Malaga: Atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

W tym wpisie opowiem o tym, co warto zobaczyć w Maladze, ile czasu zajmuje zwiedzanie najważniejszych atrakcji oraz czego warto spróbować w Andaluzji. Nie mam na myśli cukierków, chociaż to pierwsze skojarzenie z Malagą: malaga, tiki-taki czy kasztanki? 🙂

Do Malagi dolecimy bezpośrednio z wielu miast Polski. Nawet zimą jest tu zazwyczaj ciepło, w lutym temperatury dochodziły do 24 stopni. Latem jest często bardzo gorąco, nawet 40 stopni Celsjusza. Z tego powodu te wybrzeże Hiszpanii nazwane jest Costa del Sol – czyli Wybrzeże Słońca.

Atrakcje Malagi

Co zobaczyć w Maladze? Moim zdaniem warto zacząć od zamku Gibralfaro, przechodząc do twierdzy Alcazaba, kolejno Stare Miasto i port. Natomiast Ogród Botaniczny zwiedzaliśmy innego dnia. Dodam tylko, że Malaga to nie tylko historia – znajdziecie tu dużo nowoczesności czy street-artu.

Gdzie spać w Maladze?

Noclegów w Maladze jest naprawdę dużo. Hotele, hostele, bed & breakfast, mieszkania i domy – wybór jest naprawdę duży, niemniej ceny w tej części Hiszpanii są na ostatni moment dość wysokie, dlatego lepiej zaplanować urlop z wyprzedzeniem. Dlatego, jeśli macie ograniczony budżet, zanim zarezerwujecie bilety, sprawdźcie noclegi w Maladze.

Kilka dobrze ocenianych propozycji poniżej:

  • elegancki apartament z widokiem na morze zobaczysz pod tym linkiem
  • tutaj znajdziesz uroczy pensjonat z typowym andaluzyjskim patio z tarasem słonecznym, tuż nad morzem
  • rewelacyjny hotel w centrum Malagi zobaczysz i zamówisz na tej stronie

Innym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie noclegu w okolicy, która jest równie piękna. Osobiście polecam Nerję, miejscowość położoną ok. 40 minut od Malagi. Przepiękne miasteczko, które zdecydowanie warto odwiedzić, będąc w Andaluzji. My spaliśmy w miejscowości obok, na Torrox Costa.

Booking.com

Stare Miasto w Maladze

Wybierając się do Malagi, warto mieć na uwadze, że to jedno z najstarszych miast Europy.  Zamieszkane od VIII wieku p.n.e., pierwsze wzmianki o tym miejscu mówią o miasteczku Malaka. Co ciekawe, (wg. Wikipedii) nazwa pochodziła od fenickiego słowa oznaczającego sól. Za to malaka, po grecku oznacza przekleństwo, nazwanie kogoś w ten sposób oznacza “dupka” – delikatnie mówiąc.

Na starym mieście znajdziecie jeden z najdroższych adresów w Hiszpanii: ulicę Calle Larios. Znajdują się tam liczne sklepy i butiki najznamienitszych projektantów.

Stare Miasto w Maladze jest piękne i niesamowicie fotogeniczne. Jeśli planujecie odwiedzić tylko zamek i twierdzę, nie zapominajcie przejść się po Starym Mieście i usiąść w jednej z wielu kafejek. Zdecydowanie warto!

Katedra w Maladze

Katedra w Maladze powstała latach 1528-1782, zaprojektowana przez projektanta Diego de Siloé. Można zwiedzać ją w środku, a nawet wybrać się na zwiedzanie dachu katedry! Niestety, nie udało mi się tego zrobić, bo mam lęk wysokości, ale myślę, że warto!

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Zamek Gibralfaro – jedna z popularniejszych atrakcji Malagi

Będąc w Maladze warto odwiedzić zamek Gibralfaro i twierdzę Alcazaba. Wewnątrz Gibralfaro znajduje się niewielka wystawa i klimatyczna kawiarenka. Jednak przede wszystkim gwarantuje przepiękne widoki i to jest powód, dla którego warto odwiedzić tą atrakcję w Maladze.

Warto wiedzieć, że zamek położony jest na wzgórzu o tej samem nazwie (Gibralfaro). Zamek został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. Zamek połączony jest przejściem z twierdzą Alcazaba, którą moim zdaniem warto odwiedzić – jest przepiękna!

Pamiętajcie, że kupując bilet do zamku, warto kupić od razu bilet do twierdzy (jest taniej). Cena biletu: 3,50 euro, w połączeniu z wejściem na Zamek Gibralfaro 5,50 euro; dzieci, studenci – 1,50 euro. W każdą niedzielę od godz. 14.00 wstęp za darmo (warto sprawdzić na stronie obiektu, czy nie ma zmian).

Twierdza Alcazaba – perełka Malagi

Nazwa Alcazaba pochodzi od „al-qasbah”, oznaczającą cytadelę. To według wielu przewodników najlepiej zachowana mauretańska twierdza w Hiszpanii! W środku znajdziemy liczne dziedzińce, patia i ogrody. Alcazaba jest po prostu przepiękna i warta odwiedzenia, dlatego nawet poza sezonem możemy liczyć na sporo turystów. Moim zdaniem to przepiękna atrakcja Malagi, którą warto zobaczyć. Zdecydowanie, czuć tu historię.

Cena biletu: 3,50 euro, w połączeniu z wejściem na Zamek Gibralfaro 5,50 euro; dzieci, studenci – 1,50 euro. W każdą niedzielę od godz. 14.00 wstęp za darmo (warto sprawdzić na stronie obiektu, czy nie ma zmian).

Ruiny Rzymskiego Teatru w Maladze

Tuż pod twierdzą Alcazaba znajdują się ruiny Rzymskiego Teatru w Maladze. Co ciekawe, ten teatr został zbudowany w I wieku p.n.e. – przez Rzymian. Maurowie podobno przyczynili się do jego dewastacji. Co ciekawe, na ślady teatru rzymskiego natrafiono w 1951 roku! Jeśli zwiedzaliście Nerję i tamtejszą jaskinię, może Wam to coś przypomnieć, bowiem Rzymski Teatr w Maladze również odkryto przez przypadek.

Puerto de Malaga: port i nadmorski deptak

Gdzie spacerować w Maladze? A na przykład w okolicy portu w Maladze (Puerto de Malaga). l. Warto wiedzieć, że jest to najstarszy stale działający port w Hiszpanii. Można z niego wybrać się na wycieczkę albo usiąść w jednej z kawiarenek czy barów. Spacer po portowej promenadzie, czyli Palmeral de las Sorpresas jest naprawdę przyjemny. Są palmy, papugi i nowoczesna aranżacja historycznego deptaku. Tam też dostaliśmy fajną pamiątkę – wydruk naszego zdjęcia stylizowany na stronę z dawnej gazety.

Parque de Malaga – przepiękny park w Maladze

Gdzie jeszcze można spacerować po Maladze? Tuż obok portu jest piękny park palmowy. Co ciekawe, powstał w latach 90. XIX wieku! Znajduje się tam sporo ciekawych, tropikalnych roślin. Świetne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu, a latem – ucieczkę przed upałami.

Muzeum Picassa

W Maladze urodzili się między innymi Pablo Picasso i Antonio Banderas. O tym pierwszym dużo się mówi w kontekście Malagi – znajduje się tu jego ówczesny dom i muzeum. Niestety, nie udało mi się wejść do środka i niezwykle żałuję, choć to jeden z powodów, dla których chcę wrócić do Malagi.

Wstęp zaczyna się od 9 euro, ale w niedziele można odwiedzić je bezpłatnie, przez dwie ostatnie godziny.

La Concepcion Park

La Concepcion Park, to miejsce w którym można spędzić cały dzień. Jest gdzie spacerować, gdzie zrobić piknik. W tygodniu nie było tam praktycznie nikogo, w weekendy raczej się to zmienia – to dość popularne wśród lokalsów miejsce. Warto wiedzieć, że kolor wody zależy od godziny, w której przyjdziemy. Byliśmy naprawdę wcześnie rano i moim zdaniem to nie jest najlepsza pora. Im wyżej słońce, tym bardziej błękitna woda (lepszy efekt).

Ogród Botaniczny w Maladze

Ogród Botaniczny w Maladze to moim zdaniem najpiękniejsza atrakcja Malagi. Owszem, część z Was powie, że Alcazaba robi największe wrażenie i może mieć rację. Ja jednak jestem wielką miłośniczką natury i ogrodów i to tam spędziłam kilka dobrych godzin.

Zacznę od tego, że to miejsce zostało stworzone przez markizów Casa Loring w latach 1850 do 1990. To oni sprowadzili tu egzotyczne gatunki  z Ameryk, Filipin i Australii. Ponadto, w ogrodzie znajduje się niezwykła wystawa Barbie z różnymi scenkami opowiadające o właścicielach i założeniu ogrodu. To romantyczny ogród z krętymi alejkami i płynącymi strumykami – miejsce idealne dla miłośników przyrody. Śpiew ptaków, praktycznie brak innych turystów i kojąca zieleń. Idealnie. Do tego wewnątrz można robić pikniki, jest kawiarenka. Miejsce moim zdaniem idealne.

Ogród Botaniczny w Maladze kosztuje 5,20 €, w niedzielę od 14 jest bezpłatne (sezon zimowy, latem mogą obowiązywać inne godziny). Wiem, że część z Was powie, że natura w Hiszpanii jest na tyle piękna, że nie trzeba dodatkowo płacić. Ale naprawdę WARTO. 

Plaza de Toros – arena do walki z bykami

Pierwsze wydarzenie odbyło się w 1876 roku. Arena może pomieścić 9 032 widzów.

Temperatura i pogoda w Maladze

Jaka jest pogoda w Maladze? Przede wszystkim… słoneczna. W końcu Malaga jest położona na wybrzeżu Costa del Sol! Malagę odwiedziłam zimą i był to idealny czas na odkrywanie miasta i zwiedzanie, niemniej myślę, że to miasto jest warte odwiedzenia o każdej porze roku. Poniżej przedstawiam tabelkę ze średnimi temperaturami w Maladze: w dzień, w nocy oraz temperaturą morza.

Więcej o pogodzie w Hiszpanii pisałam tutaj: Zima w Hiszpanii, czyli jak uciec przed mrozami na południe 

Malaga za darmo – co warto wiedzieć?

Dam Wam wskazówkę jak zaoszczędzić na zwiedzaniu Malagi. W tym mieście wiele miejsce jest dostępne bezpłatnie w niedziele, w wybranych godzinach. Dla przykładu, Muzeum Picassa w Maladze. Wstęp kosztuje 9 euro, ale w niedziele przez dwie ostatnie godziny można odwiedzić je zupełnie za darmo. Podobnie w przypadku Ogrodu Botanicznego, twierdzy Alcazaba czy zamku Gibralfaro. Do dwóch ostatnich za darmo wejdziecie w niedzielę po 14.

Gdzie zjeść w Maladze?

Malaga to raj dla fanów hiszpańskiej i Andaluzyjskiej kuchni. Restauracji i knajpek jest naprawdę dużo, a rozstrzał cen jest naprawdę duży – znajdą się droższe i bardziej ekskluzywne miejsca, ale też takie, w których za grosze spróbujemy lokalnych potraw.

Osobiście byłam na tapas w La Taberna de Alvaro – ceny zaczynają się od 1 euro za przystawkę. Koleżanka poleciła mi jeszcze Casa Lola – w tym miejscu znajduje się najstarszy bar z tapas w mieście. Co do wyjścia na kawę, polecam kawiarenkę z widokiem na zamku Gibralfaro.

Tapas

Czy warto wybrać się do Malagi?

Myślę, że po tym wpisie wiecie, że to pytanie retoryczne! W Maladze jest pięknie, słonecznie i zdecydowanie, jest co robić. To jedno z tych miast Andaluzji, które są naszpikowane atrakcjami, ciekawymi miejscami. Mój przewodnik to dopiero początek odkrywania tego pięknego miasta. Osobiście wiem, że do Malagi mam jeszcze po co wracać, choćby do Muzeum Picassa.

Tak w ogóle, w Maladze miałam być kilka dobrych lat temu, mieliśmy nawet kupione bilety. Jednak, jakoś tak się złożyło, że nie polecieliśmy i dopiero w tym roku udało się nadrobić, z czego bardzo się cieszę.

Zobacz również:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


10 KOMENTARZE

  1. Piękne zdjęcia i okolice, czy znacie jakąś wypożyczalnię aut w Maladze którą możecie polecić ? Mam w planach Caminito del Rey i Ronda.

    • Cześć, my wypożyczaliśmy auto w Madrycie i jechaliśmy stamtąd do Andaluzji. Warto poczytać opinie wypożyczalni i kupić ubezpieczenie 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,803ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj