10 atrakcji na Półwyspie Peloponez, które warto zobaczyć

co warto zobaczyć na peloponez

Półwysep Peloponez niektórzy nazywają Grecją w miniaturze. I chyba coś w tym jest, bo podróżując po Peloponezie, nie tylko ciągle odkrywamy coś nowego, ale też nie czujemy, żeby czegoś nam brakowało- mamy dostęp do starożytnych miast, pięknych plaż czy wysp.

Dziś zabiorę Was do najciekawszych atrakcji na Peloponezie. Oczywiście, niezwykłych miejsc jest o wiele więcej, dlatego, jeśli chcielibyście coś dodać, napiszcie swoje sugestie w komentarzu.

Spis treści

Argos- starożytne miasto w Grecji

Argos to greckie miasto, uznawane za jedno z najstarszych miast na świecie. Mogłoby się wydawać, że jest szczególnie oblegane przez turystów, jednak nawet w środku lata miasto żyje swoim życiem, praktycznie zapomniane. Nie znaczy to, że nie warto się tam wybrać- do zwiedzania jest wiele ruin, a widoki z zamku Larisa są nie do podrobienia. Nie muszę dodawać, że i tam nikogo nie było? Tym, których interesują turystyczne atrakcje, restauracje i muzea, polecam Nauplion.

Więcej o Argos tutaj: Argos- atrakcje i historie starożytnego miasta w Grecji

Zamek Kyparissia

Zamek warto odwiedzić kilku względów, nie tylko historycznych. Chociaż po murach, nie zostało zbyt wiele, to ostatnio odrestaurowano m.in. amfiteatr. Ponadto, jest to jedno z piękniejszych punktów widokowych w tej części półwyspu. Jeśli szukacie miejsca na zapierający dech w piersi zachód słońca- Kyparissia będzie jak znalazł.

Ruiny Tiryns

Kiedy Mykeny są oblegane przez turystów, kolejne miejsce wpisane listę światowego dziedzictwa UNESCO stoją praktycznie puste. Tiryns czyli cytadela z czasów kultury mykeńskiej to nie tylko gratka dla miłośników historii, ale też miejsce niezwykle fotogeniczne i ciekawe dla laików (takich jak np. ja 😊).

Plaża w Petrochori

Na Peloponezie jest wiele pięknych plaż. Niektóre, jak ta są piaszczyste i długie. Inne- bardziej kamieniste. Ciężko się zdecydować, która jest najlepsza, bo każdy z nas lubi coś innego. Tu jest spokojnie, bo większość turystów zostaje na plaży Romanos. Morze wydaje się być nieskończone, a piasek jest niezwykle jasny. Sama dzień na tej plaży wspominam jako ten, w którym udało mi się odpocząć nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim mentalnie, a tego oczekuję od dobrych wakacji.wakacje na peloponez- greckim pólwyspie

Sprawdź również:  Kreta: jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Kanał Koryncki

Praktycznie nie można ominąć Koryntu przy opisywaniu atrakcji Peloponezu. Owszem, lądując na półwyspie albo jadąc mostem Rio-Antirio możemy przez Korynt nie przejeżdżać, ale jeśli jedziemy z Aten to jest najprostsza droga. Kanał Koryncki istnieje całkiem niedługo, chociaż chcieli go wykopać już w VI w. p.n.e. Skończony został dopiero w 1893 roku. Co ciekawe, swój wkład w budowę kanału mieli… Węgrzy. Dlatego stoi tam upamiętniająca ich tablica.

Wyspa Poros

Co prawda, to już nie jest Peloponez, tylko osobna wyspa, żeby nie powiedzieć- wysepka. Niemniej, do Poros z najbliższego portu płynie się naprawdę szybko, a koszt przeprawy to 1 euro za osobę. Słynie przede wszystkim z drzew cytrynowych i wakacyjnej atmosfery.

Porównując Peloponez do Poros można się zaskoczyć, bo przy porcie panuje naprawdę tłoczna, huczna atmosfera. Po wakacjach na spokojnym półwyspie, można sobie przypomnieć, jak to jest w tych tłoczniejszych miejscach.

Więcej o wyspie: Grecka wyspa Poros.

Most Rio- Antirio

Jest jedno takie miejsce, które wróżnia się nie tylko na Peloponezie, ale w ogóle w całej Grecji. Chodzi o most Rio- Antirio, położony pomiędzy Zatoką Patraską i Zatoką Koryncką. Most liczy niespełna 3 kilometry długości, kosztował 630 milionów euro i jest dość kontrowersyjny. Chociaż w The Economist pisano o nim “znikąd, aż na sam koniec nikąd”- co doskonale podsumowuje tą inwestycję, to naprawdę robi wrażenie.

Nie trzeba nim przejeżdżać, bo na zdjęciach „z boku” czy „z góry” prezentuje się świetnie. Poza tym, na wybrzeżu, od strony półwyspu można zobaczyć stare forty czy wypić kawę z widokiem (na most).

Wieża Eiffla w miasteczku Filiatra

Na Peloponezie, kawałek od Kalamaty, można zobaczyć Wieżę Eiffla. Z tego powodu miasteczko Filiiatra często nazywane jest „małym Paryżem”. Wieża liczy 26 metrów i… zaskakuje turystów. Co ciekawe, została zbudowana przez dość ekscentrycznego doktora, pana Fournarakisa, który był również odpowiedzialny za budowę „Bajkowego Zamku” kilka kilometrów dalej. To ten słynny pałac, który wygląda dosłownie jak wyjęty z bajki Disneya.

Miasteczko Nauplion

To prawdopodobnie najbardziej znane i malownicze miasto na całym półwyspie. Jest tu co robić_ zaczynając od widoku z cytadeli Palamidi, przez spaceru przez wąskie, zadbane uliczki aż po wysepkę Bourtzi (z zamkiem i dawnym więzieniem). Poza tym, znajduje się tu kilka muzeów, a klimat przypomina bardziej turystyczne miasteczka Grecji. Dla tych, którzy unikają tłumów polecam Argos.

Sprawdź również:  Plaże Krety zachodniej: na które warto się wybrać?

Jaskinie Peloponezu

Na Peloponez można zobaczyć wiele jaskiń. Ciężko zdecydować się, która jest lepsza, bo w tych popularnych jak Kapsia czy Diros jest sporo turystów. Do mniej popularnych ciężej dotrzeć. Poza tym, wiele małych jaskiń znajduje się przy wybrzeżu- choćby przy plaży Karakatsanis. Nie są tak spektakularne, ale nie ma przy nich tłumów.

Oczywiście, można zwiedzić Peloponez zupełnie inaczej. Zamiast na Poros, popłynąć na Hydrę. Zamiast odwiedzić Argos, wybrać się do innego starożytnego miasta. Można też wybrać się do Patras. Miejsc do zwiedzania jest o wiele więcej- to jest moja subiektywna lista, która, mam nadzieję Wam się przyda (i spodoba).

Więcej wpisów o Grecji znajdziecie tu: Grecja- atrakcje

Do usłyszenia,

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here