Gdzie szukać pierwszej pracy/ praktyki za granicą?

Wszystko się kiedyś kończy, zarówno to co dobre i to co złe. Jednak kiedy przychodzi czas końca studiów, jakie by one nie były, większość (głównie bezrobotnych) studentów jest przerażona: co my będziemy dalej robić? Padają różne odpowiedzi: od pracy na etacie, stażu, własnego biznesu, po wyjazd za granicę. To jest na pewno ciekawa opcja, ale jak  znaleźć pracę czy praktyki za granicą? Możliwości jest naprawdę wiele, a każda jest zależna od tego co chcemy robić w przyszłości.

Jeśli planujemy praktyki za granicą na terenie Unii Europejskiej, zawsze warto postarać się o grant z programu Eramsus+. Pieniędzy nigdy za wiele.  Kto może uczestniczyć w praktykach poprzez program Erasmus+? Studenci i absolwenci, jednak aby uzyskać szczegółowe wytyczne, polecam kontakt z biurem współpracy z zagranicą na swojej uczelni.

Gdzie szukać pracy/ praktyki za granicą?

Myślisz o wyjeździe z Polski?

Jeśli rozważasz emigrację i poszukujesz rzetelnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Przygotowałam poradnik na ten temat, zgromadziłam w nim praktyczne wskazówki i wywiady z emigrantami z różnych krajów. Dzięki tej książce, krok po kroku, możesz przygotować się do życia w nowym kraju. Sprawdź

Na kodewelinagacotrzymasz 30% zniżki zarówno na wersję papierową, jak i e-booka na stronie wydawnictwa Pascal

książka Kierunek emigracja

Zacznijmy od uruchomienia znajomości

Czasy w których dawno niewidziany wujek załatwi nam robotę absolutnie nie minęły. Jeśli jednak się nie uda mamy do wyboru wiele innych opcji. W samej Polsce mamy masę pośredników jeśli chodzi o pracę za granicą, a jeśli chodzi o praktyki studenckie jest ich znacznie mniej. Może i lepiej, bo wtedy łatwiej jest nam negocjować odpowiednie warunki. Najwięcej ofert takich praktyk to hotelarstwo i  np. – tu znajdziemy oferty między innymi na terenie Hiszpanii poprzez firmę IES Consulting  czy przez Animafest. Warto sprawdzić opinie na temat każdej firmy pośredniczącej (są różne, sama o tej drugiej nie słyszałam za wiele dobrego). Ważne jest żeby przed podpisaniem umowy dowiedzieć się gdzie dokładnie będziemy pracować- niektórzy może i lubią hotele dla szalonych imprezowiczów, ale mi osobiście nie wygląda to na pracę marzeń. Oferty pracy w hotelu na całym świecie możemy znaleźć na www.hotelcareer.com

Inny pośrednik to np. AISEC

organizacja studencka, która pomaga w znalezieniu praktyk. Jak jeszcze byłam w Turcji wpłaciłam im paręset złotych zaliczki za dostęp do konta i pomoc. Pomoc była tak licha, że lepszej bym udzieliła za przysłowiowe 50 złotych. Do tej pory tego żałuję, jednak z pewnością znajdą się osoby zadowolone. U mnie problemem było to, że większość „odpowiedzialnych” za rekrutację osób nie odpisywała, ale w końcu udało mi się wziąć udział w dwóch czy trzech rozmowach kwalifikacyjnych. W tym roku sprawdziłam (właśnie przez rozmowy kwalifikacyjne) ile płacą firmy do których ówcześnie aplikowałam  jeśli CV złoży się bezpośrednio: mimo, że moje umiejętności nieszczególnie wzrosły oferowano mi dwu/ trzykrotnie więcej. Nie wydaje mi się, żeby w ciągu niecałych dwóch lat płace poszły aż tak do góry 🙂

Stron przez które sami możemy wyszukać oferty z pracą czy z praktykami jest coraz więcej i wymienienie połowy z nich chyba graniczy z cudem, ja ograniczę się do kilku:

Zaczynając od LinkedIn

na tym portalu jest coraz więcej ogłoszeń, wystarczy wpisać miejsce do którego chcemy się udać (można dodać frazę np. sales- jeśli chcemy pracować w sprzedaży, Polish speaking- jak chcemy pracę z polskim językiem itd.), zaznaczyć, że mają to być oferty pracy i zacząć szukać. Rektuterzy odpowiadają na aplikacje- sprawdziłam 🙂

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Poprzez Facebook

gdzie możemy znaleźć grupy/ strony z pracą np. Jobs in Tenerife, Jobs for foreigners Prague.

Dużo ciekawego możemy znaleźć na popularnych portalach z pracą:

tutaj np. InfoPraca.pl dysponuje całą rubryką ofert pracy za granicą

Nie zapominajmy o większych firmach,

które mają osobną rubrykę z pracą, sprawdzenie ich z pewnością nie zaszkodzi, np.  Lego, Intel, HP, a czasami firmy z tzw. wielkiej czwórki audytu poszukują Polaków na zagraniczne staże, często bez doświadczenia (oferują szkolenie).

Oprócz tego możemy wyszukać firmy, które nas interesują i przesłać im swoje CV.

UWAGA!

Raczej ciężko bez znajomości  np. włoskiego będzie nam na Sardyni, więc mierzmy siły na zamiary. Oczywiście, wszystko może się zdarzyć.

Szeroko dostępne są strony z ofertami praktyk takie jak:

Portal Eurasmus

stosunkowo dużo ofert, ale żeby aplikować trzeba wypełnić  różne arkusze z informacjami o sobie i przez to nie mogę się wypowiedzieć, bo póki co nie znalazłam oferty dla siebie.

Portal bab.la

tu znajdziemy ponad 500 ofert, dodatkowo raczej aktualnych.

Oficjalna strona programu Erasmus+

Praca w szeroko pojętych finansach przez efinancialcareers.com

– Dodatkowo, niektóre kraje mają swoje specjalne programy jeśli chodzi o organizowanie praktyk,

np. Placement Slovakia czy Paragon Interships in Malta.

Praktyki nieco dalej- czyli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich,

np. poprzez Internsme.com.

Jeśli chodzi o staże w USA,

aby o coś takiego się starać należy zgłosić się do agencji, która pomoże nam w załatwieniu formalności. Część z nich oferuje praktyki, jednak najczęściej są one ściśle związane z pracą w hotelu. Tutaj z wyszukiwaniem fajnych ofert raczej musimy liczyć na siebie. Co do wyjazdu w formie wakacyjnej pracy: wcześniej pisałam o moich doświadczeniach z agencją CCUSA oraz o micie American Dream.

Oferty praktyk/ pracy znajdziemy również

na stronach biur współpracy międzynarodowej/ z zagranicą biur karier czy inkubatorów przedsiębiorczości różnych uczelni.

Jeśli chcemy pracować w turystyce,

po pierwsze sprawdźmy strony internetowe biur podróży: TUI czy Itaka. Tam bez problemu znajdziemy oferty pracy jako animatorzy czy rezydenci.

Możemy też szukać pracy/ praktyki przez znajomość języka polskiego.

Wiele zagranicznych firm poszukuje Polaków do swoich oddziałów, np. Sellbytell, Grafton, Tata (tu polecam wyszukanie oferty przez wyszukiwarkę) czy Accenture (wybierzmy region w którym szukamy pracy). Oprócz tego możemy wpisać w linkedIn, czy nawet w wyszukiwarce „polish speaking job”, jednak mimo wszystko przyda nam się znajomość drugiego języka obcego. Możemy też spróbować przez Europelanguagejobs lub strony z pracą dla Polaków, np. praca za granicą, ale tu raczej znajdziemy oferty dla specjalistów- rzemieślników.

I na samym końcu… albo początku 🙂 zostaje nam po prostu wpisanie tego czego szukamy w google. 

BARDZO WAŻNE!! Jeśli szukamy jakiejkolwiek pracy sprawdźmy najpierw jakie warunki panują w danym regionie. Może nam wydać się fajne, jeśli ktoś proponuje nam pracę za naszą średnią krajową, ale po przyjeździe na miejsce dowiemy się, że tak naprawdę to jeszcze do tego wszystkiego musimy dołożyć (koszt mieszkania, jedzenia, dojazdu itd.- to wszystko możemy sprawdzić tutaj. Jednak bądźmy ostrożni! Do cen żywności polecam dodać 20-30%, a co do mieszkań- sprawdźmy jak jest z ich dostępnością na dany moment).

A jak sprawdzić średnie wynagrodzenie?

Wpiszmy w wyszukiwarkę frazę typu „wynagrodzenie w Madrycie” i przeanalizujmy dane. W dzisiejszych czasach tłumaczenia na bieżąco stron internetowych  możemy zrobić to w chyba każdym języku. Przykładowo w Pradze miałam dwie rozmowy, gdzie płaca zaczynała się od 25-30.000 koron czeskich.

JESZCZE BARDZIEJ WAŻNE! Nie polecam ofert gdzie, żeby przejść proces rekrutacji trzeba zapłacić. Do czego doszło, żeby płacić za to że chce się pracować? 🙂

Powodzenia w szukaniu pracy i przygotowywaniu CV! 


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


30 KOMENTARZE

  1. Kapitalny wpis, nie tylko dla szukających pracy po studiach, ale i dla nieco starszych 🙂 Niedługo może wykorzystamy w praktyce…

  2. właśnie wybieram sie na wakacyjne praktyki i bardzo się cieszę, że trafiłam na Twój post, Co prawda już mam załatwione miejsce, ale gdybym szukała to na pewno znalazłabym tu mnóstwo przydatnych informacji. będzie na przyszłość:)

  3. Ach, szkoda że nie trafiłam wcześniej na ten wpis! Podoba mi się zwłaszcza ta opcja z LinkedIn. Działam tam już długo, ale jakoś nie wpadłam na to, żeby szukać też na nim pracy za granicą :< Polecam jeszcze sprawdzić organizację IAESTE, która też zajmuje się praktykami. Ja akurat wyjechałam z AIESEC, byłam też członkiem tej organizacji, więc łatwiej mi było ogarnąć te wszystkie formalności i znaleźć fajną praktykę. Jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, zapraszam tutaj: http://bit.ly/Global-Talents.

    Pozdrawiam z Indonezji! 🙂 Tutaj też mają stypendium dla zagranicznych studentów (sporo Polaków z niego korzysta): Darmasiswa.

  4. Jak byłam na studiach, świtała myśl żeby spróbować praktyk lub stażu za granicą. Niestety byłam zbyt dużym cykorem i odpuściłam. Troszeczkę teraz żałuję ?

  5. Polecam portale typu praca-za-granica oferujące duży wybór pracy zagranicą wystarczy chcieć a na pewno coś się prędzej czy później znajdzie. Nam z mężem udało się znaleźć świetną pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem ale do tego jest potrzebna odrobina cierpliwości i chęci.

  6. OSZUŚCI!!! Nie dostałam wynagrodzenia za pracę w hotelu! Nikomu nie polecam! Zostałam oszukana wysłali mnie na praktyki w zupełnie inne warunki niż było ustalane! Zostałam zakwaterowana w slumsach w kamienicy w mieszkaniu w którym mieszkało 30 osób (w wieku 22-55lat nie byli to studenci). Pokoje 4metry na 4metry, nie da sie ruszyć bo w pokoju 4 osoby, śpisz na pryczy piętrowej (bez materaca), pokój nie posiada zamka na klucz i jak cie nie ma to kazdy wchodzi i wynosi z pokoju co chce (ukradli mi ładowarkę do telefonu), brud i grzyb w miejscu zakwaterowania!! Jedna łazienka na piętro (koedukacyjna) a na piętrze mieszka 15 osób. Żenada! IES Consulting żeruje na studentach żądają zapłaty 400euro za swoje usługi, a później umywają ręce! Wrzuciłabym zdjęcia z zakwaterowania ale niestety sie nie da

    • Dziękuję Ci za tą wiadomość. Nie wiem co powiedzieć, poza tym, że to skandaliczne… dobrze, że udało Ci się to przetrwać. Mam nadzieję, że uda się choćby odwołać, czy uzyskać zwrot…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,865ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj