Srebrna Kopa w Górach Opawskich

Położone w Sudetach Góry Opawskie nie są szczególnie oblegane przez turystów. Tak naprawdę w Polsce jedynie Biskupia Kopa jest popularna. Ale jestem zdania, że może to i dobrze? Dzięki temu żadna polana nie jest wydeptana, a spacerując po szlaku możemy posłuchać śpiewu ptaków i szumu lasu. Człowiek tam to często rzadkość, dlatego na tej trasie nie kupimy waty cukrowej ani popcornu. 😊

Srebrna Kopa- czy warto?

Położona na wysokości 785 m n.p.m. jest drugim szczytem w tym paśmie gór po polskiej stronie. Bowiem, podobnie jak Biskupia Kopa- znajduje się na styku Polski i Czech. Sama góra jest obecnie ogołocona z drzew, ze względu na kornika, choć  miejscami zastanawiająco wiele drzew stoi po stronie naszych czeskich sąsiadów.

góry opawskie czechy
Jak na powyższym zdjęciu

Odpowiadając na pytanie czy warto wybrać się na Srebrną Kopę? Zdecydowanie tak. Po pierwsze dla widoków z góry, po drugie dla kondycji- trasa pod słońcem nie jest lekka i po trzecie: dla natury. Bo jeśli wybierzecie malowniczą trasę Głównego Szlaku Sudeckiego zakochacie się Górach Opawskich. Obiecuję.

góry opawskie krajobraz góry opawskie krajobraz Srebrna Kopa- najlepsza trasa

My zaparkowaliśmy pod Zaginionym Miastem Rosenau i poszliśmy Głównym Szlakiem Sudeckim. Było nieraz ciężko, pod górę, a w niektórych momentach trawy po kolana. Aż do Szyndzielowej Kopy- wzniesienia na 533 m n.p.m. Tutaj trasa zrobiła się nieco bardziej kamienista, ale też pojawiły się piękne krajobrazy. Kolejny przystanek to Zamkowa Góra. Kawałek później zeszliśmy w dół na Przełęcz pod Zamkową Górą. Tej trasy praktycznie nie widać z żółtego szlaku, bo jest mało uczęszczana.

góry opawskie trasaJak nazwa mówi, byliśmy na przełęczy, czyli wspinaczka na Srebrną Kopę była przed nami. A więc praktycznie paręset metrów w górę, po kamieniach, w pełnym słońcu (wycięte drzewa). Jednak warto, choćby kawałek, bo krajobraz ze zbocza Srebrnej Kopy jest naprawdę piękny.

góry opawskie cicha dolina Zamkowa Góra- tu naprawdę stał zamek!

Na Zamkowej Górze- trzeciego co do wielkości szczytu Gór Opawskich od XIV wieku stał warowny zameczek. Obecnie znajdziemy tam archeologiczne grodzisko, zbudowane z łupka kamiennego. Mimo, że zobaczymy tam tylko resztki murów, to o nich nadal opowiada się legendy. Najpopularniejsza z nich opowiada o tym, że jedynie w Wielki Piątek otwierają się lochy i piwnice zamku, w których zostały ukryte skarby. Skarby gromadzone były przez rozbójników, którzy w XV wieku przejęli zamek i właśnie w Wielki Piątek obrabowali niewinnych kupców, wtedy właśnie zamek “zapadł się pod ziemię”.

góry opawskie krajobraz
Widok z Zamkowej Góry
góry opawskie krajobraz
Na szczycie.

Grób Czarownicy- jedna z lokalnych legend

Wracaliśmy trasą wzdłuż Grobu Czarownicy To najwyżej położony grób w województwie opolskim. Co ciekawe, owa czarownica istniała naprawdę: zbierała po prostu dary lasu: owoce, grzyby, zioła. Ludzie z wioski gnębili ją, a ona ich po prostu unikała. Pewnego dnia powiesiła się na drzewie, które rosło na styku trzech granic. Kobieta mieszkała w Jarnotłówku, drzewo rosło jeszcze w Pokrzywnej , a jego gałęzie były po stronie… czeskiej. Dlatego nikt nie chciał na siebie wziąć obowiązku pochowania zmarłej. W końcu, myśliwy pochował kobietę, kładąc na grobie biały kamień, żeby broń Boże jej dusza się nie wydostała. Grób ciężko zobaczyć, jest schowany w krzakach.

góry opawskie krajobraz
Trasa do Pokrzywnej jest naprawdę przyjemna.

Uwaga! idąc od grobu czarownicy do Pokrzywnej, bez problemu na trawimy na owe leśne owoce: np. czerwcowe poziomki.

góry opawskie poziomiki
Zdjęcie zrobione z początkiem czerwca.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Góry Opawskie- Góry Opolskie

Góry Opawskie położone są częściowo na Opolszczyźnie. Nie ma co ukrywać, o wiele bardziej popularny wśród turystów jest Dolny Śląsk. Może Góry Opawskie nie są najwyższe, to jest to miejsce, do którego lubię wracać. A jeśli wolicie utarte szlaki, koniecznie zacznijcie od Biskupiej Kopy, również położonej częściowo w Czechach.

góry opawskie krajobrazCzekam na Wasze wskazówki i inspiracje dotyczące górskich szlaków w Polsce. Ostatnio poleciliście trasę w Głuchołazach i już udało mi się ją sprawdzić. Było warto!

PS. Więcej tras w Górach Opawskich znajdziecie tutaj:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,105ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj