Co zobaczyć na Podlasiu? Jakie atrakcje turystyczne kryje województwo podlaskie?
W tym roku udało się nam zobaczyć kilka ciekawych miejsc w województwie podlaskim, zajrzeć do lasów i odkryć tajemnicze miejsca.
Na Podlasiu warto odwiedzić liczne atrakcje, skryte w poszczególnych miastach, ale też spacerować po pięknych parkach i lasach. To tu znajduje się Białowieski Park Narodowy. Na Suwalszyźnie znajduje się Wigierski Park Narodowy, obydwa piękne i godne uwagi, ale to nie wszystkie parki i lasy w województwie podlaskim.
Województwo podlaskie jest ciekawe, a im bliżej granicy, tym często mniej turystów, zatem zwiedza się je bardzo swobodnie. Podlasie zachwyca swoją różnorodnością i zdecydowanie jest tu co robić, jednocześnie odpoczywając.
Zabieram Was na zwiedzanie tego niezwykle różnorodnego województwa.
Spis treści
- 1 Białowieski Park Narodowy i Ostoja Żubra
- 2 Miejsce mocy w Białowieskim PN
- 3 Wioski – np. Mostowlany tuż przy granicy z Białorusią
- 4 Tykocin: wielka synagoga i zamek
- 5 Supraśl
- 6 Opuszczony kościół w Jałówce
- 7 Cerkwie na Podlasiu
- 8 Zalew Siemianówka – tu kręcono fragment Opowieści z Narni
- 9 Opuszczona osada Wierszalin
- 10 Pałac Branickich w Białymstoku
- 11 Choroszcz – Muzeum wnętrz pałacowych
- 12 Jezioro Wigry
- 13 Narwiański Park Narodowy
- 14 Meczet w Kruszynianach
- 15 Kraina Otwartych Okiennic
- 16 Atrakcje Podlasia
- 17 Nocleg na Podlasiu
- 18 Co zobaczyć na Podlasiu?
Białowieski Park Narodowy i Ostoja Żubra
Podlasie słynie z niezwykłej, dziewiczej natury i licznych parków narodowych oraz rezerwatów. Białowieski Park Narodowy jest miejscem wyjątkowym na mapie naszego kraju.
Jest niemal całkowicie zachowany w stanie naturalnym, a dodatkowo stanowi dom dla żubrów i wielu innych dzikich zwierząt. Poza tym, jednocześnie jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. Na jego terenie znajdziecie sporo ciekawych miejsc i tras, a najbardziej znane to m.in. Ostoja Żubra.
Więcej o Białowieży przeczytasz w tym wpisie: Białowieski Park Narodowy – co zobaczyć?
Miejsce mocy w Białowieskim PN
Miejsce Mocy w województwie podlaskim znajduje się przy trasie Hajnówka – Białowieża. Takie miejsca to najczęściej dawne ośrodki kultu pradawnych Słowian lub ludów pogańskich. Radiesteci nazywają tego typu obszar miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu.
Miejsce Mocy na Podlasiu jest nietuzinkowe. Można tam zobaczyć kamienny krąg wśród drzew o ciekawych kształtach, a także specyficzne wgłębienie wypełnione wodą. Czy to miejsce faktycznie działa i ma jakieś magiczne moce? Według niektórych tak, według innych – nie. Na przykładzie: ja poczułam się tam dość „dziwnie”, dla Maćka nie było różnicy.
Wioski – np. Mostowlany tuż przy granicy z Białorusią
Wioski na Podlasiu to miejsca, w których ma się wrażenie, zatrzymał się tu czas. Panuje cisza i spokój, pewnie również przez to, że nie ma tutaj asfaltowych dróg, które by sprzyjały pędzącym i hałasującym pojazdom.
Mostowlany to urocza wioska położona tuż przy samej granicy z Białorusią. Otoczona jest pagórkowatym terenem, wokół którego wije się rzeka Świsłocz.
Może się wydawać, że to wieś zabita dechami, która nie ma zbyt wielu atrakcji. Jednak znajdziemy tu drewnianą, wiekową cerkiew i pomnik jednego z przywódców powstania styczniowego na Litwie i Białorusi – Konstantego Wincentego Kalinowskiego, mieszkańca tej wsi. Mostowlany to trochę taki mały koniec świata, ale naprawdę przeuroczy.
Tykocin: wielka synagoga i zamek
Tykocin to urocze miasteczko, które może pochwalić się okazałą Synagogą oraz Zamkiem.
Wielka Synagoga jest pozostałością po istniejącej tutaj gminie żydowskiej i została wzniesiona w miejscu starej drewnianej bożnicy już w 1642 r. Dziś mieści się tu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
W synagodze zachwycą Was ogromne XIX – wieczne tablice prezentujące cytaty biblijne i teksty modlitw w języku hebrajskim i aramejskim. Co ciekawe, główna sala modlitewna ma wysokość 9 metrów! To tu znajduje się bima, czyli miejsce w kształcie kwadratu z filarami, balustradą i baldachimem, w którym odczytywana jest Tora.
Dziś w Wielkiej Synagodze odbywają się liczne koncerty, np. muzyki żydowskiej.
Spacer po Tykocinie: Najważniejsze atrakcje miasta
Na prawym brzegu Narwi w Tykocinie znajduje się Zamek Królewski z XV wieku. Atrakcyjne położenie, czerwona cegła i ciekawa architektura czyni go niewątpliwą atrakcją województwa podlaskiego.
Zamek jest sukcesywnie poddawany odbudowie (zostały po nim zaledwie fundamenty) i znajduje się w rękach prywatnych. Mieści się w nim kilka sal wystawowych, a także sala balowa i restauracja zamkowa.
Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, który opowie nam o jego historii i najciekawszych eksponatach. Co roku na wiosnę organizowana jest tu rekonstrukcja bitwy o Tykocin i twierdzę.
Widowisko to przyciąga wielu zainteresowanych. Inscenizacja ma miejsce na łąkach przed zamkiem i towarzyszą jej jarmark zamkowy, turnieje szabli oraz liczne lekcje historii .
Supraśl
Supraśl nazywany bywa klejnotem w Koronie Podlasia. Leży on w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, a od Białegostoku dzieli go zaledwie 15 min jazdy samochodem. Warto przespacerować się tu nadrzecznymi bulwarami i zobaczyć kilka naprawdę interesujących miejsc.
Znajduje się tu m.in. Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Jest to jeden z 5 męskich klasztorów prawosławnych w Polsce. Został wybudowany na planie kwadratu, na początku XVI wieku. Budowla robi naprawdę duże wrażenie zarówno swoimi rozmiarami jak i architekturą.
Kolejnym punktem na mapie Supraśla, który musicie odwiedzić, jest Muzeum Ikon. Mieści się ono w Pałacu Archimandrytów z połowy XVII wieku. Wystawa muzeum w interaktywny sposób przedstawia sztukę sakralną prawosławia. Panuje tu półmrok, a muzeum zwiedzamy słuchając śpiewu liturgii prawosławnej. Światło pada jedynie na ikony, co sprawia naprawdę ciekawe wrażenie estetyczne.
W miasteczku podziwiać możemy również uroczy Pałac Buchholtzów, Domy Tkaczy i Kościół p.w. Świętej Trójcy.
Opuszczony kościół w Jałówce
Ruiny kościoła w Jałówce, którego historia sięga aż XV wieku, to kolejny ciekawy punkt na mapie Podlasia. Mury kościoła przetrwały bardzo burzliwą historię, co podkreśla trochę magiczny charakter tego miejsca.
Masza Święta sprawowana jest tu tylko raz w roku, w dzień św. Antoniego. By nabożeństwo mogło dojść do skutku, w 2000 roku, w otoczeniu ruin wybudowano zadaszony ołtarz.
Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim, zatem w jej ruinach możemy podziwiać np. strzeliste okna zakończone ostrym łukiem. Obecnie bajkowy krajobraz ruin kościoła przyciąga wiele par, które wykonują tu sesje ślubne.
Cerkwie na Podlasiu
Podlasie słynie z pięknych, kolorowych cerkwi i uważam, że jest to jedna z takich atrakcji, które trzeba chociaż raz w swoim życiu zobaczyć. Warto wyruszyć na wyprawę szlakiem tych niezwykle barwnych prawosławnych świątyń.
Najpiękniejsze niebieskie cerkwie, które polecam zobaczyć, to m.in.: Cerkiew św. Dymitra w Sakach, Cerkiew Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych, Cerkiew św. Michała Archanioła, Cerkiew św. Anny w Starym Korninie oraz Cerkiew w Puchłach, gdzie niebieski kolor przełamany jest brązem i bielą, co daje niezwykle ciekawy efekt wizualny.
Na szczególną uwagę zasługuje również żółta Cerkiew pw. Św. ap.i ew. Jana Teologa w Nowoberezowie. Świątynia pochodzi z XVIII w. i jest jedyną w północno- wschodniej Polsce drewnianą cerkwią, wewnątrz której ikony pisane są na zrębie ścian i suficie.
Niezwykle ciekawa jest także zielona Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance. Wieńczy ją dach ze złotymi kopułami, co wygląda niezwykle majestatycznie. Ta prawosławna świątynia powstała w latach 1864 – 1867.
Z kolei Cerkiew św. Apostoła Jakuba Alfeusza w Łosince, chociaż w całości kolorystycznie wydaje się być całkiem zwyczajna, to zachwyca niebieskim kolorem kopuł wieńczących wieże. Z pewnością zachwyci Was również jej bogate wnętrze.
Zalew Siemianówka – tu kręcono fragment Opowieści z Narni
Jest to sztuczny zaporowy zbiornik wodny w dolinie górnej Narwi nieopodal Puszczy Białowieskiej. Mieści on aż 79,5 mln m³ wody zgromadzonej na powierzchni 32,5 km². Długość zalewu wynosi 11 km, a jego średnia głębokość to 3,5 m.
Zalew Siemianówka to wielkościowo trzeci sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Jest idealnym miejsce do życia dla licznych ryb i ptaków. Turyści go uwielbiają, podobnie jak wędkarze i amatorzy żeglarstwa oraz sportów wodnych, np. windsurfingu.
To malownicze miejsce do odpoczynku i rekreacji jest prawdziwą perełką na mapie atrakcji województwa podlaskiego. Nic więc dziwnego, że nakręcono tutaj jedną ze scen filmu ,,Opowieści z Narni”. Mowa o scenie, w której dzieci uciekają po zamarzniętym jeziorze przed Białą Czarownicą. Jeziorem tym jest oczywiście podlaska Siemianówka.
Opuszczona osada Wierszalin
To miejsce dla fanów historii z dreszczykiem emocji. Ta opuszczona dziś osada, przed wojną była siedzibą grupy religijnej.
Osadę założył Eliasz Klimowicz, niepiśmienny prawosławny chłop, który sam ogłosił się prorokiem. W krótkim czasie zgromadził wokół siebie tłumy wiernych, którzy oddawali mu swoje majątki.
Do dziś osada Wierszalin zachowała dużą część zabudowań, które wydają się dosyć mroczne, szczególnie mglistą jesienią i o zmroku. Co ciekawe, w pobliskiej Starej Grzybowszczyźnie możemy podziwiać zbudowaną z inicjatywy „proroka” cerkiew.
Pałac Branickich w Białymstoku
To prawdziwa ikona Podlasia i najpiękniejszy zabytek Białegostoku, a barokowe ogrody przy pałacu są jednymi z najbardziej zjawiskowych w Polsce. Nic dziwnego, że miejsce to bywa nazywane Wersalem Podlaskim.
Pałac jest wyrazem architektury barokowej i jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w tej części Europy. Od 1950 roku pałac należy do Uniwersytety Białostockiego i stanowi główną siedzibę uczelni.
W pałacu mieści się dziś m.in. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Dzięki licznym wydarzeniom, które odbywają się w jego gmachu, pałac pełni funkcje naukowo-dydaktyczne, a także doskonale wpisuje się w życie kulturalne miasta i regionu.
Choroszcz – Muzeum wnętrz pałacowych
Jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i mieści się w Pałacyku Hetmana Branickiego. Jest również częścią zespołu pałacowo-parkowego w Choroszczy.
Wśród eksponatów muzeum znajdziemy m.in. bogatą kolekcję mebli – od rokowych po te utrzymane w stylu Ludwika XVI i obrazy z wieku XVII, XVIII i XIX. Mamy tu również lustra, zegary, zestawy porcelany, szkło artystyczne. rzeźby z marmuru i brązu, alabastrowe wazony, świeczniki, kinkiety czy dywany.
Oprócz zwiedzania muzeum, warto poświęcić trochę czasu na spacer po parku wokół budynku. Park zachwyca zielenią, jak również licznymi fosami, kanałami wodnymi, romantycznymi alejkami i uroczymi mostkami.
Jezioro Wigry
To jeden z najbardziej czystych i krystalicznych akwenów w Polsce. Bywa zatem nazywany jeziorem o kryształowej toni.
Jezioro Wigry jest prawdziwym rajem dla żeglarzy. Jednak należy z akwenu korzystać z głową. Teren jest bowiem objęty strefą ciszy, a odwiedzający go powinni przede wszystkim wykupić kartę wstępu do WPN.
Po jeziorze można poruszać się żaglówkami bądź kajakami, a zabronione jest tu używanie łodzi spalinowych. Jezioro gromadzi na swych brzegach również wędkarzy. Jednak przez rozpoczęciem wędkowania konieczne jest wykupienie specjalnej licencji.
Mimo wielu ograniczeń, warto korzystać z dobrodziejstwa jeziora i pobliskich terenów, a już na pewno delektować się panująca tu ciszą.
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy został utworzony tworzony 1 lipca 1996 r. i leży na obszarze Niziny Północnopodlaskiej w Dolinie Górnej Narwi, która nazywana bywa “polską Amazonią” i uznawana jest za jedną z ostatnich naturalnych, regularnie zalewanych dolin rzecznych w Europie.
Niewątpliwą atrakcją parku jest rzeka Narew wraz z licznymi korytami, które raz się rozdzielają, a raz łączą, tworząc tym samym malowniczą, nieregularną i skomplikowaną sieć wodną.
Występuje tu ponad 200 gatunków ptaków, a wśród nich również te zagrożone w skali światowej i europejskiej. Symbolem parku jest błotniak stawowym czyli gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.
Tereny parku zamieszkają również liczne gatunki ssaków – od dzików po łosie, a także wiele płazów oraz ryb. Mamy tu dostępne również liczne szlaki piesze, wodne oraz rowerowe, a także ciekawe ścieżki edukacyjne. Na wodach można również wędkować czy popływać kajakiem.
Meczet w Kruszynianach
Podlasie to region położony na styku wielu kultur i religii. Można zobaczyć tam również meczety i dowiedzieć się więcej o muzułmańskiej kulturze na terenach Polski. Najpopularniejszy z nich znajduje się w Kruszynianach i moim zdaniem warto go odwiedzić.
Kraina Otwartych Okiennic
Na Podlasiu znajdziemy liczne wioski z drewnianymi domami, które mieszczą się tuż przy drogach i przykuwają wzrok kolorowymi, malowanymi okiennicami. Ich elewacje często są również ozdobione koronkami z drewna.
Dokładny szlak znajduje się w dolinie Narwi w okolicach Hajnówki i wiedzie przez wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Na szlaku zobaczymy zarówno bajkowe chaty, jak i kolorowe cerkwie, a wszystko to w otoczeniu przepięknej natury.
To unikalne miejsce na mapie Polski, które zniewala swoim niewątpliwym urokiem i feerią barw. Poznajemy tu tradycję i klimat dawnych lat. Tak bogato zdobionych domów nie znajdziemy nigdzie indziej, zatem naprawdę warto odwiedzić województwo podlaskie i zachwycić się tymi malowniczymi budynkami.
Atrakcje Podlasia
To nie wszystkie ciekawe miejsca na Podlasiu. Jest ich o wiele więcej, ale nie byłam jeszcze wszędzie. Wymienię te miejsca, które zamierzam odwiedzić w niedalekiej przyszłości:
- Góra Grabarka
- Skit Odrynki
- Kasztelik Korona Podlasia
- Góra Zamkowa/ Drohiczyn
Nocleg na Podlasiu
Booking.comCo zobaczyć na Podlasiu?
Atrakcje turystyczne Podlasia kojarzą się głównie z piękną naturą i spokojem. Takie miejsca zajmują najwięcej uwagi i w istocie jest ich tutaj sporo.
Zaczynając od licznych parków narodowych, przez Krainę Otwartych Okiennic, kolorowe cerkwie, aż po miejsca mniej znane, o których wiedzą tylko nieliczni.
Jednak Podlasie to nie tylko wiejskie, spokojne punkty, bo atrakcji turystycznych w województwie podlaskim jest o wiele więcej. Miasta i miasteczka, muzea – jest tu co robić, a jedna czy dwie weekendowe wizyty zdecydowanie nie wystarczą, żeby doskonale poznać ten region.
Niewątpliwym plusem tego regionu jest również to, że duża część atrakcji jest darmowa, nie musimy płacić za podziwianie kolorowych cerkwi, bajkowych chatek czy fauny i flory u brzegów Narwi.
Czy byliście już na Podlasiu? Jak tak, to co polecacie tam zobaczyć? Z Waszych licznych wiadomości wiem, że znacie i lubicie ten region, dlatego czekam na propozycje.
Więcej fajnych i ciekawych miejsc na Podlasiu znajdziecie tutaj:
- Najlepsze atrakcje Białegostoku
- Białowieski Park Narodowy – co zobaczyć? Najpopularniejsze atrakcje
- Ciekawe miejsca w Polsce. Inspiracje na weekend i na wakacje
- Spacer po Tykocinie: Najważniejsze atrakcje miasta
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
osada Eliasza to Wierszalin, bez u w nazwie 🙂 poprawcie, bo kłuje w oczy.
dzięki, już poprawiam literówkę!
Pałac Branickich należy do uniwersytetu medycznego, nie do uniwersytetu w Białymstoku. To są dwie różne uczelnie.
W tym roku zwiedzone i polecane do zobaczenia:
– carska droga- inaczej zwana łosiostradą, prowadząca przez Biebrzański PN
– trasa wzdłuż Biebrzy od Dolistowa do Jasionowa Dębowskiego
– traska Śluzami: Dębowo, Sosnowo, Polkowo
– miejscowość Muły i jezioro szlamy które łączy Polskę i Białoruś
– Wizna i historia bitwy pod Wizną
– wydmy w Grądach -Woniecko
-arboretum w Kopnej Górze
-Poczopek
-Krynki z jednym z dziwniejszych rond w Polsce
Jeszcze mam sporo miejsc, których nie opisałam wyżej do zdradzenia 🙂
Dziękuję za komentarz! Dopiero miałam chwilkę żeby posprawdzać propozycje i dziękuję za nie bardzo. Pozdrawiam Serdecznie 🙂
Cerkwie i meczety mogłabym zwiedzić jeszcze raz 😀
Piękne to Podlasie! Nie dziwię się, że coraz więcej turystów chętnie tam spędza czas.
Nigdy nie byłam na Podlasiu! Chętnie nadrobię!
Podlasie zacząłem odkrywać jakiś czas temu. Zaczęło się w zasadzie od Tykocina. Dwa lata temu przyszła kolejna eksploracja. Tym razem nieco dłużej bawiłem w tamtym regionie. Zawitałem do Choroszczy, na szczęście nie do szpitala ale do pałacu 😉 Oczywiście nie zabrakło podstawowych miejsc jak Białowieża, gdzie zastała mnie potężna nawałnica. Były też meczety w Bohonikach i Kruszynianach, wreszcie Hajnówka z niewielkim parkiem miniatur. Miejsc ciekawych na Podlasiu jest mnóstwo. Być może uda mi się tam zawitać po raz kolejny w przyszłym roku. Ściana Wschodnia jest znalazła się na mojej liście wypraw rowerowych na 2023 rok.
Bardzo ładne zdjęcia! My też byliśmy z chłopakiem, dosłownie dwa tygodnie temu na weekend na Podlasiu. Zachwyciłam się! Taki tu spokój. Nie myślałam, że województwo podlaskie ma tyle do zaoferowania. Wybraliśmy romantyczną wycieczkę zorganizowaną. Spoko sprawa, bo nie trzeba samemu kombinować. Mi osobiście najbardziej podobał się Supraśl – piękna miejscowość! Spacer z alpakami po bulwarach był świetną przygodą!
Wspaniale, że spodobało Ci się na Podlasiu! Wydaje mi się, że często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pięknych miejsc jest do odkrycia w naszym własnym kraju
Jeszcze Waniewo i obowiązkowo Pentowo. Drohiczyn powinien być ważniejszy niż Supraśl, ale jedno i drugie pełne uroku