Życie w czeskiej Pradze

Z wielu względów ostatnim czasie Czechy stały się bardzo popularnym miejscem przeprowadzek Polaków. Jak wygląda życie w Pradze, o czym warto wiedzieć przed przeprowadzką oraz o tym jak szukać pracy w Czechach przeczytacie poniżej.

  1. Jak dojechać do Pragi?

Oczywiście, zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe, warto sprawdzić jak daleko mamy do Czeskiej stolicy oraz ile będzie kosztował nas dojazd do rodziny na święta czy weekendy. Do Pragi możemy dostać się na kilka sposobów:

– Autobusem: kursuje tam m.in.  Ecolines, Tiger Express czy nawet Polski Bus. Kupując bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, za trasę Wrocław- Praga zapłacimy nawet nie 50 złotych.

– Samolotem: to raczej droższa opcja (tam i powrót to minimum 350 złotych na  naprawdę dobrej promocji), do wyboru  mamy LOT czy Czech Airlines.

– Koleją, np. Kraków / Katowice- Praga, relacją Intercity albo pociągami kombinowanymi.

– Samochodem– to chyba najprostsza opcja dla ludzi z południa Polski. WAŻNE! Żeby dojechać do Pragi koniecznie musimy wykupić winietę, najlepiej na pierwszej stacji benzynowej w Czechach. Kupując winietę w Polsce na najkrótszy okres, zapłacimy więcej o jakieś 15 złotych. Więcej o płatnych drogach znajdziecie w artykule o winietach u naszych południowych sąsiadów.

  1. Komunikacja miejska w Pradze, a podróżowanie samochodem

W Pradze najłatwiej jest przemieszczać się za pomocą transportu miejskiego (który obejmuje autobusy, tramwaje i metro). Cennik komunikacji miejskiej znajdziecie  na tej stronie. I tak miesięczny bilet dla studenta to wydatek 260 CZK (kwartalny wychodzi taniej). Uwaga co do poruszania się samochodem– w Pradze problemem nie są korki, tylko znalezienie bezpłatnego miejsca parkingowego w popularnych lokalizacjach (a często i płatnego). WAŻNE! Pewnym zaskoczeniem było dla nas, że Czesi często parkują na zakazach. Wydawało się nam, że jest to akceptowane przez straż miejską, jednak byliśmy w błędzie.  Jeśli więc zaparkujemy w miejscu niedozwolonym, jest niemal pewne, że po godzinie za wycieraczką znajdziemy informację o złamaniu przepisu. Nieraz widzieliśmy sytuacje, w których samochód został odholowany, a nawet sami mieliśmy wiele szczęścia, bo byliśmy kolejni „w kolejce”.

Plan metra - Praga
www.pragueexperience.com/maps/metro-map.asp
  1. Gdzie mieszkać w Pradze? Jak szukać mieszkania?

Jeśli chodzi o kwestię mieszkania, Czechy są stosunkowo niedrogim krajem. Mimo, że szukanie mieszkania za granicą nie jest najprzyjemniejszą rzeczą w życiu, w Pradze nie jest niemożliwe. Szukaliśmy między innymi przez następujące strony internetowe:

  • expats.cz
  • bezrealitky.cz

A także wpisując w wyszukiwarce „byty Praha pronájem” czyli wynajem mieszkania w Pradze. Jednak, mimo że szukanie mieszkania nie było tak trudne jak np. w Szekesfehervar, my wybraliśmy długoterminowy wynajem mieszkania przez AIRBNB  (poradnik jak założyć konto i dokonać rezerwacji w Airbnb). Mieszkanie położone w dzielnicy Hostivar (Praga 10/15) było małe i ładne w dobrej cenie 10 000 CZK (1650 złotych). Uwaga! „pronájem bytu Praha bez realitky” oznacza wynajem bez pośrednictwa agencji, a „bez kauce” bez kaucji.

Ważne!
To gdzie będziemy mieszkać, zależy po pierwsze od miejsca pracy- często po prostu dojazd z jednego końca miasta na drugi zabiera sporo czasu, zwłaszcza jeśli linia metra znajduje się daleko, a my nie mamy gdzie zaparkować pod pracą. Najlepiej sprawdzić dojazd samemu, ewentualnie poprosić o poradę/pomoc rekrutera 🙂

  1. Ceny żywności w Pradze 

Przed przeprowadzką wydawało nam się, że ceny żywności będą zbliżone do tych, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce. Wiedzieliśmy, że alkohol jest tańszy, piwo lepsze, a czekolada Studencka to niebo w gębie. Okazało się jednak, że pozostałe produkty zazwyczaj są droższe o jakieś 10-20%. Najdroższe z wszystkiego jest mięso, gdzie gdy nie ma dobrej promocji, cena kilograma piersi z kurczaka kosztuje dwa razy tyle co w Polsce.  Zaskakujące- często taniej wychodzi kupić rybę! Oczywiście, niektórzy twierdzą, że jest lepszej jakości, ja jednak nie zauważyłam różnicy, może też dlatego, że nie znalazłam żadnej dobrej masarni. 🙂

  1. Lista marketów w Pradze

W Czechach do najpopularniejszych sklepów zaliczymy hiper i supermarkety Albert, Lidla, Kaufland, PennyMarket, hipermarket Globus, Tesco.

Fajnym rozwiązaniem jest możliwość przeglądania gazetek promocyjnych przez stronę kupi.cz.

  1. Ceny ubrań w Czechach 

Nie ukrywam, że tu przeżyłam największe rozczarowanie.  W przypadku ubrań, zazwyczaj na zakupie rzędu 100 złotych można naliczyć 20% więcej dla towaru zakupionego w Czechach (sieciówki takie jak Mohito, Reserved czy Marks&Spencer). Oczywiście, czasem zdarzy się coś tańszego. Sama na początku śmiałam się z historii Czecha, który opowiadał, że jego rodzina jeździ na zakupy do Polski, jednak po paru miesiącach nie tylko nie było mi do śmiechu, ale i sama w odzież zaopatrywałam się w Polsce.

  1. Ile kosztuje internet w telefonie w opcji pre-paid?

Ceny pakietów u operatorów mobilnych wahają się pomiędzy 290 a 300 CZK za 1GB pakietu internetowego w opcji „na kartę”.

Vodafone prepaid: 150 MB/mc za 99  CZK , 500 MB/mc – 199 CZK, 1,5GB/mc za 349CZK (16zł, 32zł i 56zł)
T-mobile prepaid: 100 MB/mc za 200 CZK, pakiet 400MB za 99CZK (32zł i 16zł)
o2 prepaid: pakiet 400MB za 89CZK (14zł)

Nowość to Vodafone Data SIM for Visitors – możliwość wynajęcia hotspota na 30 dni w Pradze, kaucja 1500CZK, która jest zwracana. Pakiet zawiera 10GB transferu danych na 30 dni. Koszt to 800CZK na 2 tygodnie, 1000CZK na 4 tygodnie i 1500CZK na 8 tygodni Więcej informacji: vodafone.cz

Istnieją jeszcze wirtualni operatorzy jak np. Tesco Mobil czy SAZKAmobil, jednak operują oni na nadajnikach głównych sieci.

  1. Ceny w restauracjach w Pradze

Znajdziemy tu miejsca typowe dla turystów, gdzie danie jest małe i drogie, ale stołując się w restauracjach, gdzie bywają miejscowi, zapłacimy maksymalnie 25-30 złotych za obiad z piwem.  Samo Centrum Pragi to niekończące się restauracje, bary i jadłodajnie. Osobiście nie jestem zwolenniczką nieznanych restauracji w takich typowo turystycznych miejscach, więc zdarzyło mi się zaliczyć kilka nieudanych wyjść. Jednym z moich ulubionych miejsc była Kozlovna Lidická, położona kawałeczek od Mostu Karola. Tu w tygodniu (od 11- 15 godziny) za smaczne dwudaniowe danie z napojem zapłacimy 160 CZK (26 zł). W centrum znajdziemy podobnie nazwane miejsce- Kozlovna Apropos, jednak tam tylko piwo (jak to piwo) jest dobre. Możemy liczyć na niewielkie porcje, które nie są tak dobre jak w poprzednio wspomnianej Kozlovni. W centrum naprawdę tanim i smacznym na czeską kuchnię jest Česká Kuchyně, położona w samym sercu Pragi. Wszystko co sobie wybierzemy ląduje natychmiast na naszym talerzu. Moja ulubiona kombinacja to oczywiście sałatka ziemniaczana z kotletem drobiowym, na deser owocowe knedliczki z sosem śmietanowym.  Oczywiście, możemy znaleźć potrawy, które niekoniecznie zasługują na komplet gwiazdek Michelin, ale za to porcje są naprawdę zadowalające.

UWAGA!
Pamiętajmy, że wielu knajpach nie ma wydzielonej strefy dla niepalących. Wtedy musimy liczyć się z tym, że po wyjściu na piwo będziemy cuchnąć jak popielniczka.

  1. Praskie Parki

Praga ma do zaoferowania wiele, nie tylko dla turystów. Praskie parki i lasy to jedna z rzeczy, za które wręcz ją kocham. Można niezliczonej liczbie parków urządzać długie wędrówki, pikniki i po pierwsze, uciec od zgiełku miasta. Magia!

Do największych lasów w Pradze zaliczymy:

  • Šárka (464 ha)
  • Chuchle (401 ha)
  • Kunratice (326 ha)
  • Cibulka (287 ha)
  • Hodkovičky (279 ha)
  • Hloubětín (278 ha)
  • Bohnice (214 ha)
  • Hostivař (145 ha)

Natomiast do najpopularniejszych parków należą m.in. Královská obora, wzgórza Petřín, Letenské sady, czy też park na Vítkově.

  1. Praca w Pradze

Pracy w Pradze możemy szukać na różne sposoby, w zależności od naszych umiejętności. Wiadomo, że znajomość języka angielskiego często jest kluczowa, czeskiego już niekoniecznie. Kiedy mówimy po angielsku, w Pradze ze znalezieniem pracy dla polskojęzycznego pracownika nie ma większego problemu (przy czym nie zapominajmy, że na Czecha w Warszawie praca też czeka!). Rok temu 30 000 koron (brutto) nie było wcale zawrotną kwotą dla absolwenta po studiach, np. ekonomicznych. Ważne! Samo wynagrodzenie czasem nie jest adekwatne co do posiadanych umiejętności czy „prestiżu” stanowiska, nieraz na przysłowiowej słuchawce płacą więcej niż analitykowi finansowemu, bo po prostu nikt nie chce pracować w firmie X i to jeszcze jako konsultant. Oprócz tego, warto przeglądać raporty wynagrodzeń. Uwaga ode mnie: sama szukałam pracy w Pradze w księgowości, jednak przez 3 miesiące nie mogłam znaleźć oferty z językiem polskim, a na takiej ofercie zależało mi najbardziej. Więc, mimo że oferty wiszą, nie znaczy, że są satysfakcjonujące.

Gdzie szukać pracy w Pradze?

Pracy możemy szukać przez różne portale, np. przez między innymi: Linkedin,  expats.cz  czy jobs.cz. Warto zaglądnąć na strony internetowe dużych firm lub agencji rekrutacyjnych typu Grafton, Hays.

Kochani, jestem niezwykle ciekawa jakie są wasze doświadczenia związane z życiem w Czechach. Dajcie proszę znać w komentarzach.

Zobacz również wpis: Praga atrakcje


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata

W niektórych artykułach zawarte są linki afiliacyjne. Kiedy korzystasz z tych linków do rezerwacji noclegów, otrzymuję niewielką prowizję, co pomaga mi utrzymać bloga i dostarczać Ci wartościowych treści. Dziękuję za wsparcie!


45 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam Pragę, ale tylko turystycznie i na weekend. Chyba nie dałabym rady tam mieszkać ze względu na język – za bardzo mnie śmieszy ?

    • Nie ukrywam, też się troszkę tego obawiałam, ale kiedy tylko przeprowadziłam się do Pragi- polubiłam ten język i żałuję, że tak mało umiem. Pozdrowienia, Angeliko. 🙂

  2. Nie przeprowadzam się do Pragi, miałam co prawda w planach ją w najbliższym czasie odwiedzić, ale i tak post cały przeczytałam, bardzo praktyczne informacje, super informator, zapiszę sobie w zakładkach i będę miała przygotowany na wypadek, gdyby ktoś potrzebował takiej wiedzy ?

  3. Fajne kompendium praktycznej wiedzy. Też jeździłabym po ciuchy do Polski i po kurczaka, bo dość często go jem. W Pradze byłam jako dziecko, ale dzięki Polskiemu Busowi, na pewno tam jeszcze pojadę.

  4. To mnie zaskoczyłaś, bo myślałam, że jest tam taniej niż w Polsce. A wiesz, czy kształtują się tak ceny również w innych obszarach Czech? Może to kwestia tego, że Praga jest oblegana przez turystów…

    • Z tego co wiem, to ceny żywności, ubrań są raczej takie same. Restauracje nie są ekstremalnie drogie, chyba, że te typowo turystyczne/ bardziej ekskluzywne. Co do wynajmu mieszkania w innych miejscach można znaleźć i tańsze opcje, jednak tak samo jak w Polsce- niekoniecznie w Warszawie będzie najdrożej (w porównaniu do jakości i ilości ofert). Do tego dochodzi kwestia wynagrodzenia- myślę, że powszechnie znany argument “to przecież nie stolica” może mieć miejsce i w tym kraju. Pozdrowienia!

  5. Nie byłam nigdy w Czechach ale zapisuję ten wpis, bo kiedyś na pewno mi się przyda.
    Swoją drogą jedzenie to jedna z ważniejszych rzeczy podczas podróży i dobrze znać sprawdzone miejsca.

  6. Trochę mnie zaskoczyła informacja, że w Pradze jest metro ? Wprawdzie byłam tam tylko na trzech krótkich wycieczkach, ale zupełnie mi to umknęło! Może po prostu akurat było nie w tym miejscu, gdzie się znajdowałam i jeździłam tylko tramwajami.

  7. Świetny post! Ja do Pragi wybieram się już kilka lat (byłam chyba w 2006r.), bo wtedy spodobało mi się to miasto i chcę je ponownie odwiedzić. Na pewno skorzystam z Twoich porad, zauważyłam wyżej w komentarzu przekierowanie do wpisu co zobaczyć w Pradze :)!

    Pozdrawiam!

  8. Sporo przydatnych informacji – fajnie by było kiedyś je wykorzystać;)
    Byłam w Pradze tylko raz, wiele lat temu, miasto zrobiło na mnie mega pozytywne wrażenie.

  9. wowwww ile cennych wskazówek…byliśmy tak ostatnio z mężem 5 lat temu an naszej pierwszej rocznicy ślubu, planujemy tej jesieni wybrać się tam z córką ? skorzystam z tych informacji ?

  10. Uczę sie czeskiego, zwiedzam wakacyjnie Słowację a za trzy dni śmigam do czeskich budejovic i do Pragi ♥️ Zaskoczyło mnie to ze słowacki tak bardzo różni sie od czeskiego. Marzy mi sie przeprowadzka do Pragi, ale chyba troche mnie to przeraża :p

  11. Cześć! Natrafiłem na ten blog w poszukiwaniu informacji dot. Czech i Pragi. Super artykuł, dużo ciekawych informacji. Czeka mnie przeprowadza do Pragi i zastanawiałem się, czy nie mogłabyś trochę pogłębić tematu poszukiwania i wynajmu mieszkania, wyboru i zakładania konta bankowego, zakupu karty prepaid? Bardzo interesują mnie opinie ludzi, którzy już mieszkają w Czechach, w Pradze i nie tylko. Wbrew pozorom w polskim necie nie ma zbyt wielu aktualnych i zweryfikowanych informacji na ten temat.

    Pozdrawiam,
    Jaromir Dobromir

    • Cześć,
      dziękuję pięknie za sugestię. Postaram się rozszerzyć wpis o potrzebne informację, gdy tylko znajdę chwilkę … 🙂

      pozdrowienia i powodzenia!
      Ewelina

  12. Nie wiesz może jak ma się sytuacja z pracą dla absolwentów z naszych uczelni? Tzn czy opłaca się robić magisterkę w naszym kraju, czy tylko inżyniera i od razu starać się szukać pracy za granicą?

    Słyszałem, że Czesi to spokojny i serdeczny naród i myślałem o przeprowadzce do Ostrawy albo w podobne rejony, masz może jakieś informacje na temat tego regionu? ?

    Pozdrawiam!

  13. Nie wiesz może jak ma się sytuacja z pracą dla absolwentów z naszych uczelni? Tzn czy opłaca się robić magisterkę w naszym kraju, czy tylko inżyniera i od razu starać się szukać pracy za granicą?

    Słyszałem, że Czesi to spokojny i serdeczny naród i myślałem o przeprowadzce do Ostrawy albo w podobne rejony, masz może jakieś informacje na temat tego regionu? ?

    Pozdrawiam!

    • Cześć Mateusz, myślę, że to zależy od naszych celów zawodowych. Ja po magisterce zaczęłam pracę na pełnym etacie i nie żałuję- wcześniej co prawda dorabiałam, ale nie zamieniłabym tego na inną historię (np. zaoczne + etat). Praca w Ostravie to na pewno ciekawy pomysł, jednak teraz najwięcej ofert pojawia się poza Pragą w Brnie. Warto spróbować!
      Powodzenia,
      E.

  14. Witam. W pierwszym rzedzie chcialam pogratulowac odwagi do poszukiwan miejsc do zycia. Mysle, ze jest Pani skarbnica wiedzy o mozliwosciach emigracji poza Polske. Ja, choc nie jestem juz mloda, coraz czesciej mysle o opuszczeniu tego kraju. Powod- moze w ten sposob odzyskam chociarz chec do dalszego zycia po przezytych tu ciezkich , osobistych chwilach. Chetnie nawiazala bym kontakt z Pania, o ile to mozliwe, na osobisty e-mail. Zycze dalszego, pozytywnego spojrzenia na swiat i dalszych, wspanialych podrozy

  15. Właśnie jestem na etapie poszukiwania pracy w Pradze i myślę o emigracji do tego miejsca…mając duzo pytań i obaw po przeczytaniu tego wpisu jest ich mniej! Mam nadzieje, że pomimo upływu troche czasu od powstania tego wpisu życie w Pradze jest dalej takie jak tutaj opisane.

    Pozdrawiam!

    • Z tego co wiem, dużo się nie zmieniło, choć w zeszłym roku ceny mieszkań poszły w górę. W tym może to się zmieniło, na plus dla wynajmującego 🙂
      Trzymam kciuki za piękne życie w Pradze.
      Ewelina

  16. Zastanawiamy się nad przeprowadzką do Pragi. Generalnie – do Czech ale Praga ze względu na mnogość ofert pracy. Ja w korpo 😉 mąż w przemyśle. Chcemy rekrutować się zdalnie, uczymy się czeskiego. Czy możesz podpowiedzieć, czy są jakieś pułapki na rynku nieruchomości? A może: jeszcze nie znając miejsca pracy, czy sugerowałabyś jakąś dzielnicę z dobrą komunikacją? Ponieważ mąż raczej nie będzie pracował w centrum, chcemy ulokować się jakoś optymalnie. Będziemy też przeprowadzać się z dwoma autami (ja by dojechać do komunikacji publicznej, mąż pewnie do zakładu). Czy w strefach 1-9 jest szansa na parkowanie po zameldowaniu się? Czy dać sobie spokój i szukać mieszkania na brzeżach?

    • Cześć,
      myślę, że warto sprawdzić dojazd z jednego końca miasta na drugi. Kiedy szukałam pracy w Pradze z mojej dzielnicy ciężko było się dostać na drugą stronę miasta (obrzeża), więc jeśli wiesz, że większość ofert w Twoim zawodzie będzie w centrum lub np Praga północ/ zachód, to lepiej sprawdzić komunikację w tym zakresie. W przypadku parkowania niestety, nie podpowiem, bo nie mieszkałam tam, ale myślę, że to może być kwestia dogadania z właścicielem (tak było na Węgrzech).

      Życzę powodzenia,
      Ewelina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj