Ubezpieczenie auta z wypożyczalni. Dlaczego nie zwrócili nam pieniędzy?

Na wakacjach często wypożyczamy samochód. Zawsze go ubezpieczamy: często w osobnej firmie, bo tak wychodzi taniej. Ostatnio spróbowaliśmy nowej formy ubezpieczenia, a mianowicie rocznego, które przyda się nam w więcej niż jednej podróży.
I tym razem coś poszło nie tak.

Uszkodzenie samochodu na wakacjach

Nie stało się nic wielkiego. W zeszłym miesiącu w Grecji musieliśmy zmienić koło w wypożyczonym samochodzie. Auto było ubezpieczone, ale najpierw trzeba było za nią zapłacić- dopiero później ubezpieczyciel zwraca pieniądze. Koszt wyniósł 25 euro, spieszyliśmy się na lotnisko więc zapłaciliśmy gotówką.

Formalności w przypadku zwrotu gotówki za ubezpieczenie samochodu

Jeszcze w wypożyczalni dostaliśmy formularz co się stało, że płatność została dokonana gotówką itd. Po powrocie od razu napisaliśmy do ubezpieczyciela (Worldwide insure), że wnioskujemy o zwrot kasy. Ubezpieczyciel poprosił o skany wszystkiego i zanotował że to płatność gotówką, po czym poproszono nas o wszystkie skany jeszcze raz. Coś nam nie pasowało, ale po kilku dniach dostaliśmy odpowiedź:
PŁATNOŚĆ GOTÓWKĄ- nie nadaje się do zwrotu.
Nic więcej się nie dało zrobić. My płacąc gotówką nawet nie pomyśleliśmy, że coś może być nie tak bo na formularzu były wszystkie wymagane informacje. Co prawda 25 euro to nie majątek. Ale gdyby to była większa kwota albo w przypadku ubezpieczenia na życie/zdrowie jakiś drobny mankament zaszkodziłby zwrotowi mogłoby się skończyć naprawdę źle.
Pamiętajcie, że jak zapomnijcie/ nie doczytacie o drobnostce to Wasze ubezpieczenie może być NIC nie warte. Z moich doświadczeń z ubezpieczeniami to jest tak, że kasę do zwrotu trzeba REKLAMOWAĆ do skutku lub jego braku.

Stłuczka naszego auta za granicą

3 lata temu w Pradze wjechał w nas taksówkarz. Po załatwieniu formalności na policji, doszło do rozmowy z ubezpieczycielem.
Reflektor wg ubezpieczalni kosztował 300 zł, gdzie najtańszy zamiennik kosztował 450 zł, oryginał 2500. Lakierowanie- 50 zł.
Wtedy Maciej prosił o namiary na  tak tani warsztat, lecz mu nie podali. Stłuczka w Pradze była reklamowana do osiągnięcia rezultatu. Pamiętajcie, że pierwsza oferta zwykle jest żenująco niska.

Dlaczego o tym piszę?

Piszę Wam o tym, żebyście wiedzieli, bo za mało się o tym mówi. Nie wystarczy podpisać umowy licząc, że ktoś będzie wobec nas fair.  Każdy ubezpieczyciel ma swoje kruczki 🙂 warto o tym pamiętać.
Jeśli chcecie podzielić się swoimi historiami, wymienić się doświadczeniami- piszcie w komentarzu. Komuś to zawsze może pomóc!

8 KOMENTARZE

  1. Nieuczciwość firm ubezpieczeniowych w Polsce działa tak samo. Są tam zatrudnione tabuny ludi, którzy mają udowodnić, że wszystko ok ale…. jest jeden mankament, który niestety uniemożliwia wypłatę odszkodowania. Smutne ale prawdziwe. Dlatego warto przed ubezpieczeniem zrobić rozeznanie i poczytać opinie.

  2. Znajomi mieli nieco inną sytuację. Byli w drodze do wypożyczalni, żeby oddać auto, bo mieli za chwilę wylot do Polski. Zatrzymali się na chwilę w sklepie. Po powrocie okazało się, że samochód ma przytarty cały bok. Wiadomo, od razu po przyjeździe do wypożyczalni poinformowali o tym fakcie. Najciekawsze było to, że wypożyczalnia nagle odkryła jeszcze ileś innych usterek, których na pewno nie spowodowało otarcie, a które wcześniej nie były wykryte. Ogólnie kosztowało ich to bardzo dużo. Ale nie mieli też ubezpieczenia od tego typu sytuacji. Fakt, tu kwestia płatności nie była tak istotna, bo tak czy inaczej nie mieli tego nieszczęsnego ubezpieczenia. Nauczka na przyszłość – mieć ubezpieczenie, nie płacić gotówką.

    • To jest już swoisty pech! Właśnie kilka lat temu w Las Vegas bardzo chcieliśmy wypożyczyć samochód i nie zrobiliśmy tego właśnie ze względu na opinie owych “wypożyczalni”. Więc z jednej strony- niby wszystko bardziej dostępne, a z drugiej- trzeba poświęcić masę czasu na szukanie dobrego sprzedawcy.

  3. Ech, dobrze wiedzieć, bo wypożyczamy samochody podczas różnych wyjazdów.
    Jutro wyruszamy kamperem na weekend, ale nie zamierzamy go uszkodzić 😉 Nic a nic 😀

  4. Trochę dziwna sytuacja, powinni zwrócić te pieniądze. Zazwyczaj obowiązek ubezpieczenie pojazdu stoi po stronie właściciela, a opłata za wypożyczenie powinna zawierać już możliwe konsekwencje. Jednak nie wszyscy jak widać kierują się takimi zasadami.

  5. przykro się czyta takie historie. Ja miałam taki przypadek że ktoś zarysował mi auto na parkingu, ale wszystko zostało nagrane kamerką. Wypożyczalnia aut stanęła na wysokości zadania, wszystkim się zajęła, a ja nic nie dopłacałam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here