Ronda – zobacz niezwykłe atrakcje Andaluzyjskiej perełki

Ronda to niewielkie miasto leżące w Andaluzji, w hiszpańskiej prowincji Malaga. Liczy zaledwie 36 tysięcy mieszkańców. Choć niepozorne, jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o widoki! Na czym polega wyjątkowość Rondy? Otóż wąwóz El Tajo przecina miasto na pół, tworząc jego dwie części: starszą La Ciudad oraz nowszą El Mercadillo. 

Ronda jest naprawdę piękna. Urocze, tradycyjne domy, intrygujące zabytki, a do tego malownicze otoczenie. Naprawdę polecam Wam odwiedzić to miasto podczas pobytu w tej części Hiszpanii.

W tym artykule przeczytacie o najciekawszych miejscach w Rondzie. Zapraszam do mojego przewodnika!

Wąwóz El Tajo

Wąwóz El Tajo jest długi na 500 metrów, a jego wysokość przekracza 100 metrów. To robi niesamowite wrażenie! Wąwóz przez wiele lat uniemożliwiał dostęp do La Ciudad, najstarszej dzielnicy Rondy. I chociaż wysokość i długość jest niesamowita, to szerokość wąwozu wynosi zaledwie 50 metrów. Przez to miasto wygląda, jakby podzieliło je na pół pęknięcie w skale. Stąd pochodzi jego nazwa: “el tajo” to po hiszpańsku “cięcie”. W rzeczywistości wąwóz został wydrążony przez rzekę Guadalevín.

Dla lubiących piesze wędrówki jest możliwość zejścia w dół wąwozu. Trasa zaczyna się w zachodniej części La Ciudad. Trzeba pamiętać o odpowiednio dobranym obuwiu, które sprawdzi się przy twardym i kamiennym podłożu. Choć początkowo trasa prowadzi przez wygodną drogę, później staje się większym wyzwaniem, ale krajobraz wokół wynagradza każdy trud.

Puente Nuevo – Nowy Most w Rondzie

Puente Nuevo (Nowy Most) to jeden z górujących nad wąwozem El Tajo mostów. Pochodzi z XVIII wieku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Rondzie. Został pierwotnie wybudowany w 1735 roku – niestety po sześciu latach użytkowania zawalił się. Jego odbudowa trwała kilkadziesiąt lat. Obecna postać mostu to projekt hiszpańskiego architekta Jose Martina de Aldehuela.

Gdy dobrze się przyjrzeć, nad środkowym łukiem mostu można dostrzec niewielkie okienko. Kiedyś znajdowało się tam pomieszczenie, które wykorzystywano jako więzienie – takie umiejscowienie celi skutecznie zapobiegało ucieczkom! W pobliżu znajduje się Centrum Informacyjne, gdzie można dowiedzieć się więcej o moście. By do niego dotrzeć, wystarczy zejść po schodach po północnej stronie Puente Nuevo. Cena biletu to 2,5€. Centrum w tygodniu jest otwarte od 10:00 do 19:00, a w soboty, niedziele i święta do 15:00.

Plaza de Toros

Plaza de Toros de Ronda to arena walk byków o średnicy 66 metrów składająca się z dwóch kondygnacji – każdej z pięcioma rzędami i 136 kolumnami, które tworzą 68 pięknych łuków. Widok jest naprawdę imponujący! Nie dziwi więc, że za projekt areny odpowiadał ten sam architekt, który odbudował Puente Nuevo. Trybuny obiektu mogą pomieścić prawie 5000 widzów.

Plaza de Toros w Rondzie to jedna z najstarszych aren walk byków w całej Hiszpanii; koniec jej budowy przypadł na rok 1785. To właśnie tutaj słynny Pedro Romero postanowił zejść z konia i stanąć do walki z bykiem na stojąco, co było szokującym dokonaniem, które doprowadziło do rewolucji. Arenę można zwiedzać przez cały rok z wyłączeniem pierwszej połowy września ze względu na festiwal Corrida Goyesca. Wejście jest bezpłatne, ale za dopłatą w wysokości 1,5€ można wypożyczyć anglojęzyczny przewodnik audio.

Punkt widokowy Mirador de Ronda

Z punktu widokowego Mirador de Ronda można podziwiać zachodnią część miasta, wtopioną w malowniczy, nieco surowy krajobraz. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Rondzie, ponieważ taras widokowy wykracza poza ścianę skały. Ten fakt u wielu osób może wywołać dreszczyk emocji! Jeśli macie lęk wysokości, to nie jest miejsce dla Was.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Palacio de Mondragón

Palacio de Mondragón to pałac, który mieści się w starej części Rondy. Jest on stosunkowo niewielkich rozmiarów, ale to zabytek, którego nie można pominąć! Był on niegdyś siedzibą muzułmańskiego króla. W XV wieku pałac, wraz z całym miastem, został przejęty przez katolików, dlatego budowla jest fuzją dwóch stylów: islamskiego i chrześcijańskiego.

Z pierwotnej wersji pałacu zachowały się elementy architektury arabskiej, takie, jak sufity w stylu mudejar czy wewnętrzne dziedzińce z rzeźbami oraz balkonami. Atrakcją przyciągającą licznych turystów są położone na krawędzi urwiska zachwycające ogrody, które są perfekcyjnym miejscem na spacer. 

Na piętrze pałacu mieści się miejskie muzeum ze stałą ekspozycją dotyczącą lokalnej historii naturalnej. W poniedziałek i sobotę jest ono otwarte od 10:00 do 14:00 i od 15:00 do 18:00, od wtorku do piątku od 9:30 do 19:00, a w niedziele i święta od 10:00 do 15:00.

Mury Arabskie

Dawno temu można było zaliczyć Rondę do miast w Andaluzji, które było bardzo ciężko zdobyć – właśnie ze względu na mury obronne, które można podziwiać do dziś. Przybysze musieli wjeżdżać do środka Mostem Arabskim oraz bramą Puerta de la Cijara.

Za wspomnianą bramą Puerta de la Cijara znajduje się kościół Iglesia del Espíritu Santo, do którego warto zajrzeć. Za niewielką opłatą można wspiąć się na wieżę kościoła i z wysokości podziwiać okolicę.

Łaźnie arabskie: Baños árabes

Baños árabes (Łaźnie Arabskie) w Rondzie to jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu na całym Półwyspie Iberyjskim (piękne znajdują się jeszcze np. w Gironie). Te w Rondzie znajdują się w starej, niegdyś arabskiej dzielnicy miasta. Zostały wybudowane w XIII wieku. Łaźnie architektonicznie są nieco podobne do rzymskich, aczkolwiek główną różnicą jest to, że gorąca woda, a właściwie pochodząca z niej para były używane do wypocenia zanieczyszczeń z ciała, nie zaś do kąpieli, jak zwykli jej używać Rzymianie. 

Łaźnie są podzielone na trzy części: z zimną, z ciepłą oraz z gorącą wodą. Ich system hydrauliczny zachował się do dnia dzisiejszego w doskonałym stanie. Warto wiedzieć, że był to nie tylko obiekt sanitarny – zgodnie z muzułmańską tradycją było to również miejsce, w którym zarówno miejscowi, jak i goście zatrzymywali się, aby oczyścić swoje ciała przed wejściem do meczetu.

Puente Viejo – Stary Most w Rondzie

Puente Viejo (Stary Most) to drugi najstarszy most w Rondzie. Został zbudowany na początku XVII wieku jako przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego i przez jakiś czas był jedynym połączeniem między El Mercadillo a La Ciudad. Jego wygląd został zmodyfikowany podczas XVIII-wiecznej renowacji. 

Most ma długość zaledwie 10 metrów. Jest wybrukowany, a w jego połowie znajdują się balkony widokowe, z których można spojrzeć w dół wąwozu. Po północnej stronie Puente Viejo znajduje się ogród ze schodkami, które prowadzą do Puente Nuevo. Po południowej stronie widnieje Brama Filipa V.

Ogrody de Cuenca

Jardines de Cuenca to wiszące ogrody w Rondzie, które powstały w 1975 roku w celu uczczenia partnerstwa Rondy z miastem Cuenca. Leżą one na krawędzi wąwozu El Tajo i składają się z ponad 20 różanych tarasów, które można podziwiać w sezonie. Poza różami posadzono tam również rodzimą roślinność. Tarasy są połączone schodami, dlatego wędrówka przez nie może być zbyt męcząca dla małych dzieci oraz starszych osób, choć są tam również miejsca, w których można usiąść i odpocząć.

Ogrody znane są także pod nazwą “Mina Garden”, ze względu na bliskie położenie La Mina del Agua (Kopalni Wody), która mieści się po drugiej stronie El Tajo. Z ogrodów można podziwiać wąwóz i rzekę Guadalevín, a także górujący nad nią most Puente Nuevo.

Sami widzicie, jak wiele genialnych atrakcji ma do zaoferowania Ronda! Spodobają się one i miłośnikom zabytków, i tym, którzy kochają zapierającą dech w piersiach naturę. Znaliście już to miasteczko, czy przeczytaliście o nim pierwszy raz? Planujecie się tam wybrać? Dajcie znać w komentarzach!

Gdzie spać w Rondzie? Najlepsze noclegi

Jeśli szukasz noclegu w Rondzie, masz wiele opcji do wyboru, od hoteli, przez apartamenty po urocze pensjonaty. Jednak warto wiedzieć, że to popularna miejscowość i warto nocleg zarezerwować z wyprzedzeniem.

Wybór najlepszych miejsc noclegowych znajdziesz na poniższej mapie:

 

Co zobaczyć w okolicy?

Ronda jest piękna i niepowtarzalna, podobnie jak Andaluzja. Dlatego warto zwiedzić więcej miejsc w tym regionie.

Andaluzja: co warto zobaczyć w tej części Hiszpanii

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
92,192ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj