Turcja: jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Merhaba!

Kiedy wyjechałam z Mersin parę lat temu, wiedziałam, że wrócę do Turcji. Ciągnie mnie tam kilka powodów: cudowne krajobrazy, pyszne jedzenie, lubiana przeze mnie atmosfera oraz…  zakupy. Na południu Turcji w kwietniu (a nawet wcześniej!), można się opalać, a w czerwcu pogoda robi się ekstremalna. Wtedy zaczyna się sezon, a więc robi się drożej, bo i turystów przybywa. We wrześniu natomiast możemy liczyć na przeszło 30 stopni w dzień.

Większość ludzi jeździ do Turcji z biurem podróży. Czy da się zorganizować wakacje w Turcji na własną rękę? I czy to w ogóle się opłaca? Odpowiedzi znajdziecie we wpisie.

Waluta: Lira
Język: turecki
Czy jest w Unii Europejskiej: nie
Strefa czasowa: GTM +3:00, czyli czas PL  +1 godz
Czy potrzebny jest paszport: tak, dodatkowo wymagana jest wiza

Jak się dostać do Turcji?

Do Turcji bezpośrednio możemy dostać się tanimi liniami np. z Katowic lub czarterem. Bez problemu można znaleźć loty do Istanbulu, ale najczęściej z przesiadką. Sam lot trwa przeszło 3 godziny. Do wyboru mamy mnóstwo lotnisk na których możemy wylądować: Izmir, Bodrum, Antalya czy Dalaman należą do najpopularniejszych. Jak to bywa w przypadku czarterów, to na którym lotnisku wylądujemy zależy od tego z jakiego miasta w Polsce wylatujemy. Najwięcej połączeń jest do Antalayi, my tym razem zapłaciliśmy 325 zł za bilet w dwie strony z bagażem rejestrowanym (z Katowic).

Uwaga! Warto mieć na uwadze, że Turcja jest ogromna i czasem na dojazd z lotniska do hotelu trzeba poświęcić więcej niż godzinę.

Wiza do Turcji

Do Turcji wymagana jest wiza. Możemy ją kupić przez internet na rządowej stronie tureckiej lub bezpośrednio na lotnisku po wylądowaniu. Cena wizy do Turcji to 15 euro lub 20 dolarów przy zakupie przez internet oraz 25 euro lub 30 dolarów na lotnisku. Wiza ważna jest przez pół roku i upoważnia do przebywania na terenie Turcji przez 90 dni licząc od pierwszego wjazdu.

Tu jest po prostu pięknie ❤️ długo mnie w Turcji nie było i już wiem, że mam wiele do nadrobienia 🤭 Kto z Was chciałby teleportować się na hamak z takim widokiem?🌅🌴

Opublikowany przez W poszukiwaniu końca świata Czwartek, 20 września 2018

Gdzie kupić bilety do Turcji?

Bilety w zależności od sezonu znajdziemy na różnych na portalach jak poniżej (tu koszt biletu w większości obejmuje bagaż rejestrowany):

  • Rainbowtours czartery
  • TUI czartery
  • Neckermann
  • Itaka czartety

Możemy polecieć z tradycyjnymi liniami, albo jak już pisałam, możemy zdecydować się również na tanie linie lotnicze, np. Ryanair, ale w tym przypadku bagaż rejestrowany nie jest wliczony w cenę.

Ile kosztuje bilet lotniczy do Turcji?

Ceny biletów do Turcji są różne. W tym roku bilet lotniczy do Antalyi kupiłam dwa dni przed planowanym wyjazdem i zapłaciłam 325 PLN. Kiedy studiowałam w Mersin, leciałam z Berlina do Adany i wyniosło mnie to ok. 100 euro w jedną stronę. Dlatego nie zawsze cena biletów jest na tyle okazyjna, żeby zamówić osobno bilet i nocleg.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Jak podróżować po Turcji?

Po Turcji możemy podróżować autobusami i pociągami. Pociągi w Turcji są nowoczesne i co równie ważne- tanie. Autobusy- tu zależy, jak się trafi, ale zwykle jest dobrze. Najwięcej o podróżowaniu po Turcji pisałam w tym wpisie: JAK PODRÓŻOWAĆ PO TURCJI? SAMOCHODEM, AUTOBUSEM I POCIĄGIEM Co do podróżowania samochodem, informacje znajdziecie również  poniżej.

Wynajem samochodu w Turcji

Wynajęliśmy samochód przez Rental Cars, bo po prostu najbardziej się opłacało. We wrześniu wynajem samochodu na tydzień z pełnym ubezpieczeniem kosztowało ok. 650 PLN (płaciliśmy w złotówkach). Na karcie nie zablokowali, a pobrali kwotę depozytu w kwocie 125 EUR, który po powrocie do domu został zwrócony z nawiązką (zmienił się kurs euro, ale do tej pory takiej sytuacji nie mieliśmy). Aktualizacja: W styczniu wróciliśmy do Turcji i sytuacja z pobraniem, a nie blokadą kwoty się powtórzyła. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że można na tym trochę stracić.wynajem samochodu w turcji

Co się okazało na miejscu, wypożyczalnia była kawałek od lotniska i trzeba było do nich przedzwonić, aby po nas przyjechali. Spokojnie, jeśli nawet nie mówimy po angielsku przed lotniskiem na pewno ktoś do nas podejdzie i zadzwoni do wypożyczalni. Jaki samochód wybrać? Wybraliśmy auto z automatyczną skrzynią biegów, średniej klasy. Samochód sprawdził się nawet na górskich drogach, które w mieście bywają bardzo strome.

Uwaga! Auto dostaliśmy z praktycznie pustym bakiem i od razu musieliśmy zajechać na stację benzynową. Pamiętajmy, że płacąc w euro możemy trochę stracić (bo w Turcji obowiązują liry).

Koszt paliwa w Turcji

Koszt benzyny to kształtuje się na poziomie 6.95 TRY (4zł – 09.18r.) Ropa 6.40 TRY (3,7zł – 09.18r.). Więcej informacji znajdziecie w aktualnym cenniku.

Jak się jeździ po Turcji?

Po Turcji jeździ się… dobrze. Oczywiście, zależnie od regionu, ale w miejscach w których byłam nawierzchnia była albo bardzo dobra, albo po prostu przyzwoita. Poza miastem, na drodze nie ma zbyt wielu samochodów. Co do poruszania się po mieście, nie jest to rzecz wybitnie przyjemna, bo tam aut jest po prostu sporo. Do tego Turcy lubią „wryć się” przed nas i to bywa po prostu stresujące. Dlatego przed przyjazdem trzeba przygotować się na bycie cierpliwym i uważnym. Jednak (cytując Maćka): „lepiej mi się tu jeździ niż w Grecji, bo przynajmniej nikt się tak nie wlecze”.zachod slonca turcja

Uwaga! W Turcji możemy korzystać i z map gogle czy map here, ale lepiej zachować ostrożność. Drogi pokazane przez internetowe mapy czasem są jednokierunkowe albo są na tyle ciasne, że lepiej pojechać inną trasą.

Kontrola policji w Turcji

Raz zostaliśmy zatrzymani na kontrolę policyjną. Policjant poprosił o paszporty, które zostały w domu, a więc daliśmy dowody i prawo jazdy. Sprawdził, powiedział, żeby jechać dalej. Pożyczyliśmy mu po turecku miłej pracy i odjechaliśmy.

Gdzie kupić liry tureckie?

Przed wyjazdem do Turcji pojechaliśmy do kantoru, ale wymieniliśmy tam tylko złotówki na euro. Lira była kosmicznie droga, a więc z Polski zabrałam pięć lir, które do tej pory nosiłam w portfelu na szczęście.

Liry w Turcji można wymienić albo w kantorze, albo w banku. Mogłoby się wydawać, że ta druga opcja będzie szczególnie nieopłacalna, ale jednak nie było to złe rozwiązanie. Bo kurs liry był bardzo dobry (wymienialiśmy z euro). Oczywiście wymiana z PLN na TRY nie byłaby już na tak korzystnym kursie jak w przypadku EUR, ale w Turcji jest mnóstwo bankomatów wypłacających również w EUR, USD i GBP, a jeśli korzystamy z banku, który nie pobiera opłat za wypłaty w bankomatach zagranicznych, a do tego mamy tam konto walutowe to taka opcja jest najlepsza.

Pogoda w Turcji

Na południu Turcji i w czerwcu i we wrześniu możemy liczyć na przeszło 30 stopni w ciągu dnia. A woda w morzu jest wystarczająco ciepła, aby wejść i pływać. 30 stopni we wrześniu odczuwa się mocniej niż te czerwcowe, bo ziemia jest mocno nagrzana po lecie.morze w Turcji

Co do pogody w innych miesiącach, w lutym nie jest na tyle gorąco, aby się kąpać w morzu, a i z opalaniem może być różnie. Kiedy mieszkałam w Mersin prawdziwe opalanie zaczęliśmy dopiero w kwietniu. Jednak lokalni mieszkańcy patrzyli na nas z niedowierzaniem. Dla nich było po prostu… zbyt zimno! W Alanyi w styczniu niewielka część turystów zaczyna plażowanie, choć jak dla mnie jest za zimno. Przeczytaj ten wpis, jeśli interesuje Cię zimowa pogoda w Turcji.

Nocleg w Turcji

W Turcji możemy wybrać popularne, nadmorskie miasta, jak Antalya, mniejsze kurorty a nawet wioski położone w górach. My na ostatnich wakacjach najpierw mieszkaliśmy w domu w górach, na obrzeżach małego miasteczka Kaşi rozkoszowaliśmy się sielskim spokojem. Później przenieśliśmy się do hotelu w centrum i najlepsze w tym wszystkim było oczywiście… tureckie śniadanie. Gdyby serwowali takie na całym świecie, to życie byłoby przyjemniejsze.

Cena noclegu w Turcji

Tak jak i na Cyprze czy w zimowej Grecji, poza sezonem, czyli od października do końca kwietnia koszt noclegu jest nawet trzykrotnie niższy niż w wakacje. Jednak już we wrześniu nie było ciężko znaleźć dobrego noclegu w korzystnej cenie, choć szukałam na ostatni moment.

We wrześniu za wynajem klimatycznego domu z pięknym widokiem zapłaciliśmy za tydzień 250 EUR. Za noc w hotelu (ze śniadaniem) w tym samym czasie zapłacilibyśmy podobnie, choć hotele, które podobały mi się szczególnie były ze dwa razy droższe:-)mieszkanie w turcji

Uwaga! Z moich obserwacji wynika, że wynajem willi w Turcji to drogi interes (w porównaniu np. do Cypru). Czasem cenę można negocjować, ale wynajmujący czasem wolą załatwić sprawę poza portalem np. AIRBNB. To czy im zaufamy zależy tylko od nas. My w ten sposób umówiliśmy się z Muzehher i nie żałujemy, choć w połowie noclegu wystąpiły komplikacje, a Turczynki nie było w mieście to załatwiła zwrot połowy pieniędzy jeszcze tego samego dnia.

Koszt wakacji w Turcji na własną rękę

Za nocleg i loty zapłaciliśmy łącznie 1725 PLN. Jednak do tego w naszym przypadku dochodzi koszt wynajmu samochodu, paliwa, biletów czy jedzenia. Bez samochodu z pewnością wyjdzie taniej.

Mimo wszystko, końcowo wydałam podobnie (albo i więcej) jak za biurem podróży, ale mi w podróżach nie o to chodzi. Nie wspomnę już o ogromnych zakupach, które mogliście oglądać na moim Instagramie (bo do Turcji jeżdżę z praktycznie pustą walizką i nie mam na myśli przywożenia tureckich “oryginałów”).

Uwagi końcowe

Podróżując do Turcji warto pamiętać o jednym. To my jesteśmy gośćmi. Mimo, że na wybrzeżu możemy zwykle „nosić się jak chcemy” to nadal kraj muzułmański, a my powinniśmy szanować ichniejszą kulturę i tradycję. Co do tego ostatniego…  w ciągu tygodnia nie jesteśmy w stanie jej odkryć. Ale warto spróbować: zaczynając od zwiedzania a kończąc na nauce parzenia małej, tureckiej kawy. Wtedy nawet po powrocie do domu będziemy mogli przenieść się do Turcji (choćby w wyobraźni).

Macie jakieś porady odnośnie podróżowania po Turcji? Dajcie znać na dole.

zachod slonca w turcji

buziaki,


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


10 KOMENTARZE

  1. Bardzo dużo ciekawych wiadomości, myślę, że gdybym chciała zorganizować wyprawę na własną rękę, to Twój wpis bardzo by mi się przydał ?
    A widoki przepiękne – widać, że jest tam wiele do zobaczenia ?

  2. ładnych kilka lat temu byłam w Turcji na wycieczce z biurem podróży i zauroczyła mnie totalnie. Marzę, żeby mojej córce pokazać Stambuł i Kapadocję….i żeby polubiła jak ja te słodkości idealne do kawy ?

  3. Wybieram się do Turcji pod koniec października bo wtedy udało mi się znaleźć tanie loty i noclegi. Sezon nie jest już turystyczny więc hotele i airbnb jest pełne ofert. Ale ten post pomógł mi w ogarnięciu tej podróży więc oby więcej takich „vademecum”

  4. Dzięki za artykuł! Bardzo pomocny 🙂 Chcemy się wybrać do Turcji z dzieckiem (2 lata) trochę pozwiedzać i szukamy bazy wypadowej, co byś poleciła? Zdecydowanie wolimy spokojniejsze rejony, chętnie nad woda, ale nie za bardzo komercyjne. Jednocześnie żeby wygodnie było robić jednodniowe wycieczki. Być może lot do Stambule i jego zwiedzanie a potem podróż na wybrzeże żeby tam zostać 3 tyg/miesiąc.

    Pozdrawiam!

    • Może okolice Izmiru? Byłam tam dawno, więc nie mam nic na blogu opisane, ale można zwiedzić okolice, pojechać do Efezu itp. Moim zdaniem świetny region na odpoczynek i odkrywanie kraju.

      Pozdrawiam,
      Ewelina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
104,209ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj