Airbnb dla firm. Jak wziąć fakturę i czy to w ogóle działa?

Nie wiem czy ktoś tyle razy reklamował usługi Airbnb co ja. Niemniej, nadal z nich korzystam i jestem raczej zadowolona. Oczywiście, poza tymi przypadkami, kiedy musiałam coś reklamować. Reklamowałam już chyba wszystko- zaczynając od noclegu, przez błędne płatności, aż po opcję dla firm. Dziś będzie o tym ostatnim.

Żeby uniknąć nieporozumień: chodzi mi o rezerwację jako klient firmowy, nie o wynajmowanie mieszkania.

Jeśli szukacie rozwiązania Waszego problemu, możecie przeczytać następujące artykuły i komentarze. Jest ich setki, dlatego mam nadzieję, że Wam pomogą:

JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM Z AIRBNB?

Czym płacić na Airbnb? O tym jak bezmyślnie straciłam pieniądze

Airbnb dla firm w Polsce- jak to działa? A raczej, nie działa.

Kiedyś dodałam się do tego programu, poprzez dodanie firmowego adresu e-mail. Po kilku latach chciałam skorzystać z opcji rezerwacji. Rezerwację ukończyłam, za nocleg zapłaciłam. A o fakturze pomyślałam po powrocie, bo w trakcie pobytu wynajmujący powiedział, że on swoją wystawia dla Airbnb i nam nie może.

Wtedy zaczęły się schody.

Faktura z Airbnb

Pobrana faktura z Airbnb była wystawiona jedynie na kwotę ich prowizji, nie całego pobytu. Poza tym, były na niej moje dane, a nie dane firmy i owy „firmowy” adres e-mail. Nic, co nadaje się do rozliczenia w Polsce.

Osobny rachunek, z całą płatnością wystawiony był jako „potwierdzenie płatności” bez danych osobowych. Napisałam do obsługi klienta o pomoc (23 lipca), 5 dni później uzyskałam odpowiedź, która w ogóle mi nie pomogła.

Dwa tygodnie później, po wymianie wielu wiadomości byłam pewna, że pomocy w sprawie faktury nie uzyskam, bo nikt nie rozumiał o co mi chodzi, po co mi jakieś numery podatkowe na fakturze- podobną sytuację z fakturami mieliśmy kilka razy z klientami z USA. Polskie wymogi odnośnie faktur są często niezrozumiałe w innych krajach (w sumie, dla Polaków często też 😊).

Co z tym fantem zrobić?

Nadal będę korzystać z Airbnb przy wakacyjnych rezerwacjach, ale przy firmowych zostanę przy innych metodach. Owszem, może natrafiłam na mało kompetentne osoby przy obsłudze klienta, ale koniec końców- sprawy nie udało mi się rozwiązać. Kwota nie była bardzo wysoka, bo na ponad 1000 złotych- a zawsze mogło być więcej. Niezależnie od kwoty- faktura nie została rozliczona. Cytując:

“Niestety nie możemy wystawić faktury VAT na łączną kwotę rezerwacji. Airbnb nalicza podatek VAT tylko od opłat za usługi, więc faktury to odzwierciedlają. Twój numer NIP nie będzie widoczny na fakturze, a całkowitą kwotę rezerwacji możesz zobaczyć na potwierdzeniu rezerwacji,”

Na tym koniec. Rozliczenia nie będzie. Nie dostałam też żadnej rekompensaty, poza przeprosinami. Jeśli wiecie, jak można rozwiązać powyższą sytuację- lub coś się w międzyczasie zmieni, dajcie znać.

Piszę Wam o tym, bo wiem, że problemy z pośrednikami noclegów zdarzają się dość często, a chciałabym, żeby mój blog nie tylko inspirował Was do podróży, ale też pomagał w sytuacjach kryzysowych.

PS. Żeby nie było, pisałam też o bookingu- np. tu Nieudany nocleg w booking. Jak wygląda reklamacja?

Pozdrawiam,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


8 KOMENTARZE

  1. Co w przypadku, gdy ja jestem gospodarzem, ale wypłaty są na konto
    firmy, której ja nie jestem właścicielem? Dostępna jest jakaś dziwna
    faktura VAT tylko i wyłącznie za dostęp do portalu / prowizja Airbnb.
    Nigdzie nie mogę znaleźć takiej faktury, którą muszę przekazać do
    księgowości.

    Może ktoś się spotkał z czymś takim.
    🙂

  2. Nikt nie wystawia faktury dla AirBNB, moim zdaniem gospodarz skłamał.
    Gospodarz wystawia fakturę na kwotę pobytu dla goscia. Sam traktuje fakturę od AirBNB jako koszt tego pobytu (gospodarz od kwoty pobytu ma 3% prowizji). Koszt, który podałaś w opisie to koszty manipulacyjne gościa. Gość redukuje dwie faktury, jedną dla AirBNB, drugą dla gospodarza (jedynie ta dla gospodarza jest przez nich obsługiwana jako płatność, a to gospodarz wystawia fakturę).
    To tak jak placicie przez Blue Media. Blue media kasuje sobie 1zl prowizji za przelew. Jeśli poprosisz Blue Media o fakturę, to będą mogli wystawić fakturę na 1zl. AirBNB jest portalem ogłoszeniowym i pobiera prowizje od obu stron i jest też formą pośrednika płatności w celu jej zabezpieczenia dla stron oraz arbitra w przypadku sporu.

    • Niestety, dostałam taką informację, jak w artykule. Oczywiście, że wolałabym, aby takiej sytuacji nie było i opowiedzieć, że faktura to pikuś. Może z czasem coś się zmieni bądź nawet zmieniło – mam taką nadzieję.

  3. Mam to samo, ale moim zdaniem fakturę i tak muszą wystawić. Bo jak np. płaciłem z karty spółki to muszę mieć rachunek na daną transakcję z wyciągu. Jesli airbnb wystawia fakturę za posednictwo, to w taki mrazie gospodarz danego ośrodka powinen wystawić mi tą fakturę. Naciskam na właściciela, zobaczymy co powie. Jak nie to o ointerpretację do urzędu będzie trzeba napisać bo to jest niejasne.

  4. Zarówno airbnb, jak i booking.com to serwisy do rezerwacji noclegów, które zostały założone poza granicami naszego kraju. Booking.com zarejestrowane jest bowiem w Holandii, a dostawcą usług internetowych airbnb jest Irlandia. Dlatego księgowanie faktury z airbnb i booking.com według polskiego ustawodawcy, powinno być traktowane jako import usług. Przedsiębiorca, który chce uwzględnić powyższe dokumenty w swoich rozrachunkach z Urzędem Skarbowym, musi zatem zarejestrować swoją firmę do VAT-EU. Jeśli tego nie zrobi, nie może rozliczyć faktur z airbnb i booking.com. Rodzi się też pytanie jak, zgłoszony do VAT-EU, podatnik ma zaksięgować powyższe dokumenty? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy faktura posiada naliczony podatek VAT czy jest tak zwaną odwróconą fakturą. W pierwszym przypadku księgowana kwota z faktury jest kwotą brutto, w drugim- należny podatek właściciel firmy musi do Urzędu Skarbowego odprowadzić sam. Istotne jest również, że faktury za import usług należy zaksięgować jako pozostały wydatek, czyli na pozycji 13 PKPiR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,807ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj