Co zobaczyć w Nikozji? Atrakcje stolicy Cypru

Nikozja, tętniąca życiem stolica Cypru, położona jest w centralnej części wyspy, będąc jednocześnie jej największym miastem. Choć Nikozja oddalona jest od cypryjskich plaż, jest fascynującym miastem. Zaczynając od zabytków: jedną z obowiązkowych atrakcji Nikozji jest Stare Miasto, pełne tradycyjnych domów i świątyń.

Co wyróżnia Nikozję? Moim zdaniem to miasto jest kwintesencją Cypru. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z VII wieku p.n.e. Dodatkowo, zostało podzielone jest na dwie kontrastujące ze sobą części: grecką i turecką. To wszystko sprawia, że historia w Nikozji jest widoczna gołym okiem i chociaż nie jest to nadmorskie miasto-kurort, to właśnie dlatego warto je odwiedzić.

Dlaczego? Zaraz się dowiecie!

Zielona Linia

Czy wiecie, że Nikozja jest ostatnią podzieloną stolicą na świecie? Od kilkudziesięciu lat jest przecięta na pół Zieloną Linią, która jest granicą między Republiką Cypryjską a uznawaną jedynie przez Turcję – Turecką Republiką Cypru Północnego. Po raz pierwszy Zielona Linia została wyznaczona w 1964 roku przez generała Petera Younga, dowódcę stacjonujących na Cyprze sił pokojowych. Nazwa podobno wzięła się od koloru mazaka, którym generał wyrysował linię na mapie. 

Granica ma postać murów i drutów kolczastych, jest strefą zdemilitaryzowaną kontrolowaną przez ONZ. Jej szerokość, w zależności od miejsca, wynosi od kilkuset do kilku metrów. W Nikozji przechodzi ona przez samo centrum, dzieląc miasto na pół. Co ważne, jeśli będziecie chcieli przejść z jednej strony na drugą, koniecznie musicie mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

Murale w Nikozji

Rzeczą, na którą zwraca się uwagę w Nikozji jest street art. Można powiedzieć, że ulice miasta przekształcają się w galerie na świeżym powietrzu, prezentując szereg murali i graffiti. Murale w Nikozji nie ograniczają się do jednego konkretnego obszaru; można je znaleźć w całym mieście. Regularnie pojawiają się nowe elementy, dzięki czemu zawsze znajdziesz nowe malunki.

 Sztuka uliczna w Nikozji stała się potężną formą ekspresji, odzwierciedla historię miasta, różnorodne społeczności i współczesne problemy. Od kolorowych abstrakcyjnych projektów po prowokujące do myślenia komentarze społeczne – każdy mural opowiada wyjątkową historię i dodaje ożywienia miejskiemu krajobrazowi.

Muzeum Cypru

Cypryjskie Muzeum Archeologiczne to najstarsze i zarazem największe muzeum na Cyprze. Zostało założone w 1882 roku, jeszcze za czasów brytyjskiej okupacji. W skład zbiorów muzeum wchodzą przedmioty odkryte podczas wykopalisk nie tylko w Nikozji, ale na całej wyspie! Warto wspomnieć, że zostały znacznie powiększone przez pierwsze wykopaliska na dużą skalę prowadzone przez Szwedzką Ekspedycję Cypryjską w latach 1927-1931 pod kierownictwem profesora Einara Gjerstada.

Muzeum składa się z czternastu sal wystawowych otaczających kwadratowy obszar centralny, który obejmuje biura, bibliotekę, magazyny oraz laboratoria do konserwacji i badania przedmiotów wchodzących w skład kolekcji. Wystawy w każdej sali są ułożone chronologicznie i tematycznie, począwszy od okresu neolitu, a skończywszy na okresie rzymskim. 

Można tam zobaczyć monety, ceramikę, biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. Do najważniejszych eksponatów należy prehistoryczna figurka bożka w formie krzyża, ceramika z Vouni z epoki wczesnego brązu, złota biżuteria z Egkomi z okresu późnego brązu oraz posąg Afrodyty z Soloi z I wieku p.n.e. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. To prawdziwa gratka dla fanów archeologii!

Mury Weneckie

Średniowieczne mury, które otaczają Stare Miasto Nikozji, zostały wzniesione w XVI wieku przez Wenecjan. Najpierw jednak musieli oni zburzyć mury zbudowane wcześniej przez Franków, ponieważ nie zapewniały one miastu wystarczającej obrony. 

Wenecjanie rozebrali także wiele budynków, w tym domów i kościołów, w celu pozyskania niezbędnych materiałów budowlanych. Mury Weneckie tworzą okrąg i są ufortyfikowane przez jedenaście bastionów , a także chronione przez fosę o szerokości 80 metrów. To właśnie na nich wzorowana jest flaga Nikozji.

Mury Weneckie są w dużej mierze nienaruszone i zaliczają się do najlepiej zachowanych renesansowych fortyfikacji w tej części Morza Śródziemnego. Ich fragmentem są również trzy bramy wjazdowe: Kireńska, Famagustiańska i Pafos. Zdecydowanie warto zobaczyć wszystkie! W budynku bramy Famagustiańskiej mieści się Miejskie Centrum Kultury Nikozji. 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Ulica Ledra

Ulica Ledra to nie tylko miejsce wspomnianego przeze mnie wcześniej przejścia granicznego, ale i główna ulica Starego Miasta Nikozji. Nazwa ulicy nawiązuje do starożytnego miasta-królestwa Ledra, założonego w 1050 r. p.n.e., które znajdowało się na samym środku Cypru. 

Wzdłuż ulicy Ledra przebiega deptak otoczony z obu stron licznymi sklepami, kawiarniami i restauracjami. To idealne miejsce na zwiedzanie połączone z próbowaniem specjałów lokalnej kuchni i kupowaniem pamiątek, szczególnie tych, które są tutejszym rękodziełem. 

Gdy będziecie na Starym Mieście, polecam Wam przejść przez kontrolę i przekroczyć Zieloną Linię, zobaczycie wtedy jedną ulicę podzieloną na dwa różne światy, co jest niepowtarzalnym doświadczeniem!

Dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa

Słynna kamienna rezydencja to dwupiętrowy budynek, który został zbudowany w 1793 roku na potrzeby dragomana Hadżigeorgakisa Kornesiosa. Kim był dragoman? Tytuł ten oznacza urząd, który za czasów panowania Turków Osmańskich piastowali dostojnicy odpowiedzialni za relację między paszą (wojskowym wysokiej rangi) a zajmowanymi terenami. Sam Kornesios – mimo poświęceń i ciężkiej pracy – został stracony przez Osmanów w 1809 roku. 

Okazały budynek otoczony jest ogrodem z fontanną oraz prywatną, trzypokojową łaźnią. Na parterze rezydencji znajdują się pomieszczenia dla służby oraz kuchnia. Drewniane schody prowadzą do sali recepcyjnej na pierwszym piętrze, z którą połączone są pokój gościnny oraz pomieszczenia do użytku prywatnego. 

Oficjalny pokój recepcyjny, który znajduje się na końcu wschodniego skrzydła, różni się od innych pokoi swoją wyjątkową snycerką, złoceniami i dekoracjami malarskimi, dzięki czemu przypomina oficjalne pokoje mieszczące się w rezydencjach Imperium Osmańskiego. Wejście do rezydencji jest bezpłatne, a wewnątrz obecnie znajduje się Muzeum Etnologiczne.

Büyük Han

Büyük Han – dosłownie: “Wielka Karczma” to największy i zarazem najstarszy karawanseraj, czyli dom zajezdny dla karawan na wyspie. Wybudowany został w XVI wieku po zdobyciu Cypru przez Turków Osmańskich. 

Büyük Han to dwupiętrowa budowla z kamienia na planie prostokąta. Na parterze niegdyś znajdowały się handlowe magazyny, a piętro było przeznaczone na pokoje gościnne dla kupców oraz pielgrzymów. Łącznie jest w nim aż 68 pokoi. Pośrodku czworokątnego dziedzińca znajduje się niewielki meczet. Na dziedziniec prowadzi główne wejście usytuowane we wschodniej ścianie. Drugie, skromniejsze wejście znajduje się od strony zachodniej. 

Obecnie odrestaurowany dom zajezdny stał się centrum sztuki, w którym odbywają się koncerty, spektakle i wystawy. Na jego terenie znajdziecie sklepy z rzemieślniczymi pamiątkami oraz lokale, w których spróbujecie tradycyjnych tureckich dań. Jest to prawdziwa perełka tureckiej architektury na Cyprze.

Gdzie spać w Nikozji

Na Cyprze jest bardzo rozbudowana baza noclegowa. Najwięcej hoteli jest w okolicach Pafos i Ajia Napa. Jeśli zdecydujesz się na pobyt w Nikozji to noclegi po stronie południowej znajdziesz pod tym linkiem, a noclegi po stronie północnej – tutaj. Możesz również skorzystać z poniższej mapki:

 

Jeśli wybieracie się na Cypr, koniecznie musicie zahaczyć o Nikozję i zobaczyć jej dwie twarze! Greckojęzyczna część cypryjska oraz turecka znacznie różnią się od siebie i każda ma do zaoferowania co innego. Czy byliście już w jedynej do tej pory podzielonej stolicy na świecie? Co najbardziej przykuło Waszą uwagę? Dajcie znać!

Zobacz również:

Atrakcje Cypru – TOP 17 miejsc, które musisz zobaczyć

Larnaka – atrakcje, zabytki, plaże

Pafos: atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy

Wiosna na Cyprze: czy to dobry termin na wyjazd?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,727ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj