Muzeum Wsi Radomskiej. Tu poznasz i poczujesz historię

Uwielbiam skanseny i tego typu muzea. W Polsce na szczęście jest ich naprawdę dużo i naprawdę mamy co odkrywać. Jedno z ciekawszych muzeów tego typu znajduje się w Radomiu. Skansen w Radomiu, a dokładniej mówiąc- Muzeum Wsi Radomskiej jest jednym z piękniejszych. Dodatkowo, położony zupełnie niedaleko Warszawy- samochodem jedzie się jakąś godzinę. Kiedy jest piękna pogoda, a nie chce się Wam jechać do Sierpca, Radom będzie, jak znalazł!

Jeśli nie myśleliście o Radomiu jak o destynacji turystycznej, a lubicie skanseny, to koniecznie zapiszcie sobie ten adres. Dziś pokażę Wam jak pięknie prezentuje się radomski skansen.

Skansen w Radomiu- co warto wiedzieć?

Zacznę od tego, że Ziemia Radomska obejmuje tereny leżące w widłach rzek Wisły i Pilicy. Dokładniej mówiąc, to region kulturowy położony na obszarze ziemi sandomierskiej i południowego Mazowsza.

Skansen położony jest na obrzeżach miasta, w dolinie Mlecznej. Dokładniej mówiąc, muzeum znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Kosówki. Po rezerwacie możemy spacerować ścieżką edukacyjną, a na 32 hektarach zobaczymy ponad 60 obiektów, głównie obiekty architektury ludowej oraz przedmioty codziennego użytku. Znajdą się również inne budynki, kolekcja uli, zagroda ze zwierzętami, karczma. W tym miejscu zdecydowanie jest co robić!

Dolina Kosówki

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Rzeki Kosówki znajduje się w południowo–zachodniej części Radomia. Ten rezerwat obejmuje powierzchnię 246 hektarów obejmuje fragment rzeki Mlecznej, zalew Borki, a dokładniej mówiąc- o wiele więcej niż sam teren skansenu. My spacerowaliśmy jedynie po fragmencie na terenie Muzeum Wsi Radomskiej i bardzo nam się spodobało.

Jak zwiedzać?

My skansen zwiedzaliśmy bez przewodnika. Jeśli martwicie się, że sami nie wiele się dowiecie i nie poznacie historii- nie macie się o co martwić.  W Muzeum Wsi Radomskiej są fajne opcje, które przybliżą historię miejsc i budynków. Przede wszystkim, można pobrać aplikację na telefon lub słuchać nagrań audio na stronie muzeum. Kliknij tutaj!

Muzeum Wsi Radomskiej- cennik

Odwiedziliśmy Muzeum Wsi Radomskiej w Noc Muzeów, dlatego za bilet zapłaciliśmy symboliczną złotówkę. Jednak w pozostałe dni ceny są nieco inne, ale moim zdaniem niewysokie:

  • bilet normalny 14 zł
  • bilet ulgowy 8 zł
  • bilet bezpłatny dla dzieci do lat 7
  • zniżka przysługuje także jeśli mamy bilet Kolei Mazowieckich

Parking płatny na miejscu- 5 zł.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Muzeum Wsi Radomskiej- godziny otwarcia

Wiele zależy od terminu, który na pierwszy rzut oka jest dość skomplikowany. Jednak pierwsze godziny przypadają na sezon letni, drugie- na jesienno-zimowy.

Muzeum jest czynne dla zwiedzających, od Niedzieli Palmowej do Festiwalu Ziemniaka, w następujących godzinach:

  • poniedziałek–piątek       9.00–17.00
  • sobota–niedziela            10.00–18.00

Muzeum jest czynne dla zwiedzających po Festiwalu Ziemniaka do soboty przed Niedzielą Palmową, w następujących godzinach:

  • poniedziałek–piątek      9.00–15.30
  • sobota–niedziela           10.00–15.00

Wystawy w radomskim skansenie

W Muzeum możemy zwiedzać ekspozycje stałe i wystawy czasowe. Ekspozycje stałe to wnętrza wiejskich budynków i ich wyposażenie. Z tego co czytałam, wystrój wnętrz i otoczenie zmienia się wraz z porami roku, rytmem świąt, prac polowych. Poza tym, możemy zobaczyć ekspozycję uli, jak powstaje skansen oraz historię narzędzi i maszyn rolniczych. Wystawy czasowe można zobaczyć w dwóch miejscach i jak nazwa wskazuje- zmieniają się na przestrzeni roku. W czasie, kiedy byliśmy w skansenie (maj 2021) wystawy czasowe można było zwiedzać tylko z przewodnikiem, więc je odpuściliśmy.

Ciekawe miejsca w Muzeum Wsi Radomskiej

Najstarszym zabytkiem z roku 1749 jest drewniany kościół pw. św. Doroty z Wolanowa. Jednak moim zdaniem, najpiękniejsze miejsca to:

  • Zagroda i dom z Chomentowa- czyli niebieska chałupa. Należał do zamożnego rolnika z okolic Radomia
  • Dzwonnica z Wielgiego
  • Zespół Wiatraków, szczególnie wiatrak z Kajetanowa
  • Przepiękne dwory, jak dwór z Pieczysk czy z Brzeziec
  • Młyny wodne- z Zajączkowa czy z Zofiówki

Wiele zależy od tego, co Was najbardziej interesuje. Dla przykładu, w obrębie zagrody z Alojzowa znajduje się suszarnia tytoniu, dalej piec garncarski z Rędocina, remiza strażacka z Antoniowa, ekonomia z Wilkowa, kaplica z Rzechowa- Kolonii. Co ciekawe i unikatowe- Muzeum Wsi Radomskiej posiada zbiory autarkicznej techniki rolniczej.

Zresztą, miejsc z niezwykłym klimatem jest o wiele więcej. Przy chałupie z Jastrzębi można się zachwycić widokiem z małej kładki na zalew wodny. Spacerując po Dolinie Kosówki można zakochać się w pięknym, leśnym krajobrazie. Warto wsłuchać się w śpiew ptaków, zaglądnąć do zagrody ze zwierzętami i chłonąć jak najwięcej.

Wydarzenia w skansenie

Poza tym, że Muzeum Wsi Radomskiej można odwiedzić bez okazji, to można wybrać się na jedną z imprez tematycznych. Muzeum można odwiedzić na imprezach, takich jak Święto Chleba, wspomniane wcześniej Święto Ziemniaka oraz na inscenizacjach historycznych.

Skansen w Radomiu- czy warto?

Jestem wielką miłośniczką skansenów i ten w Radomiu mnie nie zawiódł. Było sielsko, klimatycznie i bez problemu można było poczuć się jak w dawnych czasach. Uroku dodawał fakt, że nie było wielu odwiedzających.

Moim zdaniem Radom to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę.  Skansenowi można poświęcić kilka godzin, a resztę spacerując po mieście.  Dodatkowo, jeśli szukasz skansenu niedaleko Warszawy, Radom może być najlepszym rozwiązaniem, a Sierpc jest trochę dalej.

Pomysły na wycieczki po Mazowszu: Warszawa atrakcje  – Kampinoski Park Narodowy Muzeum Życia w PRL w WarszawieŚladami serialu Alternatywy 4 – Bagno Całowanie 

Więcej parków w Warszawie znajdziesz tutaj: Parki w Warszawie – Łazienki Królewskie – Park Szczęśliwicki


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,803ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj