10 nieznanych miejsc na Opolszczyźnie. Sprawdź czy je znasz

Nie wiem kto powiedział, że w opolskim jest tylko Moszna i… można jechać dalej. Jednak wiem, że nie miał racji. Tak naprawdę co roku odkrywam tu coś nowego, a kiedy opowiadam o tym co można zobaczyć na Opolszczyźnie czy jakie historie poznać- zawsze spotykam się z zaskoczeniem. Większość miejsc jest ogólnodostępna i… mało popularna.

Dziś zabieram Was w nieznane opolskie. Zaczynamy!

W żadnym miejscu nie było tłumów, zwykle było po prostu pusto. Dlatego ciekawa jestem, ile punktów z poniżej wymienionych znacie. Dajcie znać w komentarzu.

Nieznane miejsca w Opolskim:

Czakram w Zagwiździu

To jedno z niezwykłych, magicznych miejsc nie tylko na skalę województwa, ale też… świata. W parafialnym ogrodzie botanicznym w Zagwiździu znajduje się Miejsce Mocy- czyli czakram, położony w miejscu skrzyżowania podziemnych żył wodnych. Można czerpać z niego pozytywną energię prosto z ziemi.

czakram w Zagwiździu

Więcej o Zagwiździu w tym wpisie: Zagwiździe- kajaki, czakram, ogród botaniczny i dawna huta na Opolszczyźnie

Niezwykła przeprawa przez Odrę

Myślę, że mieszkańcy innych powiatów niż krapkowicki czy kędzierzyńsko-kozielski mogą być zaskoczeni faktem, że przez Odrę nadal można przeprawiać się… promem. Prom rzeczny „Józef” jest dość niezwykły, a żeby na niego trafić trzeba pojechać do Zdzieszowic lub Mechnicy. Prom działa od 1903 roku i co niezwykłe, napędzany jest ręcznie za pomocą techniki dolnoliniowej. Co ciekawe, kierowcy często pomagają w przeprawie, i z tego co słyszałam- dla dzieci to niezwykła przeprawa.

Wstęp: bezpłatny.

prom na Odrze

Nieistniejąca wieś Klucznik

Klucznik to nieistniejąca wieś na terenie Łambinowic w województwie opolskim. Historia wsi jest niezwykła i po części budzi grozę. Z jednej strony miejscowość należała do bogatszych, z drugiej- położona była tuż przy obozie w Łambinowicach. Po wojnie, można powiedzieć, że role się odwróciły, a część mieszkańców Klucznika została przewieziona właśnie do Łambinowickiego obozu pracy. Kilka lat po wojnie wieś rozebrano, a cegły pojechały na odbudowę zrujnowanej Warszawy.

O historii Klucznika przeczytasz m.in. tu: Klucznik- nieistniejąca wieś, która skrywa wiele tajemnic

Więcej o tajemniczych wsiach na Opolszczyźnie, m.in. w tym wpisie: KAMIENIEC: OPUSZCZONA WIEŚ W ŚRODKU LASU

Kamienica Czynszowa w Opolu

Muzeum w opolskiej kamienicy jest jednym z tych, które zawsze polecam przyjezdnym. Jest niezwykłe, zarówno ze względu na bogatą ekspozycję, jak i możliwość odkrycia historii i wnętrz mieszczańskich z lat 1890 – 1945. Co ciekawe, kamienica czynszowa w Opolu zachwyca nie tylko pasjonatów historii czy dzieci- ja sama wracam tam co jakiś czas- tylko (lub też aż) po to aby zobaczyć jak kiedyś się żyło.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez W poszukiwaniu końca świata (@ewelina.gac)

 

Uwaga! Warto sprawdzić, kiedy muzeum jest czynne- ostatnio było przez jakiś czas zamknięte.

Susły w Kamieniu Śląskim

Chociaż susły w Polsce praktycznie całkowicie wyginęły, to od kilkunastu lat trwają próby przywrócenia ich do środowiska. Pierwsze stanowisko powstało na Opolszczyźnie, a dokładniej- w Kamieniu Śląskim, tuż w sąsiedztwie lotniska. Susły morenowe pochmurne i zimowe dni spędzają w norach, a według danych, co roku jest ich więcej. Za to obserwować je można w słoneczne dni. Mówiąc szczerze, spędziliśmy trochę czasu (ponad godzinę) na obserwacji i zauważyliśmy z daleka może dwa susły. Nie jest to nic łatwego, ale myślę, że warto spróbować 😊

susły Kamień Śląski
obserwacja susłów w Kamieniu Śląskim

Starorzecze Odry w okolicach Straduni

Uwielbiam spacerować wzdłuż rzek i jezior. Starorzecze Odry w okolicy Straduni jest niezwykłe, bo nie dość, że woda jest tam niezwykle spokojna, a krajobraz piękny niczym z malowanej pocztówki- to można obserwować tam ptaki. Z tego co wiem, w tym roku można było zobaczyć bociana czarnego i różne czaple- mi udało się upatrzeć czaplę białą. Miejsce niezwykłe nie tylko dla ornitologów, bowiem spacerując w kierunku Zdzieszowic można zobaczyć m.in. wydrę, którą w sumie łatwiej usłyszeć jak rzuca się po wodzie, niż sfotografować.

starorzecze Odry
stara Odra

Wapienniki Dombrovskyego w Gogolinie

W Gogolinie, miejscowości znanej również z piosenki „Poszła Karolinka” możemy zobaczyć trzy niezwykłe, ogromne piece szybowe. Służyły do wypalania wapna (stąd wapienniki), a technologia produkcji wymagała wykonania pieców, np. w formie wolnostojącej.

Ciekawostka! Te budowle przemysłowe zostały poddane rewitalizacji, ale w okolicy (Strzelce Opolskie, Krapkowice) można znaleźć ich więcej. Warto poszukać- sama niedługo zobaczę wszystkie.

wapienniki w Gogolinie

Szlak Czarownic w dawnym Księstwie Nyskim

Mało osób wie, że południowa część Księstwa Nyskiego to miejsce, w którym szczególnie prześladowało się czarownice. Szlak wiedzie przez Polskę i Czechy- na Opolszczyźnie miejsca związane z czarownicami to Głuchołazy, Nysa czy Góry Opawskie. Warto zagłębić historię i dowiedzieć się kim tak właściwie były czarownice? Czy dlaczego zostały skazywane na śmierć?

Więcej o szlaku czarownic na Opolszczyźnie w tym wpisie: Szlak Czarownic w południowej Polsce. Gdzie polowano na kobiety?

Opolskie wydmy

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego możemy zobaczyć prawdziwe wydmy. Nie malutkie, a takie, które dochodzą do 30 metrów wysokości! Wydmy w Dąbrówce Łubniańskiej czy Kosowcu stanowią świetne tło do zdjęć, lekcji geologii czy po prostu fajnej wycieczki rowerowej.

Więcej o Stobrawskim PK tutaj: Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Silesia w Opolu

Nie wiem czy w opolskim jest drugie, tak malownicze „jeziorko” jak Silesia. Kamionka czyli były kamieniołom w słoneczne dni po prostu razi w oczy swoim turkusem. Zresztą, zobaczcie na zdjęcia! Silesia w pochmurne dni jest bardziej mleczna, niż turkusowa, ale nadal piękna i fotogeniczna.

jezioro Silesia w Opolu

Uwaga! Warto pamiętać, że jest tam naprawdę głęboko. To nie Malediwy 😊

Czy to wszystkie nieznane miejsca w województwie opolskim? Oczywiście, że nie! Dzięki temu, że opolskie nie jest oblegane przez turystów, nieznanych atrakcji jest naprawdę sporo- po prostu mało się o nich mówi. Dlatego zwiedzanie tego regionu to przyjemność, o ile (tak jak ja) unikasz tłumów. Jeśli interesują Cię tajemnicze miejsca w tym regionie, koniecznie sprawdź ten wpis:

https://wposzukiwaniu.pl/tajemnicze-miejsca-na-opolszczyznie/

Więcej miejsc znajdziesz na blogu, w kategorii Opolskie. A jeśli masz jakieś sugestie lub chcesz zachęcić mnie (i innych) do odwiedzenia innych ciekawych miejsc w opolskim, zostaw komentarz.

Pozdrowienia,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


6 KOMENTARZE

    • Jak najbardziej 🙂 na pewno się Wam spodoba, bo nie dość, że jest co robić, to jeszcze nie ma tłumów jak w wielu miejscach Polski.

    • Województwo opolskie jest naprawdę ciekawe, a uroku dodaje fakt, że (jeszcze) nie jest oblegane przez turystów jak sąsiadujące dolnośląskie. Na pewno Ci się spodoba Gosiu!

  1. Otmuchów jest śliczny! Nigdy w życiu nie słyszałem tej nazwy, a jak zajechałem to się zachwyciłem. Jedno z najurokliwszych miasteczek w Polsce!! Kawałek na północ jest najbrzydsze miasteczko, o którym też nigdy nie słyszałem, a jak zajechałem to doznałem wstrząsu. Nazwa od pierwszego władcy po wojnie, wolę nie wymieniać. Byczyna jest bycza!! Czuć w Byczynie powiew wieków…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,806ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj