Stobrawski Park Krajobrazowy- 9 niesamowitych miejsc

Stobrawski Park Krajobrazowy, czyli największy i najmłodszy park krajobrazowy w całym województwie skrywa nieskończenie wiele tajemnic. Jest idealny na spacer, rower, grzybobranie czy po prostu odkrywanie natury i ciekawych atrakcji. Wybrałam dla Was te, które moim zdaniem mogą Was najbardziej zainteresować.

Więcej lasów i parków w województwie opolskim znajdziecie tutaj: PARKI I LASY OPOLSZCZYZNY

Bunkry obserwacyjne w Lasach Barucickich

W Lasach Barucickich możemy natknąć się na pozostałości po poligonie należącym do fabryki Kruppa, która była w czasach II Wojny Światowej jednym z największych producentów uzbrojenia dla armii niemieckiej. Pozostałości to głównie 4 bunkry oddalone od siebie o ok. 2 km. bunkier numer 5

Bertha Werk- Krupp. Tajemnicza fabryka i strzelnica w lesie (Oława- Brzeg)

Dąb „Klara”- jedno z najstarszych drzew na Opolszczyźnie

Chociaż w Stobrawskim Parku Krajobrazowym znajdziemy setki starych drzew, ja opowiem o słynnym drzewie Klara. Związana jest z nim niezwykła legenda, która opowiada o tym skąd wzięła się nazwa dębu. Klara to imię nieszczęśliwie zakochanej dziewczyny, która rzuciła się do rzeki, która płynęła tuż za dębem. Dziś Odra płynie innym korytem, ale drzewo nadal nosi imię Klary.

Nie udało nam się dotrzeć do dębu Klara, na zdjęciu dąb spod domu.

Studzionka- Dąbrówka Łubniańska

Legenda o Studzionce opowiada źródełku, które uzdrawia. Najpierw uzdrowiło rolnika Szymona, później wielu innych mieszkańców wsi. W miejscu źródełka można nabrać wody. Co ciekawe, w miejscu źródełka obecnie znajduje się kapliczka, gdzie można pomodlić się czy po prostu usiąść i odpocząć po spacerze czy przejażdżce rowerowej.

Pozostałości ruin zamku książęcego w okolicy Starych Kolni

Ruiny zamku w okolicy Starych Kolni, pochodzące prawdopodobnie z XIV- XV wieku związane są z odległą historią tego, jak płynęła kiedyś Stobrawa. Co ciekawe, można znaleźć informacje o pobieraniu cła od towarów przewożonych przez rzekę. Warto pamiętać, że pozostałości ruin to naprawdę pozostałości- a dokładniej stanowisko archeologiczne. Po zamku nie ma zbyt wielu śladów.Ruiny zamku stare kolnie

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Wydmy na Opolszczyźnie

Między innymi, w okolicy Dąbrówki Łubniańskiej (czyli po drodze do Studzionki) zobaczymy polodowcowe wydmy. Wydmy liczą ponad 13000 lat, a ich wysokość sięga nawet do 30 metrów wysokości. Co ciekawe, to wszystko nadal w województwie opolskim. 😊wydmy Stobrawski Park Krajobrazowy

Ogród botaniczny w Zagwiździu

Kolejnym ciekawym miejscem, które znajduje się w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego jest Ogród Botaniczny w Zagwiździu. Co niezwykłe, w otoczeniu drzew, znajduje się tajemniczy krąg zwany czakramem. To miejsce, według ludowych przekazów, ma posiadać moc, która może wypełnić pozytywną siłą i energią. Oczywiście, chodzi o osoby przebywające w czakramie.

Więcej: Zagwiździe- kajaki, czakram, ogród botaniczny i dawna huta na Opolszczyźnie

Huta w Zagwiździu

W Zagwiździu, poza ogrodem botanicznym możemy odwiedzić zabytkową Huta Żelaza w Zagwiździu. Cały zespół jest przykładem rozwoju dziewiętnastowiecznej architektury przemysłowej. Obecnie zwiedzać można budynek magazynu młotowni, który kilka lat temu został odrestaurowany, a w środku znajduje się Galeria eksponatów muzealnych czyli po prostu dawne urządzenia i przedmioty z huty. Uwaga! Zwiedzanie możliwe w sezonie, w miesiącach zimowych warto wcześniej zadzwonić i się dogadać.Zagwiździe

Wilcza Buda

To pozostałości leśnej osady, położonej pomiędzy Pokojem a Grabicami. W środku lasu możemy znaleźć starą karczmę, pochodzącej z XVIII wieku. Karczma zbudowana została z drewna, a przez to, że jest opuszczona dodaje niesamowitego klimatu. Niedaleko karczmy stoi kaplica św. Jadwigi Śląskiej, która została wybudowana dość niedawno- w latach 1985 – 87. wilcza budastara karczma wilcza buda

O tym miejscu jeszcze napiszę 😊

Zabytkowy park w Pokoju

Oczywiście chodzi o miejscowość Pokój, w powiecie namysłowskim. 45 hektarów zabytkowego parku przyciąga nie tylko mieszkańców. I choć często mówi się, o tym, że park jest zaniedbany, to każdy miłośnik natury i historii będzie chciał zobaczyć to wszystko na własne oczy. Pomnik Śpiącego Lwa, Salon Herbaciany i wiele innych miejsc, które mam nadzieję, zostaną poddane rewitalizacji.

Na koniec… lub na początek

Stobrawski Park Krajobrazowy to niezliczona ilość tajemniczych i pięknych miejsc. Sama za każdym razem jestem zachwycona czymś innym-  czasem jest to roślinność, czasem zwierzęta, a czasem po prostu atmosfera. Lubię spacerować wzdłuż rzeki, gdzie udało mi się w zeszłym roku zobaczyć zimorodka (okolice Popielowa), lubię też gęste lasy w okolicy Lasowic Małych, gdzie świetnie jeździ się rowerem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Powyższe punkty to dopiero początek zwiedzania i odkrywania Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli szukacie jeszcze innych ciekawych miejsc, na terenie parku powinien Was zainteresować ten wpis: Stobrawski Park Krajobrazowy- od czego zacząć zwiedzanie?

Poza parkiem, na Opolszczyźnie warto odwiedzić Kamieniec- opuszczona wieś w środku lasu, a na przełomie maja i czerwca kwitnące różaneczniki w Lipnie (LIPNO NA OPOLSZCZYŹNIE: NAJSTARSZE ARBORETUM W POLSCE).

Czekam na Wasze propozycje co warto zrobić i zobaczyć w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i okolicy.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

57,000FaniLubię
103,814ObserwującyObserwuj
48,000ObserwującyObserwuj
1,700SubskrybującySubskrybuj