Apteczka na wakacje. Co spakować i jak ją przygotować?

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, często myślami leżymy już na plażowym leżaku lub myślimy o tym, jak przyjemne będą górskie spacery w okolicznościach przyrody wyglądających wprost jak z reklamy czekolady alpejskiej. Podczas przygotowań, kiedy sprawdzamy, czy mamy ważny paszport, pełny bak w samochodzie lub ubrania na każdą pogodę, nie można zapomnieć o wakacyjnej apteczce, która zagwarantuje, że Ty, Twoja rodzina i osoby, które spotkacie w czasie wyjazdu, uzyskają pierwszą pomoc w przypadku problemów.

Niestety takich sytuacji nie brakuje, niezależnie od tego, czy preferuje się aktywny wypoczynek w okolicznościach natury, czy wybiera się wielogodzinne piesze wycieczki po dużych miastach. Dobrze przemyślana apteczka pozwoli uśmierzyć ból brzucha albo załagodzić objawy biegunki, których możesz doznać od skosztowania lokalnej kuchni. Dzięki odpowiedniej apteczce nie martwimy się obrzękiem i swędzeniem od ukąszeń owadów, uśmierzy się ból związany z pęcherzami powstałymi w wyniku wędrówek, a być może nawet uratuje się komuś życie.

Jak przygotować i co spakować do apteczki na wakacje? Czy to faktycznie niezbędny element naszego bagażu? O tym opowiem we wpisie.

Co powinno się znaleźć w samochodowej apteczce wakacyjnej?

Często myśląc o apteczce mamy przed oczami przede wszystkim apteczkę samochodową, ponieważ to tam większość ludzi spotyka się z tym przedmiotem. Co ciekawe polskie przepisy nie zobowiązują właściciela samochodu do posiadania w nim apteczki, należy jednak pamiętać, że prawo nakłada obowiązek pomocy osobie jej potrzebującej i choćby z tego powodu warto nie tylko posiadać w aucie dobrze skomponowaną apteczkę, ale także znać zasady pierwszej pomocy.

Zawartość apteczki samochodowej

Skoro nie ma obowiązku zaopatrzenia się w apteczkę, to naturalne jest, że nie istnieją również krajowe wymogi dotyczącego tego, co samochodowa apteczka powinna zawierać. Jako dobry punkt odniesienia można jednak potraktować europejską normę DIN 13164, która opisuje wyposażenie apteczki stosowanej w wypadkach drogowych. Według niej samochodowa apteczka powinna zawierać:

  • opatrunek indywidualny G – 1 sztuka,
  • opatrunek indywidualny M – 2 sztuki,
  • opatrunek indywidualny K – 1 sztuka,
  • zestaw plastrów (14 sztuk) – 1 komplet,
  • przylepiec 5 m × 2,5 cm – 1 sztuka,
  • opaska elastyczna 4 m × 6 cm – 2 sztuki,
  • opaska elastyczna 4 m × 8 cm – 3 sztuki,
  • chusta opatrunkowa 40 cm × 60 cm – 1 sztuka,
  • chusta opatrunkowa 60 cm × 80 cm – 1 sztuka,
  • kompres 10 cm × 10 cm (pakowane po 2 sztuki) – 3 sztuki,
  • chusta trójkątna – 2 sztuki,
  • nożyczki 14,5 cm – 1 sztuka
  • rękawice winylowe – 4 sztuki,
  • koc ratunkowy 160 × 210 cm – 1 sztuka,
  • chusteczka nasączona – 2 sztuki,
  • ustnik do sztucznego oddychania – 1 sztuka,
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.

Ważne jest, aby wszystkie elementy zestawu były fabrycznie zapakowane oraz posiadały nieprzekroczony termin ważności. Apteczka samochodowa powinna być w miarę możliwości składowana w miejscu, gdzie nie będzie nadmiernie narażona na ekspozycję słoneczną, wysokie temperatury lub mróz.

Czego unikać w apteczce służącej do pierwszej pomocy?

Kompletując apteczkę samochodową, nie powinno się umieszczać w niej leków i środków służących do dezynfekcji. Istnieje kilka przyczyn, dlaczego nie należy to do dobrych praktyk. Po pierwsze na samochód silnie oddziałują czynniki zewnętrzne. Temperatura wewnątrz w czasie srogiej zimy może spadać nawet poniżej zera. Latem natomiast samochód stanowi szklarnię, gdzie temperatura przekracza tą na świeżym powietrzu. Te czynniki mogą oddziaływać na stan skupienia płynów i kondycje aktywnych składników leków. Nigdy nie wiemy też, kto będzie osobą korzystającą z zawartości apteczki, dlatego leki doustne lub preparaty dezynfekujące mające kontakt ze skórą mogą czasem stanowić większe zagrożenie niż pomoc. Organizm osoby, której niesiemy pomoc, może zareagować wstrząsem anafilaktycznym, czyli silną reakcją alergiczną. W sytuacji np. wypadku drogowego jest to bardzo poważny problem, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Komfortowa podróż

Wybierając się w wakacyjną podróż, warto myśleć nie tylko o zwiedzaniu lub aktywnym wypoczynku w miejscu docelowym, ale także o samej podróży. Wielu ludziom doskwierają objawy choroby lokomocyjnej w czasie uciążliwych tras samochodem, pociągiem lub samolotem. Aby być naszykowanym na niwelowanie efektów nudności i bólu głowy warto wcześniej zaopatrzyć w leki na chorobę lokomocyjną oraz leki przeciwbólowe, a w przypadku dużej zmiany ciśnień związanych ze zmianą wysokości także coś do żucia. W miarę możliwości powinniśmy również zapewnić odpowiednią ilość przerw, w których czasie będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza, wyprostować nogi.

Wakacje na świeżym powietrzu

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, spacery po górach lub opalanie się na plaży, nie można zapomnieć o kremie z filtrem oraz środkach na poparzenia słoneczne. Pamiętaj o tym, by krem był wodoodporny. Wtedy będzie Cię chronił również w czasie kąpieli w morzu lub jeziorze, a także po niej. Nadmierna ekspozycja na słońce to nie jedyny czynnik ryzyka podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Należy pamiętać także o ochronie przed komarami, kleszczami i wszelkimi innymi owadami, które mogą nas atakować w czasie wędrówek. Warto wyposażyć się środek odstraszający owady w formie żelu, sprayu, kremu lub mleczka. Przydatny może okazać się również przyrząd do wyciągania kleszczy.

Oddzielną kategorią apteczki jest zestaw przedmiotów, które warto mieć ze sobą w czasie podróży w dzicz. W takiej apteczce warto zabrać kilka dodatkowych gadżetów jak np. folię termoizolacyjną NRC lub flary do wzywania pomocy i sygnalizowania swojego położenia. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w scyzoryk lub narzędzie typu multitool wyposażone nożyk, pilnik, piłkę do drewna. Takie gadżety pozwolą nam np. przeciąć kłącza zaplątane wokół nogi lub spiłować gałąź.

Apteczka na podróż zagraniczną

Odbywając wakacyjną podróż za granicę, trzeba pamiętać, że dostęp do zaufanego lekarza i służby zdrowia będzie utrudniony, możemy mieć również trudność w komunikacji w nieznanym nam języku. Kiedy mieszkałam za granicą kilka razy korzystałam z wizyt lekarskich lub w szpitalu, i choć wszystko dobrze się skończyło, to było to stresujące doświadczenie.

Dlatego, jeśli nasz stan wymaga stałego lub okazjonalnego przyjmowania leków, o wiele lepiej zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem. Warto wiedzieć, że spis leków dostępnych bez recepty różni się między państwami, dlatego dobrze jest posiadać przy sobie wszystkie medykamenty, których możemy ewentualnie potrzebować.

Dla każdego lista takich środków może być inna, ale niezależnie od tego, na pewno warto zabrać ze sobą środki na problemy żołądkowe i zatrucia, ponieważ stan wody i pożywienia w podróży może odbiegać od tego, do jakiego przyzwyczajony jest nasz organizm.

Z doświadczenia wiem, że jadąc w podróż z bagażem podręcznym, ciężko znaleźć miejsce na dużą apteczkę, dlatego moja apteczka wyjazdowa jest mniejsza, ale dobrze przemyślana – znajdują się w niej przede wszystkim opatrunki, plastry. Na wyjazd zabieram również odpowiednie leki, przede wszystkim te które przyjmuję (alergia) oraz leki przeciwbólowe czy np. węgiel aktywny. W tym przypadku, moja apteczka jest dostosowana do tego, gdzie się wybieram. To co, ze sobą zabiorę zależy od miejsca wyjazdu i jego terminu. Sprawdzam warunki i np. w ciepłe miejsca zabieram kremy z filtrem oraz te na oparzenia.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wakacyjna apteczka potrafi uratować urlop

Wybierając się na wakacje, nie powinno się zapominać o przygotowaniu apteczki podróżnej, która pomoże w przypadku zatrucia pokarmowego, wypadku drogowego, urazu kończyny, otarcia, ukąszenia owada i bardzo wielu innych losowych wypadków. Jak mówi polskie przysłowie “przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego, jeśli chcesz możliwie bezproblemowo spędzić urlop, zadbaj wcześniej o apteczkę dostosowaną do charakterystyki Twojego wyjazdu. To rzecz jasna nie wszystko w tym temacie.

Więcej o bezpieczeństwie w podróży, znajdziesz tutaj:

Wpis powstał z merytorycznym wsparciem ekipy medme.pl, za co dziękuję!


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


1 KOMENTARZ

  1. Apteczka to jedna z najważniejszych spraw! Dobrze, że o tym piszesz. 🙂 Bardzo przydatny poradnik, dziękuję, pakowanie się na wyjazd będzie teraz łatwiejsze 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,807ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj