Wielkanoc w Turcji. Jak tam poczuć ducha Świąt Wielkanocnych?

Pierwszą Wielkanoc za granicą spędziłam w Turcji. Jak wyglądała moja Wielkanoc w nadmorskim Mersin? Rano, w Niedzielę Wielkanocną razem z Agnieszką i z koszyczkiem wielkanocnym wybrałam się do kościoła, a później razem ze znajomymi umówiliśmy się na Wielkanocne Śniadanie. Oczywiście na plaży.

Jak przygotować się na Wielkanoc w Turcji?

Dla upewnienia, bo niektórzy mają wątpliwości: w Turcji są kościoły katolickie i jeśli wybieracie się tam na Wielkanoc, warto sprawdzić w których miastach można wybrać się na mszę (o ile jesteście tym zainteresowani).

W kościele w Mersin były tłumy i tylko dlatego, bo byłyśmy wcześniej udało się nam usiąść. Msza odbywała się po turecku, jednak było wielu obcokrajowców, w tym małżeństwo z Afryki, w niezwykłych, kolorowych strojach. Co dało się zrozumieć, nawet bez znajomości tureckiego? Że Bóg to Allah, a Amin to Amen 🙂

Przed kościołem, z koszyczkiem.
kosciół w Turcji- Mersin
Kościół wewnątrz
W kościele w Turcji, w Mersin

Wielkanoc w Turcji: Wielkanocne śniadanie

Jak przygotować się do Wielkanocnego śniadania? Warto wcześniej zrobić listę potrzebnych rzeczy i potraw. Nie wszystko w Turcji się dostanie, a np. majonez ma trochę inny smak, jednak do sałatki pasuje idealnie. Na tamte święta przygotowałam sałatkę jarzynową, makaronową, jajka i jajka zrobione z kiwi. Moi znajomi przygotowali inne smakołyki, lecz oczywiście, jak to w kraju muzułmańskim- zabrakło wieprzowiny. Żeby nie było: nikomu to szczególnie nie przeszkadzało, zwłaszcza Włochom, którzy w Wielkanoc byli przyzwyczajeni raczej do baraniny 😊

Ozdobiony koszyczek i babka w wykonaniu Simone
Sałatka makaronowa

Wielkanoc w Turcji. Czy to ma sens?

To pytanie postawiłam celowo, bo Wielkanoc w Turcji- kraju muzułmańskim może dla kogoś wydać się bez sensu. Dla mnie Wielkanoc warto obchodzić w każdym miejscu na ziemi- należy to do tradycji.

Wielkanoc w Mersin była moją pierwszą spędzoną za granicą i nie będę mówić, że wtedy bardzo tęskniłam za Polską, ale chciałam poczuć świąteczną atmosferę. Udało się.

W 2014 w Turcji byłam na studenckiej wymianie. W tamtym czasie w Mersin księdzem był… Polak, ksiądz Paweł. Wierzę, że część z Was jest tym zaskoczona, bo sama byłam, kiedy dowiedziałam się, że w tym tureckim, praktycznie nieznanym w Polsce mieście znajdziemy kościół, a w nim… księdza- Polaka. Co ciekawe, pod koniec mszy rozdawał… Jajka Wielkanocne. Prawdziwe, nie czekoladowe.

Jajeczka od księdza Pawła
W koszyczku oczywiście sól i czosnek!

Śniadanie Wielkanocne na plaży

Po kościele umówiliśmy się na Wielkanocne śniadanie na plaży. Zjedliśmy, postukaliśmy się jajkiem (okazało się, że część osób nie je jajek na Wielkanoc!) i opowiadaliśmy swoje świąteczne zwyczaje. Było świetnie, ciepło, a, że Mersin nie jest zbyt popularne turystycznie- na tej plaży byliśmy sami. Później część osób grała w plażówkę, część (jak ja) robiła zdjęcia.

Jeśli chciałabym znaleźć minusy Wielkanocy na plaży, to na pewno będzie to piasek- trzeba uważać, żeby nie wpadł do sałatki czy nie przykleił się do majonezu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda wiosna w Turcji, sprawdź: Wiosna w Turcji. Czy warto wybrać się wiosną do Turcji?

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wielkanoc na plaży- gdzie warto spędzić?

To była moja pierwsza Wielkanoc za granicą. Drugą spędziłam w Grecji, razem z Maćkiem (więcej tutaj: Wielkanoc w Grecji. Jak można tam obchodzić nasze Święta Wielkanocne?). I wiecie co, moim zdaniem choć raz warto zjeść Wielkanocne Śniadanie na plaży! Pewnie jak część z Was zrobi tak raz, to jeszcze kiedyś powtórzy 😊

Ciekawa jestem w jakim ciekawym miejscu spędziliście Wielkanoc. Czy może zawsze spędzacie je w rodzinnym gronie?

Ściskam,
Ewelina


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
90,118ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj