprócz tego sprawdzamy bezpośrednio strony wypożyczalni, które pojawiły się w porównywarce. Dzięki temu ostatnio udało nam się wypożyczyć samochód taniej o 40% w stosunku do ceny przedstawionej w rentalcars, bo bezpośrednio na stronie wypożyczalni była promocja na dany model. Także jeśli ktoś uważa że w porównywarkach są zawsze najniższe lub aktualne ceny to niestety, jest w błędzie. Takie działanie wymaga co prawda poświęcenia na poszukiwanie więcej czasu, ale oszczędność przy wynajmie średniej klasy samochodu może sięgnąć nawet 200 – 300 zł/tydzień a przy wynajmie najtańszego oszczędzimy do 100 zł.

Ważne! Cena jest ważna, ale w niektórych miejscach jak np. Las Vegas sprawdzenie opinii jest konieczne, jeśli chcemy dostać zwrot zablokowanych pieniędzy. Wiadomo, że i w innych miejscach część opinii będzie negatywna, ale z moich obserwacji wynika, że po prostu jest to taka branża.

Wynajem auta za granicą bez karty kredytowej

Jeśli chcemy wynająć samochód bez blokady na koncie, możemy poszukać tego typu małych wypożyczalni– my tak robiliśmy kilka razy w Grecji, ale zwykle były to samochody po wielu przejściach i nie jeździło się nimi zbyt komfortowo. Owszem, można wypożyczyć samochód bezpośrednio w dużej wypożyczalni i tam wykupić ubezpieczenie, ale jest to często o wiele (nawet kilka razy) droższe.

Jak wybrać samochód?

To, poza ubezpieczeniem i ceną moim zdaniem jeden z ważniejszych podpunktów. Nie ze względu na kolor czy model, ale na komfort jazdy. Na przykład, na Malcie uliczki są niezwykle ciasne- warto wypożyczyć mniejszy samochód, bo nie dość, że będzie nam się lepiej jeździć, to łatwiej znajdziemy miejsce parkingowe. Warto zwrócić na to uwagę, bo może to nam nie tylko uprzyjemnić wakacje, ale za duże auto czasem może pokrzyżować nam plany.

Co jeszcze? Fajnie, jeśli jest możliwość podłączenia swojego telefonu do radioodtwarzacza samochodowego. Wtedy możemy słuchać ulubionej muzyki w wynajętym samochodzie.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wynajem auta: z ubezpieczeniem czy bez?

W porównywarkach typu rentalcars przy składaniu zamówienia mamy możliwość wykupienia pełnego ubezpieczenia za np. 45zł/dzień w zależności od regionu. Zakup takiego ubezpieczenia nie zwalnia nas z kaucji pobieranej z naszej karty przy odbiorze samochodu. W przypadku uszkodzenia pieniądze zostają pobrane z karty a my następnie składamy o zwrot do ubezpieczyciela.

Jeśli nie chcemy blokować pieniędzy na karcie kredytowej, powinniśmy raczej wykupić ubezpieczenie bezpośrednio w wypożyczalni, przez stronę lub w momencie wypożyczenia (nie polecam ze względu na wysoki koszt – nawet 180 euro za tydzień).

Jest też trzecia opcja, ubezpieczenie w zewnętrznej firmie nie powiązanej z porównywarką cenową ani wypożyczalnią. Możemy ubezpieczyć na czas wynajmu, np. tydzień w europie to koszt 23 funtów (115 zł), lub wykupić ubezpieczenie roczne za 52,5 funta (260 zł) jeśli zamierzamy wynająć auto więcej niż raz w roku. O minusach zewnętrznego ubezpieczenia przeczytacie niżej. 

Czy warto wykupić ubezpieczenie wypożyczonego samochodu?

Zawsze, kiedy wypożyczamy samochód na wakacjach dokupujemy ubezpieczenie. Najczęściej zewnętrzne, czyli z innej firmy niż wypożyczalnia, bo tak po prostu wychodzi taniej.

Koszt rocznego ubezpieczenia w Worldwide Insurance obejmującego Europę to 52,5 funta (260 zł), a tygodniowego 23 funty (115 zł). Dla porównania koszt takiego samego ubezpieczenia przy tygodniowym wynajmie za pośrednictwem np. rentalcars to około 250zł. Wypożyczalnie oferują również pełne ubezpieczenie, ale często kosztuje ono więcej niż 300zł za tydzień. Nam na Teneryfie Goldcar zaoferował pełne ubezpieczenie bez blokady na karcie za 180 euro. Często ludzie wykupują takie ubezpieczenie podczas odbierania samochodu na lotnisku, gdyż wydający samochód przekonują klientów, że w przypadku braku wykupienia takiego ubezpieczenia odpowiadają do 100% wartości samochodu, co jest nie prawdą.

Wynajem auta- co się opłaca?

  1. wykupienie ubezpieczenia rocznego na całą Europę (tylko wtedy jeśli planujemy wynająć auto więcej niż raz w roku)
  2. wykupienie ubezpieczenia podczas rezerwacji samochodu, np. na rentalcars czy innej stronie
  3. odradzam zakup ubezpieczenia na lotnisku przy odbiorze auta, gdyż czasami zapłacimy za nie więcej niż za wynajmowany samochód.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu- na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, czytać opinie, pytać znajomych i znać procedury, np. w przypadku uszkodzenia trzeba zrobić zdjęcie szkody. Przed odebraniem samochodu należy obejrzeć go z każdej strony, zaznaczyć ubytki czy obtarcia na karcie, którą przedstawi nam wypożyczalnia (w większości przypadków) a jeśli nie to poprosić o nią.

Jeśli decydujemy się na zewnętrzne ubezpieczenie, w przypadku uszkodzenia samochodu będziemy musieli najpierw ponieść koszty, dopiero później pieniądze będą nam zwrócone przez ubezpieczyciela. Oczywiście, jeśli spełnimy warunki, czyli m.in. sporządzimy formularz szkody w wypożyczalni oraz zrobimy zdjęcie rejestracji samochodu i uszkodzenia.

Ważne! Często, jeśli bierzemy zewnętrzne ubezpieczenie, na naszej karcie blokowana jest określona kwota- od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro. Jeśli planujecie podróżować po różnych strefach, np. jechać w ośnieżone góry, kiedy na wybrzeżu jest ciepło i słonecznie, warto sprawdzić jak wygląda kwestia opon zimowych.

Na co uważać przy ubezpieczeniu wypożyczonego samochodu?

Przede wszystkim przed wykupieniem polisy sprawdzić w regulaminie co jest wymagane w przypadku szkody – jakie dokumenty będą potrzebne. Należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • płatność za szkodę kartą lub przelewem, nie gotówką, gdyż wtedy ubezpieczalnia może odmówić nam zwrotu pieniędzy, nawet jeśli posiadamy potwierdzenie opłaty (tak jak nam w Grecji),
  • dokładne sfotografowanie uszkodzenia jak i tablicy rejestracyjnej, bez zdjęć ubezpieczyciel prawdopodobnie odmówi zwrotu pieniędzy,
  • sprawdzenie samochodu w obecności pracownika przed wypożyczeniem jak i przy zwrocie oraz podpisanie stanu odbieranego / zwracanego samochodu, w przypadku braku protokołu zdawczego z zaznaczonym uszkodzeniem nie dostaniemy zwrotu pieniędzy za szkodę,
  • w przypadku gdy pracownik nie zaznaczył jakiejś szkody na protokole przy odbieraniu samochodu poprosić aby naniósł takowe uszkodzenie na protokół, w przypadku pominięcia możemy zostać obciążeni po zwrocie samochodu za szkodę nie wyrządzoną przez nas,
  • sfotografować ewentualne uszkodzenia przed wypożyczeniem samochodu. Jeśli samochód wypożyczamy w nocy, może przydać się latarka.

Ubezpieczenie auta z wypożyczalni. Dlaczego nie zwrócili nam pieniędzy?

Na wakacjach często wypożyczamy samochód. Zawsze go ubezpieczamy: często w osobnej firmie, bo tak wychodzi taniej. Ostatnio spróbowaliśmy nowej formy ubezpieczenia, a mianowicie rocznego, które przyda się nam w więcej niż jednej podróży. I tym razem coś poszło nie tak.

Uszkodzenie samochodu na wakacjach

Na szczęście nie stało się nic wielkiego. W Grecji musieliśmy zmienić koło w wypożyczonym samochodzie. Auto co prawda, było ubezpieczone, ale najpierw trzeba było za oponę zapłacić- dopiero później ubezpieczyciel zwraca pieniądze. Koszt wyniósł 25 euro, spieszyliśmy się na lotnisko więc zapłaciliśmy gotówką i dlatego zwrotu nie dostaliśmy. O tym w kolejnym akapicie.

Formalności w przypadku zwrotu gotówki za ubezpieczenie samochodu

Jeszcze w wypożyczalni dostaliśmy formularz co się stało, że płatność została dokonana gotówką itd. Po powrocie od razu napisaliśmy do ubezpieczyciela (Worldwide insure), że wnioskujemy o zwrot kasy. Ubezpieczyciel poprosił o skany wszystkiego i zanotował że to płatność gotówką, po czym poproszono nas o wszystkie skany jeszcze raz. Coś nam nie pasowało, ale po kilku dniach dostaliśmy odpowiedź:
PŁATNOŚĆ GOTÓWKĄ- nie nadaje się do zwrotu.
Nic więcej się nie dało zrobić. My płacąc gotówką nawet nie pomyśleliśmy, że coś może być nie tak bo na formularzu były wszystkie wymagane informacje. Co prawda 25 euro to nie majątek. Ale gdyby to była większa kwota albo w przypadku ubezpieczenia na życie/zdrowie jakiś drobny mankament zaszkodziłby zwrotowi mogłoby się skończyć naprawdę źle.
Pamiętajcie, że jak zapomnijcie/ nie doczytacie o drobnostce to Wasze ubezpieczenie może być NIC nie warte. Z moich doświadczeń z ubezpieczeniami to jest tak, że kasę do zwrotu trzeba REKLAMOWAĆ do skutku lub jego braku.

Wypożyczenie samochodu – dlaczego o tym piszę?

Piszę Wam o tym, żebyście wiedzieli, bo za mało się o tym mówi. Nie wystarczy podpisać umowy licząc, że ktoś będzie wobec nas fair.  Każdy ubezpieczyciel ma swoje kruczki 🙂 warto o tym pamiętać.

Wypożyczony samochód a stłuczka

Wypożyczenie samochodu na wakacjach jest niesamowicie proste. Są jednak rzeczy, które spędzają przysłowiowy sen z powiek. I jest to… ubezpieczenie, a dokładniej- zwrot pieniędzy w przypadku uszkodzenia auta. Nie jest ważne czy to stłuczka czy wada, której nie zauważyliśmy prędzej. Procedury bywają męczące.

Szkoda w wypożyczonym samochodzie. Co zrobić?

Jeśli mamy ubezpieczenie, nie panikujmy. Zastanówmy się co zrobić, aby ubezpieczalnia oddała nam pieniądze. My w Grecji popełniliśmy błąd, o którym nigdzie wcześniej nie czytaliśmy: za szkodę zapłaciliśmy gotówką. I dlatego Worldwide insure odmówili nam zwrotu pieniędzy. Mimo, że dopełniliśmy wszystkich formalności.

Jak odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela auta z wypożyczalni?

Ostatnio na Teneryfie obtarliśmy zderzak od strony podwozia, na jakieś 7 cm (5 jest dopuszczane) nie widoczne bez schylenia się lub skorzystania z lusterka jak zrobił to odbierający samochód pracownik.  Zrobiliśmy zdjęcie rejestracji samochodu i uszkodzenia. Chcieliśmy formularz szkody, ale Goldcar nie chciał go wystawić od ręki, obiecali, że wyślą go mailem do kilku godzin. Za szkodę zapłaciliśmy kartą- to znaczy, została ona pobrana przez wypożyczalnię Goldcar kilka dni po powrocie do domu. 220 euro.

Formularza nadal nie było, a dodzwonienie się do Godlcar graniczyło z cudem, ale po kilku telefonach (online mają 30 dni na odpowiedź) udało się dostać dokument.

Wtedy zgłosiliśmy się po zwrot do ubezpieczyciela. Po złożeniu wniosku Worldwide insure chciał żeby Goldcar dostarczyło rachunek za naprawę auta. Goldcar nie miał takiego rachunku, bo zapewne nikt tego obtarcia nie naprawiał. Nie wiem jakim cudem, ale po niecałym miesiącu udało się dostać zwrot gotówki, niestety potrącone zostały różnice kursowe (karta kredytowa w PLN) na ok. 50 złotych. Jednak zawsze lepiej stracić tylko na przewalutowaniu niż owe 220 euro za szkodę.

Niestety, w przypadku korporacji często jesteśmy bezradni. Dlatego jeśli miałabym poradzić komuś jak odzyskać pieniądze, to jest na to jedna recepta: łyżka cierpliwości, aż do uzyskania efektu i robienie wszystkiego zgodnie z procedurą.

Jak wynająć samochód?

Jeśli macie jakieś porady, swoje doświadczenia z wypożyczeniem samochodu i jego ubezpieczeniem- dajcie znać w komentarzu. Chętnie się dowiem, a na pewno nie jestem jedyną osobą, która czyta komentarze.

Jestem ciekawa w jaki sposób Wy wypożyczacie samochód na wakacjach: czy to w Polsce, czy za granicą. 

więcej wpisów w tym temacie:

Ściskam,
Ewelina


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

  1. Wynajem samochodu to bardzo fajna forma podróżowania i przemieszczenia się za granicą. Dzięki temu mamy dużo swobody i możemy planować różne trasy. Trzeba tylko znaleźć dobrą i sprawdzoną wypożyczalnie.

    • Zgadzam się- znalezienie dobrej wypożyczalni samochodów za granicą to często sztuka. My największy problem mieliśmy w Las Vegas i nie udało się nam wypożyczyć. Ale to było lata temu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,690ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj