Lublin to jedno z moich ulubionych miast na weekend w Polsce. Powód jest prosty: czuję się w nim po prostu dobrze! Oczywiście, składa się na to kilka rzeczy. Niezwykły klimat miasta, naprawdę ciekawe atrakcje turystyczne Lublina czy przepiękne Stare Miasto. Żeby nie było, to nie jedyne fajne miejsce w Lublinie – o ciekawych lubelskich atrakcjach pisze poniżej. Poza tym, w Lublinie jest masa miejsc, w których można zjeść coś dobrego, wypić kawę i świetnie odpocząć, niezależnie od pory roku.
Podróż po Lublinie – czas, start!
Spis treści
- 1 Lublin – co warto wiedzieć?
- 2 Jak dojechać do Lublina?
- 3 Co zobaczyć w Lublinie?
- 4 Atrakcje Lublina: Stare Miasto
- 5 Muzea w Lublinie
- 6 Skansen – Muzeum Wsi Lubelskiej
- 7 Centrum Spotkania Kultur
- 8 Ogród Saski w Lublinie
- 9 Gdzie zjeść w Lublinie?
- 10 Fajne kawiarnie w Lublinie
- 11 Nocleg w Lublinie
- 12 Atrakcje Lublina – czy to wszystko?
Lublin – co warto wiedzieć?
Przede wszystkim, jest tu co robić. Lublin to miasto pełne atrakcji. Jeden weekend to często za mało, żeby zobaczyć najpopularniejsze miejsca w Lublinie. Plus tego jest taki, że ma się po co wracać, zresztą Lubelszczyzna jest naprawdę wdzięcznym terenem – znajdziesz tu masę ciekawych miejsc do odwiedzenia, choćby Nałęczów czy Kazimierz Dolny. W tym województwie znajdziesz prawdziwe cuda natury, przepiękne Roztocze i o wiele więcej. Dlatego ostrzegam: jeśli przyjeżdżacie do Lublina po raz pierwszy, przyjedziecie i kolejny!
Jak dojechać do Lublina?
Jak dojechać do Lublina? Wiele zależy od tego, skąd jedziemy. Lublin położony jest jakieś 2 godziny od Warszawy i dzięki temu staje się coraz popularniejszy. Na szczęście, spokojnie, jeszcze nie ma w nim takiego tłumu jak w popularnych i turystycznych miastach w Polsce.
- Jak dojechać autobusem do Lublina? Znajdziesz bezpośrednie autobusy z Warszawy, Krakowa
- Jak dojechać pociągiem do Lublina? Pociągiem dojedziesz bez przesiadek z Warszawy, Wrocławia z przesiadkami m.in. z Krakowa
- Jak dojechać samochodem do Lublina? Dobry dojazd od strony Warszawy (od 2021).
Co zobaczyć w Lublinie?
Chociaż jestem daleka od wypisywania rzeczy, które trzeba zobaczyć czy zrobić w danym miejscu, to jadąc do Lublina, na liście obowiązkowo musi znaleźć się Stare Miasto! Dlaczego? Jest naprawdę przepiękne i zdecydowanie wyróżniające się na tle innych Starych Miast w Polsce. Rzadko kiedy mam tak, że jestem totalnie czymś oczarowana, ale tak mam za każdym razem odwiedzając Stare Miasto w Lublinie.
Ciekawe atrakcje Lublina wypisałam poniżej – wybierz dla siebie te, które Cię zainteresują!
Atrakcje Lublina: Stare Miasto
Wymienione przeze mnie Stare Miasto w Lublinie to atrakcja sama w sobie. Znajduje się tu masa zabytków, otoczona pozostałością murów miejskich. Przepiękne, renesansowe kamienice, bramy, wieża Trynitarska, archikatedra, bazylika – to tak naprawdę początek spaceru po Starym Mieście. Nie jest ogromne, ale można nim spacerować godzinami. Warto zatrzymać się i usiąść w jednej z restauracji, wypić kawę i odkrywać ukryte w uliczkach punkty. Dwa są szczególne – zobaczymy, czy uda Ci się je znaleźć! To świetny pomysł na zabawę z dziećmi 🙂
Kamień Nieszczęścia – podpowiedź: znajduje się na rogu uliczki Jezuickiej
Kamienica z 77 kotami – podpowiedź: znajduje się przy ul. Grodzkiej 17
Muzea w Lublinie
W Lublinie udało mi się odwiedzić dwa ciekawe muzea i skansen, ale uprzedzam – jest ich więcej. Dlatego jeśli jesteście zainteresowani zwiedzaniem większej ilości muzeów, to do wyboru jest jeszcze kilka, jak poniżej:
- Muzeum Cebularza
- Muzeum Narodowe w Lublinie
- Muzeum Wsi Lubelskiej
- Muzeum Historii Miasta Lublina
- Muzeum Józefa Czechowicza
- Muzeum Dworek Wincentego Pola
- Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”
Muzeum Cebularza
Wiem, że Muzeum Cebularza brzmi, co prawda zabawnie, ale jest to miejsce, w którym można się świetnie bawić, odkrywając historię lubelskiego cebularza. W tym muzeum, wbrew pozorom nie zwiedzamy, tylko siedzimy w sali, robiąc własnego cebularza od A do Z. świetne miejsce nie tylko dla dzieci – większość odwiedzających stanowili dorośli. 😊 Po odwiedzeniu wcale się nie dziwię, że to jedna z popularniejszych atrakcji Lublina.
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe położone jest w Zamku Lubelskim i moim zdaniem, sam zamek robi wrażenie. Ze Starego Miasta prowadzi do niego malowniczy most. Natomiast zwiedzanie dzieli się na trzy części:
- Ekspozycje stałe Muzeum Narodowego w Lublinie
- Wieża zamkowa (donżon)
- Kaplica Trójcy Świętej
Oglądałam ekspozycje stałe i moim zdaniem, zdecydowanie warto. Przede wszystkim część archeologiczną, bo postacie stworzone z wosku są tak realistyczne, że można poczuć, jakby miały zaraz się ruszyć. Interesująca jest Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku. Tu możemy zobaczyć m.in. obraz Jana Matejki – Unię lubelską. Kaplica Trójcy Świętej również robi wrażenie, ale wiem, że to nie jest miejsce dla każdego.
Skansen – Muzeum Wsi Lubelskiej
Uwielbiam skanseny, dlatego do Muzeum Wsi Lubelskiej pojechałam późną wiosną, kiedy natura prezentuje się najpiękniej, kiedy wszystko kwitnie. Skansen w Lublinie jest przepiękny: stare chaty, domy są świetnie urządzone, a całokształtu dopełniają domowe zwierzęta: kozy, kaczki, gęsi, konie czy krowa. Wizyta w tym miejscu jest jednym z ciekawszych atrakcji Lublina, jeśli chcecie doświadczyć dawnego życia na Lubelszczyźnie.
Centrum Spotkania Kultur
To niezwykłe miejsce w Lublinie, którego misją jest propagowanie otwartej kultury. Osobiście odwiedziłam tylko dolne piętra, ale wiem, że mam po co wracać 😊 Zdecydowana większość turystów odwiedza Centrum Spotkania Kultur z innego powodu – na ostatnim piętrze znajduje się niezwykły taras widokowy!
Ogród Saski w Lublinie
Jeśli chcecie wybrać się do parku w Lublinie, koniecznie odwiedźcie Ogród Saski. Ten ogród nazywany jest najpiękniejszym i najbardziej reprezentatywnym parkiem Lublina. Powstał w 1837 roku, ale najbardziej popularny był w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Dziś spacerując po Ogrodzie Saskim możemy poczuć jego romantycznego ducha: wąskie alejki, ukryte pośród starodrzewia czy fontannę. Dodatkowo, możemy podziwiać piękne pawie! Co prawda, są za siatką, ale nie odbiera im to urody.
Gdzie zjeść w Lublinie?
W Lublinie jest sporo smacznych miejsc. Mi udało się jeść w kilku restauracjach, które poniżej Wam, z czystym sumieniem polecę. Myślę, że się nie rozczarujecie!
- Mandragora – w tej żydowskiej restauracji polecam pierogi z czosnkiem i falafel z hummusem. Wiele osób wybiera się na kawę, podawaną w specjalnym tygielku.
- Pieróg Biłgorajski w Bistro Pazłotko jest po prostu rewelacyjny! Warto wybrać się na obiad lub kolację. Poza tym, jadłam tam sałatkę, chlebki z pastami i piłam winko – wszystko było wyborne.
- Śniadanie w Trybunalskiej. Śniadanie w Lublinie to małe wyzwanie, jeśli chcemy zjeść wcześnie rano, bo większość miejsc jest otwarta od 10. Trybunalska jest otwarta od 7 i w ofercie, poza tradycyjnymi opcjami ma też wege śniadania.
Fajne kawiarnie w Lublinie
W Lublinie odwiedziłam kilka miejsc, w których można zjeść ciastko i wypić dobrą kawę. Takich miejsc, jest, rzecz jasna o wiele więcej, bo kawiarnie i restauracje w Lublinie znajdziesz na każdym kroku. Polecam następujące:
- Cukiernia Chmielewski – położona w centrum, ale poza murami miejskimi. Warto zajść, jeśli idziecie w kierunku Placu Litewskiego i szukacie dobrego ciasta w normalnej cenie (2 ciasta + 2 kawy do 40 zł).
- Kawałeczek – położony, co prawda kawałeczek od centrum, otwarty był też w trakcie lockdownu. Serwują dobrą kawę, pyszne gofry i duże ciasta.
Nocleg w Lublinie
W Lublinie jest sporo miejsc noclegowych, ale nie wszystkie mają w cenie parking, dlatego jeśli jedziecie samochodem lepiej sprawdzić, czy będzie, gdzie zaparkować. Cena noclegu zaczyna się od 150 zł poza sezonem, w sezonie ciężej znaleźć miejsce z dnia na dzień. Lepiej rezerwować z wyprzedzeniem.
Można spać w hotelu – w tym roku spałam w Wieniawskim i było naprawdę w porządku. Na plus: dobre śniadania (mam nadzieję, że nic się nie zmieniło). Poza tym, jest sporo opcji wynajmu mieszkania i czasem uda się upolować coś taniej niż pokój w hotelu.
Atrakcje Lublina – czy to wszystko?
Jadąc na weekend do Lublina, warto zwrócić uwagę na fakt, że jest tutaj naprawdę sporo miejsc do zobaczenia. Wiem, że jadąc kolejny raz, całkiem inaczej zaplanuję wyjazd i zwiedzę punkty, których nie miałam okazji zobaczyć. Jakie? Dla przykładu, mniej znane atrakcje w Lublinie to podziemia browaru Perła. Za każdym razem, kiedy chciałam je zwiedzać, było już za późno. Poza tym, odwiedzę Poleski Park Narodowy i może przełamię się i wejdę na wieże widokowe? 😊
Więcej pomysłów na podróże po województwie lubelskim znajdziecie tutaj.
Więcej miejsc w okolicy:
- Nałęczów. Atrakcje i historie
- Zamość – co warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście?
- Roztocze – miejsce, do którego chce się wracać
- Lubelskie zamki i pałace – śladami polskiej historii
- Atrakcje Podkarpacia
- Sanok atrakcje. Co tu robić, gdzie zjeść i co warto zobaczyć?
- Podkarpackie zamki i pałace, które warto odwiedzić
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Fajny przewodnik, dużo ciekawych informacji 🙂 Akurat wybieramy się do Lublina, na pewno skorzystamy z propozycji!
Pozdrawiamy
Gorskim-szlakiem.pl
Bardzo się cieszę! Udanego wyjazdu do pięknego Lublina 🙂