Larnaka – atrakcje, zabytki, plaże

Wybierasz się na Cypr i zastanawiasz się co zobaczyć w Larnace?

W pobliżu Larnaki znajduje się główny port lotniczy Cypru, dlatego bardzo łatwo się do niej dostać. Jej piękne plaże i łagodny, śródziemnomorski klimat przyciągają turystów, a liczne zabytki odwiedzają turyści z całego świata. Najpopularniejsze atrakcje bez problemu zobaczysz w jeden dzień.

Mi Larnaka kojarzy się ze słynną plażą Mackenzie i obserwacjami samolotów. Jednak Larnaka to miasto pełne historii. Najciekawszym faktem jest jego poprzednia nazwa. W starożytności nazywała się Kition i to właśnie stąd pochodził założyciel stoicyzmu, grecki filozof Zenon z Kition. Dziś to trzecie co do wielkości miasto w Republice Cypryjskiej, które liczy ponad 50 000 mieszkańców.

Atrakcje Larnaki

Kościół św. Łazarza

Kościół św. Łazarza to prawosławna świątynia i jeden z najbardziej znanych zabytków Larnaki. Ten majestatyczny budynek wyróżnia się nie tylko architekturą, ale i szczególną historią: powstał w miejscu spoczynku ciała św. Łazarza, który doświadczył cudu wskrzeszenia przez samego Jezusa Chrystusa. Historia mówi, że po wskrzeszeniu św. Łazarz przybył na Cypr, gdzie został wyświęcony na biskupa Kition przez apostołów Barnabę i Pawła. Mieszkał w tym mieście przez 30 lat.

W XV wieku cerkiew uległa licznym zniszczeniom i to właśnie w ich wyniku nastąpiły liczne przebudowy, dzięki którym budynek zawdzięcza obecny wygląd. Kamienny kościół jest jednym z najwspanialszych przykładów bizantyjskiej architektury na Cyprze. Rzeźba w drewnie unikalnego barokowego ikonostasu kościoła została wykonana w latach 1773-1782 przez Chatzisavvasa Taliadorou. Warto wiedzieć, że można zwiedzić nie tylko imponujące wnętrze kościoła, ale i kryptę, w której znajduje się grób słynnego świętego. 

Promenada Finikoudes

Promenada prowadząca wzdłuż wybrzeża malowniczej plaży Finikoudes otoczona jest nie tylko okazałymi palmami, ale i licznymi sklepami, kawiarniami, barami oraz restauracjami, przez co tętni życiem właściwie przez całą dobę! 

Możecie tam kupić lokalne przekąski czy ciekawe pamiątki, zjeść posiłek, a wieczorem nawet wziąć udział w imprezie karaoke! To właśnie tutaj gromadzi się najwięcej turystów. Na końcu Finikoudes znajduje się przystań z molo i portem rybackim, a po drugiej stronie mieści się średniowieczny zamek. 

Sama plaża Finikoudes jest jak z bajki: woda jest ciepła, a morze płytkie, dzięki czemu pod nadzorem rodziców mogą w nim przebywać również dzieci. Na miejscu za opłatą wynoszącą kilka euro można na cały dzień wynająć leżaki i parasole. Promenada i jej okolice to genialne miejsce na spacer połączony z plażowaniem i obiadem na mieście! 

Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro (Salt Lake) w Larnace to drugie co do wielkości takie jezioro na Cyprze. Jego powierzchnia wynosi ponad dwa kilometry kwadratowe. Latem woda całkowicie z niego wyparowuje, pozostawiając grubą, białą skorupę soli, co jest zarówno niespotykanym zjawiskiem, jak i ciekawym widokiem. Zimą natomiast wypełnia się ono wodą i staje się domem dla tysięcy ptaków – głównie flamingów. Wówczas kryjące się pod taflą kryształy soli są najbardziej widoczne. 

Wzdłuż brzegu słonego jeziora biegnie czterokilometrowa ścieżka przyrodnicza, która prowadzi do akweduktu Kamares. Występująca na ścieżce flora jest oznakowana tabliczkami, a w sezonie miasto umieszcza wzdłuż niej ławki, dzięki czemu stała się ona popularna wśród turystów i sprzyja spacerom w malowniczej scenerii.

Średniowieczny zamek w Larnace (fort)

Wspomniany wcześniej zamek w Larnace znajduje się na końcu promenady Finikoudes. Został zbudowany w średniowieczu, a swoją obecną formę przybrał w czasach panowania osmańskiego. Po zakończeniu ery osmańskiej na Cyprze Brytyjczycy przekształcili go w więzienie, które było używane na początku ich rządów. Do dziś zachowane zostało pomieszczenie, w którym ginęli więźniowie w ramach kary śmierci.

Sam zamek ma kształt klasycznego fortu obronnego. Obecnie mieści się w nim niewielkie Muzeum Średniowieczne, w którym w kilku salach eksponowane są artefakty, zdjęcia i przedmioty codziennego użytku datowane od okresu wczesnochrześcijańskiego aż do okresu osmańskiego. Opłata za wejście do muzeum to jedyne 2,5€. Z fortu roztacza się widok na Larnakę, więc jest to idealne miejsce do robienia zdjęć. 

Meczet Hala Sultan Tekke

Meczet Hala Sultan Tekke to meczet położony na zachodnim brzegu wspomnianego wcześniej Słonego jeziora w Larnace. Jest uznawany za święte miejsce islamu ze względu na to, że został wybudowany w miejscu pochówku ciotki Mahometa, Umm Haram, która w 649 roku zginęła na Cyprze, niefortunnie spadając z muła. 

Górujące nad jeziorem wysokie wieże i kopuły meczetu robią naprawdę duże wrażenie. Świątynia jest otoczona ogrodem, w którym znajdują się również inne budynki. Grobowiec Umm Haram leży za ścianą meczetu w kierunku kibli (z języka arabskiego), czyli kierunku, w którym muzułmanie powinni zwracać się podczas modlitwy. 

Na grobowcu znajduje się inskrypcja z 1760 roku. Jeśli chcecie zwiedzić meczet, pamiętajcie o zasadach dotyczących ubioru: żadnych szortów, sukienki muszą być poniżej kolan, a włosy i ramiona zakryte. 

Meczet Djami Kebir 

Znany również jako Wielki Meczet. Można go zwiedzać poza godzinami modlitw, choć nie do końca jest tam co oglądać. Głównym materiałem wykorzystanym przy budowie meczetu był wapień, przez co budowla ma charakterystyczny beżowo-żółty kolor.

Dokładna data powstania meczetu nie jest znana, ale prawdopodobnie został zbudowany w XVI wieku lub nawet wcześniej. Oryginalnie był to kościół katolicki pod wezwaniem świętej Katarzyny. Po zajęciu wyspy przez Turków Osmańskich przekształcono go w meczet, a także dobudowano minaret. Obecny wygląd świątyni otrzymała w trakcie renowacji w XIX wieku. Przy meczecie znajduje się nieduży cmentarz, na którym można zobaczyć zabytkowe nagrobki w stylu gotyckim.

Skala – opuszczona dzielnica Larnaki

Ta stara dzielnica turecka rozciąga się od Fortu i wije między wąskimi klimatycznymi uliczkami na południe miasta. Po tureckiej inwazji na Cypr (która miała miejsce w1974 roku), dzielnica ta została opuszczona przez ludność turecką i popadła w zapomnienie. Urok opuszczonych budynków przyciąga fotografów i poszukiwaczy miejskich legend, a każdy odwiedzający może odkryć tu swoją własną, niezdefiniowaną historię.

Wrak Zenobia

W 1980 roku na wybrzeżu Larnaki w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zatonął szwedzki prom Zenobia. Był to pierwszy rejs tego promu! Na statku znajdywało się 140 pasażerów, na szczęście w wyniku wypadku nikt nie ucierpiał. Powodem katastrofy była awaria oprogramowania. 

Jeśli nurkowanie Wam nie straszne, możecie zobaczyć wrak statku na własne oczy! Jest to niesamowity widok: we wraku znajdują się nawet ciężarówki, a Waszą uwagę zwróci z pewnością częściowo jeszcze wyposażona kafeteria. Okolice wraku są objęte ochroną, więc można zobaczyć tam również liczne ryby czy inne morskie stworzenia. Słynny magazyn “The Times” umieścił wrak Zenobii na liście 10 najpiękniejszych wraków na świecie.

Plaże w Larnace

Plaża Mackenzie

Plaża Mackenzie, czyli druga najbardziej uczęszczana po plaży Finikoudes – jest zadbana i pełna drobnego piasku. Przylegające do niej morze jest z reguły spokojne i krystalicznie czyste! Woda bardzo długo jest płytka, można więc wybrać się na nią całą rodziną. Dla dodatkowego bezpieczeństwa plażę patrolują również ratownicy. Swoją nazwę wzięła od lokalu gastronomicznego, który postawił tam Szkot o nazwisku Mackenzie po II wojnie światowej. 

Na mojej liście nie znalazła się jednak z powodu swojej wyjątkowej urody. To wyjątkowe miejsce na obserwowanie samolotów, które praktycznie przelatują nad naszymi głowami. Można zrobić tu genialne zdjęcia i w dość nietypowych warunkach poobserwować samoloty.

W okolicy plaży znajdują się publiczne przebieralnie, toalety, prysznice i park zabaw dla dzieci. Kawiarnie i restauracje oferują zimne napoje, przekąski oraz smaczne posiłki.

Finikoudes Beach

Jest zdecydowanie najpopularniejszą plażą w Larnace. Jej charakterystycznym elementem jest promenada z palmami. Plaża jest piaszczysta, a woda krystalicznie czysta.

Kastella Beach

Plaża jest kamienista, ale zachwyca widokiem na starą twierdzę Kastella. Idealne miejsce na relaks i obserwację zachodu słońca.

Pyla Beach

Choć nieco oddalona od centrum Larnaki, warto tam się wybrać. Plaża jest szeroka, a woda spokojna.

Sprawdź również wpis: Najlepsze plaże na Cyprze. TOP 10

Noclegi w Larnace

Jeśli chcecie zarezerwować nocleg w Larnace lub okolicy, nie macie powodów do zmartwień. Wybór hoteli, apartamentów czy prywatnych domów na wyłączność jest duży. Jednak warto się spieszyć z rezerwacjami w sezonie, bo to dość popularny kierunek.

Wybór ciekawych noclegów znajdziesz tutaj, lub na poniższej mapie:

 

Co jeszcze zobaczyć w Larnace?

To dopiero początek zwiedzania Larnaki, ja jednak na tym przystanę. Jeśli interesują cię inne atrakcje w Larnace, sprawdź:

– Muzeum Historii Naturalnej

– Muzeum Średniowiecza

– Park z Wielbłądami (najbardziej znana atrakcja dla dzieci w Larnace)

Na sam koniec przyznam się wam, że moim ulubionym miastem na tej części Cypru jest Pafos. Larnakę jednak też warto odwiedzić, aby zobaczyć atrakcje i porównać, jak różnią się od siebie te dwa miasta.

Więcej w tym wpisie: Pafos: atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy

Sprawdź również:

Wiosna na Cyprze: czy to dobry termin na wyjazd?

Atrakcje Cypru – TOP 17 miejsc, które musisz zobaczyć

Co zobaczyć w Nikozji? Atrakcje stolicy Cypru

Słyszeliście wcześniej o Larnace, czy kojarzyła Wam się tylko z lotniskiem? Dajcie znać, czy byliście już na Cyprze i jak Wam się tam podobało! 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,712ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj