Wielu obcokrajowców mówi, że to Wrocław jest najpiękniejszym miastem w Polsce, bo Warszawa trochę za duża, Kraków zbyt turystyczny, a w innych miastach jeszcze nie byli. Wrocław to zdecydowanie miasto warte zobaczenia. Znajdziesz tu zabytki, muzea, galerie, a także wiele innych atrakcji. Sama do Wrocławia lubię wracać o każdej porze roku, spacerując po Starym Mieście czy popijając kawę w jednej z klimatycznych kawiarni. Polecam Wrocław również zimą, bo Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy jest naprawdę piękny i absolutnie mnie nie dziwi, że przyciąga coraz większe grupy zwiedzających.
Które atrakcje warto zobaczyć we Wrocławiu, gdzie przenocować i zjeść? Zapraszam na wpis, który pomoże Ci zaplanować weekend we Wrocławiu 🙂
Spis treści
- 1 Od czego zacząć zwiedzanie Wrocławia?
- 2 Rynek we Wrocławiu
- 3 Stare Miasto we Wrocławiu
- 4 Ostrów Tumski
- 5 Wrocławskie krasnale
- 6 Panorama Racławicka
- 7 Wrocławskie Muzea
- 8 Ogród Botaniczny we Wrocławiu
- 9 Ogród Japoński we Wrocławiu
- 10 Niemural: kolorowe podwórko na Naodrzu
- 11 Wrocławskie Kolejkowo
- 12 Most Pokutnic we Wrocławiu – oryginalny punkt widokowy
- 13 Wieża widokowa kościoła św. Elżbiety
- 14 ZOO we Wrocławiu i Afrykanarium
- 15 Hala Stulecia
- 16 Fontanna multimedialna we Wrocławiu
- 17 Jarmark Bożonarodzeniowy
- 18 Wrocławskie Mosty
- 19 Aquapark we Wrocławiu
- 20 Sky Tower – punkt widokowy
- 21 Gdzie spać we Wrocławiu?
- 22 Gdzie zjeść we Wrocławiu?
- 23 Mapa atrakcji i ciekawych miejsc we Wrocławiu
Od czego zacząć zwiedzanie Wrocławia?
Każdy ma takie miejsce, w którym był setki razy i nie wiedziałby od czego zacząć oprowadzanie. Ja tak mam właśnie z Wrocławiem: byłam tam wielokrotnie, często wracam na jednodniowe spotkanie czy wycieczkę. Jednak po kilku latach prowadzenia bloga udało mi się przygotować przewodnik po Wrocławiu i mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Wam w odkrywaniu atrakcji Wrocławia.
Jeśli brakuje Wam jakiś atrakcji, czekam na komentarze i Wasze ulubione miejsca we Wrocławiu, z chęcią je odwiedzę i sprawdzę. Za wszelkie sugestie z góry Wam dziękuję.
Rynek we Wrocławiu
Rynek jest naprawdę imponujący: zajmuje aż 3,64 hektara. Co ciekawe, obecnie nie jest to idealny kwadrat, a jego wymiary to 204–206 × 169–170 metrów. Różnice w ich długości wynikają ze zmian w elewacjach budynków. Pierzeje na Rynku we Wrocławiu są przepiękne, a co ciekawe murowane budynki pojawiły się już w połowie XIII wieku. Dziś we Wrocławiu znajdziemy ponad osiem tysięcy zabytkowych kamienic. Co ciekawe, we Wrocławiu znajdziemy dwa ratusze: gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz w stylu historyzmu. Na wieży Starego Ratusza znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy, który pochodzi z 1368 roku.
Stare Miasto we Wrocławiu
To punkt obowiązkowy we Wrocławiu! Stare Miasto to serce Wrocławia, znajdują się tam najważniejsze zabytki miasta. W okresie II wojny światowej Stare i Nowe Miasto we Wrocławiu doznały poważnych zniszczeń. W trakcie odbudowy priorytetem było zachowanie obiektów gotyckich, pochodzących z czasów dynastii Piastów. Wiele bardziej uszkodzonych, choć nowszych budynków, zostało rozebranych w celu pozyskania cegły.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski jest miejscem pełnym klimatu, to najstarsza część Wrocławia. Mieści się on na obszarze, który pierwotnie był wyspą, już nią nie jest, lecz pozostaje sercem historycznego Wrocławia. Znajduje się tam piękny Most Tumski, który łączy Ostrów Tumski z resztą miasta, Katedra Świętego Jana Chrzciciela, dzieło gotyckiej architektury, będące jednym z najważniejszych zabytków w Polsce, Kościół św. Idziego. Zobaczysz tam urokliwe, wąskie uliczki i kamieniczki. Ciekawostka: To właśnie na Ostrowie Tumskim możemy spotkać latarnika zapalającego i gaszącego latarnie gazowe.
Wrocławskie krasnale
Historia krasnali sięga czasów PRL-u, kiedy krasnale można było spotkać w formie malowanej na ścianach. Wtedy działacze antykomunistyczni umieszczali je na murach powstałych po zamalowywaniu napisów i haseł „antysocjalistycznych” przez władze PRL-u.
Dziś wygląda to nieco inaczej: nie malunki, a figurki w formie rzeźby znajdziemy w wielu miejscach we Wrocławiu. Ich ilość stale rośnie, a na szukanie krasnali można poświęcić i cały weekend, dlatego warto wcześniej poczytać o tym gdzie i jakie krasnale spotkamy we Wrocławiu. Nie są to losowo postawione figurki: spotkamy 100matologa, Życzliwka Malarza, Botanika czy Wagusia. Szukać krasnali można ze specjalnie wydanymi broszurami/ informatorami. Ponadto, można pobrać dedykowaną aplikację na smartfony, która ułatwi odnajdywanie krasnali.
Co ciekawe, krasnale znajdują się poza Polską: w Dreźnie, Wilnie i Kownie.
Panorama Racławicka
Zwiedzanie muzeów i atrakcji Wrocławia warto zacząć od Panoramy Racławickiej. Tak naprawdę z dwóch powodów: po pierwsze, trzeba umówić się na konkretny seans, po drugie bilety pozwalają na wstęp jeszcze w trzech innych miejscach.
Jest to jedno z najważniejszych dzieł sztuki w Polsce i unikalne w skali światowej. Panorama przedstawia wydarzenia związane z bitwą pod Racławicami, znajdujące się na ogromnym obrazie o wysokości 15 metrów i długości 114 metrów zaprezentowanego w formie panoramicznego owalu. Panorama Racławicka znajduje się w budynku specjalnie zaprojektowanym dla niej, a oglądający wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach.
Kiedy ogląda się zdjęcia panoramy w Internecie można odnieść wrażenie, że to tylko bardzo duży obraz. Jednak przebywanie wśród malowideł scen walki, które ukazane są w tak realistyczny sposób powoduje niezwykłe emocje. Sama w pewnych momentach musiałam na chwilę odwracać wzrok, bo czułam się częścią obrazu. Do tej pory nie odbierałam sztuki w tak osobisty sposób.
Ciekawostka! Jeśli wahacie się czy wybrać się do Panoramy Racławickiej, to zdradzę Wam pewien sekret: kupując bilet na oglądanie Panoramy, później możecie skorzystać z darmowego wstępu do Muzeum Narodowego, Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł.
Bilety kupisz na stronie muzeum.
Wrocławskie Muzea
We Wrocławiu nie ma aż takiej ilości muzeów jak w stolicy, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. To nie tylko Muzeum Narodowe, czy muzeum, które znajduje się w Pałacu Królewskim (Sztuki Medalierskiej).
Wrocławskich muzeów jest naprawdę dużo, dlatego przed wyjazdem warto wybrać dwa, maksymalnie trzy interesujące, bo inaczej zostaniemy w muzeum przez parę dni. Możecie wybrać się do Panoramy Racławickiej i skorzystać z dodatkowych muzeów, które są w cenie biletu.
Muzeów jest więcej, kilka z nich wymieniam poniżej:
- Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
- Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu
- Muzeum Archeologiczne
- Muzeum Militariów
- Muzeum Współczesne Wrocław
- Pałac Królewski: Muzeum Sztuki Medalierskiej
Lubisz muzea? Sprawdź wpis: Darmowe muzea we Wrocławiu – lista i darmowe dni
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
To moim zdaniem punkt obowiązkowy, zwłaszcza latem. Zachwyca kolorami, zapachami i różnorodnością roślin. Ogród Botaniczny we Wrocławiu to miejsce sprzyjające odpoczynkowi, spacerom oraz pogłębianiu wiedzy o świecie roślin.
Ogród Botaniczny we Wrocławiu obejmuje obszar z licznymi stawami i mostkami co dodaje uroku temu miejscu. Ogród obejmuje różnorodne ogrody tematyczne, takie jak ogród alpejski, czy arboretum. Każdy z nich prezentuje specyficzne gatunki roślin, dostosowane do konkretnego środowiska. Ponadto, Ogród Botaniczny we Wrocławiu posiada kilka szklarni, w których można zobaczyć rośliny tropikalne, kaktusy, czy storczyki.
To świetne miejsce na kawę, książkę czy po prostu chwilę odpoczynku podczas zwiedzania. To nie jedyny warty uwagi ogród we Wrocławiu. Możemy również odwiedzić również Ogród Japoński.
Ogród Japoński we Wrocławiu
Ogród Japoński to kolejne wyjątkowe miejsce, które warto zobaczyć w trakcie weekendu we Wrocławiu. Znajdują się w nim tradycyjne gatunki roślin japońskich, ogród jest przecinany licznymi kładkami i mostkami. To nie tylko praktyczny element, ale również symbolika. Symbolicznych elementów jest tutaj więcej, na przykład: zobaczymy kaskadę męską i żeńską czy staw, w którym pływają kolorowe karpie koi. Karpie te są symbolem szczęścia i długowieczności w kulturze japońskiej.
Turyści często pytają, który ogród jest piękniejszy. Obydwa ogrody są godne uwagi, dodatkowo wiele zależy od pory roku i naszych zainteresowań. 🙂
Niemural: kolorowe podwórko na Naodrzu
Szukacie wyjątkowych miejsc we Wrocławiu? To miejsce rzadko znajduje się w przewodnikach. A jednak podwórko o formie galerii na świeżym powietrzu na pewno zapadnie nam w pamięć i będziemy je polecać dalej. Pomalowane podwórko przy ulicy Roosevelta liczy ponad 1200 metrów kwadratowych, jest połączeniem malarstwa z ceramiką i rzeźbą, a w projekt zaangażowali się wszyscy mieszkańcy: tak młodzież, jak i seniorzy czy Romowie i kibice WKS. Co ciekawe, właśnie mieszkańców możemy zobaczyć namalowanych na ścianach. Dlatego oglądając niemural, miejmy oczy dookoła głowy, bo namalowana postać może nas właśnie minąć. 🙂
Więcej zdjęć i informacji we wpisie: Kolorowe podwórko we Wrocławiu
Wrocławskie Kolejkowo
To naprawdę ciekawa atrakcja dla dużych i małych. Ilu z Was w dzieciństwie marzyło o przeniesieniu się do miejsca, gdzie wszystko jest miniaturowe, a wśród tego jeżdżą kolejki? To oczywiście pytanie retoryczne, bo o tym marzył chyba każdy. Wrocławskie Kolejkowo to miejsce niezwykłe, bo możemy tam zobaczyć Dolny Śląsk i Wrocław w miniaturze, podglądać codzienne sytuacje i na godzinkę lub dwie zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości na rzecz tej kolorowej z Kolejkowa.
Więcej na stronie Kolejkowa.
Uwaga! To atrakcja nie tylko dla dzieci. 😊 Zobaczcie sami:
Most Pokutnic we Wrocławiu – oryginalny punkt widokowy
Mostek Pokutnic to most na wysokości 45 metrów nad ziemią, łączący dwie wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Aby się tam dostać trzeba pokonać 247 schodów! To wyjątkowy punkt widokowy, na którym mamy możliwość podziwiania panoramy miasta, jest to idealne miejsce dla fotografów.
Wieża widokowa kościoła św. Elżbiety
Drugi, niezwykły punkt widokowy we Wrocławiu znajduje się tuż nieopodal. Kościół św. Elżbiety położony jest na Starym Mieście, a jego wieża oferuje malownicze widoki na panoramę Wrocławia, w tym urokliwe kamienice. W tym przypadku trzeba pokonać ponad 300 schodów! Taras widokowy znajduje się na wysokości 75 metrów.
Punktów widokowych we Wrocławiu jest nieco więcej, np. Wieża Matematyczna. Możemy wybrać się też na punkt w Sky Towerze 😊 moim zdaniem to najprzyjemniejsze miejsce dla osób z lękiem wysokości, ale nie zawsze jest otwarte, dlatego lepiej sprawdzić dostępne dni i godziny.
ZOO we Wrocławiu i Afrykanarium
Nie bez powodu do ZOO we Wrocławiu przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Wrocławskie ZOO to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej renomowanych ogrodów zoologicznych w Polsce. Znajdują się tu różnorodne obszary tematyczne. Poza tradycyjnym zwiedzaniem, można zobaczyć pokazowe karmienia żyraf, panter, pawianów, hipopotamów (poszczególne atrakcje można wymieniać i wymieniać).
Zresztą, to nie tylko jeden z bardziej zadbanych ogrodów zoologicznych, ale też niezwykłe Afrykarium, które z roku na rok wydaje się być coraz piękniejsze. To również, ogromne akwarium, które prezentuje bogactwo podwodnego świata afrykańskich rzek i jezior, umożliwiając odwiedzającym obserwację wielu gatunków morskich stworzeń.
Praktyczna uwaga! ZOO jest naprawdę duże i dlatego warto pobrać aplikację z mapą ogrodu. Dzięki temu będzie nam się o wiele łatwiej zwiedzało.
Bilety kupisz na stronie wrocławskiego ZOO.
Hala Stulecia
Hala Stulecia została zbudowana w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga. Hala Stulecia to nie tylko architektoniczne arcydzieło, lecz także atrakcyjne miejsce dla zwiedzających. Otoczona Pergolą z Fontanną Multimedialną, Ogrodem Japońskim oraz zoo, przyciąga odwiedzających. To nie tylko hala widowiskowo-sportowa, ale także symbol kultury swojej epoki, co zadecydowało o jej wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ciekawostka: kopuła centralna ma 67 metrów średnicy. W momencie wybudowania żelbetowy dach miał największą rozpiętość na świecie.
Fontanna multimedialna we Wrocławiu
W pobliżu Hali Stulecia znajduje się Fontanna Multimedialna. Dynamiczna i kolorowa atrakcja, którą warto odwiedzić o każdej porze roku – jest czynna również zimą. Fontanna Multimedialna prezentuje pokazy świetlne i dźwiękowe.
Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Świąteczny we Wrocławiu to jedno z głównych wydarzeń zimowych, przyciągające co roku liczne tłumy. Wrocławski Jarmark, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Europie, imponuje swoim rozmiarem. Drewniane stragany, kolorowe światła, zapachy pierniczków i korzennych przypraw to wstęp do świata, gdzie atmosfera Bożego Narodzenia unosi się w powietrzu.
Więcej we wpisie: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Wrocławskie Mosty
Wrocław to niezwykłe miasto pod wieloma względami. Wyróżnia je to, że jest niezwykle kolorowe i znajdziemy tam 111 mostów! We Wrocławiu bez problemu można zorganizować autorską wycieczkę “śladami mostów we Wrocławiu”. Ciekawostka: więcej mostów w europejskich miastach znajduje się tylko w Amsterdamie, Wenecji oraz w Petersburgu.
Aquapark we Wrocławiu
Aquapark we Wrocławiu to kompleks basenowo-rekreacyjny, oferujący baseny, zjeżdżalnie wodne o różnym stopniu trudności i strefy relaksu, takie jak jacuzzi i sauny. Aquapark organizuje także zajęcia sportowe, takie jak aqua aerobik i pływanie dla dzieci. To popularne miejsce zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, przyciągające swoją różnorodnością i atmosferą relaksu.
Bilety i więcej informacji na stronie aquaparku.
Sky Tower – punkt widokowy
Sky Tower – 212 metrowy wieżowiec mieszkalny. Na 49 piętrze znajduje się taras widokowy. Mi niestety nie udało się tam dotrzeć, ponieważ akurat wtedy kiedy byłam w okolicy trwał remont. Przed wizytą koniecznie sprawdźcie oficjalną stronę, ponieważ trwa tam remont (stan na luty 2024). Na poniższym zdjęciu Sky Tower oraz Ślęża w tle.
Gdzie spać we Wrocławiu?
We Wrocławiu wybór noclegów jest naprawdę duży i jeśli mamy w planie zwiedzanie lub imprezowy weekend to jak najbardziej polecam okolice Starego Miasta. Ostatnio spałam w hotelu Mercure Centrum, który serdecznie polecam (pyszne śniadania, wygodne łóżka i sympatyczna obsługa).
Na bardziej spokojny, romantyczny wypad można zarezerwować nocleg na obrzeżach miasta, a nawet w Sky Tower, czyli najwyższym budynku we Wrocławiu. Więcej polecanych miejsc we wpisie: Gdzie spać we Wrocławiu
Booking.comGdzie zjeść we Wrocławiu?
Wiem, że większość z Was odżywia się normalnie, dlatego polecę Wam kilka miejsc w których jadałam przed zmianą diety. Niestety, rotacja restauracji we Wrocławiu jest dość duża i sporo jest już zamkniętych. Dalej przejdę do opcji wegańskich i wegetariańskich we Wrocławiu.
Moa burger- ogromne, mięsiste burgery, którymi naje się każdy
Szajba- pyszne mają wszystko, a porcje makaronów czy sałatek są po prostu wielkie. Uwaga! Nie tylko w tej knajpie, ale w całej uliczce znajdziemy masę pysznych miejsc.
BenePosto– chociaż zjemy tam „normalne” obiady, warto wybrać się tam na pizzę
Wegańskie i wegetariańskie opcje we Wrocławiu
We Wrocławiu jest tyle restauracji wegańskich, że ciężko się zdecydować, gdzie pójść. Dlatego na pewno każdy znajdzie coś pysznego dla siebie. Polecam:
W kontakcie– świetne miejsce na śniadanie
Ahimsa- pyszne jedzenie azjatyckie z wegańską… kaczką
Mihiderka– uwielbiam tamtejsze burgery, poza burgerem z kapustą 😊 z burgerów można wybrać się jeszcze np. do KroWarzywa.
Bez lukru– ich ciasta są tak pyszne i syte, że lepiej pójść tam na głodnego!
Kuźnia Dzięcioła– mają fajne opcje na obiad i zawsze obiecuję sobie, że w domu zrobię coś podobnego i o tym… zapominam.
Mapa atrakcji i ciekawych miejsc we Wrocławiu
Sprawdź również:
Zamki i Pałace Dolnego Śląska. Które miejsca warto zobaczyć?
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata