Samotne podróżowanie: wady i zalety. Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo w podróży

„Samotne podróżowanie” –  to może brzmieć przerażająco. Spróbuj opowiedzieć znajomym o fantastycznej wycieczce i skończyć historię słowami „byłam tam sama”. Oczywiście osoba doświadczona w samotnych podróżach kompletnie zignoruje pełne współczucia i politowania spojrzenia, ale pierwsze kilka razy może sprawić przykrość. I ta potrzeba wytłumaczenia, że to nic takiego!

Samotne podróże bez wątpienia mają i dobre, i złe strony. Mimo, że teraz najczęściej podróżuję w parze, to dopóki byłam szczęśliwą singielką czasem nie miałam wyboru.

Bezpieczeństwo w podróży a dobra zabawa – jak znaleźć równowagę

Wycieczki powinny łączyć wypoczynek z dobrą zabawą, a najlepiej dorzucić do tego odrobinę edukacyjnego zwiedzania. Niestety czasami ciężko jest zachować balans między frajdą a bezpieczeństwem – zwłaszcza w wypadku samotnych podróży. Dwie najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, to rozsądne zarządzanie budżetem i kopia dokumentów – czy w formie papierowej, czy elektronicznej. Znacznie wam to ułatwi życie w przypadku kradzieży lub zgubienia portfela. Warto również posiadane pieniądze rozbić na trzymane w formie gotówki, jak i na karcie.

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na weekend w góry, czy na miesiąc na pustynię – poinformuj bliskich i znajomych, gdzie będziesz i kiedy wracasz. Pozostanie w kontakcie to moim zdaniem bardzo prosty i skuteczny sposób na zachowanie bezpieczeństwa w samotnej podróży, ale wielu ludzi o tym zapomina.

Samotne podróżowanie wiąże się często z długimi podróżami, w czasie których uwagę skupiamy na telefonie bądź tablecie. Jedną z największych zalet wycieczek w pojedynkę jest swoboda podejmowania decyzji – nie jesteśmy od nikogo uzależnieni! Ułatwia to nawiązywanie nowych znajomości, a te z kolei umilają podróże. Czasami może się nawet zdarzyć, że nowo poznana osoba zmierza w to samo miejsce co my! Zdejmij więc słuchawki i otwórz się na świat- ja w ten sposób poznałam np. Magdę, z która spędziłam dzień w Mediolanie, a później imprezowałyśmy w Polsce.

Podróż samemu: przygotowanie to podstawa!

Z moich doświadczeń wynika, że nawet najlepszy plan często wymaga korekt. Jeżeli coś idzie nie tak, nie panikuj! Spodziewaj się… niespodziewanego. Samotne podróżowanie często wiąże się z podejmowaniem spontanicznych decyzji, dlatego nie przejmuj się, jeżeli Twoje plany A i B nie wypalą bądź ulegną zmianie. Co do bagażu – polecam ograniczyć go do minimum. Jeżeli podróżujesz samotnie, dużo się przemieszczasz – lekki plecak będzie Twoim najlepszym przyjacielem. W dzisiejszych czasach łatwo znaleźć kawiarnie i noclegi z wifi, a ubrania czy artykuły pierwszej potrzeby bez trudu kupimy w większości miast.

Ustal przed wyjazdem, co chcesz zobaczyć w danym miejscu i zapoznaj się przynajmniej w podstawowym stopniu z mapą lokalizacji. Kolejna rada, która brzmi banalnie, ale uwierzcie mi, wielu ludzi o tym zapomina. Pozwala to na lepsze gospodarowaniem czasem, a przede wszystkim, zmniejsza ryzyko zabłądzenia w ciemnej uliczce w nieznanym mieście. Do dziś wspominam ciężko bijące serce, kiedy sama szłam przez Ateny. Od wtedy już nie popełniłam tego błędu!

Zachowaj bezpieczeństwo w podróży, nie tracąc jednocześnie szansy na poznanie historii ludzi z całego globu. Samotne wojaże pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy, i wcale nie muszą być straszne. Dla mnie fragment samotnej podróży to świetna opcja, ale… tylko fragment. Bo jeśli jest taka możliwość: wolę dzielić się radością i emocjami z bliskimi.

A Wy jak najbardziej lubicie podróżować? Z kimś czy samemu?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


8 KOMENTARZE

 1. W samotnych wyprawach najlepsza jest samotność, która pozwala być bliżej siebie i obnażyć nasze lęki :). Fajne jest również to, ze poszerzamy strefę komfortu!

 2. bardzo dobre rady. Wiele samotnych podróżniczek też podkreśla, żeby w czasie samotnej podróży jeśli chodzi o strój żeby zlać się z otoczeniem, nie prowokować nim.

 3. Wszystkie rady bezcenne :). Dodałabym też od siebie jeszcze jedną, aby podczas przemieszczania się po miejscu, w którym jesteśmy zabierać ze sobą tylko to co, absolutnie niezbędne. Szczególnie w bardzo zatłoczonych, turystycznych miastach łatwo paść ofiarą kieszonkowców, którzy chętnie „przygarną” wystający z kieszeni telefon, czy portfel, gdy Ty np. skupiasz się na robieniu zdjęć.

  • Cześć, dziękuję Ci bardzo za tę poradę. To prawda, na to warto uważać. Jak dziś pamiętam porady dotyczące mieszkania w Pradze, ale nie mogę sobie przypomnieć, który tramwaj był tym najczęściej okradanym…

   Pozdrawiam serdecznie,
   Ewelina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,345ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj