Jak oddać włosy na perukę? Lista fundacji i sposobów

Jak oddać włosy na perukę?

Oddawanie włosów w celach charytatywnych jest coraz bardziej popularne. Sama zdecydowałam się oddać włosy na perukę i uważam, że to nic dziwnego- po prostu lubimy pomagać, a potrzebujących z roku na rok przybywa.

Zaledwie kilka lat temu kupowałam perukę dla mojej mamy, a w tym roku cztery warkocze z moich włosów będą częścią peruki dla innych kobiet w trakcie chemioterapii. Ciekawe uczucie.

Tak jak pisałam Wam na Instagramie- zawsze po przeprowadzce zmieniam fryzurę, jakby dodawała mi odwagi na kolejne zmiany w moim życiu. W Turcji z brunetki stałam się blondynką. Później było kilka mniej lub bardziej udanych eksperymentów, i przez kilka lat nosiłam długi warkocz. Aż do teraz- kilka miesięcy temu przeprowadziłam się do Warszawy.

Tyle o mnie, teraz przejdźmy do konkretów.

Sprzedać włosy czy oddać?

Jeśli macie długie włosy, możecie się zastanawiać czy warto je oddać czy może sprzedać. Sama mam gęste, grube i zdrowe włosy i zastanawiałam się czy bardziej nie opłaci się sprzedaż włosów, a później oddanie kwoty na wybraną fundację. Ścięłam około pół metra włosów, z czego wyszły 4 warkocze- okazało się, że ważą one koło 100 gram!

Wpisałam w wyszukiwarkę, ile dostałabym za takie włosy i byłoby to może 200 złotych. Niektórzy opowiadają o mitycznych kwotach rzędu tysięcy złotych za włosy. I owszem, takie kwoty są do dostania, jeśli nasze włosy ważą jakiś kilogram i są strasznie długie. Sama zdecydowałam się na oddanie włosów, zamiast sprzedaż i przekazanie kwoty dalej, bo zajęłoby mi to więcej czasu, kwotę musiałabym rozliczyć- zbyt wiele zachodu w porównaniu do tak niewielkiej kwoty.sprzedać włosy czy oddać

Czy opłaca się oddać włosy?

Jak w przypadku większości akcji charytatywnych opinie są różne. Ja po prostu planowałam podcięcie i dlatego chciałam oddać włosy. Oddanie ich na perukę jest moim zdaniem fajnym pomysłem. Nie uważam, że każdy musi oddawać włosy- ja nie angażuję się we wszystkie akcje charytatywne. Wiele lat nosiłam długi warkocz i nie miałam z tego powodu wyrzutów sumienia 😊

Tak jak pisałam na początku- kilka lat wcześniej kupiłam perukę mojej mamie. Udało mi się ją kupić bardzo tanio z drugiej ręki (ponad 100 zł), ale kobieta, która ją kupiła nigdy jej nie używała. Nie starałyśmy się o perukę z fundacji, więc nie wiem, jak wygląda cała procedura od strony potrzebującego.Gdzie można oddać włosy

Sprawdź również:  Jak uprawiać rzodkiewkę?  Poradnik dla początkujących ogrodników

Jak oddać włosy?

Zacznę od tego, w jaki sposób obcina się włosy. Jest do tego specjalny poradnik- po pierwsze, muszą być to włosy bez odżywki. Każde pasmo powinno być zaplecione w warkocz i związane gumkami na obu końcach. Warkocze zawinięte np. w ręcznik kuchenny, wraz z oświadczeniem należy włożyć do koperty i wysłać.Jak oddać włosy

Oddawanie włosów- co warto wiedzieć?

Jest kilka wytycznych, o których warto wiedzieć. Po pierwsze, długość oddawanych włosów to minimum 25 centymetrów. Po drugie, włosy rozjaśniane nie nadają się na perukę.

Informacji jest więcej i czasem się zmieniają, dlatego warto odwiedzić stronę wybranej fundacji.

Gdzie można oddać włosy?

W Polsce jest kilka fundacji, które zbierają włosy na peruki. Najpopularniejsza i prawdopodobnie pierwsza z nich z nich nazywa się Rak n Roll. Znana jest również ich akcja Daj Włos. Znajdziecie ją tutaj:

https://www.raknroll.pl/ 

Kolejna fundacja, która zbiera włosy na peruki to Fundacja Przyjaźni WeGrils #GestPrzyjazni. To program skierowany głównie na pomoc dzieciom- jak pisze na ich stronie, misją fundacji jest zbiórka włosów pod hasłem „Gest Przyjaźni” na peruki dla dzieci chorych, po chemioterapii lub po operacjach.

https://fundacjaprzyjazni.pl

Fundacje robiące peruki

Jeśli oddawaliście już włosy na fundację, dajcie znać na którą. Ja zdecydowałam się na Rak n Roll, ale może są takie, które zbierają dla wybranej grupy ludzi?

Jeśli interesują Cię akcje charytatywne, które popieram, sprawdź ten wpis: Łapa: tu robią dobro dla wszystkich zwierząt. Bez wyjątku.

Więcej wpisów z tej serii:


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


13 KOMENTARZE

  1. Odkąd pamiętam mam krótkie włosy, głównie z lenistwa. Ale to fajne, że można te długie ściąć oddać komuś potrzebującemu. Nawiasem mówiąc – Twoje są piękne, i długie, i krótsze.

  2. Dziekuje za ciekawe informacje, nigdy nie zastanawialam sie nad oddawaniem wlosow na peruki. Nie jestem pewna, czy moje wlosy by sie nadaly 😉 Pozdrawiam serdecznie!

  3. Również stoję przed wyborem fundacji.Warkocze czekają na wysyłkę i muszę się spieszyć,bo dodam ,iż od ścięcia do wysyłki nie może minąć więcej niż 10 dni.

    • Dzięki za informację i gratuluje decyzji! U mnie minęło już kilka tygodni od ścięcia i ani dnia nie żałowałam. Świetna zmiana 🙂

  4. Dzień dobry, córka 3 lata temu oddała włosy dla fundacji przyjaźni dla dzieci. W sobotę ponownie ścięła włosy, ponownie na tą fundację. Ale niestety została mega skrytykowana za to przez swoją ciocię. Ona uważa, że w fundacji racnroll handlują włosami i nie trafiają na peruki. Co robić? Włosy gotowe do wysyłki. Ja sądzę, że mimo wszystko wysłać. Fundacja działa wiele lat a ponoć pracuje tam znajoma, która rozpowiada takie informacje.

    • Ciężko odpowiedzieć, myślę, że warto wysłać i dowiedzieć się, czy z włosów faktycznie została zrobiona peruka. Tak robiła koleżanka, której córka również oddawała tam włosy.

  5. Hej, czy znacie jeszcze jakieś fundacje, do których można oddać włosy? Chciałam ściąć moje w lutym, niestety od stycznia 2023 Rak’n’Roll wymaga min 35 cm, a ja będę miała wtedy 25cm… Z kolei Fundacja Przyjaźni WeGirls zawiesiła swoją działalność rok temu. Są jeszcze jakieś fundacje, które przyjmują włosy od 25cm?

  6. Również czekamy co zrobić z włosami. Córka ma piękne grube i gęste włosy. Chcielibyśmy oddać konkretnie dla dzieci. Niestety jedyna fundacja jaką znaleźliśmy zawiesiła działalność jak wspomniała pani wyżej. Gdyby ktoś znał jakieś miejsce proszę o komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj