Nysa- miasto położone na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej, nazwę swoją zawdzięcza przepływającej przez nie Nysie Kłodzkiej. Bezapelacyjnie należy do moich ulubionych miejsc na Opolszczyźnie. To piękne miasto z jednej strony ze względu na krajobraz, w który wpasowują się góry i jezioro Nyskie, z drugiej- na piękne zabytki i zadbane kamienice.
Dziś zabieram Was w podróż do miasta, które, mimo że odwiedziłam wiele razy- nadal lubię odkrywać i po nim spacerować. Do Nysy w województwie opolskim.
Wpis powstał we współpracy z wyszukiwarką połączeń
Spis treści
- 1 Nysa- atrakcje i zabytki miasta
- 1.1 Piękna Studnia w Nysie
- 1.2 Stare Miasto i Rynek
- 1.3 Wieża Bramy Wrocławskiej
- 1.4 Wieża Bramy Ziębickiej
- 1.5 Twierdza Nysa
- 1.6 Jezioro Nyskie
- 1.7 Śląski Rzym – sakralne zabytki Nysy
- 1.8 Kościół Świętego Jakuba i Skarbiec świętego Jakuba
- 1.9 Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
- 1.10 Dlaczego Nysa to Śląski Rzym?
- 2 Co zobaczyć w Nysie?
- 3 Nysa- śladami natury
- 4 Gdzie zjeść w Nysie?
- 5 Gdzie spać w Nysie?
- 6 Jak dojechać do Nysy?
Nysa- atrakcje i zabytki miasta
Nysa, według źródeł historycznych jest jednym z najstarszych miast śląskich. I widać to na każdym kroku- zaczynając od pięknej studni, której kunszt zachwyca chyba wszystkich turystów, przez Fontannę Trytona, wykonanej z marmuru w XVIII wieku aż po liczne kamienice i zabytki sakralne.
Piękna Studnia w Nysie
Chociaż dziś nikt z niej nie czerpie wody, to w przeszłości takie było jej użycie- aż do 1880 roku służyła mieszkańcom. Dziś można nią nacieszyć oko- na jej szczycie znajduje się wizerunek złotego podwójnego orła Habsburgów, a cała jest zdobiona, głównie w motywy roślinne (choć moim zdaniem ciężko to zauważyć na pierwszy rzut oka). Co ciekawe, studnia jest dość głęboka- jej głębokość wynosi 7 metrów.
Stare Miasto i Rynek
Z końcem XIX wieku rozpoczęto budowanie secesyjnych kamienic, często o pastelowych kolorach, z roślinnymi zdobieniami. Co niezwykle cieszy, kamienice nie tylko są zachowane, ale też odrestaurowane w piękny sposób. Do bardziej znanych budynków w mieście należy Dom Wagi Miejskiej i Dom Komendanta. Do znanych punktów w mieście należą wieże: wrocławska, ziębicka czy… ciśnień.
Wieża Bramy Wrocławskiej
Wieża Wrocławska w Nysie, zwana również Białą Wieżą to jedna jedna z dwóch zachowanych średniowiecznych wież w mieście. Biała Wieża liczy 33 metry i położona jest na na północnym wschodzie ówczesnej Nysy (około 1350 roku). Przez kilkaset lat stanowiła część murów miejskich, wraz z trzema innymi bramami: Celną na południu, Bracką po stronie południowo-zachodniej i Ziębicką na północnym zachodzie.
Wieża Bramy Ziębickiej
To druga z wież w Nysie, która przetrwała do dziś. Wieża Ziębicka ma zupełnie inny kolor niż Wrocławska, dlatego łatwo je rozróżnić. Zbudowana z cegły (zwykła z dodatkiem ciemnej), nie jest otynkowana, dlatego może się wydawać, że obydwie wieże powstały w innym okresie- a tak nie jest. Co ciekawe, ta gotycka budowla stanowi jeden z punktów, z których można oglądać miasto, ale otwarta jest sezonowo.
Twierdza Nysa
Na sam koniec zostawiłam obiekt znany pod nazwą Twierdza Nysa– składa się z wielu miejsc, niektórych na pierwszy rzut oka nie połączylibyśmy z twierdzą. To nie tylko forty i obwarowania, ale też wieże i reduty. O twierdzy nyskiej jeszcze napiszę, dziś jedynie postaram się zainspirować Was do odkrycia miejsca ciekawego nie tylko dla odkrywców dawnych, opuszczonych miejsca. Początkiem zwiedzania może być Bastion św. Jadwigi w Nysie, czyli miejscowy najstarszy obiekt fortyfikacji. Robi nie tylko wrażenie jako świetnie odrestaurowanie miejsce, ale też stanowi dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania, bo właśnie tam znajduje się Punkt Informacji Turystycznej w Nysie.
Jezioro Nyskie
Nie można pisać o Nysie, pomijając jezioro. To znaczy, Jezioro Nyskie, jeziorem jest tylko z nazwy, bo tak naprawdę to zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej. Niemniej, jest to typowo wakacyjny punkt, a ja za każdym razem jak jestem w Nysie staram się tam pojechać. Niezależnie od pory roku, bo po prostu lubię patrzeć na wodę z górami w tle, a tak jest nad Jeziorem Nyskim.
Poza tym, latem można wybrać się na plażę w Skorochowie, ale cały północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty. Poza tym, Jezioro Nyskie dobre miejsce na obserwację ptaków, spacer czy rower.
Śląski Rzym – sakralne zabytki Nysy
Zwiedzanie można zacząć od Bazyliki Mniejszej- czyli największej nyskiej świątyni. Już z zewnątrz robi wrażenie (na mnie w szczególności… dach, jest ogromny!), wewnątrz zobaczymy jeden z największych zbiorów nagrobków biskupich. Jak jesteśmy już przy tym temacie, to warto pamiętać, że do bardziej znanych budynków w mieście należy Dwór Biskupi i Pałac (o nim piszę dalej).
Kościół Świętego Jakuba i Skarbiec świętego Jakuba
We wnętrzu dzwonnicy, stojącej w sąsiedztwie Kościół św. Jakuba skarbiec. Jest to ciekawa wystawa dla miłośników dzieł sztuki sakralnej, zobaczymy tam obrazy, rzeźby czy naczynia liturgiczne. Wiem, że sztuka sakralna może interesować tylko nielicznych, dlatego dalej podam przykłady atrakcji, które będą interesujące dla większej ilości turystów.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Z pozostałych świątyń w Nysie można wymienić Kościół Zwiastowania NMP, św. Piotra i Pawła, św. Dominika czy św. Elżbiety z kaplicą św. Rocha. Na pewno, dla miłośników sakralnych zabytków będzie to szczególna podróż. Oprócz wymienionych, na Rynku Solnym zobaczymy seminarium św. Anny i Carolinum- szkołę, do której chciałoby się wejść choćby na jedną lekcję.
Dlaczego Nysa to Śląski Rzym?
Nysa została nazwana Śląskim Rzymem za sprawą obecności biskupów. Poza tym, w Nysie zobaczymy liczne budowle sakralne, które do dziś robią wrażenie oraz fontannę Trytona, wzorowanej na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego. Te trzy elementy złożyły się na tytuł Śląskiego Rzymu.
Co zobaczyć w Nysie?
Poza wyżej wymienionymi, można odwiedzić muzeum powiatowe, które znajduje się w Pałacu Biskupim, w ładny dzień wejść lub wjechać na szczyt wieży ratuszowej i podziwiać okoliczne krajobrazy czy po prostu wybrać się na wycieczkę tropem natury. Bo co ciekawe, w Nysie możemy zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt np. zimorodka czy dzięcioła zielonego, ale też papugi aleksandretty, które od kilku lat żyją w nyskim parku i mają się… dobrze.
Nysa- śladami natury
Żeby zobaczyć te niezwykłe gatunki ptaków można wybrać się do parku miejskiego, który liczy 42 hektary. Zaprojektowany na wzór angielskich i rzeczywiście, czuć w nim romantyzm, może dzięki ilości mostków. Możemy wybrać się do jednego z fortów, który otoczony jest wodą (zimą zamknięty). Poza słynnym parkiem, możemy spacerem wybrać się nad Nysę Kłodzką czy podjechać nad Jezioro Nyskie. Chociaż to tak naprawdę zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej, a nie jezioro, to i tak robi wrażenie z górami w tle, dlatego warto wybrać się tam nie tylko latem.
Warto dodać, że Nysa położona jest na Szlaku św. Jakuba, dlatego w wielu miejscach możemy zobaczyć znane oznaczenie- muszlę.
Gdzie zjeść w Nysie?
Kilka restauracji znajdziemy w Bastionie św. Jadwigi czy w Forcie Wodnym, ale największy wybór miejsc jest oczywiście przy rynku. Niestety, Nysa to jedyne miasto, w którym ciężko jest mi polecić kilka sprawdzonych miejsc, bo kilka obiadów było po prostu nieudanych. Jednak, na szybko: polecam naleśniki w Masce, pierogi z kapustą i pieczarkami w Restauracji Pychotka i praktycznie wszystko w Pierożku. Na kawę i ciasto można wybrać się do Bombonierki. Z polecanych miejsc, których jeszcze nie odwiedziłam- nyska Fanaberia.
Gdzie spać w Nysie?
Na poniższej mapie znajdziesz polecane noclegi:
Jak dojechać do Nysy?
Do Nysy bez problemu dojedziemy z Wrocławia, Opola czy wracając z wycieczki po Czechach. Najprościej, samochodem z Kłodzka krajową 46, z Czech 41. Poza tym, do Nysy dojedziemy koleją– bezpośrednio m.in. z Gliwic, Kluczborka, Wrocławia czy Opola. No i oczywiście autobusem, a połączenia nie tylko te autobusowe możecie sprawdzić w szybki sposób używając Omio- wyszukiwarki połączeń autobusowych i kolejowych, która pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze
Ciekawa jestem ilu z Was było już w Nysie. A może dopiero się wybieracie? Jeśli planujecie podróż po województwie opolskim, powinien zainteresować Was ten wpis: opolskie atrakcje lub 10 TAJEMNICZYCH MIEJSC NA OPOLSZCZYŹNIE, KTÓRYCH NIE ZNASZ
Cześć! Mam nadzieję, że podążycie moim szlakiem w podróży. Chętnie oglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego oznaczajcie mnie w mediach społecznościowych:
Instagram: @ewelina.gac
Facebook: @wposzukiwaniukoncaswiata
Świetny i kompleksowy przewodnik po Nysie. Koniecznie muszę zobaczyć Śląski Rzym, bo nigdy tam nie byłam. Dziękuje za inspirację!
Proszę bardzo 🙂 pozdrowienia
Jak wiesz, wiele lat mieszkałam na Śląsku Opolskim, więc i znam Nysę.
Podzielam Twoje zdanie, że to jedno z piękniejszych miast tego regionu.
Lubiłam tam jeździć i spacerować po uliczkach miasta. Zabytków jest sporo, jest więc i co zwiedzać.
Fajnie,że trafiłam na ten wpis, bo wróciła tęsknota.
Dzięki za Nysę! Może kiedyś trafisz i do miasta, w którym mieszkałam.
Pozdrawiam serdecznie-)))
Nysa wydaje się być bardzo uroczym miasteczkiem. Patrząc na te kolorowe kamienice to trochę przypomina mi Wrocław i jego kamienice na Rynku 🙂
Niestety nigdy w Nysie nie byłam, ale zwiedzanie województwa opolskiego jest na mojej liście, więc kto wie? Może i Nysę zobaczę. Pozdrowionka.
Koneserom sztuki i historii polecam Muzeum w Nysie, mieszczące się w dawnym Pałacu Biskupim. Zachwyca ono bogactwem i różnorodnością zbiorów. Na przestrzeni kliku tysięcy metrów kwadratowych można podziwiać m.in. dzieła mistrzów malarstwa europejskiego począwszy od XV do XIX w, rzemiosło artystyczne w postaci mebli, porcelany, kowalstwa i wiele innych wspaniałych eksponatów, jakich nie powstydziłyby się największe muzea. Będąc w Nysie warto tam wstąpić, bo jest ono prawdziwą perełką Nysy i Opolszczyzny.
Dziękuję za dopisanie- zgadzam się, że to jedna z nyskich perełek.