Istria- wakacje na północy Chorwacji. Atrakcje, natura i plaże

Zeszłoroczne wakacje spędziliśmy na półwyspie Istria w Chorwacji. Powodów było kilka, w tym, że nie jest tak bardzo oblegany jak południowa część kraju. Poza tym, jest trochę bliżej niż choćby do Zadaru czy Dubrownika i naprawdę jest co robić. Dziś opowiem o atrakcjach, pięknych miejscach i plażach, podrzucając Wam kilka wskazówek jak podróżować, żeby było Wam wygodniej (czy taniej).

Większość Polaków, podróżując od Chorwacji zmierza na jej południe. Niewielu wie, że Kravener i Istria kryją w sobie tyle pięknych miejsc, że szkoda je ominąć.

Co warto zobaczyć w tej części Chorwacji? Które atrakcje turystyczne są szczególnie warte uwagi? Czy Istria to dobre miejsce na wakacje?

Istria- najważniejsze miasta i atrakcje półwyspu

Mogłoby się wydawać, że ten chorwacki półwysep bez problemu odkryje się w kilka dni. Tak naprawdę, zwiedzanie Istrii może nam zająć naprawdę dużo czasu, bo poza plażowaniem jest tu co robić. Nie da się wymienić wszystkich zabytków, atrakcji i ciekawych miejsc w jednym wpisie. Możemy zacząć od odkrywania właśnie Opatji i okolicznych miejscowości, przez Pulę czy jadąc w kierunku Słowenii, choćby Rovinj.

Riwiera Opatijska: Opatja

Jednym z przepięknych miejsc na Istrii jest ciągnąca się przez kilka miejscowości Riwiera Opatijska. Swoją nazwę zawdzięcza Opatiji- czyli największemu miastu w regionie. Na początku XX wieku Opatja była stolicą austriackiej Riwiery. Był to również najbardziej znany kurort Austro-Węgier! Co warto tu zobaczyć? Przede wszystkim, warto wejść do parku Angiolina (w nim znajduje się Villa Angiolina), przejść się promenadą w kierunku pomnika Dziewczyny z Mewą. Jeśli macie czas, możecie zajrzeć do Muzeum Turystyki.

Pula w Chorwacji

Pula jest świetnym miejscem dla miłośników historii- to tu zobaczymy słynny amfiteatr, akwarium i zabytki, których nie sposób podrobić. Poza tym, Pula jest ciekawa i fotogeniczna. My zwiedzaliśmy praktycznie sami, bo było wcześnie i to Wam jak najbardziej polecam. W Puli jest więcej miejsc do zobaczenia niż sam amfiteatr, dlatego warto poświęcić jej więcej czasu. Osobiście polecam forty w pobliżu miasta- niezwykle ciekawe i nie tak popularne wśród turystów.

Pula IstriaPula IstriaAmfiteatr Pula IstriaRovinj na półwyspie Istria

Natomiast Rovinj podoba się wielu turystom i rzeczywiście jest piękne, ale na nas nie zrobiło aż takiego wrażenia. Warto zobaczyć stare miasto i port, które są naprawdę piękne i zadbane, ale w sezonie nie potrafiliśmy poczuć klimatu. Niemniej, damy mu jeszcze szansę, kiedy kolejny raz pojedziemy na ten chorwacki półwysep.

Na każde miasto warto poświęcić choćby pół dnia, a w przypadku Puli więcej. Miejsc do zobaczenia jest sporo, ale Opatjia, Pula i Rovnij są punktem na liście każdego turysty. Dlatego warto przyjechać wcześniej, żeby uniknąć tłumu zwiedzających.

Rovinj Chorwacja
Rovinj Chorwacja

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Istria- co zobaczyć?

Pierwszą atrakcją, która jest wymieniana w przewodnikach to zdecydowanie amfiteatr w Puli, który wymieniłam wcześniej. Faktycznie, jest to miejsce, które warto zobaczyć. Jednak Istria to dla mnie przede wszystkim atrakcje blisko natury. Piękne wodospady, na przykład Zarecki Krov. Co prawda, kiedy go odwiedziliśmy było dość sucho, ale było warto choćby dla samej jamy i… ucieczki od turystów. Mimo, że był lipiec nie było tam nikogo poza nami!

Kolejnym ciekawym miejscem jest Kanał Limski, na który najlepiej patrzy się z góry. Sama droga do niego robi wrażenie, a jego kolor jest wręcz niesamowity. O malowniczych drogach na półwyspie opowiem dalej.

Na Istrii jest trochę atrakcji często pomijanych przez turystów. Do takich miejsc należą m.in. dawne bunkry i forty, których zwiedzanie może zająć nam spokojnie… tydzień, jeśli nie więcej. Najwięcej znajduje się w okolicy Puli i jadąc w kierunku Rovnij.

Kanał Limski
Kanał Limski

Plaże Istrii- gdzie warto się wybrać?

Poza tym, na Istrii warto poszukać swojej ulubionej plaży. Wielu mówi, że na Opatijskiej Riwierze są najlepsze, ale moim zdaniem o wiele lepiej (bo spokojniej) jest z tej drugiej strony, pomiędzy Pulą a Rovinj. Jest przede wszystkim taniej (zwykle nie trzeba płacić za parking) i puściej (nie ma Przegląd plaż już niedługo dodam na bloga.

Plaże w rejonie Riwiery Opatijskiej

W północnej Chorwacji, a dokładnie w rejonie Opatiji zejścia na plaże często są położone albo niedaleko ulicy albo ostre i strome. W pierwszym przypadku ciężko o parking, bo jest ich niewiele, a w sezonie ceny parkingu są naprawdę wysokie (np. 50- 60 kun płatne z góry). Jeśli znajdą się bardziej dzikie plaże, to również ciężko z parkingiem, bo chociaż jest bezpłatny to parkuje się tuż przy drodze, a później trzeba iść kilkadziesiąt (jak nie więcej) metrów w dół.

Niemniej, plaże są naprawdę piękne, a woda krystalicznie czysta. My korzystaliśmy głównie z plaż w dwóch miejscowościach- Medveja i Moscenicka Draga. W Medveji plaża jest mniej popularna, ale z parkingiem jest o wiele ciężej niż w Moscenickiej Dradze. Tam infrasturktura jest naprawdę dobra i chociaż dwie plaże są mocno zatłoczone i dość komercyjne, to ta druga od strony parkingu jest lepsza. Najlepiej jest pomiędzy plażami, bo choć miejsca jest mniej, to jest o wiele bardziej kameralnie.

Inne plaże w regionie to: Lovran (częściowo betonowa plaża), Opatija (również), Ičići i kilka mniej popularnych, np. położonych przy wsi Brseč- plaża Klančac. Na tą ostatnią ciężko się wybrać, bo zejście jest naprawdę strome.

Plaże dla psów na Riwierze Opatijskiej

Mimo ograniczonego wybrzeża do plażowania, na riwierze znajdziemy kilka plaż dla psów. Jedna znajduje się w Moscenickiej Dradze, druga w Lovran, kolejna w Opatiji. Są małe, ale naprawdę dobrze przystosowane 😊

Poza miastami i plażami jest kilka miejsc, które warto zwiedzić. O tym w kolejnym akapicie.

Plaże dla psów- Chorwacja
Plaże dla psów oznaczone są takim znakiem

Učka- jeszcze więcej natury

Na północ od Rijeki możemy odwiedzić masyw górski Učka. Chociaż wielu turystom kojarzy się on z przeszło pięciokilometrowym tunelem drogowym na A8 w Chorwacji, to naprawdę warto wybrać się w chorwackie góry. My weszliśmy na Vojaka- górę o wysokości 1396 m n.p.m. z której można podziwiać wybrzeże. A umówmy się, Vojak to zaledwie początek tras na półwyspie.

Więcej o wejściu na górę Vojak tutaj: Vojak- najwyższy szczyt Małej Ucki. Malownicza, górska trasa w Chorwacji

Drogi na Istrii- czy jest na co popatrzeć?

Oczywiście! Droga idąca z Lovran do Plomin jest naprawdę zjawiskowa, a jadąc nią pierwszy raz miałam mokre dłonie. W górach też jest na co popatrzeć- czasem są to malownicze łąki a czasem widoki zapierające dech w piersi. No i nie zapominajmy o wspomnianym wcześniej Kanale Limskim. Jak nigdy nie marzyło mi się robienie zdjęć czy filmów dronem, tak na Istrii wiedziałam, że efekt byłby niesamowity.

Uwaga! Od strony Puli nie jest już tak stromo i spektakularnie, ale dzięki temu jeździ się wygodniej i szybciej. Czas dojazdu w górach jest o wiele dłuższy, dlatego warto dobrze zaplanować zwiedzanie, żeby nie marnować na niego zbyt dużo czasu jeżdżąc „w tą i we w tą”.

Czego nie widziałam, a co prawdopodobnie warto?

Takich miejsc było sporo. Po pierwsze, miasteczko Hum- najmniejsze na świecie, wpisane na listę rekordów Guinessa. Chociaż nie podążam szlakiem takich miejsc, to najmniejsze miasto na świecie brzmi ciekawie. Poza tym, chciała odwiedzić truflowe miasteczko, bo Istria słynie z trufli. Motovun to truflowe miasto czy nawet zagłębie. Oprócz tego, nie odwiedziłam żadnej dużej jaskini, nad czym ubolewam, ale jak możecie zauważyć, tam naprawdę jest co robić.

Poza tym, na Istrii jest trochę atrakcji dla dzieci, na przykład aquaparki czy dinoparki. Malownicze katedry i kościoły przyciągają inną grupę turystów. Poza tym, Chorwacja to wino i winiarnie. Nie wiem czy ktoś się może tu nudzić. A nawet jeśli- zawsze można wybrać się na sąsiednie wyspy czy pojechać na południe i odkryć Kravener.

Gdzie spać na Istrii?

Zależy od tego na czym na wakacjach najbardziej nam zależy: na plażowaniu czy zwiedzaniu? My zatrzymaliśmy się w Medveji na Opatijskiej Riwierze, w mieszkaniu z widokiem na zatokę. Można również zatrzymać się w którejś z historycznych willi, których jest naprawdę sporo, np. w Lovran. Z moich obserwacji wynika, że ta część jest droższa pod względem restauracji czy parkingu. Dlatego przy rezerwacji w tym regionie warto zwrócić uwagę na parking, jeśli podróżujemy samochodem, bo miejsc parkingowych jest naprawdę niewiele.Z tego powodu polecam drugą część półwyspu. Tam również łatwiej o plażowanie- jest moim zdaniem, o wiele wygodniej.

Booking.com

Klimat Chorwacji

Ceny na Istrii: czy jest drogo?

Wiele osób mówi, że Istria jest niesamowicie droga. I ja się po części zgodzę, ale tylko po części. Opatija Riwiera jest droższa od drugiej części półwyspu, biorąc pod uwagę choćby parking czy leżaki. Przy plażach od strony Opatji parking przy plaży kosztuje 50-60 kun (lipiec 2020), kiedy w tym samym czasie, plaże przy Puli są w większości z bezpłatnym parkingiem. Powód jest prosty- na wschodnim wybrzeżu jest górzyście i nie ma po prostu miejsca na taką ilość samochodów. Druga część to leżaki- w okolicy Rovnij kosztowały 2-3 razy mniej niż w okolicach Opatiji (40 zł vs 100 zł). Poza tym, różnic w cenie nie zauważyłam. Więcej o wakacjach w Chorwacji: Ile kosztują wakacje w Chorwacji? Czy opłaca się jechać swoim samochodem?

Pewnie trafiliście tu, bo wybieracie się na wakacje do Chorwacji. Życzę Wam udanego wypoczynku i zwiedzania. A jeśli chcielibyście dopisać coś do listy atrakcji Istrii- czekam na Wasze komentarze!

Jeśli planujecie wyjazd z kotem lub psem, koniecznie przeczytajcie: Z kotem do Chorwacji? Ważne informacje, porady

Ściskam,

Ewelina

 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


14 KOMENTARZE

  1. Co tu dużo mówić, Chorwacja jest cudowna. Sama byłam w niej 3 razy, co jest dużo jak na osobę, którą lubi jeździć w nowe miejsca. Ale tu zawsze znajdzie się coś ciekawego, egzotycznego i zachwycającego:)

  2. Chorwację wspominam fantastycznie z naszych pierwszych zagranicznych typowych wakacji z mężem – było to zaraz po wojnie . Wszystko jeszcze wtedy ostrzelane, zaminowane, zero turystów i właśnie dlatego było wtedy cudownie . Potem Chorwacja straciła dla mnie cały urok przez komercjalizację , ale , że jest nadal piekna – nie da się ukryć

  3. Za niecały miesiąc wybieramy się właśnie na Istrię w Chorwacji, więc przeczytałam ten post od deski do deski. Kilka rzeczy znajdzie się na naszej liście do zwiedzenia. Żałuję tylko, że nie udało nam się zarezerwować mieszkania z widokiem na wodę, tylko na parking, ale cóż, nie można mieć wszystkiego 🙂

  4. Chcąc tak naprawdę zwiedzić całą Chorwację potrzebowalibyśmy około miesiąca. Warto więc zawczasu zaplanować wakacje w Chorwacji, by nie okazało się, że np. mamy trudności ze znalezieniem odpowiedniego dla nas noclegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,345ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj