Ateny atrakcje: TOP 10 miejsc, które warto zobaczyć

Planując podróż po Grecji po prostu nie sposób ominąć Ateny! Kiedy pierwszy raz w przelocie wylądowałam w Atenach, moją uwagę przykuło wszechobecne zniszczenie. Za pierwszym razem była to dla mnie zaledwie miejscowość przesiadkowa, w drodze na Peloponez i przez to nie byłam zbytnio ciekawa ich kulturowego dobytku. Kiedy po dwóch miesiącach w Patras zdecydowałam się na zwiedzanie Grecji, postanowiłam dać Atenom szansę.

Specjalnie zaznaczam, że Ateny to specyficzne miasto i jeśli ktoś w nich jeszcze nie był może być zaskoczony, że np. w mieście jest sporo graffiti, a część budynków wymaga remontu. Sama przed przyjazdem spodziewałam się zupełnie innego klimatu, a gdyby ktoś mnie o tym wcześniej uprzedził, na pewno zwiedzałabym Ateny z większą przyjemnością.

W tym wpisie opowiem co zobaczyć w Atenach i które atrakcje warto odwiedzić. Pamiętajcie, że lecicie do Grecji, tak więc nigdzie się nie spieszcie, tylko czerpcie z wyjazdu jak najwięcej luzu. Siga-siga!

Akropol

Akropol w Atenach (Ακρόπολη) to jeden z najbardziej znanych greckich zabytków, który stał się swego rodzaju ikoną. Samo słowo “akropol” oznacza miasto położone na wzniesieniu. Wzgórze ateńskiego Akropolu ma wysokość niemalże 157 m n.p.m. i było zamieszkane od okresu neolitu. Moim zdaniem Akropol warto odwiedzić, nie tylko ze względu na Partenon, ale też widok ze wzgórza. Jest naprawdę piękny.

Jego częścią jest Partenon (Παρθενών), słynna świątynia dedykowana bogini Atenie Partenos. Została ona zbudowana z marmuru według stylu zwanego porządkiem doryckim. Na Akropolu znajdują się również świątynia Ateny Nike, Erechtheion i Teatr Dionizosa.

Ateński Akropol jest otwarty codziennie od 8:00 do 20:00, a ostatnie wejście odbywa się o 19:30 w miesiącach letnich (od kwietnia do października). W miesiącach zimowych (od listopada do marca) obiekt zamykany jest o 17:00, a ostatnie wejście odbywa się o 16:30. Ceny biletów zaczynają się od 13€ za standardowy. Za 51€ można wykupić wycieczkę z przewodnikiem oraz bilet „Fast Access”, który uprawnia do omijania kolejek. Warto też sprawdzić czy nie przysługują Wam zniżki, choćby na legitymacje studenckie.

Plac Monastiraki

Plac Monastiraki (Μοναστηράκι) to plac, który znajduje się w centrum Aten i jest usytuowany niedaleko największych jej atrakcji. Nazwa “Monastiraki” powstała podczas greckiej rewolucji przeciwko osmańskiej okupacji. Została zainspirowana żeńskim klasztorem, który mieścił się w obrębie placu. 

Plac Monastiraki jest jedną z najważniejszych ateńskich dzielnic handlowych: pełen sklepów, stoisk targowych, kawiarni, barów i restauracji, każdego dnia tętni życiem. Będąc w tym miejscu warto zwrócić uwagę na znajdujące się przy placu budynki takie, jak Dworzec Monastiraki, Meczet Tzistarakis Aga oraz kościół Pantanassa.

Plac jest malowniczy, ale niestety, nie skradł mojego serca dzięki tłumowi sprzedawców, wciskającym turystom “niezbędne” podróżnicze akcesoria.

Plac Syntagma

Plac Syntagma (Πλατεία Συντάγματος) to ważne miejsce w Atenach. Jest również znany jako Plac Konstytucji, bowiem to tam Ateńczycy zbuntowali się przeciwko królowi Grecji, Ottonowi, 3 września 1843 r., domagając się konstytucji właśnie. To tutaj mieści się grecki Parlament oraz słynny luksusowy hotel Grande Bretagne. Plac Syntagma to ważny punkt orientacyjny dla turystów i częste miejsce spotkań Ateńczyków.

Przed budynkiem Parlamentu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, pilnowany dzień i noc przez “Evzones”, dwóch strażników prezydenckich ubranych w tradycyjny mundur. Zwiedzający mogą zobaczyć zmianę warty o każdej pełnej godzinie. Po drugiej stronie placu Syntagma znajduje się ulica Ermou, jedna z głównych ulic handlowych miasta, która należy do najbardziej zatłoczonych arterii w Atenach. 

Plaka

Plaka (Πλάκα) to historyczna część Aten, która powstała na obszarach mieszkalnych starożytnego miasta Ateny, zwanego “miastem Peryklesa”. Usytuowana u stóp Akropolu, jest jedną z najładniejszych, najbardziej malowniczych dzielnic obecnej stolicy Grecji. 

Jej spora część wyłączona jest dla ruchu samochodowego, a kryjące się w zakątkach krętych uliczek kawiarnie, knajpki czy sklepy urzekają i potrafią porwać na długie godziny. Architektura również przyciąga wzrok. To idealne miejsce na spacer, również dla rodzin z dziećmi. 

Na Place znajdują się też warte uwagi muzea: Muzeum Żydowskie, Muzeum Frissirasa, Muzeum Kanellopoulosów czy Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej. Jeśli jesteście fanami historii, koniecznie sprawdźcie godziny otwarcia poszczególnych z nich! 

Tu naprawdę warto się zatrzymać na przekąskę czy coś słodkiego. Na obiad polecam również region Psiri.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie:

instagram Ewelina Gac

Port Pireus

Pireus (Πειραιάς) to największy port pasażerski w Grecji. Został założony już w starożytności, a dokładnie w V wieku p.n.e. Ma spore znaczenie jako centrum handlowe i polityczne. Port w ciągu roku obsługuje niemal 18 milionów pasażerów! Promy z Pireusu oferują połączenia z większością wysp Morza Egejskiego. Port składa się z aż 12 bram, a jego powierzchnia sięga 39 km².

Port Pireus znajduje się 12 km od centrum Aten. W jego pobliżu znajdują się restauracje, bary i kawiarnie. W mieście o tej samej nazwie jest kilka miejsc wartych odwiedzenia, w tym Teatr Miejski, Greckie Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne, kościoły czy historyczna dzielnica Castella. 

Wzgórze Likavitos

Obecne w wielu legendach, wysokie na 277 metrów n.p.m. wzgórze Likavitos (Λυκαβηττός) to najwyższe wzniesienie w Atenach. Jest wyższe od słynnego Akropolu. Dzięki temu roztacza się z niego niepowtarzalny widok na zachwycającą panoramę miasta! Na samym jego szczycie znajduje się amfiteatr, w którym odbywają się różne wydarzenia. Oprócz tego na wzgórzu można zwiedzić niewielki kościół Agios Georgios czy zjeść coś w niedalekiej restauracji.

Jeśli chcecie uniknąć wyczerpującej pieszej wędrówki, możecie dostać się na wzgórze Likavitos za pomocą linowej kolejki – greckiej “teleferik”. Stacja początkowa mieści się przy dzielnicy Kolonaki. Kolejka kursuje codziennie co 30 minut, od godziny 9.00 rano do 1.30 w nocy. Przejazd w dwie strony kosztuje 7€.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne to największe muzeum w Grecji, które należy do grona najważniejszych muzeów świata. Miało swój początek w 1829 roku na wyspie Egina (Aegina), a kolekcja była wystawiana w różnych miejscach na terenie Grecji. 

Obecna lokalizacja i projekt zostały wybrane w 1866 roku w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego. Muzeum mieści się w budynku w stylu neoklasycystycznym, który został zaprojektowany przez Ludwiga Lange. Jego powierzchnia to aż 8 000 metrów kwadratowych. Zgromadzono tutaj ponad 11 000 eksponatów. 

Główne, stałe ekspozycje muzeum dzielą się na następujące działy: prehistoria, rzeźba, ceramika, odkrycia z Santorynu, metalurgia, sztuka starożytnego Egiptu i starożytny Bliski Wschód. W Muzeum Archeologicznym można zobaczyć m.in. maski Agamemnonowe, złotą biżuterię z Myken i rzeźby z okresu hellenistycznego. 

Godziny otwarcia muzeum to 13:00 – 20:00 we wtorki i 8:30 – 15:30 od środy do poniedziałku w okresie od 1 listopada do 31 marca. Od 16 kwietnia do 31 października natomiast godziny wydłużają się i od środy do poniedziałku jest czynne od 8:00 do 20:00 (we wtorki godziny pozostają te same). Wstęp w okresie letnim kosztuje 12€, a w okresie zimowym połowę tej ceny.

UWAGA! W Atenach część atrakcji jest dostępna bezpłatnie po okazaniu legitymacji studenckiej, nawet tej z Polski. DODATKOWO, w pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do wielu muzeów jest za darmo. Lista popularnych muzeów tutaj.

Kerameikos

Starożytny cmentarz Kerameikos (Κεραμεικός) w Atenach to jedno z najistotniejszych stanowisk archeologicznych w tym obszarze. Cmentarz ten był nieprzerwanie używany od IX wieku p.n.e. aż do czasów Imperium Rzymskiego! Jego nazwa wzięła się od słowa “keramos”, które w języku greckim oznacza garncarstwo, ze względu na sporą liczbę garncarskich warsztatów, które istniały na tym terenie, zanim został on zamieniony w cmentarz. 

W Kerameikos oprócz monumentalnych grobów można zobaczyć ciekawe posągi i pozostałości murów. Jest on czynny od wtorku do niedzieli od 8:00 do 15:00. W okolicy cmentarza znajduje się muzeum. 

Jak dostać się z lotniska do Aten

– Transport w okolicę AKROPOLU: tu wybierzmy linię metra nr Μ3

– Transport NA DWORZEC: zaraz przy wyjściu z lotniska wsiadamy do autobusu numer X93, który zawiezie nas na stację Ktel (ΚΤΕΛ).

Ceny komunikacji publicznej w Atenach znajdziemy tutaj

Wiem, że wiele osób traktuje Ateny jako miejscowość przesiadkową, w trasie na wyspy czy zwiedzanie kontynentu. Jeśli wybieracie się do Aten i planujecie zwiedzać Grecję komunikacją publiczną, mam dla Was jedną poradę. Sama wielokrotnie podróżowałam właśnie w ten sposób i udało mi się poznać dobrze dworzec główny w Atenach (Ktel). Jeśli będziecie chcieli samotnie przespacerować się z dworca do centrum, odradzam. Droga z dworca, chociaż wydaje się być urocza, patrząc na rzut z google maps to złudzenie. Cudowny, zielony park to droga pośrodku chaszczy, gdzie można spotkać różnych ludzi. Sama spotkałam ekshibicjonistę, byłam śledzona i po prostu wolę Was ostrzec. Oczywiście, to mógł być przypadek, ale polecam podróż taksówką, autobusem, byle nie piechotą.

Gdzie spać w Atenach

Jeśli ktoś z was wybiera się do Aten, naprawdę gorąco polecam sprawdzenie rejonu hotelu czy mieszkania. Nam się udało trafić na normalne miejsce, ale wiele słyszy się o „biznesowej” dzielnicy narkomanów Omonia i o kilku innych ciekawych miejscach, gdzie nie tylko po zmroku włos się jeży. Nasz hotel teoretycznie znajdował się w dzielnicy, gdzie bez zbędnego stresu można się zatrzymać i wyjść wieczorem. Teoretycznie, bo podejrzane towarzystwo kręciło się niedaleko naszego hotelu niezależnie od godziny. Co do samej rezerwacji, w Grecji korzystałam głównie z booking.com i allabouthotels.com, ale z tego co mi wiadomo bezpiecznie można korzystać z innych portali, np. Airbnb.

UWAGA! Wiele hoteli w Atenach, oferuje możliwość śniadania/ kolacji na dachu z widokiem na Akropol. Mimo, że zdjęcia nieco odbiegają od rzeczywistości (tak było w naszym przypadku) była to świetna opcja na spędzenie wieczoru przy lampce wina. Noclegi sprawdzisz na poniższej mapie:

Booking.com

Ile czasu na zwiedzanie Aten?

Ateny to duże miasto i można odkrywać je miesiącami. Jednak nie każdy ma na to czas. Nasza przygoda w Atenach trwała 3 dni. Moim zdaniem wystarczająco, choć nie zdążyliśmy odkryć uroków portu Piraeus, czego żałuję. Jednak nie jestem typem osoby, która podróżując musi zobaczyć wszystkie muzea, obiekty kultury czy historii. Wydaje mi się, że lepiej poczuć klimat danego miejsca niż biegać z zegarkiem w ręku. Nawet w Atenach, mimo niewielkiej ilości czasu, jakoś rozsądniejszym wydawało mi się zrezygnowanie z jakiejś atrakcji na rzecz „grecko-tureckiej” kawy czy znalezienie miejsca z dobrymi souvlaki z tzazikami. Patrzenie na ludzi, obserwowanie gwaru miasta. I jakoś te momenty wspominam najmilej, bo gdzie tak naprawdę można zwolnić, jeśli nie w Grecji?

Więcej o pogodzie w Atenach.


Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:

Instagram: @ewelina.gac

Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata


18 KOMENTARZE

 1. Spora garść przydatnych informacji i to na czasie… akurat, gdy zaczęłam myśleć o zwiedzeniu Aten! P.S. Też lubię wczuć się w klimat miasta, nawet kosztem atrakcji typu “musi see” 🙂

  • Miło mi to słyszeć! Dokładnie, czasem lepiej usiąść w kawiarence, odpocząć, albo po prostu cieszyć się chwilą. Pozdrowienia i do usłyszenia 🙂

 2. Ateny to jedno z tych miejsc, które wyobrażam sobie zupełnie inaczej. Miasto nie należy do najbezpieczniejszych jak piszesz.
  Warte odwiedzenia jest nowe muzeum przy Akropolu. Robi wrażenie:)

  • No i właśnie o takie zwiedzanie chodzi w życiu! żeby smakować regionalnych przysmaków i cieszyć się chwilą, a nie latać na złamanie karku, bo zaraz zamykają muzea albo inne dobytki kulturowe. Jestem za! Mam nadzieje, że Ci smakowało 😀

 3. Przy starym monastyrze byłem świadkiem bójki w restauracji, konieczne było opuszczenie knajpy. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to rzeczywiście nie jest najciekawiej.

  • Na szczęście mnie to nie spotkało. Widać, że nie tylko ja mam takie doświadczenia i nie wiem czy jest “światełko w tunelu” oznaczające zmianę na lepsze? Pozdrowienia!

 4. Współczuję przygód w drodze do hotelu. Ateny za dnia są fajnym miastem i warto je zwiedzić, ale po zmroku mam wrażenie że lepiej nie zapuszczać się w niektóre miejsca. Nawet w samym centrum. Nas na szczęście nic takiego nie spotkało, ale kilka razy czułam się wieczorem niezbyt pewnie…

  • Cześć Monika! Widziałam ostatnio piękne miejsca z Aten i pomyślałam, że może warto pojechać raz jeszcze i je znaleźć. Jednak Twój komentarz przypominał mi, że za tym pięknem kryje się coś jeszcze. Pozdrowienia i do usłyszenia!

 5. Ateny kiedyś wyglądały inaczej. Przed kryzysem. Przed falą demonstracji, która przetoczyła się przez to miasto. Przed powszechnym zniechęceniem, na które obecnie cierpią mieszkańcy tego miasta. Wielu z nich wyjechało w poszukiwaniu lepszego bytu… Wielu z nich rozładowuje frustrację również na przyjezdnych. Turyści to za mało, by miasto mogło odżyć. Mimo wszystko jednak warto na nie spojrzeć łaskawym okiem – aczkolwiek negatywnych przygód Ci nie zazdroszczę :/

  • Dziękuję Ci Gosiu za komentarz. To prawda, opowieści sprzed kryzysu są tak barwne i piękne, że wierzyć się nie chce, że to ten sam kraj. Mam nadzieję, że to się odmieni. Do usłyszenia, mam nadzieję! 🙂

 6. Ateny są miastem, które odkrywa swój urok dopiero, gdy spędzisz tam więcej czasu. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście są brudne i sprawiają wrażenie niebezpiecznych. Ich piękno można zobaczyć w tych miejscach, do których turyści nie mają czasu dotrzeć, bo są zajęci bieganiem po muzeach. Tak jak napisałaś, ważne jest, żeby zwolnić i rozkoszować się miejscem, a nie zaliczać kolejne zabytki. A do Aten zachęcam Cię, żebyś przyjechała jeszcze raz i odwiedziała te mniej znane miejsca. Naprawdę warto!

  • Cześć Żanetko! Wiesz, że w porę tutaj napisałaś? Kilka dni temu własnie myślałam, czy warto dać jeszcze jedną szansę temu miastu. Mam nadzieję, że uda mi się nie tylko odwiedzić Ateny, ale też odkryć ich piękno. Byłoby świetnie. 🙂 Jak masz jakieś sugestie, to jestem na nie otwarta. Pozdrowienia!

   • Jak to mówią – nic nie dzieje się bez przyczyny 🙂 Na moim blogu znajdziesz kilka artykułów, o tym co warto zwiedzić turystycznie i nieturystycznie, może się zainspirujesz. I koniecznie napisz o swoich wrażeniach! Pozdrawiam.

    • Jak tylko odwiedzę Ateny kolejny raz na pewno o tym napiszę. I oczywiście, poszukam najlepszych zakątków 🙂 serdeczne pozdrowienia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

56,500FaniLubię
89,328ObserwującyObserwuj
44,000ObserwującyObserwuj
1,600SubskrybującySubskrybuj