Eger – atrakcje w krainie węgierskiego wina

Eger to miasto położone między Górami Bukowymi i górami Mátra, na północy Węgier.  Rejon znany w Polsce głównie z powodu kąpieliska termalnego i Doliny Pięknej Pani, a mówiąc bardziej zrozumiale: winnic. Warto wiedzieć, że historia miasta związana jest z Turcją. Bowiem Turcy utrzymywali kontrolę nad Eger przez prawie 100 lat i do dziś ten okres jest elementem tożsamości miasta. Z tamtego okresu pozostał między innymi minaret, ale o tym opowiem we wpisie. Dziś, poza atrakcjami piszę o tym czego dobrze tu spróbować i jakie pamiątki warto ze sobą przywieźć.

Za pierwszym razem w Eger byłam w 2016 roku, kiedy mieszkałam na Węgrzech. W tym roku (2023) wróciłam tam z wielką przyjemnością, przy okazji aktualizując ten przewodnik.

Eger: pierwsze wrażenie

Eger przywitało nas dwukrotnie uwielbianymi rzeczami: słoneczną, węgierską pogodą, dobrym winem i piękną starówką. Te rzeczy wystarczą, żeby zostać tu chwilę dłużej, a pyszne wino, które dostaniemy praktycznie na każdym rogu jest wystarczającym powodem do powrotu.

Dodatkowo, podczas naszej poprzedniej wizyty można było napić się kawy po turecku w Eger Pasa Tent. Teraz ten obiekt był zamknięty, ale jeśli będziecie na miejscu, może uda się Wam zajrzeć.

Węgry na weekend – co warto zobaczyć w Eger?

Odwiedzając Eger, nie można pominąć zabytkowego centrum miasta, gdzie każdy krok obfituje w historię i kulturę tego regionu. Majestatyczny zamek Eger, który odegrał kluczową rolę podczas obrony przed inwazją turecką w XVI wieku, jest jednym z głównych punktów zwiedzania.

Poza tym, kąpieliska termalne (gorące źródła) w Eger przyciągają rzeszę Polaków. I nic dziwnego, że część atrakcji (w tym cennik) jest rozpisana w naszym ojczystym języku. Co możemy robić w Eger, poza basenami i termami?

W Eger, nazywanym często perłą północy Węgier możemy zobaczyć m.in.:

Stare Miasto wraz z placem Dobo

Plac Istvána Dobó (István Dobó tér) to jedno z najbardziej znanych miejsc w Egerze. Nazwany na cześć bohaterskiego dowódcy Istvána Dobó, który prowadził obronę Egeru przed Turkami, dziś jest sercem historycznego miasta i miejscem, w którym kultura, historia i życie codzienne mieszają się ze sobą.

Plac po renowacji wygląda naprawdę pięknie. Restauracyjki, małe sklepiki, płynąca rzeczka i latem niesamowite ilości kwiatów. Wokół placu rozlokowane są liczne budynki i zabytkowe kamienice. Ich architektura jest mieszanką różnych stylów – powstały na przestrzeni setek lat. W samym centrum placu stoi statua Istvána Dobó.

Dla osób religijnych, w Kościele św. Antoniego z Padwy, zlokalizowanym na placu można zapalić świecę z intencją. Tu możemy udać się na mszę świętą w naszym ojczystym języku (w niedziele).

Zamek w Egerze

Zamek w Egerze został zbudowany około 1261 roku, ale stał się słynny głównie dzięki bitwie, która miała miejsce w 1552. Wówczas załoga węgierskich żołnierzy pod wodzą kapitana Istvana Dobo odparła atak potężnej armii osmańskiej.

Do dziś zamek w Egerze jest jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków w mieście. Poza zwiedzaniem, jest to dobry punkt widokowy na miasto i okolice, zwłaszcza, jeśli minaret będzie zamknięty.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Bazylika Katedralna Niepokalanego Poczęcia w Egerze

Jest to jedna z największych katedr w kraju i ważny symbol religijny regionu. Zbudowana w stylu klasycystycznym, katedra w Egerze jest znana ze swojego majestatycznego wyglądu.

Nie będę się rozpisywać o jej architekturze, ale warto wiedzieć jedno: praktycznie każdy, nawet nie zainteresowany miejscami sakralnymi będzie zaskoczony wielkością budynku. Robi wrażenie i z zewnątrz, i wewnątrz.

Minaret w Egerze

Pozostałość po czasach, kiedy miasto było zajęte przez Turków, między rokiem 1596 (zdobycie Egeru) a 1664. Robi świetne wrażenie, górując nad miastem.

Minaret osiąga wysokość 40 metrów, a na poziomie 26 metrów znajduje się balkon otoczony ręcznie kutą balustradą z żelaza. Aby dostać się do wnętrza wieży, trzeba przejść po spiralnych schodach, które składają się z 98 wąskich i stromych stopni.

Érsekkert – park w Egerze

To miejsce to popularnypark miejski, gdzie mieszkańcy i turyści mogą znaleźć chwilę spokoju i relaksu z dala od zgiełku miasta. W parku znajdują się różne fontanny i stawy, które dodają mu uroku, moim zdaniem jest idealnym miejscem na piknik, spacer lub po prostu relaks na świeżym powietrzu.

Dolina Pięknej Pani

Dolina Pięknej Pani słynie z licznych piwnic, w których znajdziecie znane i cenione wina regionu, takie jak Egri Bikavér, lecz oczywiście nie tylko. Zwiedzanie winnic i degustacja lokalnych win jest obowiązkowym przeżyciem dla miłośników wina. Poza tym, oprócz wina, znajdują się tu restauracje, które oferują m.in. tradycyjne dania. Menu jest w języku angielskim, ale też polskim.

W tym miejscu, poza degustacją zrobicie zapasy wina.

A co do winnic, mam taką ciekawostkę. Najwyższy w Węgrzech obszar winnic jest usytuowany na zboczu góry Nagy-Eged. Ta góra wznosi się nad miastem Eger, na wysokości 501 metrów nad poziomem morza.

Inne atrakcje Egeru

Oczywiście to nie są wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca w mieście. W Egerze znajdziecie ich o wiele więcej, np.

  • Łaźnia Turecka
  • Zwiedzanie podziemi Egeru
  • Muzeum Pożarnictwa

Co i gdzie zjeść w Egerze?

W Egerze znajdziesz mnóstwo restauracji. Dlatego, bez względu na to, czy szukasz tradycyjnej węgierskiej kuchni, pizzy czy czegoś zupełnie innego, w Eger to znajdziesz.

Polecam: Palacsintavár Étterem przy ulicy Dobó István. Serwują bardzo dobre naleśniki na słodko i słono. Naprzeciwko znajduje się fajna knajpka z langoszami.

W Eger możecie również odwiedzić lokalne  sklepy, aby kupić smaczne pamiątki czy wina (ale te równie dobrze można kupić w Dolinie Pięknej Pani).

Co zwiedzać w okolicy Eger?

Będąc w Eger wybierzcie się do Lillafüred. Ponadto, na szczególną uwagę zasługuje Egerszalok, który kojarzy się z Pamukkale w Turcji. Egerszalok to wzgórze wapienne, położone wokół gorącego źródła. Brzmi świetnie, prawda?

Za pierwszym razem, mój plan był taki: nocleg w maleńkiej wioseczce w Górach Bukowych, spacery po lesie, a wieczorem grillowanie i wino prosto z winnicy. To chyba najlepszy przepis na relaks! Poza tym, Park Narodowy Gór Bukowych warto odwiedzić również jesienią.

Za drugim razem, spałam w Miszkolcu i zwiedzałam okolicę (między innymi termy w jaskiniach, które opisałam tutaj)

Co kupić w Eger?

Jeśli jesteście zainteresowani typowymi pamiątkami z Węgier, warto przeglądnąć tę listę. Jednak będąc w Dolinie Pięknej Pani warto wybrać się do jednej z wielu winnic i zakupić wino, po którym ani nie będzie nas boleć głowa, nawet jeśli wypijemy o lampkę za dużo.

Miłośnicy kulinariów będą zachwyceni możliwością degustacji lokalnych win, zwłaszcza słynnego Egri Bikavér, po polsku “Krwawiącego Byka z Egeru”. Poza Eger, osobiście polecam tę winnicę. Zarówno białe, jak i różowe wina są przepyszne, ale to czerwone ma niezapomniany smak.

Wybierając się na zakupy, warto zwrócić uwagę na rękodzieło i produkty regionalne, które doskonale nadają się na pamiątki.

Nocleg w Eger

Nocleg w Eger to żaden problem. Od luksusowych hoteli po przytulne pensjonaty, od historycznych kamienic po nowoczesne apartamenty, od hosteli po kempingi. Jednak jeśli chcecie zarezerwować nocleg w górach, to nie jest to aż tak popularne i niestety sporego wyboru nie mamy. My spaliśmy w Miszkolcu, w tym miejscu.

Polecane noclegi znajdziesz tutaj:

Booking.com

Jak dostać się do Eger?

Wyruszyliśmy z Opolszczyzny autostradą na Kraków, kolejno Zakopianką w kierunku słowackiego Poprad. Następnie Koszyce, Miszkolc i Eger.

Ostatnio parkowaliśmy niedaleko minaretu, było tam kilka wolnych miejsc parkingowych (niedziela, wakacje).

Co do podróży z Polski i tego, czy będą nam potrzebne winiety, odpowiedzi znajdziecie w artykule:

Winiety: Czechy, Słowacja, Węgry

Na ile warto wybrać się w ten rejon Węgier?

Różnorodność atrakcji, termy, historia, smaczna kuchnia, wino i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić, niezależnie od tego czy szukasz relaksu czy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Weekend w Eger z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Moim zdaniem idealny wypad do Eger to minimum długi weekend (3/4 dni). Tyle czasu pozwoli na wstępne poznanie węgierskiej tradycji i kultury.

Kochani, dajcie znać jakie są Wasze ulubione atrakcje w Eger.

A jeśli szukasz pomysłu na weekend na Węgrzech, dobrą propozycją na weekend na Węgrzech jest jezioro Balaton. Zobacz również:

Termy w jaskiniach – odwiedź Miszkolc-Tapolca

Miszkolc: Atrakcje w Sercu Węgierskich Gór

Keszthely nad Balatonem – co warto zobaczyć?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


17 KOMENTARZE

  1. Eger uwielbiam! Byliśmy dwukrotnie i chętnie wybierzemy się kiedyś ponownie ? Dolina Pięknej Pani (zwłaszcza piwniczka nr 16, lub nr 2 z niesamowicie obrotną właścicielką) to miejsce, które na prawdę warto odwiedzić. Mieliśmy przyjemność skorzystać z tureckich łaźni- ale warto zarezerwować wejściówki wczesniej- co to był za relaks! ? no i te spacery wieczorem… Było super!

  2. Miejsce wydaje się bardzo przyjemne. Jak dotąd zwiedziłam tylko Budapeszt, więc dopisuję Eger na listę miejsc do zobaczenia kolejnym razem :).

  3. Święte słowa! Eger jest cudowny! Często wybieramy się tam z przyjaciółmi na kilka dni. Oczywiście głównym punktem programu są termy i baseny ze zjeżdżalniami, ale nie zapominamy nigdy o wieczornej degustacji winka w Dolinie Pięknej Pani. Miasto ma swój niepowtarzalny klimat i to w nim uwielbiamy ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,802ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj