Zamki i pałace, w których można nocować (dolnośląskie)

Dolny Śląsk to region, który wyróżnia się sporą ilością zamków i pałaców. Jest ich ponad dwadzieścia i każdy to miejsce zdecydowanie warte wycieczki! Dziś zaprezentuję Wam te z nich, w których funkcjonują hotele. Nocleg w takim miejscu zapewni każdemu niezapomniane wrażenia! Nadają się w szczególności na romantyczny wypad połączony ze zwiedzaniem, ale sprawdzą się i na rodzinną wycieczkę.

Zamek Kliczków

Zamek w Kliczkowie nawiązuje swoim stylem do zamków francuskich. Niegdyś znajdowała się tu warownia, która miała bronić Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Przez następne stulecia budowla co chwilę zmieniała właścicieli. Modernizacja, która nadała mu obecny kształt, miała miejsce w XIX wieku. Wówczas zamek został też otoczony ogrodem w stylu angielskim.

Zamek w Kliczkowie to jedna z największych tego typu budowli na Dol­nym Ślą­sku. Wygląda naprawdę imponująco! Składa się ze skrzy­deł mie­szkal­nych w sty­lu ne­ogo­tyc­kim oraz ne­ore­ne­san­so­wym.

W zamku Kliczków mieszczą się hotel, centrum SPA oraz elegancka restauracja. Noclegi są dostępne w pokojach dwuosobowych (od 399 zł) oraz apartamentach. Najbardziej luksusowy apartament Cesarski ma powierzchnię liczącą ponad 50m² i składa się z części sypialnej (łoża z baldachimem) oraz przestronnego salonu. Wyróżniają go oryginalne, sięgające XIX wieku elementy wyposażenia i układ pomieszczeń. Możecie się tu poczuć, jak na królewskim dworze!

To dobra opcja na wyjazd z dziećmi, oprócz basenu, znajdziecie tu salę zabaw i stół do ping-ponga, a także stadninę koni w pobliskim folwarku.

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie to główna część dużego majątku. Powstał w latach 1603–1607 na zlecenie Nickela von Zedlitz. Pierwotnie charakteryzował się stylem renesansowym, lecz w XVIII wieku pałac został przebudowany w duchu barokowym, a w XIX wieku – klasycystycznym z cechami neogotyckimi.

W pałacowym kompleksie znajdziecie ogród, murowaną stodołę, stajnię i oficynę mieszkalną. Pałac ma trzy piętra na rzucie prostokąta z wieżami w każdym z rogów. Podobnie, jak inne tego typu majątki, również pałac w Wojanowie przez lata przechodził z rąk do rąk. Po II wojnie światowej działał tu PGR, którego działania zniszczyły budynek. 

Obecnie odrestaurowany Pałac w Wojanowie oferuje noclegi. Dostępne są w nim pokoje – od jednoosobowego po czteroosobowy – oraz pokój SPA Premium, a także apartamenty. Pomieszczenia znajdują się i w Stodole, i w samym Pałacu. Ceny zaczynają się od 369 złotych. Do dyspozycji gości jest również basen z sauną.

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Zamek Karpniki

Zamek w Karpnikach został zbudowany w XIV wieku. Jego aktualny wygląd pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta Friedricha Augusta Stülera. Mimo przeprowadzonych modyfikacji, w zamku można napotkać pozostałości ze średniowiecza: są to część wieży oraz fragmenty skrzydła północnego i wschodniego. 

Po jego burzliwych dziejach, które doprowadziły do zniszczeń, Zamek w Karpnikach został zakupiony i wyremontowany przez prywatnych właścicieli. Obecnie nowoczesność łączy się w nim ze świetnie zachowanym historycznym duchem.

W zamkowym pokoju Standardowym można przenocować za kwotę od 650 zł za noc. Warto jednak zwrócić uwagę na Apartament Królewski. Składa się on z dwóch historycznych pomieszczeń, które za czasów rodziny królewskiej Hohenzollernów stanowiły najważniejsze pokoje zamku. Jego szczególną ozdobą są witraże, sufity ozdobione złotymi gwiazdami, XIX-wieczne boazerie i stylowe meble.

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy wzniesiono w XVII wieku. Z tamtego czasu pochodzi główna część oraz dwie narożne izby mieszkalne. W latach 20. XVIII w. dokonano modyfikacji elewacji Pałacu oraz wnętrz. Największych zmian w wyglądzie Pałacu w Łomnicy dokonano jednak w latach 1838-1844. 

Po II wojnie światowej służył on jako szkoła rolnicza, a następnie jako szkoła podstawowa. W latach 70. kompleks został opuszczony, a w czasach PRL został zamieniony w PGR, co przyczyniło się do ruiny pałacu głównego. Dopiero w 1992 roku potomkowie rodziny von Küster – dawnych właścicieli – we współpracy ze wspólnikami z Polski odzyskali majątek i przywrócili pałacowi dawną świetność.

Dostępne pokoje dzielą się na dwie kategorie: pokoje Pałacowe oraz pokoje Arkadia. Jak łatwo się domyślić, pierwsze z nich znajdują się w Pałacu, a ich wnętrza wiernie odzwierciedlają historyczny charakter miejsca. Pokoje z drugiej kategorii umieszczone zostały w Domu Zarządcy i są urządzone w przytulnym, sielankowym stylu. Można również wynająć Studio Ogrodnika w Domku Ogrodnika, które pomieści do sześciu osób.

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Pałac Lubiechowa

Pałac Lubiechowa powstał w miejscu, w którym znajdował się myśliwski zamek księcia jaworskiego Henryka I. Książę sprzedał go w ręce prywatne razem ze wsią. Następnie majątek kupił Kaspar Otto v. Zedlitz, wnuk Kaspara von Zedlitz z Podgórek i to najprawdopodobniej wtedy zameczek został przekształcony w pałac.

W latach powojennych w pałacu mieścił się ośrodek kolonijny. W następnych latach należał do gminy i niestety popadł w ruinę. Obiekt został wykupiony, a w 2021 nastąpiło jego ponowne otwarcie.

W głównym Pałacu znajdują się 23 pokoje i 1 apartament, a w znajdującym się niedaleko Domu Agronoma – 7 pokoi i 3 apartamenty. Ceny zaczynają się od 230 zł za noc. Do wyboru są pokoje jedno- i dwuosobowe oraz Superior z możliwością dostawki. Wszystkie są urządzone w stylu retro spójnym z wystrojem miejsca. Choć Pałac Lubiechowa może wydawać się Wam niepozorny, jest naprawdę pięknie odrestaurowany!

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Zamek Czocha

Zamek Czocha zbudowano w 1247 roku na polecenie króla czeskiego Wacława I.  Od 1319 roku przez 70 lat władali nim książęta piastowscy. W następnych latach zamek wraca do Czech. W 1909 roku zaniedbany zamek odkupił Ernst Gütschow i wraz z berlińskim architektem Bodo Ebhardtem przywrócił mu „historyczny” wygląd z 1703 roku.

Po wojnie w zamku otwarto ośrodek dla oficerów Wojska Polskiego, dzięki czemu uniknął on losu innych jemu podobnych zamków i w świetnym stanie przetrwał do czasów współczesnych.

W Zamku Czocha na szczególną uwagę zasługują pokoje tematyczne! Ze względu na to, że budowla przypomina pewien słynny zamek z książek fantasy, można spędzić noc w magicznym Pokoju Chłopca Czarodzieja! Myślę, że wielu z Was przypadłby do gustu również Pokój Podróżnika. Oprócz tego dostępne są również zwykłe pokoje, dzielące się na pomieszczenia typu Standard oraz Superior. Gdy tam będziecie, warto zapisać się na nocne zwiedzanie zamku!

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Pałac Gruszów

Pałac Gruszów powstał ok. 1830 roku. Niedługo później rezydencja została przebudowana na reprezentacyjny budynek pałacowy w stylu neorenesansowym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej Pałac Gruszów był miejscem wypoczynku i organizacji kolonii. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z 08 listopada 1980 r., zarówno pałac jak i przypałacowy park zostały wpisane do rejestru zabytków.

W Pałacu Gruszów jest dostępnych dwanaście klimatycznych pokoi: 4 pokoje jednoosobowe Standard, 4 pokoje dwuosobowe Premium, dwa Apartamenty z piecami kaflowymi, trzypokojowy Apartament Superior oraz dwuosobowy pokój “W pałacowej Piwnicy” o zamkowym charakterze. Ceny zaczynają się od 320 złotych. Goście chwalą wystrój i wzorową obsługę.

Tutaj sprawdzisz dostępność i ceny.

Aż chciałoby się wybrać do każdego z tych miejsc! Który obiekt spodobał Wam się najbardziej? Wolicie okazałe zamki czy kameralne pałace? Mieliście już okazję nocować w takich wyjątkowych okolicznościach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Zobacz również:

Atrakcje Dolnego Śląska. TOP 20 miejsc, które musisz zobaczyć

Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,924ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj